Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?
Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopasowana do krawędzi dachu, aby dobrze go chroniła. Przy montażu wiatrownicy trzeba uwzględnić kąt nachylenia połaci dachowych.
Dach każdego budynku, niezależnie od projektu domu, narażony jest na oddziaływanie wielu negatywnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Mocne porywy wiatru mogą uszkodzić pokrycie dachowe, a nawet doprowadzić do jego całkowitego zerwania. Możesz jednak zabezpieczyć się przed takim ryzykiem dzięki wiatrownicy. Sprawdź, czym ona właściwie jest, jak ją zbudować i gdzie przymocować, aby Twój dach miał lepszą ochronę.
Co to jest wiatrownica?
Na początek, zanim przystąpimy do omawiania różnego rodzaju wiatrownic i sposobów ich wykorzystania w praktyce, ustalmy, co to jest wiatrownica dachowa. Mianem tym określa się deskę czołową okapu dachu. Możesz znaleźć też informacje o tym, że wiatrownica dachu to inaczej wiatrówka lub obróbka szczytowa.
Celem wykorzystania wiatrownicy jest ochrona pokrycia dachowego oraz konstrukcji dachu przed silnymi podmuchami wiatru.
Do czego służy wiatrownica?
Wiatrownicę można wykorzystać na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, jakie masz pokrycie dachowe. Należy ją postrzegać właściwie jako element wykończenia dachu o wysokich walorach estetycznych i wielu funkcjach użytkowych. Do desek okapowych mocuje się rynny, wiatrownica jest także podporą dla materiału pokrycia zadaszenia, dlatego kładziona jest pod dachówkę ceramiczną lub pod gont bitumiczny.
Wykorzystaj wiatrownicę boczną pod gont, montowaną na szczycie budynku, dzięki czemu unikniesz odczepiania się dachówek od konstrukcji dachu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko poniesienia wydatków na naprawę sporych zniszczeń na tej części budynku.
Nie należy zapominać także o tym, że wiatrownica chroni boczną krawędź dachu nie tylko przed wiatrem, lecz także przed opadami atmosferycznymi. Należy ją dobrze dopasować do powierzchni obrabianego zadaszenia, z uwzględnieniem kąta jego nachylenia.
Dowiedz się więcej: Kąt nachylenia dachu – jak obliczyć i od czego zależy kąt nachylenia dachu?
Wiatrownica – rodzaje
W praktyce najczęściej wykorzystywana jest wiatrownica z blachy. Rzadko kiedy używa się obecnie wiatrownicy drewnianej, a jeśli tak się dzieje, drewno stosowane do jej wykonania powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane – przynajmniej dwoma warstwami impregnatu. Od zewnątrz deskę czołową okapu dachu możesz osłonić dodatkowo wiatrownicą zewnętrzną, która wykonana jest z tworzywa sztucznego PCV.
Jeśli na dachu zastosowana została blachodachówka modułowa, to w jej przypadku wykorzystać można wiatrownicę modułową, którą w bardzo łatwy sposób montuje się przy użyciu wyznaczonych już otworów. Przekłada się to na większy komfort pracy i szybkość jej wykonania.
Wiatrownica – wymiary
Aby wybrać właściwy rozmiar wiatrownicy, należy wziąć pod uwagę parę czynników. Może być zrobiona z desek o przekroju poprzecznym od 3,8 × 10 cm do 5 × 12 cm. Częściej spotykana jest natomiast wiatrownica blaszana, której boczna krawędź ma z każdej ze stron 1,5 cm. Ma mniej niż 1 cm grubości blachy, szerokość od 4 do 25 cm oraz wysokość od 4 do 30 cm.
Warto wiedzieć: Opierzenie dachu – co to jest, ile kosztuje i dlaczego warto wykonać opierzenie dachu?
ofe-5847238-70012 w-70012
Montaż wiatrownicy – jak zrobić to prawidłowo?
Aby wiatrownica dachowa poprawnie działała, kluczowy jest jej właściwy montaż. Od tego zależy, czy dach będzie odpowiednio chroniony przed wiatrem.
Montaż powinien być poprzedzony sprawdzeniem, czy linia okapu jest rzeczywiście równoległa do kalenicy, a deska szczytowa prostopadle położona względem deski czołowej. Przy krzywym mocowaniu deski czołowej najlepiej by było zdjąć ją przed montażem, odpowiednio przyciąć końce krokwi dachowych i na nowo zamocować.
Zdarza się, że odchylenie deski szczytowej od właściwego ułożenia jest większe niż 2-3 cm. W takim przypadku pojawia się konieczność oderwania deski i przybicie jej prostopadle względem okapu. Dopiero po kontroli tych paru elementów możesz rozpocząć montowanie wiatrownicy.
Bardzo ważne jest, by montaż był przeprowadzony dokładnie, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych zasad, bo w przeciwnym wypadku wiatrownica nie będzie w stanie zapewnić stabilności i trwałości całego pokrycia dachowego.
Po zamocowaniu wiatrownicy bocznej i obróbce deski bocznej można przygotować wiatrownicę górną. Montaż tej maskującej części maskownicy wykonuje się, biorąc pod uwagę wymiary deski szczytowej wraz z kątem nachylenia połaci. Wiatrownicę mocuje się z użyciem wkrętów farmerskich.
Wiatrownica dachu pokrytego blachą – jak ją zamontować?
Wiatrownica najczęściej wykonana jest z blachy, dlatego zalicza się ją do grona obróbek blacharskich. Wiatrownica boczna z blachy chroni bok dachu. Jeśli zastosowano blachodachówkę do jego pokrycia, wówczas dopiero po położeniu pokrycia montuje się wiatrownicę do blachy trapezowej.
Jeśli szczyt dachu wykonany jest z blachy, to jak powinna być montowana wiatrownica boczna? W pierwszej kolejności musi być mocowana blachodachówka, a dopiero później przychodzi czas na zamocowanie do niej wiatrownicy. Odpowiednio wyprofilowany pas blachy przykręca się przy użyciu wkrętów do skrajnej krokwi lub ewentualnie do deski szczytowej.
Sprawdź także: Blacha na dach – blacha dachowa. Co warto wiedzieć?
Wiatrownica dachu pokrytego dachówką ceramiczną lub cementową – jak ją wykonać?
Szczyt dachu pokrytego dachówką ceramiczną lub dachówką cementową powinien być osłonięty obróbką blacharską. W takiej sytuacji do skrajnej krokwi mocuje się deski, aby ich górna krawędź wystawała ponad łaty. Deski osłania się z góry i z boku z wykorzystaniem blachy, a na tak wykonanej wiatrownicy dopiero opiera się dachówki.
Przy pokryciu dachowym wykonanym z dachówki ceramicznej lub cementowej często zastępuje się wiatrownicę dachówkami szczytowymi, które osłaniają krawędzie skrajnych krokwi.
Wiatrownica dachu pokrytego dachówką bitumiczną – jak ją zamontować?
W przypadku pokrycia z dachówki bitumicznej deskę szczytową przytwierdza się po zamocowaniu pokrycia. To ważne, by górna krawędź deski nieznacznie wystawała nad takie pokrycie. Osłania się ją następnie z wykorzystaniem obróbki blacharskiej w kształcie kątownika, którego boki mają szerokość 25-30 cm. Obróbkę mocuje się gwoździami papowymi do deski szczytowej i do łaty.
Wiatrownicę można zbudować bez użycia blachy, za to z zastosowaniem gotowych kątowników lub gąsiorów kalenicowych wykonanych z tego samego materiału co dachówka. Dzięki wywinięciu brzegów płyty i przybiciu ich do deski szczytowej można skutecznie wykończyć deskę szczytową na dachu krytym płytami bitumicznymi.
Przeczytaj: Budowa dachu – ile kosztuje budowa dachu w 2021 i jak przebiega krok po kroku?
Wiatrownica – jak ją wykonać samodzielnie?
Istnieje możliwość wykonania własnymi siłami wiatrownicy blaszanej, z arkusza giętkiej blachy. Trzeba jednak mieć do tego odpowiednie narzędzia, które pozwolą na stworzenie obróbek blacharskich zgodnie z planem. W takim przypadku można zaoszczędzić, bo cena blachy płaskiej nie jest zbyt wygórowana.
Tak wykonane obróbki blacharskie mogą jednak nie być w pełni dostosowane do rodzaju pokrycia dachowego, jakie masz w swoim domu. Dlatego lepiej wydać więcej i zlecić wykonanie wiatrownicy wyspecjalizowanej firmie dekarskiej. Masz wówczas pewność, że nie dojdzie do zerwania dachu przy silnych podmuchach wiatru.
Wiatrownica – ile kosztuje?
W zależności od tego, z czego wykonana jest wiatrownica, cena może być różna. Najczęściej zbudowana jest ona z elementów wykonanych z blach. Drewniane wiatrownice stosowane są niezmiernie rzadko. Najtańsze można kupić już za około 10 zł za metr bieżący. W zależności od tego, czy jest to wiatrownica matowa, czy z połyskiem, a także od tego, jaki wzór w jej przypadku zastosowano, jeden metr bieżący może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.
Dodano: 15.10.2021 | Zaktualizowano: 15.10.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora