Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Czy warto kupić kominek kozę?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyjny często okazuje się zbyt kosztowna, czasochłonna i inwazyjna, aby ją zrealizować. Wówczas ciekawą alternatywą staje się kominek koza. Takie rozwiązanie niewątpliwie ma swój urok, a to nie jedyny powód, dla którego warto się na nie zdecydować. Kiedy jeszcze warto wziąć pod uwagę taką opcję? Czy dobrym pomysłem jest zastosowanie kozy do ogrzewania? Ile kosztuje koza i od czego zależy jej cena?

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: wkladykominkowe.net.pl

W rozważaniach dotyczących tego, jak ogrzać dom, wiele osób pod uwagę bierze ogrzewanie kominkowe. Czy jednak kominek wolnostojący także sprawdzi się w tej roli? W jaki sposób rozprowadzić ciepło uzyskane dzięki niemu w całym wnętrzu i czy może to być jedyny sposób ogrzewania? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Czy kominek koza może skutecznie ogrzać pomieszczenie?

Koza grzewcza ma formę zamkniętego paleniska – najczęściej stalowego lub żeliwnego, przystosowanego do bezpiecznego spalania paliw stałych, w tym drewna opałowego, brykietu, pelletu drzewnego. Nie wymaga dodatkowej obudowy i jest na tyle estetyczna, że z powodzeniem można ją ustawić nawet w salonie czy jadalni. Dzięki temu montaż kozy jest zdecydowanie łatwiejszy i krótszy niż instalacja klasycznego kominka.

Warto jednak odpowiedzieć na pytanie: czy piec koza ogrzeje mieszkanie wystarczająco efektywnie? Tego typu paleniska przeważnie podnoszą temperaturę jedynie w tym pomieszczeniu, w którym są ustawione. Wytwarzana energia cieplna jest przekazywana do otoczenia głównie przez przód i górę pieca, a częściowo również przez konwekcję wokół ścian bocznych i tylnej.

To, ile metrów ogrzeje koza, jest uzależnione od układu wnętrza i obecności ścian działowych. Przykładowo: koza o dużej mocy okaże się wystarczająca przy przestrzeniach otwartych, na przykład salonie łączonym z kuchnią i jadalnią. Do sąsiednich pokoi ciepło dotrze jednak w ograniczonym zakresie, gdy pozostawisz otwarte drzwi.

Wszystko to sprawia, że koza nie powinna być traktowana jako podstawowe źródło ogrzewania, chyba, że zdecydujesz się na wariant z płaszczem wodnym, który można podłączyć do domowej instalacji centralnego ogrzewania.

Czy koza z płaszczem wodnym ogrzeje dom? Tak, pod warunkiem, że będzie to koza z rozprowadzeniem ciepła o odpowiedniej mocy. Przyjmuje się, że 1 kW wystarczy do ogrzania 10 – 12 m kw., zaś sprawność pieca powinna wynieść ok. 70%.

Bardzo ważną kwestią dla wszystkich użytkowników kóz, a także klasycznych kominków, jest umożliwienie jak najdłuższego ogrzewania przy jak najrzadszej interwencji polegającej na dokładaniu opału. Wysoką skuteczność w tym kontekście wykazuje stosunkowo nowe rozwiązanie polegające na zastosowaniu akumulacyjnego wymiennika ciepła.

Kozy nie podłącza się wówczas bezpośrednio do komina, lecz powoduje, że gorące spaliny przechodzą przez specjalny system kanałów wymiennika, po czym ulegają schłodzeniu, akumulując odzyskane ciepło. Można w ten sposób przedłużyć czas ogrzewania nawet czterokrotnie.

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

ofe-5847238-71982 w-71982

Czy kozę można zamontować zarówno w domu, jak i w mieszkaniu?

Możliwość instalacji kozy w domu jednorodzinnym jest oczywistością, jednak warto również zastanowić się, czy można zamontować kozę w mieszkaniu w kamienicy lub bloku. Czy na piec kozę trzeba mieć pozwolenie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kominek wolnostojący koza, podobnie jak ten klasyczny, jest dozwolony w budynkach wolnostojących, szeregowych oraz wielorodzinnych, pod warunkiem, że nie są one wyższe niż trzy kondygnacje nadziemne, a instalacja tego rodzaju nie jest sprzeczna z ustaleniami lokalnych przepisów, w tym regulaminów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Jeśli uzyskałeś zgodę zarządcy budynku, nie musisz starać się o dodatkowe pozwolenie. Pamiętaj jedynie, że od 1 lipca 2022 r. istnieje obowiązek zgłoszenia kominka poprzez złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).  

Dodatkowo w niektórych regionach kraju obowiązuje ustawa antysmogowa, zaś odpowiedź na pytanie, czy koza jest kopciuchem, brzmi twierdząco. Na poziomie lokalnym piece pozaklasowe, czyli kozy lub piece kaflowe, będzie można użytkować tylko do 1 lipca 2024 r.

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

kominek wolnostojący w salonie

W jaki sposób przeprowadzić montaż kozy w domu?

