Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Droga dojazdowa do działki. Ile kosztuje i jaką musi mieć szerokość?

Droga dojazdowa do działki. Ile kosztuje i jaką musi mieć szerokość?

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa budowlanego stawiają przed inwestorami kilka wymogów, bez spełnienia których wzniesienie budynku, w tym domu, nie jest możliwe. Jeden z nich dotyczy dostępu działki do drogi publicznej – jego brak może skutecznie uniemożliwić Ci realizację planów. Kluczem do uzyskania pozwolenia na budowę będzie więc droga dojazdowa do działki. Jaką powinna mieć szerokość? Z czego ją wybudować? Ile kosztuje budowa prywatnej drogi dojazdowej?

Czy gmina ma obowiązek zapewnić drogą dojazdową do działki?

Chcąc spełnić marzenie o budowie domu, należy w pierwszej kolejności pozyskać działkę, która będzie się od tego nadawała. Kluczową kwestią są jednak nie tylko jej wielkość, cechy geometryczne czy odpowiednia infrastruktura techniczna. Bardzo istotne jest również to, czy posiada ona drogę dojazdową – jeżeli nie, konieczne będzie jej stworzenie, bo w przeciwnym razie uzyskanie pozwolenia na budowę okaże się niemożliwe.

Czy obowiązek ten spoczywa wyłącznie na inwestorze? Tak – w zdecydowanej większości przypadków.

Najkorzystniejsza dla właściciela działki jest sytuacja, w której posiada ona bezpośredni dostęp do drogi gminnej. W takim przypadku to gmina zobowiązana jest do przeprowadzania wszelkich prac mających na celu utrzymanie jej w dobrym stanie. To na jej barkach spoczywać będzie obowiązek utwardzenia, oświetlenia czy odśnieżania drogi.

Niestety, jeżeli działka nie ma dostępu do drogi publicznej dojazdowej, o wszelkie kwestie będziesz musiał zatroszczyć się samodzielnie. Gmina nie ma obowiązku zapewnić Ci wsparcia w jej budowie.

A co w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze wspólną drogą dojazdową do posesji, która przebiega przez kilka działek? Wtedy na wykonanie wszelkich prac, takich jak utwardzenie albo poprowadzenie mediów, zgodę wyrazić muszą wszyscy jej właściciele.

Jak wybrać działkę pod budowę domu i na co zwrócić uwagę?

W jaki sposób połączyć swoją działkę z drogą publiczną, jeśli nie mamy drogi dojazdowej?

Możliwości są dwie – ustanowienie służebności gruntowej albo samodzielna budowa drogi dojazdowej do domu. To pierwsze rozwiązanie oznacza prawo do przejazdu przez działkę, która należy do innego właściciela. W takiej sytuacji niezbędne okaże się zawarcie umowy pomiędzy stronami.

Jednak w większości przypadków konieczna będzie samodzielna budowa drogi dojazdowej do działki. Służebność nie zawsze bowiem jest możliwa. Dlatego jeszcze przed zakupem gruntu warto dowiedzieć się, czy jest ona bezpośrednio połączona z drogą publiczną albo czy możliwe jest wykorzystanie prywatnej drogi dojazdowej, należącej do kogoś innego. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i, co najważniejsze, kosztów.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

ofe-5847238-70662 w-70662

Czy droga dojazdowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Jeżeli zamierzasz wybudować prywatną drogę dojazdową, powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na obowiązujące w Polsce przepisy. Te są dla inwestorów dość łaskawe. Okazuje się bowiem, że nie jest wymagane pozwolenie na budowę drogi dojazdowej, a mówiąc dokładniej – na jej utwardzenie. Co więcej, chcąc przeprowadzić tego rodzaju prace, nie musisz nawet zgłaszać ich zamiaru w urzędzie.

Niestety, kwestie formalne całkowicie Cię nie ominą. Co mówi na ten temat prawo budowlane? Droga dojazdowa wymaga wyboru odpowiedniej lokalizacji oraz budowy zjazdu, czyli miejsc, w którym łączyć się będzie z drogą publiczną. W obu przypadkach niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi (na lokalizację oraz budowę/przebudowę zjazdu).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, budując drogę dojazdową? Warunki techniczne – nie może ona być za wąska i powinna umożliwiać bezproblemowy przejazd pojazdów.

Czym różni się działka siedliskowa od działki budowlanej?

Jaką szerokość i długość musi mieć droga dojazdowa do posesji?

Za wąska droga dojazdowa do działki nie spełni norm wyznaczonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a do tego może stanowić utrudnienie w dostępie do posesji. Budując ją, warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Ile metrów musi mieć droga dojazdowa do działki? Jej minimalna szerokość to 3 metry, jednak istnieją pewne wyjątki. Za drogę dojazdową mogą służyć również dojścia o szerokości co najmniej 4,5 metra albo ciągi pieszo-jezdne o szerokości co najmniej 5 metrów.

Przed rozpoczęciem prac warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – w niektórych przypadkach to właśnie tam znajdują się informacje dotyczące tego, ile musi mieć droga dojazdowa do działki. Należy jednak pamiętać, że zawarte w nim przepisy nie powinny wprowadzać bardziej rygorystycznych postanowień od tych z przytoczonego wcześniej rozporządzenia.

Nie istnieją przepisy, które wymagałyby od właścicieli dróg dojazdowych ich utwardzania. Warto jednak to zrobić – dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Nieutwardzona droga może podmoknąć i sprawić, że dojazd do posesji stanie się utrudniony.

Co zrobić, jeśli nasza działka nie jest objęta MPZP?

droga dojazdowa do działek

Jak przedstawia się sytuacja z drogą dojazdową do gruntów rolnych?

Powyższe zasady dotyczą również drogi dojazdowej do pola – powinna ona posiadać odpowiednią szerokość, a do jej budowy (utwardzenia) nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy droga dojazdowa do gruntów rolnych nie kończy się i przechodzi przez całą długość działki. Wtedy pozwolenie na jej budowę będzie wymagane, a wydzielenie drogi i tym samym umieszczenie jej w dokumentacji organów administracji pozwoli ujednolicić stan prawny oraz rzeczywisty gruntów.

Z czego możemy wybudować drogą dojazdową?

Droga dojazdowa do działki może zostać utwardzona różnymi materiałami. Ich wybór zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb, efektu, jaki chcesz uzyskać, a także budżetu, jakim dysponujesz. Jak zrobić drogę dojazdową?

  • Z kostki brukowej. Jest to rozwiązanie polecane osobom, którym zależy na wysokiej estetyce. Kostka brukowa (granitowa lub betonowa) prezentuje się niezwykle okazale, a do tego jest bardzo wytrzymała, spełniając swoje zadanie na przestrzeni wielu lat. Niestety, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, a jej układanie jest dość czasochłonne. Musisz też liczyć się z wysoką ceną samego materiału.
  • Z tłucznia. Jest to materiał powstający z łamanych skał – najczęściej bazaltu, kwarcytu lub dolomitu. Jego atutem jest niska cena (zwłaszcza w porównaniu do kostki brukowej), a także prostota w układaniu – dzięki temu do budowy prywatnej drogi dojazdowej nie będziesz musiał zatrudniać specjalistów.
  • Z płyt betonowych. To rozwiązanie, które stanowi połączenie najwyższej trwałości oraz ponadprzeciętnej estetyki. Płyty betonowe co prawda nie należą do tanich, ale ich atutem jest możliwość późniejszego demontażu. Pamiętaj jednak, że do układania tego materiału warto zatrudnić specjalistów dysponujących odpowiednim sprzętem – jedna płyta może ważyć bowiem nawet kilkaset kilogramów!
  • Z gruzu. To opcja dla osób poszukujących oszczędności – rozdrobniony gruz jest tańszy nawet od tłucznia, a jego układanie również nie będzie stanowiło większego problemu. Zwróć jednak uwagę na rodzaj materiału – do budowy dróg najlepiej stosować gruz betonowy, ponieważ ten ceglany zbyt szybko się kruszy.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

 Ile kosztuje budowa drogi dojazdowej do posesji?

Budowa drogi dojazdowej w większości przypadków wymaga pewnych inwestycji. Zapłacisz zarówno za materiał, jak i utwardzenie oraz wytyczenie drogi. Warto więc zapoznać się z potencjalnymi kosztami, ponieważ tylko dzięki temu zyskasz możliwość zbudowania taniej drogi dojazdowej.

Jaki jest koszt wytyczenia drogi dojazdowej?

Zanim rozpocznie się budowa drogi dojazdowej, niezbędne może okazać się jej wytyczenie. Zadanie to należy do geodety, który dokona odpowiednich pomiarów gruntu oraz analiz. Dzięki temu Twój dojazd do domu będzie optymalny i bezpieczny, a także zgodny z wszelkimi wymogami projektowymi.

Ile kosztują usługi geodety? Wycena drogi dojazdowej pod kątem jej wytyczenia to kwestia indywidualna – wiele zależy od lokalizacji, warunków panujących na danej posesji czy długości drogi. Musisz jednak liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych.

Ile kosztuje droga dojazdowa do posesji? Cena za metr

Cena metra drogi dojazdowej zależy od materiału zastosowanego do jej budowy. Ile kosztuje droga dojazdowa z kostki brukowej, tłucznia, płyt betonowych lub gruzu?

  • 1 m2 kostki brukowej kosztuje minimum 35-40 zł. Budując drogę dojazdową do posesji o długości 20 m i szerokości 3 m, zapłacisz minimum 2100 zł.
  • 1 tona tłucznia bazaltowego kosztuje minimum 70 zł. Przy założeniu, że na 1 m2 drogi potrzeba około 100 kg kruszywa, za budowę drogi dojazdowej o długości 20 m i szerokości 3 m zapłacisz około 420 zł.
  • 1 m2 drogi z płyt betonowych to koszt rzędu 100 zł. Budując drogę dojazdową do posesji o długości 20 m i szerokości 3 m, zapłacisz około 6000 zł.
  • 1 tona gruzu do budowy drogi to koszt minimum 40 zł za tonę. Przy założeniu, że na 1 m2 drogi potrzeba około 100 kg gruzu, za budowę drogi dojazdowej o długości 20 m i szerokości 3 m zapłacisz około 240 zł.

Różnice są więc widoczne gołym okiem – jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, postaw na gruz lub tłuczeń.

Cennik materiałów budowlanych. Jak prezentują się ceny w 2023 roku?

Ile kosztuje utwardzenie drogi dojazdowej?

Utwardzenie drogi dojazdowej możesz wykonać samodzielnie albo z pomocą fachowców. Samodzielne prace są czasochłonne i trudne, ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, dlatego warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Atutem takiego rozwiązania jest również fakt, że fachowcy często współpracują z dostawcami kruszyw, dzięki czemu cena materiału może okazać się nieco niższa.

Ile kosztuje utwardzenie drogi? Cena robocizny waha się od 50 zł do nawet 200 zł za m2. Wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału, lokalizacji, doświadczenia firmy oraz zakresu prac.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

REKLAMA
Zamknij