Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Schody zewnętrzne - jak i z czego je budować?

Schody zewnętrzne - jak i z czego je budować?

Wykonanie schodów zewnętrznych powinno rozpocząć się od ich zaprojektowania zgodnie z warunkami technicznymi oraz wybrania materiału, z jakiego mają być zrobione. Schody zewnętrzne należy dopasować do wyglądu elewacji budynku i otoczenia.

Wejście do domu przez główne drzwi powinno być reprezentacyjne. Stanowi ono wizytówkę całej posesji. Do samych drzwi mogą prowadzić schody zewnętrzne. Jak je wykonać? Mogą to być zarówno stopnie betonowe, wykafelkowane z wykorzystaniem np. mrozoodpornego gresu, jak i stopnie zrobione z kostki brukowej, którą pokrywa się podjazd do domu. Sprawdźmy, jak wykonać solidne schody zewnętrzne, które będą pasowały do projektu domu budowlanego - jego stylu architektonicznego i rodzaju elewacji.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zbudujesz schody zewnętrzne?

Zanim weźmiecie się za budowę schodów zewnętrznych, powinniście poznać najważniejsze kwestie związane z ich tworzeniem. Można je zbudować na kilka różnych sposobów, spośród których największą popularnością cieszy się – ze względu na małe koszty i solidność – wykorzystanie betonu. W tym wypadku dla zwiększenia ich estetyczności wyposaża się je w okładzinę ceramiczną albo kamienną. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Projekty domów ze schodami budowanymi na gruncie lub schodami metalowymi także mają swoich zwolenników.

Pomimo tego, że schody na konstrukcji ziemnej układa się szybko i bez dodatkowych nakładów finansowych, to takie stopnie wejściowe można zbudować wyłącznie wtedy, gdy różnica poziomów nie przekracza 60–70 cm. Schody metalowe najbardziej pasują do nowoczesnych projektów domów. W ofertach niektórych firm budowlanych znajdują się też gotowe elementy do ich układania. Zawsze warto wybierać projekty schodów zewnętrznych i materiały, które będą wpasowywać się w stylistykę budynku i jego otoczenia. Dobrym pomysłem może być dostosowanie materiału na schody zewnętrzne do materiałów wykorzystanych na cokołach i przy drzwiach albo na nawierzchniach ścieżek i podjazdów do domu.

Co istotne, schody zewnętrzne nie powinny stanowić wraz z domem jednej konstrukcji. Aby były solidne, należy je posadowić na samodzielnym fundamencie. Musicie określić, jaki materiał wykorzystacie do wykończenia stopni schodów, ponieważ od grubości okładziny zależy to, jaką wysokość będą miały te stopnie.

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne: najpopularniejsze rodzaje schodów do domu

Schody zewnętrzne – monolityczne lub prefabrykowane – można wykonać z różnych materiałów. Najczęściej warstwę wewnętrzną, konstrukcyjną stanowi żelbet, a zewnętrzną – wybrana okładzina. Rodzaje schodów zewnętrznych można wyodrębnić na podstawie kierunku wchodzenia po nich. Jeśli kierunek jest jeden i nie ulega zmianie, są to schody z biegiem prostym. Natomiast gdy kierunek wchodzenia skręca, to są to schody łamane. Występują też schody powrotne charakteryzujące się tym, że kierunek wchodzenia zawraca o 180 stopni, i zabiegowe, w których projektuje się tzw. stopnie zabiegowe.

W bardziej skomplikowanych konstrukcjach tworzone są schody z biegiem kręconym, które są realizowane na kwadratowym, wielobocznym lub okrągłym rzucie poziomym. Możecie wybrać też schody z biegiem wachlarzowym lub rozdzielnym. W przypadku domu jednorodzinnego najczęściej wybierane są jednak jednobiegowe, proste schody zewnętrzne, pozwalające na lepsze wyeksponowanie wejścia głównego do domu.

