Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak wybrać właściwy wkład kominkowy?

Wkład kominkowy

Wkłady kominkowe śmiało można uznać za kluczowe części konstrukcyjne kominków, a jednocześnie gwarant bezpiecznego działania. Ten element w istotny sposób wpływa również na efektywność funkcji grzania i ma konkretne walory estetyczne. Dopasowując wkład, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Które z nich są najważniejsze? Z jakich materiałów mogą być wykonane wkłady i jakie ma to znaczenie w praktyce?

Wkłady kominkowe – czym właściwie są?

Kominki i wkłady kominkowe stanowią element wyposażenia wnętrza, który uwzględniają projekty domów w różnym stylu. W zależności od sposobu wykończenia w naturalny sposób wpisują się one we wzornictwo charakterystyczne nie tylko dla domów w stylu rustykalnym i domów w stylu góralskim, ale także dla nowoczesnych czy amerykańskich wnętrz.

Czym właściwie jest wkład kominkowy? To serce każdego kominka – zamknięte palenisko podłączone bezpośrednio do wylotu spalin. Istnieje wiele typów wkładów różniących się tworzywem, z którego zostały wykonane, oraz parametrami.

Czy wkład kominkowy jest obowiązkowy?

Jeżeli chcesz wykorzystać kominek do ogrzewania domu, a nie tylko w roli urokliwej dekoracji, wkład kominkowy jest obowiązkowym elementem konstrukcji. Bez niego trudno mówić o efektywnej pracy, gdyż zaledwie 20% ciepła pozostanie w pomieszczenia – reszta wydostanie się z dymem przez komin. Ważne, by – na podstawie kubatury budynku – odpowiednio oszacować moc wkładu.

Jakie są funkcje i przeznaczenie wkładów kominkowych?

Dobór wkładu kominkowego powinien być poprzedzony analizą indywidualnych potrzeb. Inne modele sprawdzą się w roli elementu typowo dekoracyjnego, inne zaś – gdy zależy ci na funkcji grzewczej. Jeżeli kominek ma być przede wszystkim ozdobą, zadbaj, by wybrany wkład kominkowy wpasował się w zaplanowany wystrój. Powinien go uzupełniać, a nie dominować i wyznaczać styl.

Wkład kominkowy może również odgrywać rolę jednego ze źródeł ogrzewania domu. Jeśli tak ma być, zwróć uwagę na coś więcej niż tylko estetykę. Ważna jest moc, regulacja wydajności spalania, system dopalania spalin, sprawność urządzenia i czas pracy bez dokładania drewna.

Biorąc pod uwagę kryterium przeznaczenia, można wyróżnić trzy podstawowe typy wkładów kominkowych:

 • wkłady kominkowe typu A – o funkcji przede wszystkim ozdobnej; tego rodzaju konstrukcje nie ogrzewają pomieszczeń, a ogień rozpala się w nich sporadycznie, dlatego dla wariantu A nie określa się czasu palenia;
 • wkłady kominkowe typu B – okazjonalnie wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń, jednak prymat nadal wiodą walory wizualne; czas palenia w tym przypadku wynosi maksymalnie 10 godzin;
 • wkłady kominkowe typu C – zaprojektowane z myślą o częstym użytkowaniu w celu ogrzewania wnętrz; czas utrzymywania żaru wynosi minimum 10 godzin.

Sprawność kominka jest bardzo istotna z punktu widzenia późniejszej wydajności palenia. Im niższa, tym mniej uzyskasz energii w postaci ciepła z jednostki wykorzystywanego paliwa.  Wiele wkładów kominkowych, także stworzonych pod kątem funkcji grzewczej, wyróżnia się ciekawym wzornictwem, znajdując tym samym zastosowanie dekoracyjne.

Wkład kominkowy – wymiary

Dostępne na rynku wkłady kominkowe różnią się wagą i rozmiarem. Przeważnie im większe gabaryty, tym większa moc urządzenia, jednak nie zawsze jest to regułą. Przykładowo: wkład kominkowy narożny wymiary może mieć nieco mniejsze, zachowując podobną moc jak tradycyjny odpowiednik.