Jak przebiega montaż kozy z płaszczem wodnym? Instalacja kominka wymaga pewnej wiedzy i staranności, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, zleć sprawę profesjonalistom. Wówczas będziesz mieć pewność, że nowy element w pokoju nie będzie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa domowników i pozostanie wydajny.

Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, jak zamontować kozę.

  • Znajdź właściwe miejsce

Montaż kozy rozpocznij od znalezienia dla niej odpowiedniego miejsca. Czy koza musi być podłączona do komina? Tak, dlatego najlepiej usytuować ją bezpośrednio przy przewodzie kominowym, o wymiarach dostosowanych do rozmiaru paleniska, nie mniejszych niż 14 x 14 cm.

Pamiętaj, że obudowa rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, dlatego wokół powinna pozostać wolna przestrzeń. Ile miejsca dla kozy trzeba zarezerwować? W jakiej odległości koza od ściany powinna być odsunięta? Pozostaw minimum 80 cm przestrzeni od elementów dekoracyjnych i łatwopalnych oraz 60 cm wolnego podłoża.

Jeżeli podłoga bezpośrednio pod kozą nie ma właściwości przeciwogniowych, zabezpiecz ją za pomocą stalowej blachy.

  • Ustaw kozę

Umieść kominek w miejscu docelowym. Jaka odległość kozy od komina powinna być zachowana? Zmniejsz dystans do minimum. Najlepiej, jeśli koza stanie tuż pod kominem lub bezpośrednio obok niego.

  • Zamontuj poszczególne elementy

Pomiędzy wylotem a kominem umieść stalową rurę, najlepiej pod kątem ostrym w stosunku do przewodu kominowego, aby sadza swobodnie zsypywała się do paleniska. Miejsce wprowadzenia rury uszczelnij. Umieść w docelowym miejscu także trójnik, który będzie odprowadzał spaliny z kominka do przewodu. Połącz przewód wylotowy i króciec trójnika specjalnym, ruchomym kolankiem.

W międzyczasie: jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

  • Zamaskuj montaż

Kolejnym etapem montażu jest maskowanie, do którego potrzebować będziesz specjalnej rozety. Nałóż ją na trójnik i a następnie przyłóż do ściany. W ten sposób ukryjesz wszelkie nieestetyczne detale powstałe na etapie montażu.

  • Skontroluj ustawienie kozy

Sprawdź, czy koza jest ustawiona prawidłowo. W razie potrzeby dodatkowo ją wypoziomuj.

  • Przeprowadź próbne rozpalenie

Kiedy wszystkie elementy są już dopasowane, przystąp do próbnego rozpalenia jednostki grzewczej. Uważaj, by wzrost temperatury nie okazał się zbyt gwałtowny, by nie uszkodzić świeżych połączeń. Szacuje się, że nowa koza dopiero po trzecim rozpaleniu może pracować z maksymalną mocą.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności w zakresie montażu pieca, koniecznie skorzystaj ze wsparcia fachowca.

Co to jest kominek z płaszczem wodnym? Czy jest lepszy od konwencjonalnego?

Jak rozprowadzić ciepło z kozy po innych pomieszczeniach?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w swej podstawowej wersji koza wolnostojąca ogrzewa jedynie ten pokój, w którym się znajduje, oraz ewentualnie sąsiadujące pomieszczenia. Jeśli natomiast chcesz za jej pomocą ogrzać cały dom, musisz podłączyć kominek do instalacji centralnego ogrzewania. Jak to zrobić?

Odpowiedź na to pytanie stanowi koza wyposażona w panel wodny, nazywany także płaszczem wodnym. To wymiennik, w którym spaliny opuszczające komorę paleniska oddają ciepło przepływającej wodzie. Podczas montażu kieruj się powyższą instrukcją.

Jednak: jak rozprowadzić ciepło z kozy? I jak odzyskać ciepło z kozy, aby podgrzać wodę? W tym przypadku obieg wody przyłącza się za pomocą dwóch króćców z jednocalowym gwintem wewnętrznym. Czy do kozy można podłączyć grzejniki? Oczywiście, woda podgrzana w płaszczu kozy może zasilać instalację grzewczą z grzejnikami. Nie można jej natomiast wykorzystywać bezpośrednio jako wody użytkowej.

Pod uwagę trzeba wziąć jedynie wydajność takiego systemu. Koza zapewnia moc na poziomie 2,5 kW, dlatego ogrzewanie tego rodzaju zalecane jest w przypadku małych domów, w których pomieszczenia ogrzewane grzejnikami są stosunkowo niewielkie.

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka, w tym kozy!

Piec typu koza na tle murowanej ściany

Czym możemy palić w kozie?

Pora odpowiedzieć na kolejne kluczowe pytanie, mianowicie: jak najlepiej palić w kozie? Większość kominków tego rodzaju jest przystosowana do spalania paliw stałych, a więc drewna opałowego, brykietu, ekogroszku, węgla. Bardziej zaawansowane i ekologiczne rozwiązania umożliwiają wykorzystanie do ogrzewania domu innych paliw, także gazowych.

