Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zrobić drewutnię ogrodową? Budowa drewutni krok po kroku

Drewutnia

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak żeby charakteryzowało się optymalnymi parametrami do spalania. W sklepach znajdziemy gotowe wiaty na opał, jednak nic nie cieszy tak, jak samodzielnie wykonana drewutnia! Jak zbudować drewutnię od podstaw? Gdzie ją najlepiej postawić?

Ogień buchający w kominku to jeden z symboli metaforycznego domowego ogniska – przytulnego miejsca, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. O kominku warto pomyśleć już na etapie budowy domu... ale tak samo o miejscu, w którym będziemy trzymać opał.

Zainwestowałeś w projekt domu z kominkiem i potrzebujesz miejsca do przechowywania drewna? Jeśli na Twojej działce nie ma garażu wolnostojącego z podcieniem na drewno, to rozważ zakup lub budowę drewutni.

Możesz kupić gotową drewutnię, ale rozwiązaniem dla Ciebie może być też równie dobrze drewutnia z palet wykonana samodzielnie. Jak zbudować taką konstrukcję? O tym w dalszej części tekstu.

Czym jest drewutnia i do czego służy?

Drewutnia ogrodowa to konstrukcja stworzona z myślą o przechowywaniu i sezonowaniu drewna opałowego. Pamiętajmy, że tylko dobrze wysuszone nadaje się do stosowania w kominkach – z reguły okres jego sezonowania trwa do 24 miesięcy, a przez ten czas powinno leżeć w miejscu osłoniętym od deszczu, a przy tym przewiewnym i umożliwiającym redukcję wilgoci do maksymalnie 20%.

Dlaczego warto postawić drewutnię w ogrodzie? Ponieważ kompletnie nie zaleca się przechowywania drewna w zamkniętych pomieszczeniach gospodarczych – wilgotne kłody mogą pokryć się pleśnią. Najlepiej, gdy szczapy znajdują się na otwartej przestrzeni. Drewutnia na drewno umieszczona w ogrodzie chroni je przed opadami atmosferycznymi, jest przewiewna i pozwala na skuteczne wysuszenie. Jaką konstrukcję powinna mieć drewutnia na drzewo kominkowe i gdzie ją umieścić?

Gdzie postawić drewutnię w ogrodzie?

Chcesz kupić lub zbudować drewutnię? Gdzie postawić ją na działce, żeby korzystanie z niej było komfortowe? Ponieważ drewno kominkowe będzie na bieżąco przynoszone do domu, wiata powinna znajdować się w pobliżu budynku.

Drewutnia przy ścianie domu to najpopularniejsze rozwiązanie – dzięki temu domownicy mogą szybko uzupełnić zapas polan do palenia w kominku. Najlepszym miejscem jest południowa ściana budynku. Nie zawsze możemy jednak postawić drewutnię przy domu, czasem ograniczają nas możliwości działki lub ze względów estetycznych wolimy ukryć wiatę, tak żeby nie rzucała się w oczy.

Ponadto składowanie drewna przy budynku może negatywnie wpłynąć na wygląd elewacji w tym miejscu – dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie zostanie zachowany odpowiedni odstęp od ściany zewnętrznej, który ponadto zapewnia wentylację dla składowanego tak drewna.

Gdzie zatem jeszcze można umieścić drewutnię na drzewo? Możemy postawić ją przy garażu wolnostojącym lub w innym miejscu na posesji. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewutnię w ogrodzie, przy domu czy garażu, pamiętajmy o tym, żeby zapewnić dobry dojazd dla pojazdów dostarczających drewno na opał – ułatwi to rozładunek i ułożenie kłód w środku wiaty.

Warto także wspomnieć o przepisach regulujących lokalizację drewutni. Ile metrów od granicy działki można ją postawić? Jaka odległość drewutni od granicy działki będzie legalna i akceptowalna? Chociaż wiata ogrodowa nie jest budynkiem i nie dotyczą jej wymogi związane z odległościami od sąsiednich działek, to w przypadku przechowywania drewna trzeba stosować się do przepisów rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej.