Schody zewnętrzne różnią się pod kątem kształtu ich stopni. Tradycyjne schody do rezydencji mogą mieć zaokrągloną formę, natomiast nowoczesne mają prostą bryłę, odpowiadającą np. minimalistycznemu stylowi architektonicznemu budynku. Oprócz schodów na betonowej lub żelbetowej podstawie możecie wybrać i inne rozwiązania, np. schody na konstrukcji ziemnej. Przed ich budową wymagane są jednak splantowanie terenu, wysypanie drobnego tłucznia i jego staranne ubicie. Później określa się poziom poszczególnych stopni i podestu przy użyciu poziomicy. Obrzeża schodów mocuje się w zaprawie murarskiej, a od jej rodzaju zależy typ wykorzystanego materiału nawierzchniowego. Do kostki betonowej można użyć zaprawy cementowej, a do bruku klinkierowego – zaprawy do klinkieru.

Nowoczesnym rodzajem schodów są schody zewnętrzne stalowe lub aluminiowe. Są lekkie i można je kupić jako gotowe elementy przeznaczone do skręcania. Konstrukcja w takim przypadku wykonana może być ze stali kwasoodpornej lub czarnej stali węglowej. Trzeba ją zabezpieczyć przed korozją, np. przez cynkowanie ogniowe. Schody stalowe na ogół wykonane są z blachy ryflowanej lub kratki pomostowej.

Konstrukcja schodów zewnętrznych – wymagania techniczne

Przy budowie schodów zewnętrznych ważne jest, aby spełniały one odpowiednie warunki techniczne. Należy zadbać o to, aby konstrukcja opierała się na fundamencie zrobionym specjalnie dla takich rozwiązań. Wymagania techniczne są takie, że wykopy pod fundament schodów zewnętrznych trzeba zrobić już po wykonaniu fundamentów. Powinny one być już wtedy ocieplone, ponieważ istotne jest odizolowanie schodów wejściowych od domu warstwą polistyrenu ekstrudowanego. Dzięki temu nie staną się mostkiem termicznym, przez który mogłoby uciekać ciepło wytworzone wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Jeśli okaże się, że na waszej działce, na której wybudowaliście dom, znajdują się grunty gliniaste, wówczas wykop pod fundament schodów należy wykonać do poziomu strefy przemarzania gruntu, tj. na tym samym poziomie co dom. W przeciwnym wypadku schody mogą unosić się nawet o kilka centymetrów w wyniku wysadzin mrozowych podczas mroźnych zim i niszczyć się. W gruntach piaszczystych nie ma takiego problemu, dlatego wykop pod fundament pod schody wystarczy wykonać na głębokość 50 cm.

W dolnej części fundament schodów zewnętrznych dobrze jest wykonać z betonu zbrojonego podłużnie, a górna część, wystająca powyżej terenu, może być wymurowana z użyciem bloczków betonowych. Przestrzeń pomiędzy ścianami z bloczków wypełnia się zagęszczonym piaskiem, z którego uformujecie nasyp pod betonową płytę schodów. Później, tworząc konstrukcję schodów, pozostaje ułożyć zbrojenie schodów oraz wykonać ich deskowanie. Schody wejściowe o konstrukcji niezależnej względem domu najlepiej jest wykonać pod koniec budowy, ponieważ wówczas budynek zdąży już nieco osiąść. Projektowanie schodów zewnętrznych powinno iść w parze z ich dopasowaniem do budynku. Chodzi o odpowiednie zwymiarowanie wszystkich ich elementów składowych. Dla budynków jednorodzinnych przyjmuje się, że schody zewnętrzne powinny mieć;

  • stopnie o szerokości od 30 cm wzwyż, o wysokości maksymalnie 19 cm i o maksymalnej liczbie stopni w jednym biegu wynoszącej 10;
  • bieg – połączone ze sobą stopnie powinny mieć szerokość użytkową minimum 80 cm;
  • spocznik – o minimalnej szerokości użytkowej 80 cm;
  • szerokość użytkową schodów wynoszącą minimum 1,2 m.

Wspomniany spocznik to płyta łącząca poszczególne biegi schodowe. Może ona znajdować się na początku lub na końcu biegu schodów. Jeśli w ogóle nie zostanie wykorzystana, będą to schody bezspocznikowe. Spocznik projektuje się najczęściej wtedy, gdy wysokość biegu schodowego dochodzi do 270 cm.

Schody zewnętrzne

Jak zbudować bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu schody zewnętrzne?

