Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Audyt energetyczny - co to jest i na czym polega?

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to procedura, której celem jest zmniejszenie zużycia energii. Od 2016 roku jego przeprowadzenie w przypadku wybranych firm jest obowiązkowe. Co więcej, nie wystarczy jednorazowy audyt - należy go powtarzać systematycznie co 4 lata. Nie oznacza to, że z audytu energetycznego skorzystać mogą wyłącznie firmy. Taką procedurę jak najbardziej warto wdrożyć również w gospodarstwie domowym. Jakie korzyści przynosi?

Nowoczesne projekty domów najczęściej uwzględniają energooszczędność budynków. Nie zawsze tak było. Szczególnie stare domy czy też inne budynki mogą wykazywać znaczne straty ciepła. To z pewnością efekt niepożądany, gdyż prowadzi do większych rachunków za energię, ale i ma negatywny wpływ na środowisko. Na szczęście można go zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować. Do tego służy właśnie audyt energetyczny.

Audyt energetyczny - co to jest i na czym polega?

Audyt energetyczny to przegląd wszystkich aspektów historycznego i aktualnego zużycia energii przez organizację w celu zidentyfikowania i ilościowego określenia obszarów marnotrawstwa energii. Jako organizacja pojmowane może być gospodarstwo domowe, ale i przedsiębiorstwo. To najczęściej w firmach przeprowadzenie audytu przynosi najwięcej korzyści. Warto jednak pomyśleć o takiej procedurze również w domu, zwłaszcza gdy zauważysz, że Twoje rachunki za energię rosną.

Podczas audytu energetycznego wyszkolony ekspert (zazwyczaj jest to audytor zewnętrzny) zbiera i analizuje dane dotyczące wykorzystania energii w budynku lub zespole budynków. Na podstawie analizy sporządza raport, z którego możesz dowiedzieć się, jakie działania dobrze jest wdrożyć, aby zmniejszyć zużycie energii. Może to być jedynie wymiana stolarki okiennej. Może się również zdarzyć, że potrzebny będzie szerszy zakres prac dotyczący termomodernizacji budynku

Audyt energetyczny - jaki jest koszt wykonania?

Ile kosztuje audyt energetyczny? Jego koszt zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od metrażu budynku i zastosowanych technologii. Cena audytu energetycznego może być nieco niższa, gdy odpowiednio się do niego przygotujesz, tj. zbierzesz rachunki za prąd czy poinformujesz o Twoich przypuszczeniach dotyczących strat ciepła.

Niemniej średni koszt audytu energetycznego wynosi zazwyczaj ok. 1000-2000 złotych w przypadku domu jednorodzinnego i od 2500 złotych, gdy audyt ma dotyczyć domu wielorodzinnego. Audyt w przedsiębiorstwie może okazać się jeszcze droższy.

Audyt energetyczny budynku - kiedy jest potrzebny?

Audyt energetyczny budynku w przypadku wielu firm jest obowiązkowy. W domu nie musisz go przeprowadzać, są jednak sytuacje, kiedy warto to zrobić. Kiedy audyt energetyczny będzie potrzebny? Głównie w sytuacji, gdy dostrzeżesz, że Twoje rachunki za energię rosną. Jeśli mimo ciągłego grzania masz wrażenie, że w domu nadal jest zimno - także warto pomyśleć o audycie.  Ponadto, audyt energetyczny budynku to rozsądnie rozwiązanie, jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii.

Audyt może pomóc Ci określić, ile energii zużywa Twój dom, gdzie Twój dom traci energię oraz które obszary są problemowe. Dowiesz się z niego, jakie rozwiązania należy traktować priorytetowo, aby Twój dom był bardziej wydajny i wygodny.

Audyt energetyczny domu powinien być pierwszym krokiem przed wprowadzeniem energooszczędnych ulepszeń w domu, a także przed dodaniem do domu systemu energii odnawialnej. Jeśli zatem rozważasz fotowoltaikę lub zakup pompy ciepła, to pomyśl o przeprowadzeniu tej procedury.

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego a ulga termomodernizacyjna

Istnieją sytuacje, w których do przeprowadzenia audytu energetycznego domu jednorodzinnego zostaniesz niejako zobligowany. Może tak być, jeśli zechcesz ubiegać się o dotacje na termomodernizację, dlatego też warto zweryfikować zasady ich przyznawania. Niektórzy błędnie myślą, że audyt potrzebny jest także przy uldze termomodernizacyjnej.

Warto zatem podkreślić, że wśród warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie ma wymogu przeprowadzenia audytu energetycznego.

Audyt energetyczny - jak wykonać? Krok po kroku

Identyfikacja obszarów, w których marnuje się energię, może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze, ale nie tylko. Wyniki audytu sugerują sposoby zmniejszenia zużycia energii w celu obniżenia kosztów oraz zmniejszenia śladu węglowego. Skuteczny audyt obejmuje bardzo wiele aspektów, kontrolując zarówno wnętrze, jak i zewnętrzną część budynku, jego osprzęt, a także wyposażenie.

Audyt energetyczny składa się z trzech faz, w zależności od złożoności zadań, jakie będzie musiał wykonać audytor. Sprawdź zatem, jak przebiega audyt energetyczny krok po kroku.

1. Ocena aktualnego zużycia energii

Ważny punkt wyjścia, spojrzenie na to, jak obecnie wykorzystywana jest energia, sprawia, że ​​obszary wymagające korekty stają się bardziej wyraźne. Szczególnie przydatne jest wskazanie nieefektywnych obszarów w różnych działach, budynkach i lokalizacjach (w razie potrzeby), wskazując obszary, które wymagają poprawy i dokładniejszego zbadania.

