Odkurzacz ręczny BOSCH w prezencie do projektu 🎁

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jaki wkład kominkowy wybrać i jak go zamontować?

Śmiało można stwierdzić, że wkład kominkowy to kluczowa część konstrukcyjna kominka, odpowiedzialna za jego bezpieczne i efektywne działanie. Wybór wkładu wpływa również na aspekt estetyczny. Z tych względów warto poświęcić uwagę odpowiedniemu dopasowaniu. Jaki wkład kominkowy wybrać? Z jakich materiałów mogą być wykonane wkłady i jakie ma to znaczenie w praktyce? Jak zamontować wkład kominkowy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wkład kominkowy - zdjęcie 1

W momencie, gdy zaczniesz analizować, jaki kominek wybrać, szybko zauważysz duże zróżnicowanie modeli zarówno samych kominków, jak i wkładów kominkowych. Dzięki temu z łatwością wkomponujesz je w dowolne wnętrze: począwszy od tych tradycyjnych, aż po nowoczesne i minimalistyczne. Podpowiadamy, czym wyróżniają się poszczególne wkłady i które ich parametry mają kluczowe znaczenie.

Czym są wkłady kominkowe?

Wkład kominkowy stanowi serce każdego kominka. To zamknięte palenisko podłączone bezpośrednio do kanału umożliwiającego odprowadzanie spalin. Na rynku znajdziesz wiele typów wkładów, które różnią się parametrami spalania oraz tworzywem, z którego zostały wykonane. Jaki wkład kominkowy wybrać? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Zanim zaczniesz wybierać, przygotuj wcześniej projekt całego kominka. Plan działania warto stworzyć z wyprzedzeniem także ze względu na dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest twierdząca odpowiedź na pytanie, czy wkład do komina można odliczyć od podatku. Okazuje się, że tak, skoro tego rodzaju inwestycja jest traktowana jako zakup i montaż urządzeń grzewczych, które podlegając odliczeniu w ramach ulgi remontowej.

Czy wkład kominkowy jest obowiązkowy?

Jesteś zdecydowany na aranżację z kominkiem w roli głównej i zastanawiasz się, czy potrzebny jest wkład kominowy do kominka?

Przy założeniu, że w twoich wnętrzach pojawi się kominek do ogrzewania domu, a nie tylko w roli urokliwej dekoracji, wkład kominkowy stanowi obowiązkowy element. Bez niego trudno mówić o efektywnej pracy, gdyż zaledwie 20% ciepła pozostanie w pomieszczenia – reszta wydostanie się z dymem przez komin.

Przeznaczenie kominka jest więc podstawowym kryterium, jakie trzeba przyjąć, ustalając, kiedy montować wkład kominkowy. Ważne, by – na podstawie kubatury budynku – odpowiednio oszacować moc wkładu.

Czy warto kupować i montować kominek z płaszczem wodnym w naszym domu?

Jakie są funkcje i przeznaczenie wkładów kominkowych?

Aby prawidłowo dopasować wkład kominkowy, trzeba przeanalizować specyfikę konkretnego budynku i zakładane zastosowanie planowanego w nim kominka. Inne modele sprawdzą się w roli elementu typowo dekoracyjnego, inne zaś – gdy zależy ci na funkcji grzewczej.

Jeżeli kominek ma być przede wszystkim ozdobą, możesz skupić się na tym, by wkład kominkowy wpasował się w planowany wystrój. Jeśli natomiast ma stanowić jedno ze źródeł ogrzewania domu, ważna jest jego moc, możliwość regulacji wydajności spalania, system dopalania spalin, sprawność urządzenia i czas pracy bez dokładania drewna. Ustalenie, jaki jest dobry wkład kominkowy, to suma wszystkich tych czynników.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, można wyróżnić trzy podstawowe typy wkładów kominkowych:

  • wkłady kominkowe typu A – o funkcji przede wszystkim ozdobnej; tego rodzaju konstrukcje nie ogrzewają pomieszczeń, a ogień rozpala się w nich sporadycznie, dlatego dla wariantu A nie określa się czasu palenia;
  • wkłady kominkowe typu B – okazjonalnie wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń, jednak prymat nadal wiodą walory wizualne; czas palenia w tym przypadku wynosi maksymalnie 10 godzin;
  • wkłady kominkowe typu C – zaprojektowane z myślą o częstym użytkowaniu w celu ogrzewania wnętrz; czas utrzymywania żaru wynosi minimum 10 godzin.

Jak zatem – uwzględniając wszystkie powyższe względy – odpowiedzieć na pytanie, jaki wkład kominkowy na 100 m2 wybrać? Przy tym metrażu i wysokości pomieszczeń sięgającej 2,7 metra kubatura domu wynosi 270 m³, co oznacza zapotrzebowanie na moc grzewczą na poziomie 7,02 kW. To właściwa moc grzewcza potrzebna do ogrzania całego domu

Sprawność kominka jest bardzo istotna z punktu widzenia późniejszej wydajności palenia. Im niższa, tym mniej uzyskasz energii w postaci ciepła z jednostki wykorzystywanego paliwa. Wiele wkładów kominkowych, także stworzonych pod kątem funkcji grzewczej, wyróżnia się ciekawym wzornictwem, znajdując tym samym zastosowanie dekoracyjne.

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Wymiary poszczególnych wkładów kominkowych

Odpowiedź na pytanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładu kominkowego, jest rozbudowana. Z pewnością jednak jednym z podstawowych aspektów są wymiary elementu.

Dostępne na rynku wkłady kominkowe są pod tym względem zróżnicowane. Przeważnie im większe gabaryty, tym większa moc urządzenia, jednak nie zawsze jest to regułą. Przykładowo: wkład kominkowy narożny wymiary może mieć nieco mniejsze, zachowując podobną moc jak tradycyjny odpowiednik.

Pamiętaj, że wymiary wkładu bezpośrednio przekładają się na wielkość zabudowy kominka, dlatego kupując element, należy sugerować się planowanym projektem. Wysokość i szerokość całej konstrukcji przełoży się na przykład na kształt i wymiary szyby kominkowej, która z kolei decyduje o walorach wizualnych.

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka!

kominek zabudowany cegłą

Jaki wkład kominkowy wybrać w zależności od naszych oczekiwań?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wkłady kominkowe wykonuje się z różnych materiałów oraz z uwzględnieniem odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych, co przekłada się na ich właściwości i parametry. Wybór wkładu wpływa zatem na jakość późniejszej eksploatacji. Na co zwracać uwagę przede wszystkim? Jaki wkład kominkowy do ciągłego palenia będzie najlepszym wyborem?

Jeśli zamierzasz palić w kominku raczej okazyjnie, lepiej wybrać tańszy kominek bez płaszcza wodnego. Jeśli jednak zamierzasz ogrzewać wnętrza głównie w ten sposób, postaw na wkład z płaszczem wodnym, który wykazuje dużą skuteczność w działaniu w porównaniu z systemem dystrybucji ciepłego powietrza.

Zasadniczo to właśnie funkcja kominka determinuje, jaki wkład kominkowy wybrać. Na rynku dostępne są różne warianty, a do najpopularniejszych należą:

  • wkład kominkowy z płaszczem wodnym – wspomniany już system pozwalający na wydajne ogrzewanie całego domu;
  • wkład kominkowy powietrzny – praktyczny i popularny wkład, który wykorzystuje system nadmuchowy ciepła z kominka i rozprowadza rurami ciepłe powietrze do wszystkich pomieszczeń w domu;
  • wkład kominkowy gazowy – model, który pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, jest efektownie wykończony i nie wymaga czyszczenia czy składowania opału; nie pozwala na ogrzanie całego domu, ale uda się za jego pomocą dogrzać niewielki salon lub sypialnię.

Wkład kominkowy narożny

Dużą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, cieszy się wkład kominkowy narożny. Pod tą nazwą producenci oferują dwa modele: albo wkłady z dwiema szybami: przednią i dodatkową boczną albo wkłady o specyficznym kształcie tylnej części.

Wkłady z dodatkową szybą boczną zapewniają bardzo efektowną ekspozycję ognia. Dzięki temu można zamontować je w rogu pomieszczenia, nie tracąc wrażeń wizualnych, lub w każdej innej części pokoju. Wkłady o specjalnej konstrukcji z tyłu to sposób na usytuowanie kominka bezpośrednio w narożniku, co pozwala na oszczędność miejsca. To rzadsze rozwiązane, czasem jednak spotykane.

Jak wybrać najlepszy kominek narożny? Czym się kierować, podejmując wybór?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Kominek w płaszczem wodnym to sposób na ogrzanie domu i podgrzanie wody. Taką instalację warto wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu – późniejszy montaż całej konstrukcji może okazać się kłopotliwy.

Jak działa wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wężownicą? Konstrukcja wyposażona jest w instalację obiegu wody. Płaszcz wodny nagrzewa się, oddając energię do wężownicy, która z kolei podnosi temperaturę wody zasilającej układ centralnego ogrzewania.

Wkład kominkowy żeliwny

Korpusy wkładów kominkowych są produkowane przeważnie z żeliwa lub stali. Wkład kominkowy żeliwny charakteryzuje się znaczną masą, dlatego z reguły wykorzystuje się go przy masywnych konstrukcjach o tradycyjnym wyglądzie. To element solidny i trwały, który co prawda nagrzewa się nieco dłużej, ale przez równie długi czas oddaje ciepło, nawet po zgaśnięciu ognia.

Wkłady żeliwne często przykuwają wzrok ciekawym wykończeniem. Nie brakuje efektownych widocznych zdobień tylnej płyty, ale bez trudu znajdziesz w tej kategorii także proste i minimalistyczne warianty.

Wkład kominkowy stalowy

Wkład kominkowy stalowy jest znacznie lżejszy, a pod względem wizualnym bardziej minimalistyczny. Z tego powodu wykorzystywany jest głównie do tworzenia lekkich, nowoczesnych kominków w różnych rozmiarach. Takie wkłady przeważnie wyposażone są w duże szyby, co – przy jednoczesnym zamaskowaniu ramek wkładu – daje efekt dobrze widocznego paleniska.

Wkłady stalowe szybko się nagrzewają i stosunkowo szybko stygną. Mają nieco gorsze parametry grzewcze niż ich żeliwne odpowiedniki, dlatego wykorzystywane są wówczas, gdy mają stanowić głównie dekorację lub dodatkowe źródło ciepła. Są także nieco droższe.

Jaki wkład kominkowy wybrać: żeliwny czy stalowy? Z powyższego porównania jasno wynika, że każdy wariant ma swoje atuty. Chociaż wkład stalowy nagrzewa się szybko, oddaje ciepło krótko po rozpaleniu, co czyni jego parametry grzewcze gorszymi w porównaniu do parametrów wkładów żeliwnych. Z tego względu w odpowiedzi na pytanie, jaki wkład kominkowy: żeliwny czy stalowy sprawdzi się w przypadku ogrzewania domu w ten sposób, należy przychylić się do tej pierwszej opcji.

Jak samodzielnie wykonać portal kominkowy? Atrapa kominka w wersji DIY!

Jak zamontować wkład kominkowy krok po kroku?

Osadzenie i podłączenie wkładu kominkowego jest pierwszym etapem wykonywania zabudowy. Czy można samemu zamontować wkład kominkowy? To zadanie nie jest przesadnie skomplikowane, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć samodzielne działanie. Musisz jednak liczyć się z tym, że każdy etap prac wymaga dokładności, aby gotowa już instalacja była szczelna i bezpieczna.

Jak zamontować wkład kominkowy?

  • Przygotuj dolną część kominka: wkład można osadzić na podmurówce lub fabrycznej podstawie. Podłoże musi być wytrzymałe i niepalne.
  • Po wypoziomowaniu obudowy wkładu połącz czopuch z kominem za pomocą żaroodpornej rury stalowej. Jak podłączyć wkład kominkowy do komina? Sposób działania jest uzależniony od konkretnej instalacji.
  • Przyłącz rurę, a po podłączeniu wkładu wykonaj próbne palenie, by sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli wykryjesz nieszczelności, wysuń rurę, na łączenia nałóż specjalną pastę lub wysokotemperaturowy silikon i ponownie złącz.

Dalsze czynności uzależnione są od sposobu rozprowadzania ciepła i rodzaju kominka. W przypadku ogrzewania kominkowego trzeba zamontować poziomą przegrodę z otworem pozwalającym na osadzenie rury wylotowej. Kominek z płaszczem wodnym wymaga podłączenia przewodów hydraulicznych.

Jak wymienić wkład w kominku?

Wymiana wkładu kominkowego nie należy do najprostszych zadań, natomiast przeważnie staje się ona koniecznością w obliczu uszkodzenia starego wkładu, chęci wymiany go na model z płaszczem wodnym bądź opcją dystrybucji gorącego powietrza.

Kiedy trzeba się liczyć z koniecznością takiej wymiany? Ile lat wytrzyma wkład kominkowy? Przeważnie można liczyć na kilkanaście lat bezproblemowego użytkowania, zaś niektórzy producenci zapewniają jeszcze dłuższą gwarancję. Niestety, nie obejmuje ona wszystkich uszkodzeń.

Czy wkład kominkowy może pęknąć? Niestety, tak, choć do takich sytuacji najczęściej dochodzi na skutek nieprawidłowej eksploatacji, na przykład gdy do rozgrzanego wkładu żeliwnego zostanie wrzucone pokryte lodem polano. Czy wkład kominowy może się zapalić? To również jest możliwe – winowajcą są wówczas najczęściej nagromadzone w przewodach sadze.

Jak wymienić wkład kominkowy? Najczęściej to zadanie przebiega identycznie jak przy pierwszej instalacji, z tą różnicą, że wcześniej następuje demontaż starych elementów. Gdy zamierzasz wprowadzić do instalacji dodatkowe elementy, na przykład wymieniając zwykły wkład na wkład z płaszczem wodnym, raczej nie wykorzystasz dotychczasowej obudowy, gdyż nie będzie ona spełniała wymagań instalacyjnych. Warto zatem zatrudnić sprawdzonego, doświadczonego kominkarza.

Ile kosztuje wymiana wkładu kominkowego? To koszt około 150 – 200 złotych, jeśli jednak konieczna będzie również wymiana obudowy, wydatki będą zdecydowanie wyższe.

Zakaz palenia w kominkach 2023: kogo i kiedy obowiązuje?

Jak wyczyścić wkład kominkowy?

Bardzo ważnym elementem eksploatacji kominka jest jego regularne czyszczenie. Częstotliwość tej czynności zależy od sposobu użytkowania kominka oraz rodzaju stosowanego paliwa. Przyjmuje się, że należy usuwać zabrudzenia przynajmniej cztery razy w roku, obowiązkowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Bieżące zabrudzenia, w tym sadzę i smołę z wkładu, zbiera się nawet raz w tygodniu.

Czym czyścić wkład kominkowy? Wykorzystaj specjalną szczotkę – w przypadku wkładów żeliwnych może to być wariant druciany – a także specjalne preparaty do czyszczenia kominków. Szybę umyjesz również przeznaczonym do tego celu płynem czyszczącym i odtłuszczającym.

buchający aż miło ogień w palenisku

Jak obudować wkład kominkowy?

Wkłady kominkowe można obudować na wiele różnych sposobów. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj o pozostawieniu wolnej przestrzeni umożliwiającej swobodną cyrkulację powietrza.

Jak obudować wkład? Która obudowa kominka jest godna polecenia? W wariancie ekonomicznym możesz przygotować konstrukcję z profili i płyt gipsowo-kartonowych zaizolowanych wełną, a w wydaniu ekologicznym i nowoczesnym – zabudowę i izolację z płyt izolacyjno-konstrukcyjnych. Podstawową konstrukcję możesz wykończyć na wiele różnych sposobów: sięgając po płytki, kafle, kamień ozdobny, cegłę. Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju elementy ozdobne.

To, jak obudować wkład kominkowy krok po kroku, będzie ściśle związane z wybranymi materiałami. Nie ma żadnej uniwersalnej instrukcji, która wskazywałaby, jak obudować wkład kominkowy cegłą czy kamieniem.

Ceny drewna opałowego 2023: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania wkładu kominkowego?

Wkład kominkowy powinien być wykonany z solidnych, niewrażliwych na ciepło materiałów. Musi wykazywać odporność na korozję i duże wahania temperatur. Najbardziej wytrzymałe są ciężkie wkłady o grubych ściankach.

Kolejną istotną kwestią jest system doprowadzenia powietrza do wkładu kominkowego. Dopływ ten mogą umożliwiać:

  • otwory i szczeliny w drzwiczkach;
  • specjalny króciec z podłączeniem do przewodu, który doprowadza powietrze z zewnątrz.

Jeżeli wybierzesz króciec umożliwiający pobieranie przez kominek powietrza do spalania drewna, musisz wcześniej zaplanować i wykonać przewód powietrzny, np. w podłodze. Sprawdź także, jak regulowana jest wydajność spalania w konkretnym, wybranym przez ciebie wkładzie kominkowym. Do wyboru masz ręczną lub automatyczną regulację.

Kominek może być również wyposażony w deflektor, dzięki któremu przepływ spalin jest dłuższy i można odzyskać z nich więcej ciepła. Przydatny okazuje się system dopalania spalin zwiększający ogólną sprawność.