Zgodnie z jego treścią przechowywanie chrustu, gałęzi i innych palnych materiałów powinno odbywać się w odpowiedniej odległości od granic działki. Dotyczy to także drewutni. Jaką odległość od płotu powinniśmy zachować? Zgodnie z przepisami minimum 4 metry, chyba że wiata jest osłonięta ognioodporną przegrodą.

Czy warto zbudować w swoim ogrodzie altanę?

ofe-5847238-71982 w-71982

Czy drewutnia wymaga pozwolenia na budowę?

Wybraliśmy już lokalizację i chcemy przystąpić do budowy drewutni. Jakie pozwolenia trzeba uzyskać, żeby postawić na działce wiatę? Czy altana na drewno kominkowe będzie wymagała przechodzenia żmudnej procedury w urzędzie i uzyskiwania pozwolenia na budowę? Nic podobnego.

Art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane stanowi, że budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, garaży i wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia do urzędu, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia nie będzie wymagała także budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, łączna liczba takich wiat nie może jednak przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Drewutnia do 50 m2 nie wymaga więc pozwolenia na budowę, a zatem możemy bez żadnych formalności zbudować składzik do przechowywania drewna na opał. Miejsce na drewno w ogrodzie powinno być zbudowane zgodnie z przepisami, inaczej mógłbyś zostać w przyszłości oskarżony o samowolę budowlaną, co pociągałoby za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Z kolei drewutnia altana może być postawiona bez pozwolenia, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2, a łączna liczba takich obiektów na działce – dwóch na każde 500 m2 działki. 

Czy w przypadku drewutni wymagane jest pozwolenie na użytkowanie?

budowa drewutni na ogrodzie

Jakie wymiary powinna mieć drewutnia?

Jak duża powinna być drewutnia, żeby korzystanie z niej było komfortowe, a w środku zmieściła się optymalna ilość drewna opałowego? Jeśli interesuje nas składzik na opał do kominka, powinniśmy pamiętać o tym, że z reguły szczapy mają długość ok. 40 cm. Drewutnia, w której ułożymy po dwa rzędy drewna, ma zatem mieć minimum 80 cm głębokości.

Jeśli budowa drewutni o takiej głębokości z różnych przyczyn nie jest możliwa, dopuszcza się wzniesienie małej, przy założeniu, że powinna mieć co najmniej 40-50 cm głębokości, czyli tyle, ile wynosi długość szczap drewna.

A co z wysokością drewutni na drewno kominkowe? Stos nie powinien przekraczać 1,8-2 metrów – wtedy korzystanie z wiaty jest najbardziej komfortowe. Warto też pamiętać o przepisach prawa budowlanego, jakie powinna spełniać drewutnia. Wymiary wiat, które nie wymagają pozwolenia na budowę, nie powinny przekraczać 50 m2.

Ceny drewna opałowego 2023: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Z czego zrobić drewutnię? Jaki materiał jest najlepszy do budowy drewutni?

Drewutnia jako miejsce przechowywania drewna opałowego powinna zapewniać odpowiednie warunki do sezonowania tego materiału. Ważne jest przede wszystkim to, by nie układać w takim miejscu drewna bezpośrednio na podłożu, będzie bowiem z niego chłonęło wilgoć, zamiast swobodnie tracić ją wraz z upływem czasu.

Dlatego trzeba wiedzieć, z czego powinna być zrobiona podłoga w drewutni. Może być wykonana z palet, ze stali czy z betonu lub z cegły. Za każdym razem należy zadbać, by podłoga nie była szczelna i zapewniała nie tylko izolację od gruntu, lecz także dopływ świeżego powietrza.

Teraz, kiedy wiemy już, z czego zrobić podłoże w drewutni, zastanówmy się nad kwestią drewutni drewnianej, najczęściej budowanym typie. Jakie drewno najlepiej nadaje się na drewutnię? Może być wykonana z drewna sosnowego, modrzewiowego, a także innych gatunków. Jeśli zależy nam na oryginalnym projekcie, wybierzmy drewutnię z bali drewnianych. Również w tym przypadku należy zadbać o impregnację konstrukcji i zabezpieczenie jej np. pokostem.

Innym pomysłem może być drewutnia z palet. Ważne, żeby deski były odpowiednio zaimpregnowane, a drewutnia posiadała zadaszenie. Z czego zbudować dach na taką wiatę? Można wykorzystać do tego celu płyty OSB.