Warto natomiast mieć na uwadze fakt, że wymiary wkładu bezpośrednio przekładają się na wielkość zabudowy kominka, dlatego kupując element, należy sugerować się planowanym projektem. Wysokość i szerokość całej konstrukcji przełoży się na przykład na kształt i wymiary szyby, która z kolei decyduje o walorach wizualnych.

Wkład kominkowy

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Na rynku znajdziesz kilka typów wkładów kominkowych. Poszczególne warianty różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, właściwościami i parametrami, a także późniejszą eksploatacją. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Jeśli zamierzasz palić w kominku raczej okazyjnie, lepiej wybrać tańszy kominek bez płaszcza wodnego. Jeśli jednak zamierzasz ogrzewać wnętrza głównie w ten sposób, postaw na wkład z płaszczem wodnym, który wykazuje dużą skuteczność w działaniu w porównaniu z systemem dystrybucji ciepłego powietrza.

Zasadniczo funkcja kominka determinuje, jaki wkład kominkowy wybrać. Na rynku dostępne są różne warianty, a do najpopularniejszych należą:

 • wkład kominkowy z płaszczem wodnym – wspomniany już system pozwalający na wydajne ogrzewanie całego domu;
 • wkład kominkowy powietrzny – praktyczny i popularny wkład, który wykorzystuje system nadmuchowy ciepła z kominka i rozprowadza rurami ciepłe powietrze do wszystkich pomieszczeń w domu;
 • wkład kominkowy gazowy – model, który pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, jest efektownie wykończony i nie wymaga czyszczenia czy składowania opału; nie pozwala na ogrzanie całego domu, ale uda się za jego pomocą dogrzać niewielki salon lub sypialnię.

Wkład kominkowy narożny

Dużą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, cieszy się wkład kominkowy narożny. Pod tą nazwą producenci oferują dwa modele: albo wkłady z dwiema szybami: przednią i dodatkową boczną, albo wkłady o specyficznym kształcie tylnej części, umożliwiającym usytuowanie kominka w rogu pomieszczenia.

Wkłady z dodatkową szybą boczną zapewniają bardzo efektowną ekspozycję ognia. Dzięki temu można zamontować je w rogu pomieszczenia, nie tracąc wrażeń wizualnych, ale także w każdej innej części pokoju. Wkłady o specjalnej konstrukcji tylnej części to sposób na usytuowanie kominka tyłem do narożnika pokoju, co umożliwia oszczędność miejsca. To rzadsze rozwiązane, czasem jednak spotykane.

Dowiedz się więcej: Kominek narożny – jak wybrać najlepszy?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Coraz częściej w gospodarstwach domowych pojawiają się nowoczesne kominki z płaszczem wodnym. Stosowane jako sposób na ogrzanie domu i podgrzanie wody pozwalają obniżyć koszty eksploatacji. Instalację wkładu kominkowego z płaszczem wodnym warto wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu – późniejszy montaż całej konstrukcji może okazać się kłopotliwy.

Jak działa wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wężownicą? Konstrukcja wyposażona jest w instalację obiegu wody. Płaszcz wodny nagrzewa się, oddając energię do wężownicy, która z kolei podnosi temperaturę wody zasilającej układ centralnego ogrzewania.

Wkład kominkowy żeliwny

Korpusy wkładów produkowane są przeważnie z żeliwa lub stali. Wkład kominkowy żeliwny charakteryzuje się znaczną masą, dlatego z reguły dobierany jest do masywnych obudów o tradycyjnym wyglądzie. To element solidny i trwały, który co prawda nagrzewa się nieco dłużej, ale przez równie długi czas oddaje ciepło, nawet po zgaśnięciu ognia.

Wkłady żeliwne często przykuwają wzrok ciekawym wykończeniem. Nie brakuje efektownych widocznych zdobień tylnej płyty, ale znajdziesz także proste i minimalistyczne warianty.

Wkład kominkowy stalowy

Wkład kominkowy stalowy jest znacznie lżejszy, a pod względem wizualnym bardziej minimalistyczny. Z tego powodu wykorzystywany jest głównie do tworzenia lekkich, nowoczesnych kominków w różnych rozmiarach. Takie wkłady przeważnie wyposażone są w duże szyby, co – przy jednoczesnym zamaskowaniu ramek wkładu – daje efekt dobrze widocznego paleniska.

Wkłady stalowe szybko się nagrzewają i stosunkowo szybko stygną. Mają nieco gorsze parametry grzewcze niż ich żeliwne odpowiedniki, dlatego wykorzystywane są wówczas, gdy mają stanowić głównie dekorację lub dodatkowe źródło ciepła. Są także nieco droższe.

Przeczytaj: Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić

Jak zamontować wkład kominkowy krok po kroku?

Osadzenie i podłączenie wkładu kominkowego jest pierwszym etapem wykonywania zabudowy. Jak zamontować wkład kominkowy?

 • Przygotuj dolną część kominka: wkład można osadzić na podmurówce lub fabrycznej podstawie. Podłoże musi być wytrzymałe i niepalne.
 • Po wypoziomowaniu obudowy wkładu połącz czopuch z kominem za pomocą żaroodpornej rury stalowej. Sposób podłączenia komina uzależniony jest od materiału.
 • Przyłącz rurę, a po podłączeniu wkładu wykonaj próbne palenie, by sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli wykryjesz nieszczelności, wysuń rurę, na łączenia nałóż specjalną pastę lub wysokotemperaturowy silikon i ponownie złącz.

Dalsze czynności uzależnione są od sposobu rozprowadzania ciepła i rodzaju kominka. W przypadku ogrzewania kominkowego trzeba zamontować poziomą przegrodę z otworem pozwalającym na osadzenie rury wylotowej. Kominek z płaszczem wodnym wymaga podłączenia przewodów hydraulicznych.

Wkład kominkowy

Jak obudować wkład kominkowy?

Kolejnym krokiem jest wymierzenie i zaznaczenie miejsca, w którym znajdować się będzie obudowa. Pamiętaj, że wokół wkładu kominkowego trzeba pozostawić przestrzeń zapewniającą swobodną cyrkulację powietrza.

Jak obudować wkład kominkowy? W wariancie ekonomicznym możesz przygotować konstrukcję z profili i płyt gipsowo-kartonowych zaizolowanych wełną, a w wydaniu ekologicznym i nowoczesnym – zabudowę i izolację z płyt izolacyjno-konstrukcyjnych.

Podstawową konstrukcję możesz wykończyć na wiele różnych sposobów: sięgając po płytki, kafle, kamień ozdobny, cegłę. Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju elementy ozdobne.

Sprawdź: Obudowa kominka – czym obudować kominek? Sprawdź jaki materiał wybrać!

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania wkładu kominkowego?

Wkład kominkowy powinien być wykonany z solidnych, niewrażliwych na ciepło materiałów. Musi wykazywać odporność na korozję i duże wahania temperatur. Najbardziej wytrzymałe są ciężkie wkłady o grubych ściankach.

Kolejną istotną kwestią jest system doprowadzenia powietrza do wkładu kominkowego. Dopływ ten mogą umożliwiać:

 • otwory i szczeliny w drzwiczkach;
 • specjalny króciec z podłączeniem do przewodu, który doprowadza powietrze z zewnątrz.

Jeżeli wybierzesz króciec umożliwiający pobieranie przez kominek powietrza do spalania drewna, musisz wcześniej zaplanować i wykonać przewód powietrzny, np. w podłodze. Sprawdź także, jak regulowana jest wydajność spalania w konkretnym, wybranym przez ciebie wkładzie kominkowym. Do wyboru masz ręczną lub automatyczną regulację.

Kominek może być również wyposażony w deflektor, dzięki któremu przepływ spalin jest dłuższy i można odzyskać z nich więcej ciepła. Przydatny okazuje się system dopalania spalin zwiększający ogólną sprawność.

Jaką moc powinien mieć wkład kominkowy?

Moc wkładów kominkowych uzależniona jest od ich budowy i w większości przypadków mieści się w przedziale od 4 do 18 kW. Brak systemu wymuszonego ruchu powietrza oznacza, że moc wkładu jest nieduża, zaś przy jego obecności i zastosowaniu turbin zdecydowanie wzrasta. Który wariant wybrać?

Jeśli kominek nie będzie na co dzień pełnił funkcji grzewczej, możesz wybrać wkład kominkowy o mniejszej mocy, który będzie zdecydowanie tańszy. Kominki o dużej mocy wykorzystuje się, gdy mają być głównym lub alternatywnym źródłem ogrzewania. Przyjmuje się, że przeciętnie 1 kW mocy wkładu wystarcza, by ogrzać 10 m kw. powierzchni.

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się nad specyfiką swojego domu. Nowoczesny budynek z dobrą izolacją termiczną, w którym do minimum zredukowano mostki cieplne, wymagać będzie mniejszej mocy niż budynek średnio zaizolowany lub z nieszczelnymi oknami. Wiele zależy także od warunków pogodowych w danym regionie.

Wkład kominkowy

Wybór szyby we wkładzie kominkowym

Ważnym elementem wkładu kominkowego jest szyba umożliwiająca obserwację płonącego drewna. W sprzedaży są dostępne kominki wykorzystujące różnego rodzaju szyby – na uwagę zasługują szyby:

 • tradycyjne;
 • łamane;
 • boczne;
 • unoszone.

Wybór szyby to w dużej mierze kwestia gustu. Weź jednak pod uwagę, że większa powierzchnia szyby we wkładzie kominkowym pozwala na skuteczniejsze ogrzanie pomieszczenia. Jeśli jednak kominek znajduje się w niewielkim saloniku czy pokoju dziennym, nieumiejętne wykorzystanie tego elementu może przyczynić się do przegrzewania pomieszczenia.

Dla uzyskania ciekawego efektu estetycznego możesz wybrać wkład z szybą łamaną. Wygląda znakomicie, jednak po otwarciu drzwiczek istnieje ryzyko wysypania się popiołu i zanieczyszczeń, a jeśli szyba zostanie uszkodzona, jej wymiana pociągnie za sobą dosyć wysokie koszty. Ciekawostkę stanowią wkłady kominkowe wyposażone w system czystej szyby. Nie wymagają one tak częstego mycia, co jest ważne w rozważaniach, jak dbać o kominek.

Wkłady kominkowe mogą mieć tylko jedną, frontową szybę lub kilka dodatkowych. Wszystko to wpływa na widoczność ognia. Oprócz szyby frontowej, występującej w każdym standardowym wkładzie kominkowym, możesz wybierać spośród wkładów z szybą boczną, z lewej bądź prawej strony lub po obu stronach paleniska. Ciekawostką  szyby na przestrzał, pozwalające na obserwację ognia z dwóch stron.

Dlaczego warto zamontować wkład kominkowy? Podsumowanie

Wkłady kominkowe dają pewność, że dom jest ogrzewany w ekologiczny sposób, gdyż substancje emitowane podczas spalania drewna są zdecydowanie mniej zanieczyszczone niż te pochodzące z kotłów gazowych i węglowych. Wkład jest konieczny, aby kominek był nie tylko ciekawą dekoracją, ale również efektywnym urządzeniem grzewczym.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Podatki, ulgi i dopłaty
Bon energetyczny
Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Podatki, ulgi i dopłaty
Bon energetyczny

Nowości w tej kategorii

Kominy
Czyszczenie szyby od kominka
21 lutego 2022 r. Diana Sulyma

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Kominy
Pustak kominowy
19 października 2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
frezowanie komina
7 lipca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Do uszkodzenia komina może dojść na skutek wielu czynników: spalania śmieci,...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
30 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

Kominy
Czyszczenie szyby od kominka
21 lutego 2022 r. Diana Sulyma

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Kominy
Pustak kominowy
19 października 2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
frezowanie komina
7 lipca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Do uszkodzenia komina może dojść na skutek wielu czynników: spalania śmieci,...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
30 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...