Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🍂  Rozgrzewające rabaty na jesień! -700 zł, -900 zł, -1 000 zł! 🍂

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymalnymi parametrami do spalania. W sklepach znajdziemy gotowe wiaty na opał, jednak nic nie cieszy tak, jak samodzielnie wykonana drewutnia! Jak zrobić ją od podstaw? Gdzie najlepiej zlokalizować?

Ogień buchający w kominku to jeden z symboli domowego ogniska – przytulnego miejsca, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Zainwestowałeś w projekt domu z kominkiem i potrzebujesz miejsca do przechowywania drewna? Jeśli na Twojej działce nie ma garażu wolnostojącego z podcieniem na drewno, to rozważ zakup lub budowę drewutni. Prosta wiata pozwoli Ci odpowiednio przygotować drewno na opał, a w zimie cieszyć się komfortem termicznym we własnym domu.

Drewutnia – co to jest?

Drewutnia ogrodowa to konstrukcja stworzona z myślą o sezonowaniu i przechowywaniu drewna opałowego. Pamiętajmy o tym, że tylko dobrze wysuszone drewno nadaje się do stosowania w kominkach – z reguły okres sezonowania trwa do 24 miesięcy, a przez ten czas powinno leżeć w miejscu osłoniętym od deszczu, ale jednocześnie przewiewnym i umożliwiającym zredukowanie wilgoci do maksymalnie 20%.

Nie zaleca się przechowywania drewna w zamkniętych pomieszczeniach gospodarczych – wilgotne kłody mogą pokryć się pleśnią. Najlepiej, kiedy szczapy znajdują się na otwartej przestrzeni. Drewutnia na drewno chroni je przed opadami atmosferycznymi, jest przewiewna i pozwala na skuteczne wysuszenie. Jaką konstrukcję powinna mieć drewutnia na drzewo kominkowe i gdzie ją umieścić?

Drewutnia – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Chcesz kupić lub zbudować drewutnię? Gdzie postawić wiatę, żeby korzystanie z niej było komfortowe? Ponieważ drewno kominkowe będzie na bieżąco przynoszone do domu, wiata powinna znajdować się w pobliżu budynku.

Drewutnia przy ścianie domu to najpopularniejsze rozwiązanie – dzięki temu domownicy mogą szybko uzupełnić zapas polan do palenia w kominku. Najlepszym miejscem będzie południowa ściana budynku. Nie zawsze możemy jednak postawić drewutnię przy domu – czasem ograniczają nas możliwości działki lub ze względów estetycznych wolimy ukryć wiatę, tak, żeby nie rzucała się w oczy.

Możemy umieścić ją przy garażu wolnostojącym lub w innym miejscu na posesji. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewutnię w ogrodzie, przy domu, czy garażu, pamiętajmy o tym, żeby zapewnić dobry dojazd dla pojazdów dostarczających drewno na opał – ułatwi to rozładunek i ułożenie kłód w środku wiaty.

Warto także wspomnieć o przepisach regulujących lokalizację drewutni. Ile metrów od granicy działki można ją postawić? Chociaż wiata nie jest budynkiem i nie dotyczą jej wymogi związane z odległościami od sąsiednich działek, to w przypadku przechowywania drewna trzeba stosować się do przepisów rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej.

Zgodnie z jego treścią przechowywanie chrustu, gałęzi i innych palnych materiałów powinno odbywać się w odpowiedniej odległości od granic działki. Dotyczy to także drewutni. Jaką odległość od płotu powinniśmy zachować? Zgodnie z przepisami minimum 4 metry, chyba że wiata jest osłonięta ognioodporną przegrodą.

Altana ogrodowa – czy warto budować altanę w ogrodzie?

Drewutnia – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Wybraliśmy już lokalizację i chcemy przystąpić do budowy drewutni. Jakie pozwolenia trzeba uzyskać, żeby postawić na działce wiatę?

Drewutnia do 50 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, a zatem możemy bez żadnych formalności zbudować składzik do przechowywania drewna na opał. Z kolei drewutnia altana może być postawiona bez pozwolenia, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2.

Drewutnia – jaki projekt wybrać?

