Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Ile kosztuje ubezpieczenie domu

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien rozważyć jego ubezpieczenie. Dzięki odpowiednio dopasowanej polisie można zyskać nie tylko komfort i poczucie bezpieczeństwa, ale również realną pomoc w przypadku niepożądanych zdarzeń. Na koszt ubezpieczenia domu składa się wiele czynników, które warto omówić. Pomoże Ci to wybrać najlepszą ofertę!

Własny dom to marzenie każdego z nas. Jego ukończenie nie powinno jednak uśpić Twojej czujności. Zagrożeniami dla nieruchomości są bowiem pożary, zalania, a także inne zdarzenia losowe, które mogą doprowadzić do zniszczenia dobytku całego życia.

Dlatego wykupienie polisy, która chroni przed różnymi ryzykami, to absolutna podstawa. Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Zwykle kilkaset złotych rocznie, a wpływ na jego wysokość ma co najmniej kilka czynników. Poniżej znajdziesz ich dokładną rozpiskę oraz dowiesz się, jak obniżyć koszt ubezpieczenia domu.

Różne rodzaje ubezpieczeń domów jednorodzinnych

Ubezpieczenie domu dostępne jest w kilku wariantach, w zależności od zakresu ochrony. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy podstawowe oraz rozszerzone. Te pierwsze, wymagane np. przez banki do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, chronią przede wszystkim mury oraz elementy stałe nieruchomości (np. przed pożarem, zalaniem, uderzeniem pioruna czy śniegiem i gradem). Niestety, okazują się one niewystarczające w przypadku kradzieży lub uszkodzenia mienia ruchomego.

Dlatego  zalecane jest wykupienie polisy na dom, która jest rozszerzona o dodatkowe ryzyka. Dzięki temu w skład ubezpieczenia wchodzić będą również:

 • ruchomości domowe, w tym sprzęty RTV i AGD, meble, a nawet kosztowności, pieniądze czy zwierzęta;
 • kradzieże z włamaniem, co pozwoli zyskać odszkodowanie np. w przypadku utraty cennych przedmiotów lub gotówki znajdującej się w domu;
 • OC w życiu prywatnym, czyli wsparcie finansowe za szkody, które zostały wyrządzone osobom trzecim – nie tylko w domu, ale również poza nim;
 • Assistance, czyli pokrycie kosztów usług świadczonych przez hydraulików, elektryków oraz innych specjalistów.

ofe-5847238-71787 w-71787

Chcąc zyskać kompleksową ochronę, warto wykupić polisę od wszystkich ryzyk (All Risk). Choć wpłynie to na koszty ubezpieczenia domu, pozwoli Ci zyskać wsparcie w różnych, nawet tych najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia domu

Co wpływa na koszt ubezpieczenia domu? Ceny polis kształtują różne czynniki, które wymieniamy i opisujemy poniżej.

 • Wartość domu

Jest to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na koszt ubezpieczenia domu. Zasada jest prosta – im wyższa wartość nieruchomości, tym większy koszt polisy. Wpływ na nią ma wiek budynku, jego metraż, lokalizacja oraz konstrukcja – wyceny dokonujesz samodzielnie i warto zrobić to zgodnie ze stanem faktycznym.

Od wartości domu zależy również suma ubezpieczenia, a więc wysokość odszkodowania, jakie otrzymasz w przypadku powstania szkód.

 • Metraż nieruchomości

Mowa tu nie tylko o powierzchni domu, ale również całej posesji oraz wchodzącej w jej skład budynków, np. garaży czy pomieszczeń gospodarczych. W większości przypadków zastosowanie ma tu zasada taka, jak w przypadku wartości domu: im większy metraż, tym droższa polisa.

 • Lokalizacja domu

Więcej za polisę zapłacą właściciele domów znajdujących się w prestiżowych lokalizacjach, w pobliżu różnego rodzaju atrakcji czy w centrach miast. Koszt ubezpieczenia może być również wyższy dla właścicieli budynków, które zostały wzniesione w pobliżu miejsc stanowiących zagrożenie dla nieruchomości (np. rzek).

 • Liczba lokatorów

Zasada jest w tym wypadku bardzo prosta – im więcej osób zamieszkuje dom, tym większe jest ryzyko wystąpienia szkody. Dlatego właściciele gospodarstw domowych, liczących minimum 4-5 osób, muszą liczyć się z nieco wyższą składką.

 • Wyposażenie domu

Droższe jest ubezpieczenie domu, w którym przechowywane są kosztowności, drogie meble i sprzęty, a także wartościowe kolekcje.

 • Zabezpieczenia antywłamaniowe

Istnieją sytuacje, w których koszt ubezpieczenia domu może być niższy. Dotyczy to tych nieruchomości, w których zastosowano specjalne zabezpieczenia przed włamywaczami i kradzieżą, jak systemy alarmowe czy monitoringu.

 • Zakres ochrony

Najtańsze są oczywiście polisy podstawowe, które chronią wyłącznie mury i elementy stałe budynku. Więcej, często o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych rocznie, zapłacisz za ubezpieczenie rozszerzone oraz od wszystkich ryzyk.

Uwaga! Na koszt ubezpieczenia wpływ może mieć również prowadzona w nim działalność gospodarcza. Jeżeli np. świadczysz usługi i przyjmujesz u siebie klientów, ryzyko wystąpienia szkód jest wyższe, w związku z czym za polisę prawdopodobnie zapłacisz nieco więcej.

Przykładowe ceny ubezpieczenia dla różnych typów domów jednorodzinnych

Przed wyborem polisy warto sprawdzić, ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie domu. Cenniki znaleźć można zarówno na stronach towarzystw ubezpieczeniowych, jak i w internetowych porównywarkach. My skupimy się na cenach polis podstawowych w odniesieniu do domów budowanych oparciu o najpopularniejsze technologie, czyli murowanych, drewnianych oraz modułowych.

 • Ile kosztuje ubezpieczenie domu murowanego? Średnio 300-350 zł.
 • Ile kosztuje ubezpieczenie domu drewnianego? Średnio 550-600 zł.
 • Ile kosztuje ubezpieczenie domu modułowego? Średnio 300-500 zł.

Skąd takie różnice? Jak widać, ubezpieczenie domu drewnianego jest o wiele droższe niż w przypadku domów murowanych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że te pierwsze posiadają palne konstrukcje, w związku z czym ryzyko ich częściowego lub całkowitego uszkodzenia jest wyższe.

Z czego budować dom? Oto najlepsze materiały do budowy domów

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia domu?

Istnieje kilka sposobów na to, by koszt ubezpieczenia domu był niższy. Mowa tu przede wszystkim o:

 • zawężeniu zakresu ochrony – kupując polisę obejmującą wyłącznie te ryzyka, których wystąpienie jest najbardziej prawdopodobne, możesz obniżyć składkę nawet o kilkadziesiąt złotych;
 • jednorazowym opłaceniu składki albo wykupieniu polisy na dłuższy czas w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym (np. nie na rok, ale kilka lat);
 • zamontowaniu zabezpieczeń oraz drzwi antywłamaniowych;
 • korzystaniu z sezonowych promocji, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak jeszcze obniżyć koszt ubezpieczenia domu? Ceny polis warto sprawdzać w internetowych porównywarkach, dzięki którym znajdziesz najlepsze oferty i nie pominiesz sezonowych promocji.

Jaką instalację alarmową do domu wybrać, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość?

Często zadawane pytania dotyczące ubezpieczeń domów jednorodzinnych

Koszt ubezpieczenia domu budzi spore emocje. Biorąc pod uwagę fakt, że cena polisy może wynieść zarówno 150, jak i 650 zł, warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, by nie przepłacić. Chcąc pomóc Ci znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczyciela, przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych czytelników.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu na rok?

Średnie ceny ubezpieczeń domów na rok wynoszą od 200 do 500 zł. Oczywiście w przypadku nieruchomości o dużej powierzchni, posiadania wartościowego mienia czy zwiększonego ryzyka włamania, warto rozszerzyć zakres polisy o dodatkowe ryzyka. W takiej sytuacji całkowity koszt ubezpieczenia może wynieść nawet 1000 zł, ale jest to wydatek, który zapewni wszystkim domownikom spokojny sen.

Czy ubezpieczenie nowego domu jest droższe niż starego?

Wręcz przeciwnie – najczęściej ubezpieczenie nowego domu będzie tańsze niż starego. Wynika to z faktu, że dopiero powstały budynek posiada świeże mury, elementy stałe oraz instalacje, dlatego ryzyko ich uszkodzenia jest mniejsze niż w przypadku obiektu liczącego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego domu? Zwykle do 300-400 zł rocznie.

Na koniec polecamy także webinar naszego eksperta, Wojciecha Rynkowskiego:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Ubezpieczenie domu
Ubezpieczenie domku letniskowego
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ubezpieczenie domku letniskowego. Co zawiera polisa i jaki jest jej koszt?

Niezależnie od tego, czy posiadasz domek letniskowy, czy dopiero planujesz je...

Ubezpieczenie domu
Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego to obowiązek każdego właściciela budynku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różni...

Ubezpieczenie domu
Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?
18.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Na ubezpieczenie domu decyduje się zdecydowana większość z nas. Jednak nie ka...

Ubezpieczenie domu
Czy warto mieć ubezpieczenie domu w budowie
21.08.2023 r. Jan Susmaga

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie majątku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala chronić to, na co b...

Ubezpieczenie domu
Ubezpieczenie domku letniskowego
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ubezpieczenie domku letniskowego. Co zawiera polisa i jaki jest jej koszt?

Niezależnie od tego, czy posiadasz domek letniskowy, czy dopiero planujesz je...

Ubezpieczenie domu
Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego to obowiązek każdego właściciela budynku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różni...

Ubezpieczenie domu
Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?
18.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Na ubezpieczenie domu decyduje się zdecydowana większość z nas. Jednak nie ka...

Ubezpieczenie domu
Czy warto mieć ubezpieczenie domu w budowie
21.08.2023 r. Jan Susmaga

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie majątku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala chronić to, na co b...

REKLAMA
Zamknij