Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Rodzaje okien, czyli jakie okna możesz wybrać do swojego domu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Rodzaje okien bywają różnorodne, biorąc pod uwagę materiał ich wykonania, sposób otwierania czy montaż. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy. A okna to przecież niezbędny element w każdym domu. To one odpowiadają za oszczędność energii, zapewniają dostęp do światła dziennego, ale również stanowią ważny czynnik dekoracyjny. Sprawdź zatem, jakie są rodzaje i typy okien, a także, które warto wybrać!

Jakie są najczęściej wybierane rodzaje i typy okien?

Choć przy wyborze projektu domu nie zwracasz zapewne uwagi na rodzaje i typy okien, to musisz wiedzieć, że mogą one wpływać na ostateczny koszt budowy. Niektóre rodzaje okien do domu bywają znacznie droższe od innych. Aby móc dokonać dobrego wyboru, musisz jednak się najpierw dowiedzieć, jakie są rodzaje okien i co je charakteryzuje. Dowiedzmy się zatem, jakie typy są dostępne, dzieląc je na konkretne kategorie.

Rodzaje okien ze względu na materiał wykonania

Na rynku dostępne są trzy rodzaje okien ze względu na materiał ich wykonania. Zalicza się do nich:

 • drewno, 
 • plastik
 • aluminium. 

Co je różni i które mogą okazać się najlepszym wyborem?

Okna plastikowe, czyli PCV są najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Wytwarzane są z wysokoudarowego polichlorku winylu, a wnętrza ich profili poprzedzielane są w taki sposób, aby tworzyć tzw. komory. Im większa ilość okien PCV, tym skuteczniej zabezpieczają przed utratą ciepła. Ponadto, dostępne są różne rodzaje okien PCV. Podział dotyczy głównie sposobu ich otwierania.

Inny rodzaj to okna drewniane. Są stylowe i eleganckie, dzięki czemu pięknie wyglądają w domach o tradycyjnym i klasycznym wystroju. Wykonywane są z drewna sosnowego, dębowego lub meranti i charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Wadą okien drewnianych jest ich żmudna pielęgnacja. Raz w roku należy je dokładnie wyczyścić, a co kilka lat poddać zabiegom renowacyjnym.

Okna aluminiowe są za to zdecydowanie najrzadziej spotykane. Mają zdecydowanie gorsze właściwości izolacyjne (w porównaniu, chociażby do okien plastikowych), ale za to nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie oraz surowych, minimalistycznych wnętrzach.

ofe-5847238-70387 w-70387

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania skrzydeł

Istnieją przynajmniej 3 rodzaje okien ze względu na sposób otwierania. Zaliczamy do nich poniższe rozwiązania.

 • Okna rozwierane oraz okna uchylno-rozwierane – wybierane zdecydowanie najczęściej w przypadku stolarki elewacyjnej. Skrzydło takich okien otwiera się do pomieszczenia na całej długości lub od góry w wąskim zakresie (na kilkanaście centymetrów).
 • Okna odchylne – otwierane są od dołu i na zewnątrz. Sprzyja to wentylowaniu pomieszczeń. Pozwalają jednocześnie na pełne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz budynku.
 • Okna przesuwne – stosowane głównie jako okna balkonowe. Ich skrzydła można przesuwać w płaszczyznach równoległych do siebie. 
 • Okna wyłazowe – połączenie okna dachowego i wyłazu dachowego. Najczęściej stanowią łatwe wyjście na dach.

Wyróżnić można także okna obrotowe i okna nieotwieralne.

Rodzaje okien ze względu na miejsce montażu

Okna ze względu na miejsce montażu dzieli się zazwyczaj na elewacyjne, czyli fasadowe oraz dachowe, nazywane inaczej połaciowymi. Najpopularniejszym rodzajem okien dachowych, są tzw. okna kolankowe. Stanowią one dodatkowy element, który niejako przedłuża samo okno, dzięki czemu możliwa jest poprawa doświetlenia pomieszczenia, ale i zwiększenie pola widzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien

Rodzaje okien ze względu na ich konstrukcję

Konstrukcja okna ma wpływ na jego montaż, ale i sposób otwierania. Zdecydowanie najczęściej wybierane są okna jednoramowe, ponieważ ich układ jest stosunkowo prosty. Wybór rodzajów okien ze względu na konstrukcję jest jednak o wiele bogatszy. Do czynienia mamy z oknami krosnowymi, zespolonymi, skrzynkowymi czy oknami ościeżnicowymi. Co je charakteryzuje?

