Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Rolety zewnętrzne – jakie wybrać? Poznaj systemy sterowania roletami zewnętrznymi

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nie tylko chronią dom przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy światłem z ulicy, ale pełnią też wiele innych funkcji – zabezpieczają przed włamaniem i izolują pomieszczenia od negatywnego wpływu czynników atmosferycznych. Cena, rodzaje i systemy sterowania – omawiamy najważniejsze kwestie!

Stworzyłeś już projekt domu, który spełnia Twoje oczekiwania? Twoja wymarzona sypialnia w stylu boho jest gotowa, salon tworzy przytulną przestrzeń, w której chętnie relaksujesz się po pracy, w a gabinecie panuje twórcza atmosfera? Jeśli chcesz, żeby pomieszczenia były jeszcze bardziej komfortowe, zdecyduj się na montaż rolet zewnętrznych. Jakie dokładnie funkcje spełniają i dlaczego warto w nie zainwestować?

Rolety zewnętrzne – dlaczego montuje się rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to nie tylko estetyczna przegroda, która dopełnia charakter nieruchomości i stanowi jej integralną część. Przez inwestorów są wybierane z wielu innych powodów.

Czy warto montować rolety zewnętrzne w domu – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które decydują się na budowę. Niezależnie od tego, czy są to rolety podtynkowe umieszczane w nadprożu okna, czy montowane na ścianie, dodatkowe zewnętrzne przegrody chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się nieruchomości w lecie, a także zapobiegają stratom ciepła w sezonie jesienno-zimowym.

Dzięki funkcji termoizolacyjnej pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Dodatkowo chronią również przed wiatrem, co ma duże znaczenie na terenie, który jest szczególnie narażony na działanie jego silnych podmuchów. Oprócz tego rolety zewnętrzne tłumią hałas – przyjmuje się, że nawet o 10 decybeli.

Nie można też zapomnieć o funkcji antywłamaniowej – rolety wyposażone w specjalne zabezpieczenia (zamki, rygle) chronią nieruchomość przed wtargnięciem osób niepowołanych.

Dowiedz się więcej: Rolety drewniane - jakie są rodzaje rolet drewnianych i jak wybrac najlepsze?

Rolety zewnętrzne – jaki są rodzaje rolet zewnętrznych?

Zdecydowałeś się na rolety zewnętrzne? Na rynku są dostępne różne rodzaje przysłon. Można je podzielić w zależności od ich konstrukcji, sposobu montażu czy funkcji, jaką pełnią. Jakie rodzaje rolet zewnętrznych sprawdzą się najlepiej w domu jednorodzinnym? Zacznijmy od podstawowego podziału, w ramach którego wyróżniamy:

  • rolety zewnętrzne podtynkowe,
  • rolety zewnętrzne natynkowe,
  • rolety zewnętrzne naokienne.

Pierwszy rodzaj, określany również jako rolety zewnętrzne nadprożowe, są montowane w nadprożu okna. Mogą być sterowane ręcznie – za pomocą specjalnej korby lub zwijacza. Na rynku mamy również rolety zewnętrzne elektryczne – podnoszone i opuszczane za pomocą pilota. Z kolei w przypadku rolet natynkowych mechanizm jest umieszczany w kasecie na ścianie. Modele naokienne mają jeszcze inną konstrukcję – skrzynka jest umieszczana we wnęce okiennej, a prowadnice na specjalnych profilach.

Zanim zdecydujesz, jakie rolety zewnętrzne wybrać, sprawdź ich funkcje. Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne gwarantują optymalną ochronę przed promieniowaniem UV, dzięki czemu nawet w bardzo słoneczny dzień do pomieszczenia nie przedostaje się dużo słońca. To w połączeniu z klimatyzatorem pozwala osiągnąć w domu komfort termiczny i przyjemny chłód.

Na rynku są dostępne zarówno rolety zewnętrzne balkonowe, jak i modele montowane na okna o mniejszych rozmiarach. A jaką konstrukcją cechują się rolety zewnętrzne antywłamaniowe? Przede wszystkim są wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na uszkodzenia, np. wytrzymałego aluminium ekstrudowanego, dzięki czemu bardzo trudno jest je sforsować.

Można też zainwestować w rolety zewnętrzne z poliwęglanu. Przegrody antywłamaniowe są wyposażone w mechanizmy zapadkowe, specjalne rygle i zamki. Niestety nie mogą być ocieplone, a co za tym idzie – nie pełnią funkcji termoizolacyjnej.

W sprzedaży są także rolety zewnętrzne przezroczyste, które sprawdzą się w przypadku ogrodów zimowych, tarasów czy balkonów. Przepuszczają światło słoneczne, ale chronią przed czynnikami atmosferycznymi.

Sprawdź: Na czym polega izolacyjność termiczna?

Rolety zewnętrzne cena – ile kosztują?

Wybrałeś już dostosowane do swoich potrzeb rolety zewnętrzne? Cena przysłon okiennych waha się w zależności od konstrukcji, sposobu montażu oraz funkcji, jakie będą w Twoim domu pełnić rolety zewnętrzne. Ceny najprostszych modeli zaczyna się już od ok. 200 zł. Dotyczy to oczywiście niewielkich rolet podnoszonych za pomocą zwijacza lub korby – te sterowane elektrycznie kosztują więcej.