Wygodne i bezpieczne schody zewnętrzne powinny mieć odpowiednie wymiary i właściwe wyprofilowanie. Przyjmuje się, że minimalna szerokość biegu schodów dla domów jednorodzinnych to 90 cm. Nie ma przy tym znaczenia, jaki ich kształt wybierzecie. Schody o nieco większej szerokości biegu będą bardziej komfortowe w użytkowaniu, dlatego metr jest kompromisem, który warto wziąć pod uwagę. Eksperci uważają ponadto, że stopnie schodów zewnętrznych nie powinny mieć większej wysokości niż 15 cm, choć można ją w niektórych przypadkach nieco powiększyć, ale nie przekraczając granicy 17–18 cm. Pozostaje jeszcze kwestia głębokości stopni. Dla własnej wygody załóżcie, że powinna się ona mieścić w przedziale 27–50 cm. Ważne jest, aby stopnie miały jednakową wysokość, dlatego przy ich projektowaniu należy przeliczyć dokładnie, ile ich będzie.

Ostatnią, nie mniej istotną kwestią przy planowaniu schodów zewnętrznych jest uwzględnienie podestu o odpowiednich wymiarach. Podest jest częścią schodów znajdującą się przy drzwiach wejściowych. Powinien być przestronny i umożliwiać bezproblemowe otwarcie drzwi do domu. Podesty schodów zewnętrznych muszą być większe, jeśli drzwi wejściowe otwierają się na zewnątrz. Po wykończeniu podestu, np. okładziną, trzeba zadbać, by próg drzwiowy wystawał ponad poziom podestu na około 1,5–2 cm, posadzka wewnętrzna powinna zaś znajdować się co najmniej o 1 cm wyżej niż zewnętrzna. Dzięki temu schody i ich podest będą wygodne w użytkowaniu, a przy tym zabezpieczycie się przed przedostawaniem się wody opadowej do wiatrołapu czy przedpokoju waszego domu.

Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania i dla spełnienia obowiązku bieżącego odprowadzania wód opadowych zaleca się, by schody zewnętrzne były wykonane z niewielkim spadkiem w kierunku zewnętrznym od domu. Spadek nie musi być znaczny, ponieważ w przeciwnym wypadku użytkowanie schodów nie będzie wygodne. Osoby wchodzące po stopniach odczują bowiem istniejącą pochyłość. Jeśli schody zewnętrzne w całości mają do 50 cm wysokości, to zgodnie z istniejącymi przepisami nie muszą mieć balustrady. W przypadku wyższych, do 1 m, również nie jest to konieczne, pod warunkiem, że z każdej strony są szersze o 50 cm od drzwi, do których prowadzą. Schody wyższe niż 1 m i niespełniające tej zasady wymagają balustrady.

Pozostaje jeszcze kwestia materiałów zabezpieczających. Schody powinny być antypoślizgowe. Żeby takie były, warto wybrać materiały oznaczone symbolem B11-B13. Dobrze sprawdzą się przy tym okładziny o naturalnej, nierównej strukturze, które likwidują lub choćby niwelują ryzyko poślizgu. Dodatkowo można zastosować antypoślizgowe gumowe wkładki bądź chropowate, piaskowane zakończenie krawędzi stopnic.

Schody zewnętrzne

Jak wykończyć schody zewnętrzne? Porady, materiały, inspiracje

Po wybudowaniu konstrukcji żelbetonowej lub betonowej schodów zewnętrznych należy jeszcze wykończyć ich powierzchnię. Czym wyłożyć schody zewnętrzne, aby były trwałe i odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych? Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne? Biorąc pod uwagę materiały, z jakich zrobione są schody zewnętrzne, można wyróżnić następujące ich rodzaje:

  • Schody kamienne – dobrze będą się komponować z otoczeniem, zapewnią trwałość i estetyczny wygląd. Do ich wykonania stosuje się na ogół piaskowiec lub odpowiednio płomieniowany granit, który ma największą odporność na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Kamienie wykazują odporność na ścieranie i pękanie, ale niestety są materiałem dosyć drogim. Na schody zewnętrzne nadaje się też bazalt.
  • Schody z obudową ceramiczną – wykonane z płytek ceramicznych lub płytek klinkierowych. Są mniej trwałe od schodów kamiennych, ale ich wykonanie będzie tańsze. Mają wysoką wytrzymałość na ścieranie w trakcie eksploatacji stopni, są odporne na mróz i cechuje je niska nasiąkliwość. Będą estetycznym wykończeniem schodów zewnętrznych. Mogą być pokryte gresem porcelanowym lub terakotą o właściwościach mrozoodpornych.
  • Schody drewniane – okładzina wykonana z desek drewnianych będzie estetyczna, ale trzeba je odpowiednio zaimpregnować przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Często wybierane jest do takich zastosowań drewno egzotyczne, choć dobrze sprawdzą się również deski dębowe, modrzewiowe, świerkowe lub sosnowe. Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. Przed położeniem desek na betonowe schody trzeba zaizolować konstrukcję masą bitumiczną lub płynną folią, bo deski nie powinny przylegać bezpośrednio do stopni, montuje się je do specjalnych legarów. Wszystko to zmniejszy ryzyko zawilgocenia drewna od spodu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody zewnętrzne były obłożone. Do obłożenia schodów zewnętrznych trzeba wybierać zawsze takie materiały wykończeniowe, które są impregnowane na etapie produkcji. Elementy przeznaczone na schody zewnętrzne powinny cechować się nasiąkliwością poniżej granicy 3 proc., co gwarantuje jednocześnie ich mrozoodporność.

Jak najtaniej zrobić schody zewnętrzne?

Najdroższe są konstrukcje wykonane z kamienia lub z drewna egzotycznego. Jakie schody zewnętrzne są zatem tanie? Ziemne lub betonowe, które można pokryć gresem lub płytkami innego rodzaju. Pomysłem na tanie schody zewnętrzne może być zamówienie prefabrykowanych elementów schodowych i ich posadowienie przed drzwiami wejściowymi swojego domu. Są one dostarczane na plac budowy w formie konstrukcji gotowej do użytku. Szybko się je montuje, bo bezpośrednio na fundamencie umieszcza się pierwszą warstwę schodów, a pustą przestrzeń wewnątrz konstrukcji można, chociaż nie jest to konieczne, wypełniać. Później układa się kolejno stopnie, które zakończone są podestem. Wykonanie schodów z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów zajmie ekipie budowlanej z doświadczeniem nie więcej niż godzinę.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Dom na zgłoszenie
Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
17 czerwca 2021 r. Partner .

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Stropy, balkony, schody
Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety
Przepisy i formalności
Dom na zgłoszenie
Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
17 czerwca 2021 r. Partner .

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Stropy, balkony, schody
Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody strychowe
25 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Schody strychowe – ile kosztują i które schody na strych warto wybrać?

Na niezaadaptowane poddasze stosunkowo rzadko się zagląda, dlatego zwykłe sch...

Schody
Włącznik schodowy - czym jest i jak podłączyć włącznik schodowy?
19 maja 2021 r. Daria Rek

Włącznik schodowy - czym jest i jak podłączyć włącznik schodowy?

Włącznik schodowy pozwoli Ci sterować jednym oświetleniem z kilku miejsc w Tw...

Schody
Montaż schodów strychowych
20 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody strychowe?

Schody strychowe pozwalają na wygodne i bezpieczne korzystanie z przestrzeni...

Schody
Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje
7 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje

Schody dywanowe to nowoczesny typ schodów, który coraz częściej pojawia się w projektach domów. Wyróżnia je dopracowany de...

Schody
Schody strychowe
25 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Schody strychowe – ile kosztują i które schody na strych warto wybrać?

Na niezaadaptowane poddasze stosunkowo rzadko się zagląda, dlatego zwykłe sch...

Schody
Włącznik schodowy - czym jest i jak podłączyć włącznik schodowy?
19 maja 2021 r. Daria Rek

Włącznik schodowy - czym jest i jak podłączyć włącznik schodowy?

Włącznik schodowy pozwoli Ci sterować jednym oświetleniem z kilku miejsc w Tw...

Schody
Montaż schodów strychowych
20 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody strychowe?

Schody strychowe pozwalają na wygodne i bezpieczne korzystanie z przestrzeni...

Schody
Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje
7 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje

Schody dywanowe to nowoczesny typ schodów, który coraz częściej pojawia się w projektach domów. Wyróżnia je dopracowany de...