 • Okna jednoramowe – zbudowane z pojedynczej ościeżnicy i jednego skrzydła, które otwiera się do wewnątrz pomieszczenia.
 • Okna krosnowe – rama okienna na całym obwodzie składa się z tylko jednego elementu, którego przekrój ma kształt prostokąta. Bardzo często są to okna, których nie można otworzyć.
 • Okna zespolone – zbudowane z dwóch scalonych ze sobą skrzydeł. Bywają zwane również oknami szwedzkimi. Z jednej strony chronią przed słońcem, z drugiej przed wzrokiem sąsiadów.
 • Okna ościeżnicowe – do ościeżnicy montuje się podwójne skrzydła, z czego jedno otwiera się do wewnątrz pomieszczenia, a drugie na zewnątrz. 
 • Okna skrzynkowe – podstawą konstrukcji stanowi w nich krosno i ościeżnica. To właśnie do nich montuje się podwójne skrzydła, które są otwierane do środka.

Rodzaje okien a liczba szyb

Konstrukcja szyb wpływa na parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Popularne modele okien mają 2 lub 3 szyby, które oddzielone są od siebie ramkami dystansowymi. Wolna przestrzeń wypełniana jest gazem szlachetnym, co w znacznym stopniu wpływa na izolacyjność cieplną. Jedna z szyb dodatkowo często zostaje pokryta powłoką niskoemisyjną, która ma za zadanie przepuścić promieniowanie cieplne w taki sposób, aby przetransportować jak największą ilość energii słonecznej. Okna trzyszybowe są o wiele cieplejsze od okien dwuszybowych i to nawet o ponad 50%.

Rodzaje okien ze względu na kształt ramy okiennej

Najczęściej spotkać można okna prostokątne lub kwadratowe. Jednak osoby, którym zależy na niebanalnym wystroju wnętrza, mogą zdecydować się również na okna łukowe, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. W nowoczesnych wnętrzach świetnie zaprezentują się także okna trapezowe i okna trójkątne. Nieco rzadziej wybierane, ale również dostępne są okna okrągłe.

Okna o niestandardowym kształcie wykonywane są na specjalne zamówienie klienta i dopasowywane są do potrzeb konkretnego budynku. Decydując się na taki model, warto zaprosić specjalistę, który w profesjonalny sposób określi dokładne wymiary okien.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając konkretny rodzaj okien?

Wybierając okna do swojego przyszłego domu, warto pomyśleć o różnego rodzaju zabezpieczeniach. Jednym z nich jest chociażby ochrona antywłamaniowa. Producenci przykleją do szyb specjalne folie, które uniemożliwiają ich zbicie lub montują rygle, dzięki którym potencjalny złodziej nie będzie w stanie podważyć skrzydła.

Rodzice małych dzieci powinni w szczególności zainteresować się oknami, które mają zamontowane zabezpieczenia uniemożliwiające ich otwarcie. Może być to folia, naklejana od wewnętrznej strony szyby, ale również specjalne klamki otwierane na kluczyk lub specjalny przycisk.

Okna powinny również chronić domowników przed hałasem. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na wysokość współczynnika Rw, który wyrażany jest w decybelach. Im wyższy współczynnik, tym większa ochrona przed niechcianymi dźwiękami.

Na samym końcu pomyśl o cenie i czasie realizacji. 

Pamiętaj jednak, że zakup okien jest zakupem na lata, dlatego nie należy na nim przesadnie oszczędzać. Już na etapie projektu domu każdy inwestor powinien uwzględnić, jakie okna wybrać. Lepsza jakość, materiał, z których zostały wykonane oraz ich wielkość mają duży wpływ na ostateczną cenę, a co za tym idzie, na końcowy wybór.

