Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka!

Czyszczenie kominka

Jak czyścić kominek, że działał sprawnie i cieszył domowników widokiem buchających płomieni? Nie jest to łatwe zadanie – gromadząca się na szybie oraz w przewodach sadza jest trudna do usunięcia. Jak zatem powinno przebiegać czyszczenie kominka? A co z czyszczeniem kominka z płaszczem wodnym? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się popiołu, sadzy i innych zanieczyszczeń!

Klasyczny kominek do ogrzewania domu pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również zdobi wnętrze i stanowi centralny punkt salonu. Palenisko przyciąga wzrok gości, a zatem powinno być regularnie czyszczone – uwzględniając szybę, obudowę kominka, palenisko, a także inne elementy. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jakich akcesoriów używać, kiedy wykonywać przegląd i co robić, żeby kominek pięknie się prezentował!

Jak czyścić kominek? Od czego zacząć?

Jak wyczyścić kominek? Zanim przystąpimy do pracy, warto rozplanować kolejność wykonywanych czynności – wtedy będziemy mieć pewność, że zadbaliśmy o wszystkie ważne elementy. Prace najlepiej rozłożyć na kilka etapów, które uwzględniają:

  • wybranie metody odpowiedniej do rodzaju kominka oraz zabrudzeń;
  • skompletowanie akcesoriów do czyszczenia;
  • wybór preparatów do czyszczenia;
  • czyszczenie kominka wewnątrz;
  • mycie szyby;
  • pielęgnację obudowy kominka.

Przed czyszczeniem sprawdźmy również, czy wkład kominkowy nie jest uszkodzony lub na szybie nie pojawiły się rysy albo pęknięcia. Palenisko powinno być też wygaszone, a powierzchnie zimne – w przeciwnym razie możemy się poparzyć.

Pamiętajmy też, że w kontakcie z wysoką temperaturą niektóre środki chemiczne mogą zareagować w nieprawidłowy sposób. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie wyczyścić kominek.

Czym czyścić kominek? Akcesoria do czyszczenia kominka

Czym wyczyścić kominek? Najpierw upewnijmy się, że posiadamy narzędzia ułatwiające usuwanie zabrudzeń. Na rynku są dostępne specjalne zestawy akcesoriów – warto się w nie zaopatrzyć. Jeśli zastanawiamy się, czym czyścić żeliwny kominek i inne rodzaje palenisk, z pewnością przydadzą się:

To oczywiście nie wszystkie akcesoria, które warto wykorzystać. Czyszczenie kominka odkurzaczem to dobry sposób na pozbycie się resztek sadzy z paleniska. Przydatnym narzędziem jest także specjalna szczotka do wymiatania.

Czyszczenie kominka – kiedy warto je wykonać?

Jak często czyścić kominek? Tak naprawdę wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli użytkujemy go często, to należy codziennie usuwać popiół, a co najmniej raz w tygodniu myć szybę kominkową. Warto też pamiętać o przeglądach i konserwacji.

Jeśli kominek służy do ogrzewania domu, to przeglądy należy wykonywać regularnie minimum raz w roku. Czyszczenie kominka po sezonie grzewczym powinno uwzględniać sprawdzenie stanu uszczelek przy szybie i drzwiczkach – i w razie potrzeby ich wymianę.

Z kolei sadza gromadząca się w przewodach kominowych powinna być usuwana minimum cztery razy w roku. Przeglądy powinny być wykonywane częściej, jeśli do palenia wykorzystujemy złej jakości drewno, np. niesezonowane, mokre lub pochodzące z drzew iglastych.

Sprawdź: Kominek narożny – jak wybrać najlepszy kominek narożny?

ofe-5847238-71982 w-71982

Czyszczenie kominka – krok po kroku

Warto zadbać o każdy element kominka – zarówno wnętrze paleniska, obudowę, jak i o przewody kominowe. Pamiętajmy o tym, że sadza gromadząca się w kominie jest łatwopalna – wytwarza się kreozot, który negatywnie wpływa również na cały wkład kominkowy oraz stan uszczelek. Jeśli nie będziemy jej regularnie usuwać, może zamknąć światło komina i uniemożliwić przepływ dymu. Sprawdźmy zatem poszczególne etapy czyszczenia kominka.

KROK 1. Czyszczenie kominka z sadzy

Regularne czyszczenie kominka z popiołu to podstawowa czynność, jaką powinniśmy wykonywać za każdym razem przy rozpalaniu ognia, a zatem nawet codziennie.

Czyszczenie wnętrza kominka najlepiej zacząć od wymiatania popiołu szczotką. Należy także opróżnić szufladę, w której gromadzi się nadmiar popiołu z paleniska.

A jak czyścić kominek z sadzy? W tym celu warto stosować specjalistyczne preparaty chemiczne, które rozpuszczają osady. Wystarczy spryskać powierzchnię, zostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć szmatką wszystkie elementy wkładu. Czyszczenie kominka ze smoły należy przeprowadzać minimum raz w roku.

KROK 2. Czyszczenie szyby kominka

Czym wyczyścić szybę od kominka? Na rynku są dostępne specjalne preparaty w formie pianki, które rozpuszczają sadzę, substancje smoliste i okopcenia. Wystarczy spryskać szybę, odczekać kilkanaście sekund, a następnie zetrzeć zabrudzenia ręcznikiem papierowym.

Warto pamiętać o tym, że większość dostępnych w sprzedaży środków chemicznych ma dość nieprzyjemny, czasem nawet duszący zapach, przy czyszczeniu szyby kominka należy zatem zadbać o prawidłową wentylację pomieszczenia, najlepiej otworzyć okna.

Czyszczenie obudowy kominka

Jak wyczyścić kominek z zewnątrz? To już zależy od rodzaju obudowy kominka. Wkład może być obudowany cegłą, betonem, marmurem, piaskowcem lub granitem – to najbardziej popularne surowce. Obudowę należy regularnie czyścić z kurzu, np. przy użyciu zwykłej miotełki. Można też użyć odkurzacza, który szybko i skutecznie wciągnie pyłki i inne zanieczyszczenia.

A czym czyścić kominek z marmuru? W takim wypadku najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Wystarczy umyć obudowę wilgotną ściereczką, a następnie przetrzeć do sucha. Można również zastosować specjalne środki nabłyszczające dostępne w sprzedaży.

Podobnie przebiega czyszczenie kominka z piaskowca w przypadku małych zabrudzeń obudowę można myć wodą z płynem. Jeśli kominek jest mocniej zabrudzony, warto wykorzystać środki do czyszczenia kamienia oraz użyć szczotki ryżowej.

To może Cię zainteresować: Kominek elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem kominka elektrycznego?

Czyszczenie kominka z płaszczem wodnym – jak je przeprowadzić?

Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa cały dom i stanowi alternatywę dla innych źródeł ciepła, np. pieca na węgiel czy gaz. Jak czyścić kominek z płaszczem wodnym? Przede wszystkim należy regularnie usuwać nagromadzone osady – wymiatać popiół, opróżniać popielnik. Jeśli wkład jest żeliwny, palenisko można czyścić szczotką.

 Podobnie jak w przypadku kominków rekreacyjnych, także tutaj najlepiej zacząć od wnętrza wkładu, a następnie wyczyścić szybę i obudowę.

A czym czyścić kominek z płaszczem wodnym? Jeśli palimy w nim regularnie, to najlepszym i najwygodniejszym sposobem będzie użycie odkurzacza do popiołu.

Czyszczenie kominka – co jeszcze warto wiedzieć? 

Jak wyczyścić stary kominek? Domowym sposobem na czyszczenie mocno zabrudzonej szyby jest wykorzystanie roztworu, zrobionego w połowie z wody, a w połowie z octu spirytusowego.

Wiele osób do palenia w kominku używa zbyt wilgotnego drewna, przez co szyba w kominku jest mocno okopcona. Należy używać drewna bardzo suchego, najlepiej sezonowanego minimum dwa lata i o dużej kaloryczności. Najlepszym drewnem kominkowym jest m.in. grab, dąb, buk oraz jesion.

Regularne czyszczenie komina od kominka jest bardzo istotne, a przegląd musi być wykonywany przez kominiarza z odpowiednimi uprawnieniami (mistrz kominiarski).

Jeśli używamy środków do czyszczenia obudowy z kamienia, np. piaskowca, najlepiej wcześniej wypróbować ich działanie w mało widocznym miejscu, ponieważ mogą odbarwiać powierzchnię.

Warto wiedzieć: Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

REKLAMA
Zamknij