Składzik na drewno może pełnić więcej funkcji, np. stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania narzędzi czy pojemników na odpady. Pamiętajmy, że w przypadku drewutni projekt to połowa sukcesu, warto zatem przemyśleć, co powinno się w nim znaleźć. Oto najciekawsze pomysły:

 • drewutnia nowoczesna – może przybrać formę oryginalnego stojaka na drewno wykonanego ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo. Nowoczesne składziki na drewno świetnie komponują się z nieruchomościami utrzymanymi w stylu industrialnym.
 • drewutnia z domkiem narzędziowym – wiata z zamykanym na kłódkę składzikiem. W drewutni ze schowkiem można przechowywać niezbędne w każdym gospodarstwie domowym narzędzia i akcesoria, np. piłę, siekierę itp.
 • drewutnia narożna – ciekawa wizualnie, tworzy kącik gospodarczy i sprawdza się np. na niewielkich działkach.
 • drewutnia z garażem – bardzo popularne rozwiązanie, łączące wiatę na drewno z miejscem do parkowania pojazdów.
 • drewutnia z pomieszczeniem gospodarczym – miejsce do przechowywania sprzętów potrzebnych w ogrodzie, np. kosiarki do trawy.

drewutnia

Drewutnia – z czego ją wykonać?

Wiata nie musi być wykonana z drewna, chociaż bez wątpienia takie projekty są najpopularniejsze. Poniżej przedstawiamy najlepsze pomysły na wykonanie przydomowej drewutni.

 • drewutnia z palet – do budowy wiaty na drewno można wykorzystać zalegające w garażu palety. Ważne, żeby były one odpowiednio zaimpregnowane przed deszczem i innymi opadami, a drewutnia posiadała zadaszenie, np. z płyt OSB.
 • drewutnia drewniana – może być wykonana z drewna sosnowego, modrzewiowego, a także innych gatunków. Jeśli zależy nam na oryginalnym projekcie, wybierzmy drewutnię z bali. Również w tym przypadku należy zadbać o impregnację konstrukcji i zabezpieczenie jej np. pokostem.
 • drewutnia stalowa – drewutnia metalowa jest solidna, wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Wykonana np. z ocynkowanej stali będzie służyła w idealnym stanie przez długi czas.
 • drewutnia blaszana – kolejny ciekawy pomysł na połączenie garażu z miejscem do przechowywania drewna kominkowego. Wybierając blaszaną drewutnię, należy pamiętać o tym, żeby drewno miało zapewnioną odpowiednią wentylację.
 • drewutnia z płyt betonowych – z reguły budowana przy okazji stawiania garażu betonowego. W takim budynku można wydzielić miejsce na sezonowane drewno.
 • drewutnia murowana – nowoczesna i wytrzymała wiata z murowanymi słupkami. Odporna na najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

Impregnat do drewna – jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Drewutnia – jakie powinna mieć wymiary?

Jaka powinna być drewutnia, żeby korzystanie z niej było komfortowe, a w środku zmieściła się optymalna ilość drewna opałowego? Jeśli interesuje nas składzik na opał do kominka, powinniśmy pamiętać o tym, że z reguły szczapy mają długość ok. 40 cm. Drewutnia, w której ułożymy po dwa rzędy drewna, powinna zatem mieć minimum 80 cm głębokości.

A co z wysokością drewutni? Stos nie powinien przekraczać 1,8-2 metrów – wtedy korzystanie z wiaty jest najbardziej komfortowe. Warto też pamiętać o przepisach prawa budowlanego, jakie powinna spełniać drewutnia. Wymiary wiat, które nie wymagają pozwolenia na budowę, nie powinny przekraczać 50 m2.

Drewutnia – jak zrobić ją krok po kroku? 

Marzy Ci się wytrzymała, praktyczna i estetyczna drewutnia? Jak zrobić samemu stabilną wiatę, która przyda się do sezonowania drewna kominkowego? Nie jest to trudne, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach budowy drewutni.

Konstrukcja powinna być zadaszona, a stosy drewna odizolowane od podłoża, żeby nie miały kontaktu z wilgocią. Sprawdźmy, w jaki sposób wykonać prostą drewutnię DIY z drewna.

Drewutnia: schemat budowy krok po kroku

Krok 1 – przygotowanie fundamentów

Zacznij od wyrównania terenu, na którym stanie wiata na drewno. Idealnie, jeśli podłoże będzie lekko ponad poziomem gruntu – zapobiegnie to ewentualnemu zawilgoceniu szczap. Następnie należy wykonać fundamenty, najlepiej z betonowych stóp. Zaleca się układanie ich w odległości ok. 1-1,2 m. Pośrodku należy umieścić wsporniki słupów. Bloczki fundamentowe należy zaizolować, np. papą.

Krok 2 – montaż konstrukcji drewutni

Budowa wiaty to także zamontowanie słupów nośnych na wspornikach. Pamiętajmy o tym, że belki znajdujące się z tyłu powinny być niższe od tych z przodu – przytnijmy je w ten sposób, żeby dach opadał pod kątem min. 3 stopni.

Krok 3 – ściany boczne

Kolejny etap prac to połączenie bocznych ścian za pomocą desek lub ścianek ażurowych, które zapewniają cyrkulację powietrza wewnątrz drewutni. Można również wzmocnić konstrukcję deskami przymocowanymi do tylnej ściany.

Krok 4 – montaż zadaszenia

Dach drewutni zostanie zamontowany na dwóch krokwiach przymocowanych do słupów nośnych. Można pokryć go płytą OSB, dachówką lub gontem drewnianym. Pamiętajmy o tym, że dach powinien wystawać poza obrys konstrukcji, żeby chronić przechowywane drewno przed opadami atmosferycznymi.

Krok 5 – wykonanie podłoża drewutni – zrób to sam!

Podłogę w drewutni mogą stanowić deski ułożone w odpowiednich odstępach na legarach. Na takim podłożu bez problemu ułożymy szczapy drewna.

Krok 6 – zabezpieczenie drewutni

Ostatni etap prac to impregnacja konstrukcji za pomocą środka przeciwdziałającego rozwojowi grzybów i pleśni, a także zabezpieczającego drewutnię przed wpływem czynników atmosferycznych.

Wiata śmietnikowa – czy warto zbudować altanę śmietnikową koło domu?

Drewutnia – ile kosztuje? 

Chcesz postawić na swojej posesji drewutnię? Cena gotowej wiaty jest uzależniona od materiału, z jakiego została wykonana, rodzaju i wielkości konstrukcji, a także innych czynników. Gotowa drewutnia z desek sosnowych może kosztować 300-400 zł – dotyczy to wiat przeznaczonych do przechowywania ok. 2,5 m3 drewna.

Z kolei podobnej wielkości szopa wykonana z galwanizowanej stali kosztuje 600-700 zł. Jeśli interesuje nas tania drewutnia do samodzielnego montażu z domkiem narzędziowym, to za prosty model zapłacimy od 1000 zł.

Oczywiście wykonanie własnej wiaty, np. z palet, będzie tańsze niż zakup gotowej, jednak pochłonie więcej pracy.

Ceny drewna opałowego 2022: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Nowości w tej kategorii

Pomieszczenie gospodarcze
Ziemianka
30 września 2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Pomieszczenie gospodarcze
Suterena – co to jest?
23 listopada 2020 r. Diana Sulyma

Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?

Sutenera nie musi kojarzyć się z ciemną i zapuszczoną piwnicą, w której składujemy niepotrzebne przedmioty. Istnieje wiele...

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenia gospodarcze w domu
18 lutego 2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Pomieszczenie gospodarcze w domu może pełnić wiele różnych funkcji np. pralni...

Pomieszczenie gospodarcze
Jak urządzić piwnicę?
17 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służ...

Pomieszczenie gospodarcze
Ziemianka
30 września 2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Pomieszczenie gospodarcze
Suterena – co to jest?
23 listopada 2020 r. Diana Sulyma

Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?

Sutenera nie musi kojarzyć się z ciemną i zapuszczoną piwnicą, w której składujemy niepotrzebne przedmioty. Istnieje wiele...

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenia gospodarcze w domu
18 lutego 2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Pomieszczenie gospodarcze w domu może pełnić wiele różnych funkcji np. pralni...

Pomieszczenie gospodarcze
Jak urządzić piwnicę?
17 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służ...