Rodzaj okna a jego montaż – które będą najłatwiejsze w montażu i jednocześnie najtrwalsze?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które okna będą łatwiejsze w montażu, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj materiałów, z których został wykonany mur. Inaczej będzie też przebiegał montaż okien w budynku, który dopiero co został wybudowany, a inaczej w starym budownictwie.

Co więcej, zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z montażem okna, które znajduje się np. w salonie, niż z oknem dachowym w łazience. Przeglądając cennik fachowców, którzy zajmują się profesjonalnym montażem, można dostrzec, że instalacja okien PCV jest zdecydowanie tańsza od montażu okien drewnianych. Decydując się na montaż okien, warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny podawane w ogólnym cenniku najczęściej nie uwzględniają montażu parapetów, które są osobno wyceniane.

Kupno okna to często inwestycja na lata, dlatego warto wybrać te najtrwalsze. W tej dziedzinie zdecydowany prym wiodą okna drewniane. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od okien aluminiowych i PCV. Ich montaż nie powinien być bardzo drogi, jeśli wybierzemy te o standardowym kształcie i wielkości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien

Ile kosztują okna i od czego zależy ich cena? 

Popularność konkretnych modeli zależy też od och ceny rynkowej. Okna PCV są jednymi z najczęściej wybieranych. Przede wszystkim dlatego, że są względnie tanie, występują w szerokiej gamie kolorystycznej i są ogólnodostępne. Te niewielkie, w rozmiarze 600 × 600 mm można kupić już za 400 zł. W niższej cenie znajdziemy okna gospodarcze, uchylne, za które zapłacimy tylko 250 zł. Jak łatwo można zauważyć, wzrost ceny podyktowany jest przede wszystkim wielkością okna.

Za standardowy rozmiar (1165 × 1435 mm) okna dwuskrzydłowego zapłacimy około 700 zł, a drzwi balkonowe to koszt około 1500 zł. Ceny te dotyczą okien standardowych, w kolorze białym. Klient, który zdecyduje się na inny kolor, musi liczyć się ze wzrostem ceny o 20 - 40%.

A ile kosztują okna drewniane? Oprócz oczywistych walorów estetycznych mają też duży wpływ na zwiększenie oszczędności w sezonie grzewczym. Podobnie jak w przypadku okien PCV, na ich cenę wpływa rozmiar, ale również rodzaj drewna, z którego zostały wykonane.

Najpopularniejsze są okna z drewna sosnowego, które cechują się dużą odpornością i wytrzymałością. Za takie okno w standardowym rozmiarze zapłacimy około 1200 zł. Z nieco wyższym kosztem muszą liczyć się osoby, które chcą zamontować okno trójskrzydłowe lub okna panoramiczne. Za takie o standardowym rozmiarze 2065 × 1435 mm zapłacimy nawet 2500 zł.

Nieco droższe, bo o około 20% od ceny standardowej, będą okna wykonane z drewna mahoń meranti. Najdroższe i jednocześnie najbardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć są okna wykonane z drewna dębowego, jednak ich koszt jest aż o 50% wyższy od ceny okna z drewna sosnowego.

Rodzaje okien – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze okien należy zwrócić szczególną uwagę na klasę profili okiennych, ponieważ odgrywają one kluczową rolę w kwestii izolacyjności termicznej i akustycznej. Na rynku dostępne są trzy klasy profili – A, B i C. Najkorzystniejsze parametry mają profile o klasie A, które są na tyle grube i szerokie, że umożliwiają odpowiednie osadzenie szyb, dzięki czemu ramy okna nie ulegają odkształceniom pod wpływem wiatrów czy różnic temperatur.

Pamiętaj, że estetyka to nie wszystko. Okna przede wszystkim powinny być solidne i odpowiednio zaizolowane!

Okna na lata – jakie wybrać?

Stojąc przed niełatwym zadaniem, jakim jest odpowiedni wybór okien, warto zdać sobie sprawę, że jest to zakup, który posłuży nam kilkanaście lat. Tak naprawdę z okien korzystamy codziennie, niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. To one są źródłem światła i zapewniają nam ciągły dostęp do świeżego powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby kupując okna, nie kierować się ceną, a jakością.

Polecamy także: Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij