Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kominek wentylacyjny – poznaj rodzaje i funkcje kominka wentylacyjnego

Kominek wentylacyjny

Kominek wentylacyjny to element wentylacji montowany na dachu lub przy ścianie budynku, w zależności od tego, jak rozprowadzana jest instalacja wentylacyjna. Pozwala na sprawną cyrkulację powietrza. Istnieją różne typy kominków wentylacyjnych, przeznaczone na odmienne pokrycia dachowe i do montażu w innych miejscach. Wybierz taki kominek wentylacyjny, który będzie sprzyjał szybkiemu usuwaniu wilgoci z twojego domu.

Przed podjęciem się budowy domu jednorodzinnego trzeba dobrze przemyśleć wszystkie kwestie, związane z jego późniejszym funkcjonowaniem. Na pewno chcesz, by panowały w nim idealne warunki do zamieszkania, a to wymaga również zadbania o wentylację. Dlatego powinieneś zastanowić się nad tym, czy potrzebujesz kominka wentylacyjnego i czy nie został on ujęty w projekcie domu. Po co w ogóle montowany jest taki kominek i w jakich przypadkach znajduje on swoje zastosowanie?

Kominek wentylacyjny – co to jest?

Kominek wentylacyjny postrzegany jest jako bardzo ważny, a wręcz jeden z najważniejszych elementów twojego domu, decyduje bowiem o jego sprawnym funkcjonowaniu. Nie powinieneś utożsamiać go z elementem systemu grzewczego, bo wcale nim nie jest. Kominek wentylacyjny nie służy do spalania drewna czy węgla. Montowany jest na dachu i jest częścią systemu wentylacyjnego.

Można też powiedzieć, że wentylacyjny kominek dachowy wcale nie jest jednym elementem, widocznym na zewnątrz budynku, ale systemem, który decyduje o działaniu całej wentylacji. Ona z kolei powoduje, że w domu nie zatrzymuje się nadmiar pary wodnej i wilgoci. Zadaniem systemu wentylacyjnego jest przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych oraz wywietrzników, term gazowych itp.

Kominki wentylacyjne możesz traktować, całkiem słusznie, jako niezbędny element dachu, który dzięki instalacji wentylacyjnej zapewnia w domach prawidłową wymianę powietrza.

Kominek wentylacyjny – jakie pełni funkcje?

Podstawową funkcją, jaką spełnia kominek wentylacyjny na dachu, jest odprowadzanie nadmiaru pary wodnej powstającej we wnętrzu budynku. Wilgoć jest zjawiskiem całkiem naturalnym i powstaje w zamkniętych, szczelnych pomieszczeniach. Jeśli masz okna PCV o wysokim stopniu szczelności, to problem wilgoci może dotyczyć i ciebie. Nie ma w tym nic dziwnego, ale musisz wiedzieć, że jedynie właściwa wentylacja uchroni cię przed nadmiarem pary wodnej. Inaczej dojdzie do skraplania się wilgoci i jej osadzania się na ścianach wewnątrz budynku.

Łatwo zauważysz wilgoć na oknach, a to znak, że wentylacja nie działa tak, jak powinna. Prawidłowa wentylacja z wykorzystaniem kominków dachowych jest systemem kompatybilnych względem siebie elementów, z których każdy ma do spełnienia określone zadanie w celu poprawnego i szczelnego przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych przez połać dachową.

Wentylacja grawitacyjna - czym jest i jak działa?

Najważniejsze z twojej perspektywy jest to, by kominek wentylacyjny odprowadzał parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz, zapewniając niezakłóconą niczym wentylację. Skroplina musi trafiać tą drogą na pokrycie dachowe.

Kominek wentylacyjny grzybek

Kominki wentylacyjne dachowe – jakie są rodzaje?

Kominki wentylacyjne są rozpoczęciem i zakończeniem wentylacji nawiewno-wywiewnej i ze względu na ich przeznaczenie wyróżnić można kilka ich rodzajów:

  • kominki służące do odprowadzania pary wodnej z połaci dachu, umieszczane pomiędzy warstwami;
  • kominki odpowietrzające do pionów kanalizacyjnych;
  • kominki nawiewne, odpowiadające za czerpanie i wprowadzanie świeżego powietrza do wnętrza budynku;
  • kominki wyciągowe – tzw. wyrzutnie powietrza, które służą do odprowadzania poza budynek zużytego powietrza. Mogą to być kominki nieizolowane i izolowane.

Możesz spotkać się też z inną klasyfikacją kominków dachowych. To kominki odpowietrzające i grzybki wentylacyjne. Kominki odpowietrzające nazywane są również odpowietrzająco-kanalizacyjnymi – mają one na celu wyrównanie ciśnienia w wentylacji. To szczególnie istotne, jeśli chcemy, by do łazienki, toalety czy innych pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności nie cofały się nieprzyjemne zapachy.

Dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?

Natomiast grzybki wentylacyjne to w istocie kominki wentylacyjne dachowe, odpowiedzialne za prawidłową cyrkulację powietrza w budynku. Charakteryzuje je to, że nie mogą mieć średnicy mniejszej niż 15 cm, podczas gdy w przypadku kominków odpowietrzających wystarczająca jest średnica nie mniejsza niż 10 cm.

Biorąc pod uwagę montaż kominka wentylacyjnego, możesz spotkać się z podziałem na:

  • kominek wentylacyjny dachowy,
  • kominek wentylacyjny ścienny,
  • kominek wentylacyjny boczny.

Do tego dochodzą kominek wentylacyjny ocieplony (zaizolowany) oraz kominek wentylacyjny obrotowy, który ma system napędzający, ułatwiający sprawną cyrkulację powietrza.

Kominki wentylacyjne a rodzaj pokrycia dachowego – co warto wiedzieć?

Rodzaj pokrycia dachowego ma duże znaczenie podczas wybierania odpowiedniego kominka wentylacyjnego. Inny kominek należy wykorzystać do blachy trapezowej czy blachodachówki, a inny do papy czy PCV. Jeśli chodzi o gont bitumiczny, to w sprzedaży są kominki wentylacyjne służące do zamontowania na warstwę już położoną lub przeznaczone do instalacji przed jej zamocowaniem.

Kominek wentylacyjny do blachodachówki może być izolowany, nieizolowany oraz wyposażony w odpływ skroplin. Najczęściej sprzedawany jest w postaci kominka z polipropylenu wysokiej jakości, dzięki czemu jego powierzchnia jest odporna na potencjalnie szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Kominki do blachodachówki przeznaczone są do pokrycia o właściwie dowolnym przetłoczeniu, choć ważny jest przy tym kąt nachylenia dachu, który powinien wynosić minimum 15, a maksymalnie 45 stopni.

Jeśli twój dach pokryty jest blachą trapezową, to wybierz kominek montowany na pokryciach dachowych o nachyleniu od 5 do 45 stopni. Również i w tym przypadku masz do wyboru kominki izolowane, nieizolowane i z odpływem skroplonej pary wodnej.

Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i czy warto w nią inwestować?

Dach pokryty dachówką umożliwia zamontowanie na nim grzybków wentylacyjnych ceramicznych lub cementowych. Możesz też zdecydować się na alternatywę, w postaci kominków wyprodukowanych z uniwersalnego tworzywa polipropylenowego, odpornego na działanie promieni słonecznych.

Na dachach płaskich pokrytych papą termozgrzewalną, membraną PCV lub blachą płaską możesz zamontować kominek wentylacyjny specjalnego rodzaju, wyposażony w odpowiednią podstawę.

Do pokryć bitumicznych przeznaczone są kominki montowane w dachu o kącie nachylenia od 0 do 50 stopni. Kominek tego typu również wykonany jest z polipropylenu, przez co dobrze poradzi sobie z czynnikami atmosferycznymi, które stale będą na niego oddziaływać.

Kominek wentylacyjny – ile kosztuje?

Zastanawiasz się, z jakim kosztem powinieneś się liczyć, kupując odpowiedni kominek wentylacyjny? Cena zależy od tego, jaki to kominek i z czego jest wykonany. Niskie koszty zakupu dotyczą przede wszystkim powszechnie dostępnych modeli wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Jeśli wybierzesz kominek wywiewny PCV nieizolowany 110 do blachodachówki, zapłacisz nawet mniej niż 70 zł za sztukę. Dla porównania kominek wentylacyjny na dach do pokryć bitumicznych z odpływem skroplin kosztuje od 190 zł wzwyż. Za ceramiczny kominek wentylacyjny odpowietrzający trzeba z kolei zapłacić ponad 300 zł.

Kominek wentylacyjny – jaki wybrać?

Kominek wentylacyjny na dachu

Wybierając odpowiedni kominek wentylacyjny, zwróć uwagę na kompleksowy system, w którym znajdą się nie tylko same kominki wentylacyjne na dachu, ale również akcesoria, które zagwarantują szczelne przejście przez połać dachową. Potrzebne są szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej i specjalne taśmy służące do mocowania na folii dachowej.

Kominek musi być dopasowany do pokrycia dachowego i kąta nachylenia połaci dachowej. Inny wybierzesz dla dachu spadowego, a inny dla dachu płaskiego. Co istotne, powinien być wykonany z materiałów odpornych na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza wysokiej temperatury, nasłonecznienia oraz podmuchów wiatru. Kominek musi być dobrze podłączony do całego systemu wentylacji domowej, aby właściwie spełniał założoną funkcję.