Od czego jeszcze uzależniony jest koszt rolet zewnętrznych? Cennik zależy także od ich wielkości – okna balkonowe, okna tarasowe lub okna wielkopołaciowe wymagają większej inwestycji. Decydując się na duże rolety zewnętrzne należy zwrócić uwagę na cenę za m2. W przypadku rolet zewnętrznych ważna jest również cena z montażem. Przyjmuje się, że robocizna wynosi w tym przypadku od 100 zł do 200 zł za jedną roletę. 

Rolety okienne zewnętrzne – jaki sposób sterowania wybrać?

Jak wspomnieliśmy, rolety zewnętrzne mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Drugi system jest zdecydowanie wygodniejszy i sprawdza się w przypadku nieruchomości o dużym metrażu. Sterowanie pilotem pozwala na jednoczesne podniesienie lub opuszczenie rolet w całym domu.

Z kolei rolety sterowane ręcznie są rozwiązaniem tańszym, co może mieć duże znaczenie, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem. 

Rolety zewnętrzne sterowanie – ręczne czy elektryczne?

Sterowanie roletami zewnętrznymi powinno być komfortowe dla mieszkańców, a mechanizm niezawodny. W przypadku systemów ręcznych roleta jest wyposażona w specjalną linkę, czasem za sterowanie odpowiada mechanizm korbowy.

Z kolei rolety podnoszone i opuszczane za pomocą pilota są wyposażone w silnik elektryczny. Wielu producentów umożliwia połączenie rolet elektrycznych z systemem inteligentnego domu

Rolety zewnętrzne – jaki kolor wybrać?

Zdecydowałeś już o konstrukcji i mechanizmie, za pomocą którego będą sterowane rolety zewnętrzne? Jaki kolor wybrać, żeby przysłony okienne harmonijnie komponowały się ze stylem, w którym jest utrzymana nieruchomość? Barwę rolet można dobrać do koloru dachu, ram okiennych lub elewacji.

W przypadku nowoczesnych nieruchomości bardzo dobrze prezentują się szare lub antracytowe rolety, z kolei w domach w stylu tradycyjnym (np. dworkowym) sprawdzą się modele brązowe. Paleta dostępnych kolorów jest bardzo rozbudowana, a zatem każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

Rolety zewnętrzne montaż – na co musimy zwracać szczególną uwagę?

Jak zamontować rolety zewnętrzne i czy można wykonać tego typu prace samodzielnie? Nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od rodzaju rolet zewnętrznych. Montaż modeli elewacyjnych nie jest skomplikowany – najpierw należy wywiercić w ścianie otwory, do których przymocujemy rolety, a następnie zakotwić w niej specjalne łączniki. Później przykręca się prowadnice i umieszcza wałek nad wnęką okienną. Pancerz rolety należy następnie umieścić w prowadnicach. Montaż kończy się na przymocowaniu zwijacza. 

Zdecydowanie trudniejsze jest zamontowanie rolet podtynkowych. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu prac.

Nie przegap: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Rolety okienne konserwacja – jak wygląda konserwacja rolet zewnętrznych?

Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o zamontowane w domu rolety zewnętrzne, konserwacja powinna odbywać się regularnie. Systematyczne mycie pancerza oraz usuwanie liści czy kurzu to podstawowe zabiegi, jakie powinniśmy wykonać. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć powierzchnię rolet ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Pamiętajmy o tym, że rolety sterowane elektrycznie powinny być najpierw odłączone od sieci. Oprócz tego warto raz na jakiś czas zwrócić się do firmy zajmującej się konserwacją rolet.

Najlepsze rolety zewnętrzne – czym się kierować podczas wyboru najlepszych rolet zewnętrznych?

Najlepsze rolety zewnętrzne to takie, które są dostosowane do potrzeb inwestora. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć dom przed ingerencją intruzów, zdecydujmy się na rolety antywłamaniowe o podwyższonej wytrzymałości.

Z kolei osoby, którym szczególnie zależy na ochronie przed słońcem, mrozem i wiatrem, powinny zwrócić uwagę na rolety termoizolacyjne. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze najlepszego rozwiązania, zastanówmy się, na czym najbardziej nam zależy.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Okna
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
21 października 2021 r. Partner .

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?

Aby dom charakteryzował się energooszczędnością, trzeba wybrać do niego odpowiednią stolarkę okienną. W końcu przez otwory...

Okna
Wymiary okien - poznaj standardy
20 października 2021 r. Diana Sulyma

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mogą być niemal dowolne, ponieważ prawo b...

Okna
Klamki do okien
28 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Klamki do okien – jakie wybrać i jak zamontować klamki do okien?

Klamki do okien pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. To od ich prawidł...

Okna
Okno w kuchni
21 września 2021 r. Diana Sulyma

Okno w kuchni – jak je udekorować? Sprawdź pomysły na aranżację okna kuchennego

Okno w kuchni często wydaje się aranżacyjnym wyzwaniem, jednak w rzeczywistoś...

Okna
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
21 października 2021 r. Partner .

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?

Aby dom charakteryzował się energooszczędnością, trzeba wybrać do niego odpowiednią stolarkę okienną. W końcu przez otwory...

Okna
Wymiary okien - poznaj standardy
20 października 2021 r. Diana Sulyma

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mogą być niemal dowolne, ponieważ prawo b...

Okna
Klamki do okien
28 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Klamki do okien – jakie wybrać i jak zamontować klamki do okien?

Klamki do okien pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. To od ich prawidł...

Okna
Okno w kuchni
21 września 2021 r. Diana Sulyma

Okno w kuchni – jak je udekorować? Sprawdź pomysły na aranżację okna kuchennego

Okno w kuchni często wydaje się aranżacyjnym wyzwaniem, jednak w rzeczywistoś...