Na co dokładnie może zwrócić uwagę audytor? Będzie to m.in.:

  • jakość izolacji ścian zewnętrznych
  • prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczej, ciepłej wody i wentylacji
  • prawidłowe użytkowanie różnych elementów wyposażenia (termostaty, zawory termostatyczne itp.)

Co istotne, audytor zajrzy także na strych (jeśli taki posiadasz), aby przyjrzeć się kilku rzeczom. Co najważniejsze, sprawdzi izolację, aby upewnić się, że jest prawidłowo zainstalowana i równomiernie nałożona między ścianami.

Profesjonalny audyt energetyczny domu zapewni dokładną ocenę zużycia energii w Twoim domu. Oprócz oględzin domu w każdym pomieszczeniu audytor może zastosować sprzęt, taki jak dmuchawy, kamery na podczerwień i gaz znakujący.

2. Faza monitorowania

Na podstawie oceny zużycia energii, audytor wybiera najsłabsze punkty i szczegółowo się im przygląda, aby ocenić, co dokładnie powoduje straty energii, a także jak duże one są.

3. Faza analizy i raportowania

Wszystkie dane zebrane podczas audytu są kodowane w specjalistycznym programie. Ta aplikacja służy do przypisywania etykiety od A do E wszystkim analizowanym elementom. Następnie audytor wydaje zalecenia i sporządza projekcję tego, jak wyglądałby Twój dom, gdybyś zastosował się do tych zaleceń. W ostatnim etapie audytor sporządza raport końcowy i dodaje ewentualne uwagi.

Audyt energetyczny - kto może go wykonać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kto może wykonywać audyt energetyczny. Polskie prawo nie definiuje jednoznacznie, kim powinien być audytor. Określany jest on jako osoba uprawniona. Póki co nie ma jednak stanowiska, które zapewniały prawne uprawnienia do przeprowadzania audytów. W praktyce oznacza to więc, że audyt energetyczny powinna przeprowadzić osoba, która posiada wykształcenie w kierunki energetyki lub budownictwa. Znalezienie firmy, która się w tym specjalizuje, nie powinno stanowić większych trudności.

Audyt energetyczny - rozporządzenie

Gdzie można znaleźć prawne informacje dotyczące audytu energetycznego? W najnowszej wersji rozporządzenia, czyli będzie to “Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego – Dz.U. 2020 poz. 879”.

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy w programie Czyste Powietrze?

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze nie jest obowiązkowy, ale może być zalecany. Jest bowiem jednym z dwóch sposobów ustalenia zakresu rzeczowego przedsięwzięcia. Czy warto go zatem przeprowadzić? Z pewnością tak, tym bardziej że w ten sposób można uzyskać wymierne korzyści w postaci dobrania odpowiedniego zakresu prac termomodernizacyjnych, które pozwolą najwięcej zaoszczędzić na rachunkach i jednocześnie najszybciej się zwrócą.

Czy wiesz, że dokonując ulepszeń w zakresie efektywności energetycznej w domu, możesz zaoszczędzić od 5 do 30 procent na rachunkach za energię? Już same liczby powinny Cię przekonać, że audyt energetyczny w Twoim domu okaże się opłacalny. Jednorazowy wydatek rzędu 1000 złotych może się szybko zwrócić, gdy każdego miesiąca Twoje rachunki za energię będą mniejsze. Po audyt energetyczny warto sięgnąć również w sytuacji, kiedy rozważasz inwestycję w odnawialne źródła energii. W ten sposób zweryfikujesz czy oraz jak bardzo dana inwestycja będzie dla Ciebie korzystna.

Przeczytaj: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Przeniesienie pozwolenia na budowę
27 lipca 2022 r. Daria Rek

Jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego właściciela?

Przeniesienie pozwolenia na budowę to formalność, którą należy wykonać zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki....

Przepisy i formalności
Numer porządkowy budynku
21 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Jak uzyskać numer porządkowy budynku i kto go nadaje?

Marzenia związane z przyszłym domem są bardzo różne. A co jeśli jednym z nich jest określony numer porządkowy budynku? To...

Przepisy i formalności
Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?
18 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?

Zakaz palenia w kominkach w 2022 roku obowiązuje na razie tylko w niektóre dni w roku i wynika z lokalnych uchwał antysmog...

Formalności budowlane
Pozwolenie na użytkowanie
11 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest pozwolenie na użytkowanie i kiedy jest potrzebne?

Mogłoby się wydawać, że zakończenie budowy oznacza finał inwestycji i pozostaje już tylko cieszyć się rezultatem. W wielu...

Formalności budowlane
Przeniesienie pozwolenia na budowę
27 lipca 2022 r. Daria Rek

Jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego właściciela?

Przeniesienie pozwolenia na budowę to formalność, którą należy wykonać zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki....

Przepisy i formalności
Numer porządkowy budynku
21 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Jak uzyskać numer porządkowy budynku i kto go nadaje?

Marzenia związane z przyszłym domem są bardzo różne. A co jeśli jednym z nich jest określony numer porządkowy budynku? To...

Przepisy i formalności
Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?
18 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?

Zakaz palenia w kominkach w 2022 roku obowiązuje na razie tylko w niektóre dni w roku i wynika z lokalnych uchwał antysmog...

Formalności budowlane
Pozwolenie na użytkowanie
11 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest pozwolenie na użytkowanie i kiedy jest potrzebne?

Mogłoby się wydawać, że zakończenie budowy oznacza finał inwestycji i pozostaje już tylko cieszyć się rezultatem. W wielu...