Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest bon energetyczny i na co można go przeznaczyć?

Bon energetyczny

Bon energetyczny to rekompensata od państwa w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. W 2022 roku rachunek za prąd wzrósł o ok. 24% w porównaniu z 2021. Dlatego rząd zdecydował się okazać części Polaków pomoc w formie dodatku osłonowego. Bon energetyczny 2022 – ile wyniesie i kto go dostanie? Odpowiadamy!

Przez rosnącą inflację oraz ceny prądu i gazu coraz więcej Polaków ma problem ze spięciem domowego budżetu. Z myślą o takich osobach wprowadzone zostały dopłaty do energii w 2022 roku, które mają pomóc zachować finansową płynność. Poznaj najważniejsze szczegóły dotyczące bonu energetycznego, czyli przygotowanej formie wsparcia.

Czym jest bon energetyczny?

Ze względu na podwyżki cen energii elektrycznej rząd wprowadza bon energetyczny, który ma je przynajmniej częściowo zrekompensować. Jest to zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska element pakietu tarczy antyinflacyjnej. Projekt powstał jeszcze końcem ubiegłego roku. Co to jest bon energetyczny i jak to wygląda w praktyce?

Proponowane przez rząd dofinansowanie do prądu w 2022 roku w formie bonu energetycznego ma na celu zamortyzowanie gospodarstwom domowym drastycznego wzrostu cen gazu, prądu i paliw. Rozwiązanie to bardzo przypomina wprowadzony w 2020 roku bon turystyczny, czyli wsparcie dla tych dziedzin gospodarki, które ucierpiały najmocniej przez pandemię.

W praktyce dopłaty do prądu wypłacane są jako dodatek osłonowy. Mogą z nich skorzystać odbiorcy energii elektrycznej, którzy złożą wniosek i nie przekroczą kryterium dochodowego. Pierwsza wypłata środków w ramach dopłaty do rachunków za prąd nastąpiła w marcu tego roku.

Na co można przeznaczyć bon energetyczny?

Teoretycznie bon energetyczny przeznaczyć można na paliwo i gaz, czyli opłaty za energię. W praktyce jednak beneficjent otrzymane środki rozdysponować może w dowolny sposób. Oznacza to, że otrzymane w ramach bonu energetycznego pieniądze przeznaczyć można według własnych potrzeb.

Sprawdź także: jak zaoszczędzić na kosztach energii? Wybierz odpowiednią taryfę!

Kto może wnioskować o bon energetyczny w 2022 roku? Kryteria przyznania bonu energetycznego

Przejdźmy teraz do kwestii, która każdego interesuje najbardziej, czyli komu przysługuje bon energetyczny. Ustalone zostały pewne zasady, według których wypłacane są dopłaty do prądu dla gospodarstw domowych. Dopiero po ich spełnieniu można otrzymać pieniądze. Kto dostanie bon energetyczny?

Bon energetyczny – kryteria

O dopłaty do energii elektrycznej dla osób fizycznych ubiegać się mogą osoby mieszkające w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym czy własnościowym lub prywatnym domu. O tym, kto dostanie bon energetyczny, decyduje dochód.

Bon energetyczny – zasady

Jeśli chodzi o kryteria dochodowe, bon energetyczny przysługuje osobom posiadającym dochód o określonej wysokości. Dla kogo bon energetyczny? Dopłatę do energii otrzymać mogą osoby samotnie gospodarujące, których dochód nie przekracza 2100 zł miesięcznie. W przypadku gospodarstw wieloosobowych dochód nie może być wyższy niż 1500 zł na osobę w rodzinie.

Jeżeli wniosek o dopłatę do prądu zostanie złożony do 31 lipca 2022 r., pod uwagę zostanie wzięty dochód za 2020 r., natomiast przy złożeniu go po 1 sierpnia 2021 r. uwzględniony będzie dochód za 2021 r. Gdy wniosek dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek zostanie przyznany tej, która złożył go jako pierwsza.

Ile wynosi bon energetyczny w 2022 roku?

Do niedawna jedno z najczęściej powtarzających się pytań brzmiało, ile będzie wynosił bon energetyczny. Niedawno wszystko stało się jasne. Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego wypłacanego jako bon na prąd prezentują się następująco:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe400/500 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 2100 zł;
  • gospodarstwo 2-3-osobowe 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę;
  • gospodarstwo 4-5-osobowe850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę;
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Kwota bonu energetycznego uzależniona jest od źródła ogrzewania.

Przeczytaj: jak skorzystać z programu „Mój Prąd” w 2022 roku?

Jak dostać bon energetyczny? Poradnik

Warunkiem otrzymania bonu energetycznego jest złożenie stosownego wniosku o jego przyznanie. Wzór wniosku pobrać można ze strony gov.pl. Na wskazanej stronie internetowej znaleźć można także instrukcję, jak poprawnie wypełnić taki dokument.

Wypełniony wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w gminie. Można też wysłać go elektronicznie. W tym przypadku potrzebny jednak będzie podpis elektroniczny lub Profil Zaufany. Istnieje także możliwość wysłania wniosku o dopłatę do prądu pocztą.

Jak wypełnić wniosek o bon energetyczny?

Wniosek o bon energetyczny składa się z kilku części.

  • Część I – Dane dotyczące wnioskodawcy i jego gospodarstwa domowego.
  • Część II – Oświadczenie wnioskodawcy, że wskazane we wniosku osoby są członkami gospodarstwa domowego, a podane we wniosku dane są zgodne z prawdą.
  • Część III – Oświadczenie wnioskodawcy o jego dochodach lub dochodach członka gospodarstwa domowego innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Część IV – Oświadczenie wnioskodawcy o wielkości gospodarstwa rolnego jego lub członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy, wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni.

Wystarczy zatem, że wnioskodawca uzupełni poszczególne rubryki wniosku, wpisując w nie określone informacje.

Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o bon energetyczny?

Wnioski o bon energetyczny składać można do 31 października 2022 r. Bon energetyczny 2022 – gdzie składać wniosek? Bony energetyczne w formie dodatków osłonowych wypłacają gminy, dlatego to właśnie do gminy dostarczyć należy wniosek. Można to zrobić osobiście, elektronicznie lub za pośrednictwem poczty.

Dowiedz się: Program „Moje Ciepło”: kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Od kiedy wypłacany będzie bon energetyczny?

Wypłata dodatków podzielona została na dwie raty. Pierwsza rata wypłacana była w okresie od stycznia do końca marca 2022 roku. Druga rata rekompensaty za prąd w 2022 roku wypłacona zostanie w terminie do 2 grudnia. Osoby, którym nie udało się złożyć wniosku do końca stycznia, w grudniu dostaną 100% dodatku.

Kto wypłaca bon energetyczny?

Dodatek osłonowy jako bon na energię wypłacany jest przez gminy, które otrzymały dotacje z budżetu państwa. Przed złożeniem wniosku o wypłatę dopłaty do cen energii warto więc sprawdzić, czy wybrana gmina taką dotację otrzymała.

Co jeszcze warto wiedzieć o bonie energetycznym w 2022 roku?

Dodatek osłonowy wypłacany jest zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że przyznawany jest nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota jest pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Minimalna dopłata do prądu wynosi 20 zł, z kolei maksymalna uzależniona jest od źródła ogrzewania i poniesionych opłat. W razie jakichkolwiek wątpliwości względem tego, jak działa bon na energię elektryczną, o szczegóły warto pytać w urzędzie gminy.

Nie przegap: Program "Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Sponsorowane
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?
Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Sponsorowane
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

REKLAMA
Zamknij