Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które wpłynie wymiernie na komfort życia. Pozwoli zredukować dźwięki dochodzące z pomieszczeń znajdujących się na różnych kondygnacjach i tym samym zyskać tak pożądany spokój. Tylko jak przeprowadzić prace skutecznie? Z jakich technologii i materiałów skorzystać, aby zyskać pożądany efekt? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

 

 Izolacja akustyczna - po co ją wykonywać?

Izolacja akustyczna jest stosowana, aby poprawić izolacyjność przegrody budowlanej od dźwięków uderzeniowych lub powietrznych i dotyczy nie tylko stropów, ale również ścian, drzwi czy okien. Mówiąc prościej, dzięki niej zredukujesz hałasy dobiegające z innych pomieszczeń, np. rozmowy domowników, dźwięki kroków lub upadających na podłogę przedmiotów i wiele innych.

Rozróżniamy dwa rodzaje dźwięków, od których możemy chcieć się odizolować i dzielimy je ze względu na źródło ich pochodzenia. Są to:

  • dźwięki uderzeniowe - gdy coś uderza bezpośrednio o strop, zarówno od góry (w podłogę), jak i od dołu (w sufit). Może to być np. odbijana piłka, upadający na podłogę przedmiot, czy stuk obcasów;
  • dźwięki powietrzne - czyli te, które rozchodzą się w przestrzeni, np. głośne rozmowy, muzyka, dźwięk z telewizora.

Izolacyjność powietrzna dotyczy wszystkich przegród, czyli zarówno stropów, jak i ścian wewnętrznych i zewnętrznych, ale również okien. O izolacyjności od dźwięków uderzeniowych mówimy jedynie w przypadku stropów.

Izolacyjność akustyczną oznacza się wskaźnikami:

  • RA1 i RA2 (izolacyjność akustyczna Rw skorygowana o współczynnik adaptacyjny) - stosowane dla dźwięków powietrznych, czyli hałasów wytwarzanych w powietrzu; im wartość wyższa tym lepsza jest izolacyjność akustyczna; wyraża się ją w decybelach (dB) – zgodnie z obowiązującymi normami izolacja akustyczna nie może przekroczyć 63 dB (dla standardu podstawowego) lub 53 dB (dla standardu podwyższonego);
  • Ln,w (wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego znormalizowanego) - określany dla dźwięków uderzeniowych, czyli hałasów wynikających z drgań mechanicznych rozchodzących się po konstrukcji budynku; im mniejsza jego wartość, tym lepsza odporność na przenikanie dźwięku uderzeniowego; również wyrażany jest w decybelach (dB).

Izolacja akustyczna stropu na etapie budowy domu

Izolację akustyczną podłogi warto wykonać już na etapie budowy domu. Pozwoli to na sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie prac, a także uzyskanie odpowiedniego wygłuszenia, które zapewni komfort mieszkańcom. Oczywiście izolację można wykonać w już istniejącym domu, jednak wiązać się to będzie z dużym remontem i większymi kosztami, dlatego odkładanie tego na później zwykle okazuje się nieopłacalne.

Jaka izolacja akustyczna na stropie sprawdzi się najlepiej?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto poznać czynniki decydujące o poziomie wygłuszenia. Mowa tu o:

  • materiałach izolacyjnych – różnią się one pod względem właściwości wygłuszających, trwałości, łatwości montażu i ceny;
  • konstrukcji stropu – im jest grubszy i solidniejszy, tym skuteczniej redukuje hałasy dobiegające z poszczególnych kondygnacji;
  • kształcie i powierzchni pomieszczeń – mają one wpływ na to, w jaki sposób rozchodzą się dźwięki;
  • aranżacji wnętrz – meble i niektóre elementy wystroju, jak dywany czy zasłony, mogą skutecznie tłumić różnego rodzaju hałasy;
  • zastosowanych technologiach – izolację akustyczną stropu od spodu mogą poprawiać np. podwieszane sufity czy posadzki pływające.