Jaką moc powinien mieć wkład kominkowy?

Moc wkładów kominkowych uzależniona jest od ich budowy i w większości przypadków mieści się w przedziale od 4 do 18 kW. Brak systemu wymuszonego ruchu powietrza oznacza, że moc wkładu jest nieduża, zaś przy jego obecności i zastosowaniu turbin zdecydowanie wzrasta. Który wariant wybrać?

Jeśli kominek nie będzie na co dzień pełnił funkcji grzewczej, możesz wybrać wkład kominkowy o mniejszej mocy, który będzie zdecydowanie tańszy. Kominki o dużej mocy wykorzystuje się, gdy mają być głównym lub alternatywnym źródłem ogrzewania. Przyjmuje się, że przeciętnie 1 kW mocy wkładu wystarcza, by ogrzać 10 m kw. powierzchni.

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się nad specyfiką swojego domu. Nowoczesny budynek z dobrą izolacją termiczną, w którym do minimum zredukowano mostki cieplne, wymagać będzie mniejszej mocy niż budynek średnio zaizolowany lub z nieszczelnymi oknami. Wiele zależy także od warunków pogodowych w danym regionie.

Wybór szyby we wkładzie kominkowym

Ważnym elementem wkładu kominkowego jest szyba umożliwiająca obserwację płonącego drewna. W sprzedaży są dostępne kominki wykorzystujące różnego rodzaju szyby – na uwagę zasługują szyby:

  • tradycyjne;
  • łamane;
  • boczne;
  • unoszone.

Wybór szyby to w dużej mierze kwestia gustu. Weź jednak pod uwagę, że większa powierzchnia szyby we wkładzie kominkowym pozwala na skuteczniejsze ogrzanie pomieszczenia. Jeśli jednak kominek znajduje się w niewielkim saloniku czy pokoju dziennym, nieumiejętne wykorzystanie tego elementu może przyczynić się do przegrzewania pomieszczenia.

Dla uzyskania ciekawego efektu estetycznego możesz wybrać wkład z szybą łamaną. Wygląda znakomicie, jednak po otwarciu drzwiczek istnieje ryzyko wysypania się popiołu i zanieczyszczeń, a jeśli szyba zostanie uszkodzona, jej wymiana pociągnie za sobą dosyć wysokie koszty. Ciekawostkę stanowią wkłady kominkowe wyposażone w system czystej szyby. Nie wymagają one tak częstego mycia, co jest ważne w rozważaniach, jak dbać o kominek.

Wkłady kominkowe mogą mieć tylko jedną, frontową szybę lub kilka dodatkowych. Wszystko to wpływa na widoczność ognia. Oprócz szyby frontowej, występującej w każdym standardowym wkładzie kominkowym, możesz wybierać spośród wkładów z szybą boczną, z lewej bądź prawej strony lub po obu stronach paleniska. Ciekawostką są szyby na przestrzał, pozwalające na obserwację ognia z dwóch stron.

Dlaczego warto zamontować wkład kominkowy? Podsumowanie

Wkłady kominkowe dają pewność, że dom jest ogrzewany w ekologiczny sposób, gdyż substancje emitowane podczas spalania drewna są zdecydowanie mniej zanieczyszczone niż te pochodzące z kotłów gazowych i węglowych. Wkład jest konieczny, aby kominek był nie tylko ciekawą dekoracją, ale również efektywnym urządzeniem grzewczym.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Nowości w tej kategorii

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Kominek narożny
16.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kominek narożny – jak wybrać najlepszy kominek narożny?

Kominek to element, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego. Ciepło domowego paleniska nadaje wnęt...

Kominy
Obróbka komina z blachy – jak ją wykonać i jaką blachę zastosować?
02.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Obróbka komina – jakich błędów unikać wykonując obróbkę komina z blachy?

Obróbka komina wpływa na szczelność pokrycia dachowego, dlatego tak ważne jes...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Kominek narożny
16.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kominek narożny – jak wybrać najlepszy kominek narożny?

Kominek to element, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego. Ciepło domowego paleniska nadaje wnęt...

Kominy
Obróbka komina z blachy – jak ją wykonać i jaką blachę zastosować?
02.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Obróbka komina – jakich błędów unikać wykonując obróbkę komina z blachy?

Obróbka komina wpływa na szczelność pokrycia dachowego, dlatego tak ważne jes...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

REKLAMA
Zamknij