Drewniane wiaty na drewno są zdecydowanie najpopularniejsze, co nie oznacza, że nie można zbudować składziku na drewno opałowe z innych materiałów. Może być to:

  • Drewutnia stalowa – drewutnia metalowa jest solidna, wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Wykonana np. z ocynkowanej stali, będzie służyła w idealnym stanie przez długi czas.
  • Drewutnia blaszana – kolejny ciekawy pomysł na połączenie garażu z miejscem do przechowywania drewna kominkowego. Wybierając blaszaną drewutnię, należy pamiętać o tym, żeby drewno miało zapewnioną odpowiednią wentylację.
  • Drewutnia z płyt betonowych – z reguły budowana przy okazji stawiania garażu betonowego. W takim budynku można wydzielić miejsce na sezonowane drewno.
  • Drewutnia murowana – nowoczesna i wytrzymała wiata z murowanymi słupkami. Odporna na najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

Jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Budowa drewutni krok po kroku

Marzy Ci się wytrzymała, praktyczna i estetyczna drewutnia? Jak zrobić samemu stabilną wiatę, która przyda się do sezonowania drewna kominkowego? Nie jest to trudne, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach budowy drewutni. Przeprowadzimy Cię krok po kroku po kolejnych etapach jej wznoszenia. Sprawdzimy również, jak zbudować drewutnię z palet, czyli z materiału taniego i łatwo dostępnego, który równie dobrze nadaje się do tego celu.

Konstrukcja drewutni powinna być zadaszona, a stosy drewna odizolowane od podłoża, żeby nie miały kontaktu z wilgocią. Sprawdźmy, jak zrobić drewutnię krok po kroku.

Drewutnia z drewa: DIY

Krok 1 – przygotowanie fundamentów

Zacznij od wyrównania terenu, na którym stanie wiata na drewno. O optymalnych warunkach można mówić wtedy, gdy podłoże jest lekko ponad poziomem gruntu – zapobiegnie to ewentualnemu zawilgoceniu szczap. Następnie należy wykonać fundamenty, najlepiej z betonowych stóp. Zaleca się układanie ich w odległości ok. 1-1,2 m. Pośrodku należy umieścić wsporniki słupów. Bloczki fundamentowe zaizoluj, na przykład z wykorzystaniem papy.

Krok 2 – montaż konstrukcji drewutni

Budowa wiaty będzie wymagała od Ciebie zamontowania słupów nośnych na wspornikach. Pamiętajmy o tym, że belki znajdujące się z tyłu powinny być niższe od tych z przodu – przytnij je w ten sposób, żeby dach opadał pod kątem min. 3 stopni.

Krok 3 – ściany boczne

Kolejny etap prac to połączenie bocznych ścian za pomocą desek lub ścianek ażurowych, które zapewniają cyrkulację powietrza wewnątrz drewutni. Możesz również wzmocnić konstrukcję deskami przymocowanymi do tylnej ściany konstrukcji.

Krok 4 – montaż zadaszenia

Dach drewutni możesz łatwo zamontować na dwóch krokwiach przymocowanych do słupów nośnych. Możesz pokryć go płytą OSB, dachówką lub gontem drewnianym. Pamiętajmy o tym, że dach powinien wystawać poza obrys konstrukcji, żeby chronić przechowywane drewno przed opadami atmosferycznymi. W przeciwnym wypadku sezonowane drewno zawilgotnieje, przez co nie będzie nadawało się na opał czy palenie w kominku w takim samym stopniu jak drewno prawidłowo wysezonowane.

Krok 5 – wykonanie podłoża drewutni – zrób to sam!

Podłogę w drewutni możesz wykonać z wykorzystaniem desek ułożonych w odpowiednich odstępach na legarach. Na takim podłożu bez problemu ułożysz szczapy drewna.

Krok 6 – zabezpieczenie drewutni

Ostatni etap prac to impregnacja konstrukcji za pomocą środka przeciwdziałającego rozwojowi grzybów i pleśni, a także zabezpieczającego drewutnię przed wpływem czynników atmosferycznych. Koniecznie zaimpregnuj drewno, ponieważ zapobiegniesz w ten sposób negatywnym wpływom wilgoci, pleśni i grzybów, a także pozostałych czynników zewnętrznych.

Jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Jak zbudować drewutnię z palet?

Jeśli nie z gotowych desek kupionych w tartaku lub w markecie budowlano-remontowym, to może zrobisz drewutnię z palet? Palety także są wykonane z drewna i często możesz je otrzymać za darmo lub za niewielką opłatą. Zobacz, jak zbudować drewutnię z palet, która będzie spełniała swoje zadanie tak samo dobrze jak wiata wykonana we wskazany powyżej sposób. Jakie wymagania powinna spełniać?

Przede wszystkim ważne są same palety. Powinny być w dobrym stanie, bez widocznych uszkodzeń, uszczerbków czy też ognisk pleśni i sinienia drewna. Jak zrobić drewutnię z palet, jeśli masz już na swojej działce niezbędne materiały? Krok po kroku wygląda to w ten sposób:

  • Krok I – rozmontowanie europalet na deski, pozbawienie ich gwoździ i wygładzenie, jeśli zachodzi taka potrzeba.
  • Krok II – impregnacja desek, pomalowanie ich lub zabejcowanie.
  • Krok III – wykonanie konstrukcji z desek tak samo jak w przypadku opisanym powyżej.

Innym sposobem budowy drewutni z palet jest wykonanie jej z całych palet, bez potrzeby ich rozmontowywania. Taka wiata jest łatwa w samodzielnym montażu, ponieważ palety łączysz za pomocą gwoździ lub kątowników. W takim wypadku drewno opałowe nie do końca będzie jednak zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Może być to dobry pomysł, jeśli wykonujesz drewutnię z palet pod zadaszeniem domu czy innego budynku gospodarczego.

Czy wiesz, że z palet możesz zrobić także cały taras?

sięganie drewna ze stosu

Ile kosztuje zrobienie drewutni?

Chcesz postawić na swojej posesji drewutnię? Cena gotowej wiaty jest uzależniona od materiału, z jakiego została wykonana, rodzaju i wielkości konstrukcji, a także innych czynników. Gotowa drewutnia drewniana z desek sosnowych może kosztować 300-400 zł – dotyczy to wiat przeznaczonych do przechowywania ok. 2,5 m3 drewna.

Z kolei podobnej wielkości szopa wykonana z galwanizowanej stali kosztuje 600-700 zł. Jeśli interesuje nas tania drewutnia do samodzielnego montażu z domkiem narzędziowym, to za prosty model zapłacimy od 1000 zł, a za bardziej zaawansowany nawet kilka tysięcy złotych.

Oczywiście wykonanie własnej wiaty, np. z palet, będzie tańsze niż zakup gotowej, jednak pochłonie więcej pracy. Z jakimi kosztami musisz się liczyć, chcąc na własną rękę postawić drewutnię w ogrodzie? Jeśli wznosisz drewnianą, to wydatki mogą być następujące:

  • Słupy do budowy drewutni – koszt około 300 zł, obejmujący krawędziaki i łaty o odpowiednich wymiarach.
  • Dach drewutni – koszt około 500 zł, obejmuje krokwie, łaty, deski wieńczące daszek i płytę OSB na pokrycie. W przypadku dachówki czy gontu bitumicznego cena wzrośnie.
  • Podłoga drewutni – cena około 310 zł, obejmuje legary i deski.
  • Ściany drewutni – koszt około 750-800 zł, obejmuje deski w odpowiedniej ilości.
  • Okucia i wkręty – koszt około 370 zł, obejmuje wsporniki, wkręty i płaskowniki metalowe.

Ponadto musisz doliczyć do tego stopę fundamentową w liczbie 8 sztuk w cenie około 110 zł, bloczki fundamentowe i papę. Łącznie za wzniesienie drewnianej drewutni z desek zapłacisz ponad 2,5 tys. zł. Do tego dochodzi Twoja praca, którą trudno wycenić.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybuduj drewutnię z palet euro. Nowe europalety kosztują 30-45 zł, a używane są nawet o połowę tańsze. Do tego doliczyć musisz i tak koszty towarzyszące – łączników, gwoździ, kątowników czy papy i fundamentów, ale i tak możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet 1000 zł.

Czy warto zbudować altanę śmietnikową koło domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij