Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2? Kosztorys prac i materiałów niezbędnych przy ociepleniu domu w 2023!

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2?

W Twoim domu jest stosunkowo chłodno? A może budujesz dopiero swój wymarzony obiekt i chciałbyś zapewnić mu odpowiednią izolację termiczną? Sprawdź, ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2. Koszt ten zależy od zastosowanych materiałów ociepleniowych, Twoich indywidualnych wymagań w zakresie komfortu termicznego, a także od kosztów robocizny.

Przegrody zewnętrzne powinny zapewniać odpowiedni komfort termiczny wszystkim mieszkańcom. Należy więc tak wybrać ocieplenie domu, aby uniknąć pojawiania się mostków termicznych. Dlatego ważne jest, aby mury były wykonane z materiałów o dobrych parametrach w zakresie izolacyjności cieplnej.

Już w projekcie domu architekt powinien wskazać materiały murowe o właściwym poziomie przenikalności cieplnej. Jeśli mury wykonane są z materiałów, które mają słabe parametry, wówczas pojawia się potrzeba ocieplenia budynku.

Sprawdź, ile będzie kosztowało wykonanie izolacji cieplnej domu o powierzchni około 200 m2. Dobrze zaprojektowane ocieplenie i elewacja spowodują, że w domu będzie po prostu ciepło, a na tego rodzaju wykończeniach bynajmniej nie można oszczędzać!

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 – co warto wiedzieć na początku?

Zanim przejdziemy do wyliczeń i przedstawienia orientacyjnego kosztorysu prac oraz odpowiemy na pytanie, ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2, powinieneś wiedzieć, że na koszt ten składa się nie tylko cena kupionego materiału termomodernizacyjnego, a więc np. płyt styropianowych.

Im większa powierzchnia obiektu, tym stosunkowo większe będą koszty, jakie trzeba ponieść przy pracach ociepleniowych. Nie tylko ona ma tu jednak znaczenie.

Liczy się zastosowany rodzaj techniki ociepleniowej i elewacji domu. Rozmiar i kondycja ścian zewnętrznych, region, w którym położony jest Twój dom czy usytuowanie go względem stron świata – tak naprawdę wszystko to ma znaczenie dla wyceny kosztów prac termomodernizacyjnych w stosunku do istniejącego domu bądź też nieruchomości dopiero budowanej.

Spora powierzchnia domu i dobór odpowiednich materiałów ociepleniowych to kwestie oddziałujące na kosztorys prac przy ociepleniu i elewacji. Na samym początku procesu związanego z budową obiektu powinieneś ustalić, jaka będzie jego termoizolacja.

Postaraj się kupić kluczowe materiały ociepleniowe jak najszybciej, aby nie dotknęły Cię zbyt mocno zapowiadane podwyżki cen materiałów. Te niestety najczęściej z roku na rok drożeją. Dlatego przygotowany kosztorys prac przy ociepleniu domu może okazać się nieaktualny już za kilka miesięcy, a nawet tygodni. Załóż w nim margines błędu.

Koszt ocieplenia domu zależy od kilku kwestii, tj.:

 • w jakim stanie są ściany budynku,
 • z czego wykonane są przegrody zewnętrzne,
 • jakie materiały mają być wykorzystane do ocieplenia ścian i pozostałych elementów domu,
 • jakie elementy domu będą izolowane termicznie.

Przygotowanie kosztorysu prac ociepleniowych nie jest więc sprawą prostą i pod uwagę trzeba przy tym brać wiele rzeczy.

Cena ocieplenia poszczególnych elementów domu 200 m2

Podstawowym elementem domu wymagającym ocieplenia są, rzecz jasna, przegrody zewnętrzne, inaczej ściany. Powinny one być solidnie zaizolowane przed wpływem chłodu z. Nie tylko one decydują jednak o ostatecznym komforcie cieplnym. Dlatego ocieplenie ścian będzie uznane tylko za jeden z elementów ocieplenia całego obiektu.

Aby było ono skuteczne, konieczne jest przeprowadzenie prac termoizolacyjnych także w stosunku do:

W ramach realizowanych działań trzeba zapewnić likwidację mostków termicznych w obrębie stolarki okiennej i drzwiowej.

Przy zakładanej powierzchni domu 200 m2 musisz liczyć się z wysokimi kosztami ocieplenia wszystkich elementów Twojego domu. Jeśli budżet nie pozwoli Ci na ich całkowite pokrycie, niewykluczone, że będziesz musiał z czegoś zrezygnować.

Pamiętaj przy tym, przez jakie powierzchnie w Twoim obiekcie uciekać może najwięcej ciepła:

 • 20 proc. przez dach,
 • 40 proc. przez ściany,
 • 10 proc. przez piwnicę,
 • 15 proc. przez okna,
 • 15 proc. przez wentylację.

Jeśli już musisz z czegoś zrezygnować przy prowadzeniu prac ociepleniowych, to niech to będą piwnice. Najwyżej wykonasz prace tego typu po kilku latach, kiedy oszczędności pozwolą ci na pokrycie takich wydatków. Najważniejszą kwestią jest ocieplenie ścian i dachu, ponieważ łącznie aż 60 proc. ciepła właśnie tą drogą ucieka z domu.

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 wełną mineralną

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 styropianem – cennik 2023

Jednym z najpopularniejszych materiałów dociepleniowych jest styropian. Standardowo wykorzystywane są płyty styropianowe o grubości 10,12 lub 15 cm. Nie ma sensu wybierać izolacji o większej grubości, gdy otwory okienne mają niewielkie rozmiary, ponieważ powstaje mało estetyczna wnęka, co z kolei utrudnia przenikanie naturalnego światła do domu.

Dobry jakościowo styropian w kolorze białym, o grubości średnio 10-12 cm, kosztuje mniej więcej 35 zł za metr kwadratowy. To oznacza, że przy 150 m2 ścian wydasz na sam styropian około 5250 zł, a przy powierzchni 200 m2 – 7000 zł. Do tego musisz doliczyć zaprawę klejącą do przytwierdzenia płyt styropianowych do powierzchni ścian zewnętrznych budynku.

Wydatek na zaprawę wyniesie 800-900 zł. Całościowy koszt styropianu i zaprawy zależy od powierzchni ścian przeznaczonych do termoizolacji i jest to kwota od 6050 zł do 7900 zł, przy ścianach o powierzchni odpowiednio 150 i 200 m2.

Przy wyborze ocieplenia ze styropianu termoizolację wykonuje się metodą na mokro. Możesz zdecydować się na standardowy styropian w kolorze białym albo szarym, który ma dodatek grafitu i jego właściwości izolacyjne mogą przewyższać nawet te, którymi odznacza się wełna mineralna.

Wadą styropianu szarego jest jego wyższa cena oraz to, że nie nadaje się do zastosowania w przypadku obiektów wykonanych ze starej cegły oraz domów drewnianych, ponieważ nie przepuszcza pary wodnej i nie pozwala ścianom „oddychać”.

Nie należy zapominać o tym, że po przyklejeniu na zaprawę płyt ze styropianu do ścian budynku musisz jeszcze przykleić od zewnątrz siatkę z włókna szklanego. Za niezbędną ilość tak zwanej siatki elewacyjnej dla powierzchni 150 m2 czy 200 m2 ścian zapłacić musisz odpowiednio 500 lub 650 zł, a za klej do zatopienia siatki odpowiednio 900 złotych i 1200 złotych.

W sumie za siatkę i klej zapłacisz 1400 złotych przy powierzchni ścian zewnętrznych 150 m2 oraz 1850 zł przy ścianach zewnętrznych 200 m2.

Sprawdź: Klej do styropianu – czym najlepiej przykleić styropian do ścian przy ocieplaniu domu?

ofe-5847238-966 w-966-testAB\p>

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 wełną mineralną – cennik 2023

Wełna mineralna jest kolejnym materiałem wykorzystywanym do ocieplania domów. Jest obecnie nawet nieco tańsza od styropianu i ma lepsze właściwości z uwagi na fakt, że:

 • dobrze izoluje akustycznie,
 • jest niepalna (ognioodporna),
 • charakteryzuje się wysoką wytrzymałością,
 • przepuszcza parę wodną,
 • jej warstwa nie musi być tak gruba, jak przy styropianie.

Istnieją dwie metody wykonywania prac termoizolacyjnych w budynku mieszkalnym z wykorzystaniem wełny mineralnej. Jest to metoda ocieplenia na mokro lub na sucho wełną. 

Wełna mineralna występować może w dwóch różnych rodzajach:

Koszt zakupu wełny skalnej na powierzchnię ścian zewnętrznych domu 150 m2 o grubości 10 cm wyniesie około 3750-4500 zł, a koszt zakupu wełny szklanej jest nieco wyższy – około 4300-4600 zł za podobną powierzchnię ścian i grubość warstwy izolacyjnej wykonanej z wełny szklanej. Przy powierzchni ścian 200 m2 koszt zakupu wełny skalnej wyniesie 5000-6000 zł, a wełny szklanej – 5700-6100 zł.

Podobnie jak w przypadku ocieplenia wykonanego z płyt styropianowych również przy wyborze wełny mineralnej do tego samego celu musisz liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na:

 • zaprawę klejącą,
 • siatki zbrojeniowe,
 • kleje itp.

Oprócz tego przy metodzie mokrej konieczny jest wybór tynku, a przy metodzie suchej – musisz zbudować stelaż wokół domu i ułożyć na nim wełnę, a następnie wykończyć elewację swojej nieruchomości oblicówką (panelami) zamiast tynkiem.

Przy tynkowaniu ścian ocieplanych wełną mineralną możesz wybrać:

Nie zaleca się natomiast zastosowania nisko paroprzepuszczalnych tynków akrylowych.

Więcej informacji: Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 styropianem

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 – robocizna

Przy wyborze styropianu do ocieplenia budynku mieszkalnego, koszty robocizny wynoszą około 60-75 zł za m2. Przy powierzchni ścian 150 m2 będzie to więc kwota od 9 000 zł do 11 250 zł. Natomiast gdy powierzchnia ścian wynosi 200 m2, kwota ta wzrośnie do przedziału 12 000-15 000 zł.

Za wykonanie termoizolacji w domu mieszkalnym na ścianach z użyciem wełny mineralnej zapłacisz nieco więcej niż przy styropianie. To około 80 zł za m2, czyli przy ścianach o powierzchni 150 m2 będzie to 12 000 zł, a przy ścianach o powierzchni 200 m2 – aż 16 000 zł.

Doliczyć trzeba do tego montaż obróbek, wykonanie obwódek wokół okien czy parapetów.

Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2 – kalkulator

Wyliczenia dotyczące materiałów ociepleniowych oraz robocizny, które przedstawiliśmy wyżej, powinieneś traktować w sposób orientacyjny, nie muszą mieć bowiem przełożenia jeden do jednego na rzeczywistość.

Każdy projekt domu jest inny, możesz mieć do ocieplenia ściany, w przypadku których niemożliwe stanie się skuteczne przyklejenie płyt styropianowych, dlatego będziesz się musiał wówczas zdecydować na droższą wełnę mineralną – skalną lub szklaną.

Jeśli planujesz więc ocieplenie domu wybranym materiałem, skorzystaj ze specjalnego, wirtualnego kalkulatora, który pozwoli Ci na szczegółowe oszacowanie planowanych wydatków.

Musisz wiedzieć jednak, że od początku 2021 roku ceny materiałów budowlanych, w tym i tych wykorzystywanych do ocieplania domów, rosną w zastraszającym tempie. Drastyczny wzrost cen dotyczy i styropianu, i tynków, a spowodowany jest ograniczoną dostępnością surowców, które są niezbędne do ich wyprodukowania.

Czasem wydatek na styropian może być nawet 70 proc. wyższy niż na początku roku. Miej to na uwadze podczas przygotowywania swojego kosztorysu wykonania termoizolacji ścian budynku mieszkalnego.

Przeczytaj: Termomodernizacja budynku – co to jest? Dofinansowanie na termomodernizację domu 2023

Ocieplenie domu 200 m2 – czy warto się zatem zdecydować?

Zanim przystąpisz do wykonania ocieplenia domu 200 m2 i zrealizowania zaplanowanych prac, zastanów się, czy w ogóle będzie Ci się to opłacało. Czy oszczędności wynikające z docieplenia ścian zewnętrznych będą na tyle wysokie, by warto było ponieść z tego tytułu określone koszty?

Zasadniczo termoizolacja czy też termomodernizacja budynków mieszkalnych jest opłacalna. Musisz zwrócić uwagę na to, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w starych domach, bez odpowiedniej izolacji, wykonanych z materiałów, w przypadku których współczynnik przenikania ciepła jest bardzo wysoki, wynosi nawet 200 kWh/m2.

Po ociepleniu zapotrzebowanie na energię cieplną spaść może nawet o połowę. Dla porównania w nowoczesnych domach pasywnych zapotrzebowanie to wynieść może zaledwie 15 kWh/m2.

Koszty ogrzewania domu zależne są nie tylko od samej izolacji termicznej budynku, lecz także od rodzaju wykorzystywanego paliwa oraz systemu ogrzewania, jaki jest stosowany. Sprawny piec gazowy czy pompa ciepła będą ogrzewać dom szybciej, sprawniej, ale niekoniecznie są one tanie w nabyciu.

Koszt wytworzenia ciepła w domu z ogrzewaniem gazowym z sieci i kotłem kondensacyjnym wynosi około 0,23 zł za 1 kWh rocznie. Przy domach o wielkości 200 m2 koszt ogrzewania nieocieplonego budynku wyniesie około 9200 zł. Po wykonaniu izolacji obniżysz koszty ogrzewania do około 4600 zł rocznie. 

Za ocieplenie trzeba wydać około 60 tys. zł w przypadku domu o powierzchni 200 m2, dlatego przy oszczędnościach wynoszących tylko 4600 zł rocznie taka inwestycja zwróci Ci się po około 13 latach, ale przyjmujemy przy tym, że nie zmienią się koszty materiałów grzewczych czy materiałów ociepleniowych, a to raczej mało prawdopodobne.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

REKLAMA
Zamknij