  • Czy warto i czy można palić drewnem w kozie? To z pewnością jeden z częściej wykorzystywanych sposobów. Najlepsze będzie odpowiednio przesuszone drewno drzew liściastych, dzięki któremu można uzyskać zadowalającą wydajność. Popiół, który powstaje w wyniku jego spalania, stanowi zaledwie 0,5 procenta masy początkowej. Pod uwagę trzeba wziąć jedynie ewentualne lokalne ograniczenia w spalaniu drewna.
  • Czy w kozie na drewno można palić węglem? Teoretycznie jest taka możliwość, jednak lepiej unikać gorszych jakościowo partii, przy spalaniu których powstaje dużo popiołu. Warto natomiast rozważyć brykiet drzewny, który w porównaniu do drewna ma lepsze parametry. Powstaje on podczas prasowania trocin, co nadaje mu nieco wyższą wartość opałową.

Jakie paliwo do kozy wykorzystać, gdy zależy ci na ekologii? Możesz zdecydować się na opcję kozy gazowej. Dodatkową korzyścią jest fakt, że spalanie gazu nie generuje żadnych stałych pozostałości, dlatego nie trzeba oczyszczać kominka z sadzy i popiołu.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno? Wyjaśniamy w tym tekście

Ile kosztuje piec wolnostojący? Czy warto go kupić?

Ile kosztuje instalacja kozy? Aby w miarę precyzyjnie oszacować budżet takiej inwestycji, należy wziąć pod uwagę zakup samego kominka, wszelkich elementów instalacyjnych oraz ewentualnej robocizny. Całkowite wydatki powinny zmieścić się w przedziale od 3000-11 000 zł.

Sama koza to wydatek rzędu ok. 1500-10000 zł. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się na zakup kozy na drewno, czy też będzie to ekologiczna, gazowa koza do ogrzewania domu. Za niewielki żeliwny lub blaszany model zapłacisz od ok. 1000 do kilku tysięcy złotych. Tańsze są kozy stalowe – tu istnieje duża szansa, że zamkniesz budżet w 1000 zł.

W przypadku kozy gazowej ceny najbardziej zaawansowanych konstrukcji przekraczają 10 000 zł. Oprócz wysokiej klasy zabezpieczeń takie kominki mają również rozbudowane sterowanie, działające także bezprzewodowo i automatycznie, na przykład programator czasowy czy czujnik temperatury.

Przyjrzyjmy się rzeczywistym cenom kilku produktów. Na początek piecyki żeliwne:

Zobaczmy też przykładowe ceny piecyków stalowych:

Wpływ na cenę kominka ma nie tylko materiał, z którego został om wykonany i rodzaj stosowanego paliwa, ale również wzornictwo oraz moc użytkowa. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny zakup, musisz określić, jaka moc kozy do domu będzie optymalna w twoim przypadku. Wydatki będą wzrastały wraz z wielkością komory spalania, obecnością dodatkowych elementów ceramicznych i akcesoriów, złożonością systemu wylotu spalin.

Decydując się na montaż kozy, w budżecie musisz uwzględnić również cenę przewodu kominowego (ok. 80 zł za metr bieżący) oraz wydatki na robociznę (ok. 600-800 zł).

Czy warto kupić piec wolnostojący? Wszystko zależy od tego, jakie masz względem niego oczekiwania. Koza jako podstawowe i jedyne źródło ogrzewania w dużym domu może okazać się niewystarczająca, natomiast walorów estetycznych nie sposób jej odmówić. Kominek typu koza jest łatwy do zainstalowania i nie wymaga przeprowadzania zaawansowanych prac. Dodatkowo zajmuje mniej miejsca niż kominek i mniej kosztuje, a atmosferę tworzy równie urokliwą.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Koza czy kominek? Na którą lepiej się zdecydować?

Jeżeli zastanawiasz się, co zamiast kominka wybrać, ponieważ w pomieszczeniu nie ma odpowiednich warunków do jego montażu, koza może okazać się świetną alternatywą. Jest o bowiem o wiele lżejsza, nie wymaga wzmocnienia podłogi lub stropu i nie zajmuje dużej przestrzeni. Co więcej, można umieścić ją w dowolnym miejscu, a z czasem przenieść w inne. Jej atutem jest również niższa cena – zarówno jeżeli chodzi o zakup, jak i montaż.

To jednak nie wszystkie różnice między kozą a kominkiem. To pierwsze rozwiązanie zwykle nie nadaje się do ogrzania całego domu, ponieważ daje mniej ciepła. Nie oznacza to jednak, że koza nie będzie w stanie zapewnić komfortu domownikom – doskonale sprawdzi się w pojedynczym pomieszczeniu, skutecznie ogrzewając salon czy sypialnię.

Koza zamiast kominka będzie również świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie porządek w domowych wnętrzach i chcą uniknąć częstego czyszczenia swojego pieca.

Podsumowując:

  • kominek będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na efektywnym ogrzewaniu całego domu i dysponujesz odpowiednimi warunkami do jego montażu;
  • koza będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli poszukujesz ekonomicznego źródła ciepła, które można ustawić w dowolnym miejscu i które ma służyć wyłącznie do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: wkladykominkowe.net.pl

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij