BLACK WEEK ⏰ OSTATNI DZIEŃ RABATÓW! NAWET -2 000 ZŁ 

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Rolety podtynkowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć?

Artykuł sponsorowany.

Czemu służą rolety podtynkowe i dlaczego warto je zamontować? Co trzeba wiedzieć o ich montażu i bieżącej konserwacji? Sprawdziłem to dla Ciebie!

Rolety podtynkowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć? - zdjęcie 1

W oknach domów możesz często zobaczyć rolety. Pierwszym skojarzeniem w ich przypadku jest to, że zabezpieczają dom przed kradzieżą. Rolety służą jednak jeszcze do innych celów: chronią przed nagrzewaniem wnętrza latem i utratą ciepła zimą. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Rodzaje rolet

Możesz spotkać się z dwoma rodzajami rolet:

  • adaptacyjnymi (natynkowymi), montowanymi na ścianie. W ich przypadku roleta i mechanizm sterujący jej podnoszeniem i opuszczaniem znajdują się w kasecie umieszczonej na ścianie,
  • zewnętrznymi (podtynkowymi), montowanymi w nadprożu okna.

Sprawdziłem , jakie zalety mają rolety podtynkowe i dlaczego są lepszym wyborem niż te montowane na ścianie.  Weźmy pod lupę ofertę marki ALUPROF, która właśnie takie rolety produkuje.

Dlaczego warto mieć rolety podtynkowe?

Jest kilka powodów, dla których budując dom warto wybrać rolety podtynkowe. Przyjrzyjmy się im.

Oszczędność energii

Rolety podtynkowe pełnią nie tylko rolę ozdobną. Redukują utratę ciepła zimą, natomiast w lecie skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce. Dzięki swojej konstrukcji rolety zewnętrzne działają skuteczniej niż zasłony, żaluzje czy okiennice. Między powierzchnią okna a pancerzem rolety wytwarza się poduszka powietrzna, która jest doskonałym izolatorem. Powoduje to, że w domu, nawet przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz, będzie chłodno. Jeśli w czasie upalnego dnia zostawisz zamknięte rolety na dzień, wieczorem będziesz mógł cieszyć się przyjemnym chłodem. Korzystając z rolet podtynkowych, możesz ograniczyć korzystanie np. z wentylatorów czy klimatyzatorów, a tym samym oszczędzisz energię elektryczną.

Rolety podtynkowe zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna czy nadproża, a tym samym nie naruszają bilansu energetycznego budynku.

ALUPROF podkreśla, że inwestycja w rolety zewnętrzne pozwala na zmniejszenie wydatków na energię nawet do 30% w skali roku.

Komfort i funkcjonalność

Rolety możesz podnosić i opuszczać:

  • ręcznie
  • lub elektrycznie.

Pierwszy sposób, czyli podnoszenie i opuszczanie rolet przy pomocy zwijacza lub korby, jest rozwiązaniem popularnym, ale wymaga od Ciebie większego wysiłku (zwłaszcza jeżeli w Twoim domu jest większa liczba rolet).

Sposób drugi – zastosowanie sterowania elektrycznego jest rozwiązaniem nieco droższym, ale znacznie wygodniejszym i cieszącym się dużą popularnością wśród kupujących rolety Aluprof. Decydując się na sterowanie elektryczne, możesz opuszczać i podnosić wszystkie rolety z jednego miejsca (pilotem lub przy pomocy przełącznika naściennego). Możesz też skorzystać z zegara sterującego, który automatycznie podniesie i opuści rolety o ustalonej godzinie.

Na rynku popularne są systemy inteligentnego sterowania, które umożliwiają tworzenie różnych scenariuszy i zdalne zarządzanie roletami za pomocą tabletu czy smartfona z dowolnego miejsca i o każdej porze. Tego typu rozwiązania mogą być również rozbudowane o inne produkty jak czujniki ruchu, światła, kamery, systemy alarmowe, co zwiększa zakres funkcjonalności systemu roletowego.

System można wyposażyć również w niezależnie działającą moskitierę, która będzie skutecznie zapobiegać przedostawaniu się owadów do wnętrza.

Prywatność

Rolety podtynkowe są nie tylko skuteczną ochroną przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Stanowią także barierę przed niepożądanym hałasem z zewnątrz, a jednocześnie zaciemniają pomieszczenie. Dzięki temu możesz spać spokojnie, nawet gdy sąsiedzi organizują imprezę albo gdy latem słońce wstaje bardzo wcześnie.

Bezpieczeństwo

Zewnętrzne rolety antywłamaniowe są rozwiązaniem pomagającym chronić wnętrze domu przed włamaniami. Dzięki wzmocnieniu poszczególnych elementów (np. prowadnic, których konstrukcja uniemożliwia odgięcie oraz wyciągnięcie profili roletowych), produkt z powodzeniem spełnia swoją funkcję. Dodatkowo odpowiednio mocna konstrukcja kurtyny rolety zapobiega jej uszkodzeniu podczas uderzenia.

rolety podtynkowe

Warto dodać, że ALUPROF jako pierwszy otrzymał dla swojego produktu III klasę odporności na włamanie. Potwierdziły to badania, przeprowadzone w akredytowanym laboratorium badawczym. Jakość systemu gwarantuje również zabezpieczony patentem mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety, uniemożliwiający podniesienie kurtyny rolety.

Jeszcze jedną zaletą rolet podtynkowych jest to, że doskonale wpasowują się one w elewację budynku, stanowiąc jej integralną część. Czoło skrzynki rolety jest jednocześnie podkładem pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk), dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Elementy konstrukcyjne rolety, jak prowadnice i listwa dolna mogą być dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej.

Jak zamontować rolety podtynkowe?

Montaż rolet podtynkowych powinno się zaplanować najlepiej już na etapie projektu lub w trakcie budowy domu. Rolety możesz też zamontować w trakcie termomodernizacji (po dokonaniu odpowiednich zmian w obrębie nadproża).

Bardzo ważną kwestią jest także zatrudnienie właściwej ekipy montażowej. Nawet najwyższej jakości rolety renomowanego producenta nie spełnią swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane.

Montaż rolet podtynkowych

W przypadku montażu podtynkowego istotne jest zapewnienie właściwego ocieplenia nadproża, co zagwarantuje odpowiedni poziom izolacji cieplnej i pozwoli uniknąć powstawania tzw. mostków termicznych. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku budownictwa nisko- i zero-energetycznego.

Najpoważniejszym wśród błędów najczęściej popełnianych przez instalatorów jest montaż rolet bezpośrednio do warstwy izolacyjnej. Niedopuszczalne jest również pozostawienie rolety z nieprzykręconą skrzynką lub przytwierdzenie jej wyłącznie do prowadnic, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Skrzynka roletowa musi być zamocowana do części konstrukcyjnej budynku.

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto postawić na profesjonalną ekipę, która zagwarantuje standard montażu na najwyższym poziomie.

Konserwacja rolet – o czym trzeba pamiętać?

Rolety podtynkowe, podobnie jak inne urządzenia, z których korzystamy w naszych domach, wymagają zapewnienia odpowiedniej ochrony, która pozwoli wydłużyć ich żywotność. Brak konserwacji i przeglądów okresowych znacznie przyspiesza zużycie poszczególnych elementów, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów napraw lub wymiany.