Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2023 roku?

Garaż bez pozwolenia

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić funkcję warsztatu lub pomieszczenia gospodarczego. Przechowamy w nim rowery, narzędzia, świąteczne ozdoby, nieużywane już zabawki oraz wiele innych rzeczy. Obecnie prawo idzie inwestorom na rękę i pozwala uniknąć wielu procedur. Na jakich zasadach możemy zbudować garaż bez pozwolenia? Jakie formalności należy spełnić? Przedstawiamy aktualne informacje.

Kiedy budujemy wymarzony dom, nie zawsze od razu decydujemy się na postawienie garażu. Zdarza się, że potrzebujemy czasu i zgromadzenia odpowiednich środków. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu formalności, wybierzmy projekt garaży, który nie wymaga pozwolenia na budowę.

Garaż bez pozwolenia – czy można postawić garaż bez pozwolenia w 2023?

Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane nieustannie podlega zmianom, również w zakresie przepisów regulujących kwestię garażu bez pozwolenia oraz innych niewielkich budynków, które nie są przeznaczone na cele mieszkalne.

Możliwość postawienia budynku jedynie na zgłoszenie do odpowiedniego organu jest bardzo kusząca – pozwala uniknąć kłopotów oraz uciążliwych formalności. Wielu inwestorów zastanawia się zatem, czy obecnie można postawić garaż bez pozwolenia?

Okazuje się, że przepisy w tym zakresie nie zmieniły się – nadal jest możliwe wybudowanie niewielkiej nieruchomości na zgłoszenie. Oczywiście trzeba przy tym spełnić kilka wymogów, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Najpierw zastanówmy się, czym jest garaż.

Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy określają, jakie parametry powinien mieć garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym – z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi.

W świetle przepisów prawa budowlanego garaż jest budynkiem, nawet jeśli jest to garaż bez pozwolenia na budowę. Sprawdźmy zatem, jakie parametry powinien mieć garaż bez pozwolenia (2022).

To może Cię zainteresować: co musisz wiedzieć o domach bez pozwolenia?

Garaż bez pozwolenia: wymiary – do ilu metrów można postawić garaż bez pozwolenia?

Chcesz postawić na działce garaż bez pozwolenia? Wymiary budynku są ściśle określone przez prawo. Zatem do ilu metrów można postawić garaż bez pozwolenia?

Okazuje się, że kwestę tę regulują przepisy ustawy Prawo budowlane. Według aktu prawnego możemy postawić garaż do 35 m2 bez pozwolenia. Inwestor, który się na to zdecyduje, musi jednak dokonać zgłoszenia do odpowiedniego organu.

Warto także dodać, że rozpatrując, ile metrów może mieć garaż bez pozwolenia, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię zabudowy, a nie użytkową. Jeśli zatem mamy na działce posiadający antresolę garaż 50 m2, bez pozwolenia wybudujemy go, jeśli powierzchnia, jaką zajmuje na terenie nie przekroczy 35m2.

Przepisy mówią także o tym, ile garaży można mieć na działce. Łączna liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 terenu.

Garaż 35m bez pozwolenia musi także spełniać inne kryteria. Z racji tego, że jest budynkiem, czyli jest trwale związany z gruntem, wydzielony za pomocą przegród budowlanych, ma dach, a często również fundamenty, pamiętajmy, żeby zachować odpowiednią odległość od granicy działki, jeśli budujemy garaż bez pozwolenia.

Ile metrów odstępu należy zostawić? Jeśli budynek jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy – należy zachować 4 m odległości. Gdy zaś jest zwrócony ścianą bez okien i drzwi – 3 m.

Jakie jeszcze parametry powinien mieć garaż bez pozwolenia? Wysokość nie może być niższa niż 2,2 metra, a brama garażowa musi mieć szerokość minimum 2,3 oraz wysokość w świetle 2 m. Jeśli zatem zastanawiamy się, jak duży garaż bez pozwolenia wybudować, uwzględnijmy także te parametry.

Niezależnie od tego, na jaki zdecydujemy się garaż do 35 m2 bez pozwolenia, projekty funkcjonalnych nieruchomości znajdziemy między innymi w serwisie Extradom.

Projekt domu za 1 zł – dlaczego warto skorzystać z tej promocji?

Garaż bez pozwolenia

Garaż bez pozwolenia – gdzie i do kiedy należy złożyć zgłoszenie?

Zgłoszenia budowy garażu należy dokonać do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – właściwego inspektoratu nadzoru budowlanego. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Formalności trzeba dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy garażu.

Następnie właściwy organ ma 21 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli prace budowlane nie rozpoczną się w ciągu 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu, należy dokonać kolejnego zgłoszenia.

Przeczytaj: Inspektor nadzoru budowlanego - jakie są jego obowiązki podczas budowy domu?

Garaż bez pozwolenia a podatek – ile zapłacimy podatku za garaż w 2023 roku?

Maksymalne stawki podatku za nieruchomości wzrosły w związku ze zwiększającą się inflacją. Obecnie za budynek mieszkalny zapłacimy nie więcej niż 0,85 zł za m2, zaś za budynek gospodarczy – 24,84 zł za m2. Są to oczywiście maksymalne wartości, jakie obowiązują na garaż bez pozwolenia – a podatek jest i tak ustalany przez gminę w drodze uchwały.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?

A co z konstrukcją budynku? Jaki garaż bez pozwolenia można wybudować na działce? Okazuje się, że zgłoszenie dotyczy jedynie garaży wolnostojących. Bez pozwolenia nie zbudujemy natomiast garażu przy domu, czyli takiego, który jest dostawiony bezpośrednio do nieruchomości.

Jeśli chcemy taki postawić, np. garaż z poddaszem, bez pozwolenia nic nie zdziałamy – będziemy musieli dopełnić stosownych formalności. A co z materiałem użytym do budowy? Czy można postawić garaż blaszany bez pozwolenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Sprawdź porady fachowców i prawników dotyczących domów do 70m2 bez pozwolenia!

Z jakich materiałów można wybudować garaż bez pozwolenia?

Okazuje się, że przepisy nie precyzują, z jakich materiałów powinien być wykonany garaż bez pozwolenia. Tynkowany, murowany, drewniany, a może blaszany? Tak naprawdę prawo dopuszcza budowę z dowolnego materiału, jedynym kryterium jest zatem metraż nieruchomości. Zarówno garaż drewniany bez pozwolenia, jak i popularny „blaszak” nie może zatem przekroczyć 35 m2.

Zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się, jaki materiał budowlany sprawdzi się najlepiej. Solidny garaż murowany bez pozwolenia to konstrukcja wymagająca postawienia fundamentów. Odporna na czynniki atmosferyczne i wytrzymała, może być wykończona w stylu podobnym do tego, w jakim utrzymany jest dom.

Z kolei garaż blaszany bez pozwolenia można postawić bardzo szybko – to jego główna zaleta. Może być posadowiony na betonowych stopach, co umożliwia jego przenoszenie.

Drewniany garaż bez pozwolenia to także bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdzi się np. jako budynek gospodarczy czy miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Niewielkie budynki można także wykonać z płyt warstwowych.

Garaż z płyty warstwowej bez pozwolenia jest świetną alternatywą dla innych rozwiązań, np. „blaszaków”. Jest lekki, wytrzymały, a do tego tani w budowie. Inwestorzy decydują się również na garaż z płyt betonowych bez pozwolenia – taka konstrukcja jest stabilna, a jednocześnie charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i izolacją akustyczną, dzięki czemu przewyższa budynki z blachy.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje budowa garażu w 2022 roku? Ceny za robociznę i materiały

Garaż bez pozwolenia czy wiata garażowa – co wybrać?

Według przepisów Prawa budowlanego wiata garażowa nie jest budynkiem, a zatem przy jej stawianiu jest jeszcze mniej procedur niż przy budowie tradycyjnego garażu.

Jeśli planujesz na swojej działce garaż z wiatą bez pozwolenia, to możesz go postawić bez spełniania żadnych formalności, jeśli powierzchnia nie przekracza 35 m2 lub nawet 50 m2 – jeśli będzie zlokalizowany na działce przeznaczonej na budownictwo mieszkalne. Tyle, jeśli chodzi o przepisy.

Decyzję, czy wolimy wolnostojący garaż, czy wiatę, musimy już podjąć sami, uwzględniając indywidualne potrzeby, np. liczbę posiadanych samochodów czy to, w jakim celu chcemy użytkować garaż. Jeśli potrzebujemy zamykanego pomieszczenia gospodarczego, to lepszym pomysłem będzie tradycyjny garaż na działce bez pozwolenia.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny z na budowę wymarzonego domu? Pomoże Ci w tym Extradom!

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
07.10.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
04.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż blaszany – wszystko na temat blaszanych garaży
26.04.2021 r. Jan Susmaga

Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedzieć na temat blaszanych garaży

Garaż blaszany, czyli potocznie zwany blaszak, to praktycznie rozwiązanie, na...

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
07.10.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
04.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż blaszany – wszystko na temat blaszanych garaży
26.04.2021 r. Jan Susmaga

Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedzieć na temat blaszanych garaży

Garaż blaszany, czyli potocznie zwany blaszak, to praktycznie rozwiązanie, na...

Reklama
Zamknij