Ocieplenie ścian od wewnątrz. Kiedy i czym ocieplać dom od środka?

Marzeniem każdego z nas jest dom, który będzie funkcjonalny, bezpieczny i wygodny. Chcąc cieszyć się maksymalnym komfortem na co dzień, warto zadbać o między innymi o odpowiednią izolację termiczną. Gdy nie ma możliwości docieplenia budynku na zewnątrz, warto pomyśleć o ociepleniu ścian od wewnątrz. Kiedy sprawdza się ono najlepiej? Z czego wykonać izolację od wewnątrz? I w końcu – z jakimi wyzwaniami wiąże się takie przedsięwzięcie? Oto kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną - zdjęcie 1

Ocieplenie domu ma kluczowy wpływ na komfort mieszkańców – nie tylko zimą, ale również latem. Biorąc pod uwagę fakt, że ciepło w znacznym stopniu ucieka przez ściany, to właśnie w ich przypadku niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej. Jej brak może nie tylko wiązać się ze zbyt niską temperaturą w pomieszczeniach, ale również prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Rozwiązaniem tych problemów w niektórych przypadkach jest ocieplenie domu od środka. Co trzeba o nim wiedzieć?

Kiedy stosować ocieplenie ścian od środka?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ocieplenie ścian od wewnątrz stosowane jest rzadziej niż to zewnętrzne. Wynika to z faktu, że stosując to drugie rozwiązanie, można zyskać pewność, że mury budynku znajdą się poza strefą przemarzania i będą nagrzewać się razem z pomieszczeniem. Wpływa to korzystnie zarówno na pracę systemu ogrzewania, jak i mikroklimat oraz komfort cieplny we wnętrzach. Co więcej, ocieplanie domu od środka zabiera cenną przestrzeń wewnątrz i może doprowadzić do tego, że zewnętrzna ściana będzie bardziej narażona na uszkodzenia.

Sprawdź również: Przemarzanie ścian i stropów. Jakie są na to sposoby?

Co zatem sprawia, że na takie rozwiązanie decyduje się sporo inwestorów?

Najczęściej ocieplanie ścian od środka wynika z konieczności i ma miejsce w sytuacji, gdy:

  • budynek ma charakter zabytkowy, a zewnętrzne izolacje mogłyby wpłynąć negatywnie na jego charakter i wygląd elewacji;
  • zarządca obiektu nie wyraża zgody na zastosowanie zewnętrznego ocieplenia;
  • dom stanowi część budynku wielorodzinnego albo jest fragmentem większego obiektu, a pozostali mieszkańcy nie zgadzają się na ingerowanie w jego wygląd lub parametry.

ocieplanie ścian od wewnątrz wełną mineralną

Dlaczego lepiej wykonać ocieplenie ścian od zewnątrz niż od wewnątrz?

Ocieplenie ścian od zewnątrz jest lepsze z kilku powodów, o których częściowo wspomnieliśmy wcześniej. Takie rozwiązanie jest zalecane przede wszystkim ze względu na:

  • możliwość stworzenia ciągłej warstwy izolacji, która skutecznie wyeliminuje wszystkie mostki termiczne;
  • zapewnienie odpowiedniej ochrony zewnętrznej części budynku przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i jej uszkodzeniem w wyniku działania wilgoci, mrozu lub promieniowania UV;
  • możliwość uzyskania bardziej stabilnej temperatury we wnętrzach, co wynika z lepszej akumulacji ciepła;
  • wyeliminowanie ryzyka kondensacji pary wodnej w ścianach zewnętrznych, co mogłoby prowadzić do powstawania pleśni i grzybów;
  • brak utraty przestrzeni wewnętrznej, do czego zawsze dochodzi przy zastosowaniu ocieplenia ścian od środka.

Warto również dodać, że izolacje zewnętrzne pozwalają na odświeżenie elewacji budynku, co może z jednej strony pozytywnie wpłynąć na jego estetykę, a z drugiej podnieść wartość rynkową nieruchomości.

Czeka Cię ocieplenie domu? Poczytaj: Co możemy odliczyć w uldze termomodernizacyjnej?

izolacja termiczna docieplenie starego domu styropianem

Z czego wykonać ocieplenie ścian od wewnątrz?

Wszystkie te zalety izolacji zewnętrznych nie oznaczają oczywiście, że prawidłowe i funkcjonalne ocieplenie ścian od wewnątrz nie jest możliwe. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiednich materiałów, a także ich odpowiedni montaż. Sprawdźmy więc, czym ocieplić ściany od środka!

Ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem

Styropian to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do izolacji od wewnątrz, co wynika nie tylko z jego właściwości, ale również dostępności oraz atrakcyjnej ceny. Charakteryzuje się on dużym oporem dyfuzyjnym i nie przepuszcza pary wodnej, dzięki czemu nie wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci folii paroizolacyjnej. Co więcej, jest materiałem stabilnym wymiarowo, trwałym, uniwersalnym oraz stosunkowo prostym w montażu.

schemat izolacji ścian od wewnątrz styropianem salon

Wady? Płyty styropianowe wykorzystywane do izolacji ścian od wewnątrz mogą stwarzać zagrożenie pojawienia się pleśni i grzybów, zajmują sporo miejsca i ograniczają zdolność do akumulacji ciepła, co prowadzi do mniej stabilnych warunków termicznych wewnątrz budynku.

Dowiedz się więcej: Na czym polega izolacja termiczna i jak wykonać ją prawidłowo?

Chcąc prawidłowo wykonać ocieplenie od wewnątrz styropianem, wystarczy nakładać go bezpośrednio na ścianę i mocować za pomocą kleju do styropianu (na całej powierzchni płyt). Warto stosować płyty z krawędziami frezowanymi, które dużo łatwiej łączyć ze sobą niż te o prostych krawędziach. Ostatnim etapem prac montażowych jest nałożenie tynku cienkowarstwowego, a następnie pomalowanie ścian.

przekrój izolacji ścian za pomocą styropianu

Przekrój ściany z izolacją wykonaną styropianem: klej do styropianu, płyty styropianu, tynk cienkowarstwowy

Ocieplanie ścian od wewnątrz wełną mineralną

Czym ocieplić ściany od wewnątrz, by uniknąć wielu ewentualnych problemów wynikających z użycia styropianu? Najpopularniejsza opcja to wełna mineralna, która nie tylko posiada doskonałe właściwości izolacyjne, ale również jest materiałem paroprzepuszczalnym, dzięki czemu zmniejsza ryzyko kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach. Jest przy tym niepalna, elastyczna i zapewnia dodatkową ochronę przed hałasem z zewnątrz.

schemat izolacji ścian od wewnątrz wełną mineralną sypialnia

Niestety, wełna mineralna również ma swoje wady. Tą najważniejszą jest trudniejszy i bardziej czasochłonny montaż niż w przypadku styropianu. Wymaga bowiem rozstawienia specjalnego stelaża – metalową konstrukcję wypełnia się szczelnie płytami wełny, na której umieszczana jest folia paroizolacyjna. Bezpośrednio na ruszcie montowane są płyty gipsowo-kartonowe.

Warto pamiętać, by stelaż na początku zamontować na ścianie głównej z oknem i w pierwszej kolejności przymocować profile poziome, między którymi następnie umieszcza się pionowe. Same płyty wełny należy bardzo dokładnie wciskać pomiędzy profile, co jednak – ze względu na dużą sprężystość materiału – nie powinno stanowić problemu.

przekrój izolacji ścian za pomocą wełny mineralnej

Przekrój ściany z izolacją wykonaną wełną mineralną: stelaż metalowy, wypełnienie płytami wełny mineralnej, przykrycie płytą gipsowo-kartonową

Może Cię zainteresować: Ocieplenie stropu betonowego i drewnianego. Czym najlepiej to zrobić?

Ocieplanie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową

Problemem stosowania wełny mineralnej i styropianu jest utrata przestrzeni wewnątrz budynku. Sposób na jego wyeliminowanie stanowi coraz popularniejsza pianka poliuretanowa. Choć jest to materiał najdroższy, jego zastosowanie przyniesie Ci wiele korzyści. Ocieplenie od wewnątrz pianką zapewni przede wszystkim idealne, pozbawione mostków termicznych uszczelnienie. Materiał ten wyróżnia się również odpornością na pleśń, grzyby i rozprzestrzenianie się ognia, a jego układanie nie jest trudne i czasochłonne – zwłaszcza w porównaniu z wełną mineralną.

docieplanie ścian wewnętrznych pianką poliuretanową metodą natryskową

Jak ocieplić ścianę od wewnątrz pianką PUR? Nakładana jest ona metodą natryskową, co wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy niewielka warstwa, by uzyskać wysoki komfort termiczny i akustyczny w pomieszczeniach. Aby jednak cały proces przebiegł pomyślnie, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Przeczytaj także: Jak skutecznie ocieplić strych i czym najlepiej to zrobić?

Czym najtaniej ocieplić ściany od wewnątrz?

Ocieplenie ścian od wewnątrz to przedsięwzięcie, które może wiązać się z dużym wydatkiem – zwłaszcza przy dużej powierzchni pomieszczeń. Dlatego warto zapoznać się z cenami poszczególnych materiałów izolacyjnych:

  • styropian – 20-50 zł/m2;
  • wełna mineralna – 60-90 zł/m2;
  • pianka poliuretanowa – 70-120 zł/m2.

Jeżeli więc zależy Ci na oszczędnościach, postaw na ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem. Najbardziej wymagającym inwestorom, dla których jakość izolacji ma większe znaczenie niż koszt inwestycji, polecamy natomiast piankę PUR.

Ważny temat: Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Wyzwania związane z ocieplaniem domu od środka

Ocieplenie od wewnątrz to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy zastosowanie zewnętrznych izolacji nie jest możliwe. Warto jednak pamiętać o problemach i wyzwaniach, jakie wiążą się z takim przedsięwzięciem. Mowa tu przede wszystkim o:

  • przesunięciu strefy przemarzania – chcąc go uniknąć, należy zastosować dobrej jakości materiały izolacyjne;
  • mostkach termicznych – wyeliminowanie ich wymaga perfekcyjnego montażu izolacji, zwłaszcza w szczególnie wrażliwych miejscach;
  • zmniejszeniu powierzchni użytkowej – problem ten zostanie zminimalizowany, jeżeli skorzystasz z pianki poliuretanowej;
  • konieczności przesunięcia instalacji, np. rur czy grzejników – wymaga to odpowiedniego zaplanowania ocieplenia;
  • kondensacji pary wodnej – w celu jej uniknięcia wymagane jest zastosowanie odpowiednich warstw paroizolacyjnych oraz zapewnienie skutecznej wentylacji pomieszczeń.

Pojawiła się wilgoć? Przeczytaj: Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje? 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ocieplania domu od wewnątrz

Ocieplenie ścian od wewnątrz to niemałe wyzwanie, które budzi spore wątpliwości. Dlatego, chcąc zapewnić Ci kompleksowe wsparcie, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy ocieplenie domu od środka jest możliwe?

Jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że dużo lepszą opcją jest zastosowanie izolacji na ścianach od zewnątrz, dlatego korzystaj z tej metody wyłącznie wtedy, gdy nie ma innej możliwości.

2. Czym ocieplić ściany od wewnątrz?

Nadają się do tego styropian, wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne, łatwość montażu oraz niewiele zajmowanej przestrzeni szczególnie polecany jest ten ostatni materiał.

3. W jakich warunkach najlepiej ocieplać ściany od środka?

Zalecamy wybieranie ciepłych miesięcy, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5°C i nie przekracza 25°C.

4. Czy mogę samodzielnie wykonać izolację ścian od wewnątrz?

Tak, ale warto pamiętać, że uzyskanie odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeżeli chcesz uniknąć błędów montażowych i zyskać doskonałe warunki do życia lub pracy, zleć wykonanie projektu i ułożenie ocieplenia fachowcom.

Sprawdź cennik: Cennik usług budowlanych w 2024. Ile kosztują poszczególne prace na budowie?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

REKLAMA
Zamknij