Jak podłączyć kominek wentylacyjny?

Podłączenie kominka wentylacyjnego do przewodów wentylacyjnych wyprowadzonych przez połać dachową wymaga zastosowania odpowiednich rur elastycznych i sztywnych oraz elementów uszczelniających.

Połączenie kominka i odprowadzenia przewodu wentylacyjnego powinno być uszczelnione taśmą odpowiedniego przeznaczenia lub kołnierzem dopasowanym średnicą do średnicy zarówno rury, jak i samego kominka wentylacyjnego. Trwałe i solidne połączenie pozwoli zwiększyć długość bezawaryjnego używania całego systemu wentylacyjnego w twoim domu.

Montaż kominka wentylacyjnego – jakich błędów unikać?

Wentylacja będzie pracować poprawnie, jeśli kominek zostanie zamontowany właściwie. Montaż powinien być wykonany tak, by poszczególne jego elementy idealnie do siebie pasowały i spełniały wysokie wymagania jakościowe.

Pomimo tego, że na co dzień nie widzisz wentylacji i kominków wentylacyjnych, to odgrywają one ważną rolę w wentylowaniu budynku. Wymiana źle funkcjonującego kominka wentylacyjnego narazi cię na niemałe koszty, dlatego dobrze przemyśl, jak wybrać i jakich błędów unikać podczas jego montażu.

Jednym z błędów jest niezabezpieczenie kominka wentylacyjnego przed osuwającym się śniegiem w czasie zimy. Brak zamontowanych zabezpieczeń, takich jak płotki przeciwśniegowe, belki, rury lub śniegołapy, powoduje, że w przypadku niekontrolowanych obsunięć śniegu wylot kominka wentylacyjnego jest zatykany, przez co nie ma możliwości odprowadzania pary wodnej na zewnątrz.

Dach domu ze śniegiem

Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Powinieneś pamiętać o tym, by kominek wentylacyjny, który jest oddalony od kalenicy więcej niż o 1 metr, był zabezpieczony przed osuwającymi się masami śniegu przez układ 3 śniegołapów lub krótki, półmetrowy płotek przeciwśniegowy.

Montaż kominka wentylacyjnego powinien być przeprowadzony w taki sposób, by fachowo przytwierdzić go wraz z płytą podstawową do pokrycia dachowego. Tak zamontowany zestaw łączysz z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej wentylacja nie spełni swojej funkcji.

Pamiętaj o konieczności uszczelnienia wszystkich wykonanych tak połączeń przy użyciu specjalnych taśm lub kołnierzy – trwałych i wytrzymałych, odpornych na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Złota zasada jest taka, że rozmieszczenie kominków wentylacyjnych w połaci dachowej nigdy nie powinno być przypadkowe, ponieważ kominki przeznaczone do odprowadzania pary wodnej spomiędzy warstw połaci dachowej będą funkcjonować najskuteczniej wtedy, gdy zostaną zamontowane w najwyższym punkcie dachu, w pobliżu kalenicy.

dach

Najlepiej zaplanować umieszczenie kominka wentylacyjnego do trzeciego rzędu dachówek włącznie, licząc od szczytu dachu. Jeśli znajdą się one poniżej wskazanej granicy, to właściwie tworzenie takiego systemu wentylacyjnego będzie kompletnie mijało się z celem. Musisz wiedzieć też, gdzie prawidłowo rozmieścić wyrzutnię i czerpnię powietrza. Sięgnij po przepisy budowlane, w których zostało to ściśle określone.

Pod uwagę należy brać odległość od krańca dachu okien, znajdujących się ewentualnie w połaci dachowej i umieszczonych tuż pod nią. Ważne jest to, gdzie znajduje się komin i jakie jest wzajemne położenie wyrzutni i czerpni względem siebie. Nie powinny one oddziaływać na siebie, dlatego nie mogą być umieszczone w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Stabilne zamocowanie w połaci dachowej kominków wentylacyjnych wymaga wykorzystania śrub, uszczelnień przeciwdziałających przedostawaniu się wilgoci w głąb połaci. Najlepiej zleć doświadczonemu dekarzowi zamontowanie kominków wentylacyjnych, by cały system był szczelny, estetyczny i pracował poprawnie.

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Szlamowanie komina
12.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Nieszczelny komin może oznaczać poważne problemy dla właściciela domu jednoro...

Kominy
Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?
01.09.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w pr...

Kominy
Pustak kominowy
19.10.2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Szlamowanie komina
12.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Nieszczelny komin może oznaczać poważne problemy dla właściciela domu jednoro...

Kominy
Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?
01.09.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w pr...

Kominy
Pustak kominowy
19.10.2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

REKLAMA
Zamknij