Izolacja akustyczna różnych rodzajów stropów

Wybór odpowiedniego rodzaju i grubości izolacji akustycznej stropu zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Nieco inaczej wygłusza się ten gęstożebrowy, a inaczej płytowy czy drewniany. Sprawdźmy więc, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania i jak wygłuszyć strop w zależności od jego typu.

  • Strop gęstożebrowy. Charakteryzuje się on dużą grubością oraz solidnością, co jednak nie oznacza, że dobrze tłumi dźwięki. Wynika to przede wszystkim z pustych przestrzeni wewnątrz. Dlatego taki strop warto dodatkowo wygłuszyć – najlepiej przy użyciu styropianu elastycznego albo wełny mineralnej.
  • Strop monolityczny (żelbetowy). Tworzy się go z betonu, a jego cechami charakterystycznymi są niewielka grubość oraz duży ciężar. Dobrze izoluje on od drgań i dźwięków uderzeniowych, jednak dla poprawy komfortu akustycznego warto zastosować dodatkową izolację. Wygłuszenie stropu żelbetowego wykonuje się zwykle przy użyciu wełny mineralnej i pianki PUR.
  • Strop półfabrykowany (np. filigran). Łączy on cechy stropów prefabrykowanych i monolitycznych – powstaje z prefabrykowanych płyt żelbetowych, które są zbrojone stalowymi kratownicami przestrzennymi. Co ciekawe, wygłuszanie stropu betonowego tego typu zwykle nie jest konieczne, ponieważ bardzo dobrze tłumi on wszelkie hałasy.
  • Strop prefabrykowany. Powstaje z gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce – zwykle z płyt kanałowych oraz innych prefabrykatów żelbetowych. Sam w sobie nie najlepiej tłumi hałasy, dlatego warto go wygłuszyć, np. przy użyciu wełny mineralnej.
  • Strop drewniany (belkowy). Jest lekki, tani i zapewnia dobrą izolację termiczną, dlatego cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Niestety, łatwo przenosi drgania i dźwięki uderzeniowe, dlatego wymaga grubej warstwy izolacyjnej. Do wygłuszania stropu drewnianego polecane są nie tylko styropian i wełna mineralna, ale również wełna drzewna, keramzyt czy perlit.
  • Strop płytowy. Jest to rozwiązanie, w którym płyta żelbetonowa jest mocowana na rusztowaniu. Jego zdolność do tłumienia dźwięków zależy od grubości i gęstości użytych materiałów, jednak w większości przypadków wymaga dodatkowego wyciszenia – najczęściej wełną mineralną lub pianką PUR.

wnetrze domu z prefabrykatow keramzytowych na etapie budowy

Zdjęcie: Strop prefabrykowany w domu wykonanym z prefabykatów keramzytowych

Wybór materiału wygłuszającego strop

Do wygłuszania stropów stosuje się najczęściej trzy materiały izolacyjne – styropian, wełnę mineralną oraz piankę PUR. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

  • Styropian. Doskonale tłumi on dźwięki uderzeniowe, a do tego jest lekki, odporny na wilgoć i łatwo dopasować go do różnych kształtów czy powierzchni. W efekcie jego montaż przebiega sprawnie i nie generuje dużych kosztów.
    Jaki styropian na strop wybrać?
    Wyłącznie styropian elastyczny, który powinien posiadać odpowiednią grubość – 3 cm w przypadku stropów ciężkich oraz 4 cm w przypadku stropów lekkich.
  • Wełna mineralna. To zdecydowanie najpopularniejszy materiał do wygłuszania stropów, który świetnie radzi sobie zarówno z tłumieniem dźwięków uderzeniowych, jak i powietrznych. Co więcej, jest odporny na ogień i wilgoć oraz dostępny w przystępnej cenie.
    Jaka wełna na strop?
    Najlepiej mineralna, drzewna albo wdmuchiwana, która szczelnie wypełni wszystkie zakamarki.
  • Pianka PUR. To rozwiązanie bardzo proste i szybkie w aplikacji, które pokrywa całą powierzchnię stropu, wypełniając każdy zakamarek i eliminując mostki akustyczne (oraz mostki termiczne). Zapewnia doskonałą izolację, tłumiąc wszelkiego rodzaju dźwięki.
    Dlaczego więc pianka poliuretanowa jest mniej popularna od wełny mineralnej?
    Powodem jest wyższa cena, którą jednak warto zapłacić, by cieszyć się maksymalnym komfortem.

Należy dodać, że do wygłuszania stropu stosuje się także perlit, keramzyt oraz różnego rodzaju maty wygłuszające. Możliwości jest więc sporo, a wybór konkretnego rozwiązania zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju oraz parametrów stropu.

Sprawdź również: Jak skutecznie ocieplić strych i czym najlepiej to zrobić?

Rozwiązania technologicznego poprawiające izolację akustyczną

Izolacja akustyczna podłogi i stropu jest możliwa również dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym. Do tych najlepszych zaliczamy:

  • posadzkę pływającą, czyli połączenie 3-5-centymetrowej warstwy styropianu lub wełny mineralnej, folii budowlanej oraz wylewki podłogowej o grubości 4-5 cm – dzięki temu można skutecznie wytłumić zarówno dźwięki uderzeniowe, jak i powietrzne;
  • sufit podwieszany, który składa się z rusztu wykonanego z profili metalowych oraz zamontowanych do niego płyt gipsowo-kartonowych – takie rozwiązanie pozwala nie tylko wyciszyć strop, ale również zyskać eleganckie wykończenie pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wygłuszaniu stropu?

Izolacja akustyczna stropu wymaga przede wszystkim dopasowania odpowiedniego materiału wygłuszającego. To jednak nie wszystko. Aby zyskać komfort w swoim domu, warto również zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oto te najważniejsze!

  • Chcąc uniknąć mostków akustycznych, czyli miejsc, w których osłabiona jest izolacja dźwiękowa pomiędzy kondygnacjami, warto ocieplać strop od chłodniejszej strony (nad piwnicą od dołu, zaś pod strychem od góry).
  • Stropy przenoszą zwłaszcza dźwięki uderzeniowe, dlatego dobrą praktyką jest wykonanie na nich podłogi pływającej, a nie posadzki sztywno przytwierdzonej do podłoża. Warto stosować materiały jednorodne, elastyczne i gęste, co pozwoli zredukować niepożądane hałasy.
  • Wysokiej jakości strop to taki, który tłumi zarówno dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe. Dlatego do jego izolacji warto stosować przede wszystkim wełnę mineralną i piankę PUR. Styropian tłumi wyłącznie dźwięki uderzeniowe.
  • Świetnym sposobem na dodatkowe wygłuszenie stropu jest ułożenie na jego podłodze wykładziny dywanowej.
  • Wykonanie izolacji akustycznej stropu warto zlecić specjalistom, którzy posiadają doświadczenie i doradzą najlepsze rozwiązania.

natryskiwanie pianką poliuretanową PUR

Izolacja akustyczna stropu a komfort życia

Izolacja akustyczna stropu zapewnia wyższy komfort życia, dlatego jej wykonanie polecane jest wszystkim tym osobom, dla których dużym problemem są hałasy dobiegające z innych pomieszczeń. Jej minusem są oczywiście wyższe koszty budowy domu czy remontu, jednak w zdecydowanej większości przypadków warto je ponieść – to inwestycja na długie lata.

Pamiętaj również, że wygłuszając strop, zyskasz przy okazji dodatkową izolację termiczną. Dzięki niej osiąganie optymalnych temperatur w pomieszczeniach będzie o wiele łatwiejsze. Co więcej, ocieplenie i wygłuszenie stropu pozwoli Ci zmniejszyć koszty ogrzewania, co okaże się niezwykle opłacalne w dłuższej perspektywie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19.11.2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19.11.2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

REKLAMA
Zamknij