Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki dom zbudujesz w ramach Bezpiecznego kredytu 2%? Ranking top 10

Jaki dom zbudujesz w ramach Bezpiecznego kredytu 2%? Ranking top 10

Co prawda o Bezpiecznym kredycie 2% mówi się najczęściej w kontekście rynku mieszkaniowego - jednak nie zapominajmy, że można go również przeznaczyć na sfinansowanie budowy domu jednorodzinnego. Czy kwota, jaką możemy w ten sposób uzyskać, jest wystarczająca i jaki dom zmieści się w podanych widełkach cenowych?

W tym tekście postaram się odpowiedzieć na te pytania i wskazać 10 interesujących projektów z oferty Extradom.pl, które moim zdaniem są godne polecenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o samym kredycie 2%, informacje znajdziesz tu: Bezpieczny Kredyt 2% – co wiemy po wejściu programu w życie?

Ile kosztuje budowa domu latem 2023?

Według, uznawanego za najbardziej wiarygodne źródło, Sekocenbudu koszt budowy metra kwadratowego przykładowego domu (o powierzchni użytkowej 151,6 m2) waha się w Polsce obecnie od 5000 zł w województwie warmińsko-mazurskim do 5600 zł w Warszawie. Jest to kwota netto, ponieważ poszczególni inwestorzy mają różne możliwości korzystania z ulg i odliczeń od podatku VAT.

Aby jak najlepiej zobrazować, jaki dom można wybudować za kwoty obowiązujące w ramach programu, oprę się na następujących założeniach:

  • małżeństwo z 1 dzieckiem, zdecydowało się skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%;
  • mają 200 tys. zł wkładu własnego;
  • zaciągają kredyt w najwyższej możliwej wysokości, czyli 600 tys. zł.;
  • na zakup uzbrojonej działki, wykonanie dojazdu i niezbędnych przyłączy do budynku, przeznaczą 100 tys. złotych.;
  • budowa domu będzie kosztowała około 550 tys. złotych;
  • na jego urządzenie i wyposażenie przeznaczą pozostałe środki, czyli 100-150 tys. zł.

Przyglądając się powyższym założeniom, od razu można zauważyć, że budowany z takim ograniczeniem budżetowymi dom powinien być prosty i tani w budowie.

Już na etapie wyboru projektu, na przykład na naszej stronie, warto zwrócić uwagę, aby dom spełniał kilka, istotnych moim zdaniem warunków.

  • Brak podpiwniczenia – to bardzo istotne przy optymalizacji kosztów inwestycji. Piwnica to jeszcze jedna kondygnacja, która dodatkowo wymaga dużych prac ziemnych i odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. To sprawia, że może podnieść koszty całego przedsięwzięcia o 25-30% w stosunku do identycznego budynku bez podpiwniczenia.
  • Dach dwuspadowy – to zdecydowanie najprostszy sposób przykrycia domu, takie rozwiązanie skraca czas pracy ekip budowlanych i umożliwia zastosowanie prefabrykowanych wiązarów. Niższe są też koszty samego pokrycia dachowego i krótszy czas pracy ekip dekarskich, a to przekłada się na znaczny spadek ceny – wynoszący nawet 30% w stosunku do bardziej skomplikowanego dachu wielospadowego.
  • Rezygnacja z garażu – garaż zajmuje w domu powierzchnię użytkową, którą możemy wykorzystać w inny sposób, na przykład przeznaczając ją na dodatkowy pokój. Jeśli zdecydujemy się go zastąpić wiatą garażową, zaoszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy złotych tak potrzebnych w trakcie budowy, kiedy liczy się każda złotówka.
  • Brak balkonów i lukarn – oba te elementy komplikują bryłę budynku i powodują zwiększenie budżetu ze względu na konieczności wykonania dodatkowych prac, które wymagają staranności i uwagi od ekip budowlanych.

W ramach środków z Bezpiecznego kredytu 2% najłatwiej będzie wznieść niepodpiwniczony dom o powierzchni użytkowej do około 100 m2, z prostym dwuspadowym dachem, bez balkonów i lukarn oraz bez garażu. Biorąc pod uwagę wygodę funkcjonowania przyszłych mieszkańców oprócz salonu powinien mieć jeszcze przynajmniej dwa pokoje, a najlepiej trzy.

Jaki dom wybrać: parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że za tańsze w budowie uznaje się domy parterowe. Dzieje się tak ze względu na brak konieczności konstruowania schodów i betonowego stropu, który na przykład można zastąpić lekkim stropem podwieszanym do dolnego pasa wiązara.

Jednak z oczywistych względów takie budowle wymagają nieco większej działki niż dom z poddaszem lub piętrem o tej samej powierzchni użytkowej . Może to mieć istotne znaczenie w przypadku lokalizacji, gdzie cena zakupu dodatkowych kilkudziesięciu metrów kwadratowych będzie dużym wydatkiem. Zatem, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, chociaż wymienione wcześniej punkty mają też zastosowanie do domów wielokondygnacyjnych.

Top 10, czyli subiektywny wybór eksperta      

Skoro określiliśmy warunki, jakie powinien spełniać dom budowany w ramach Bezpiecznego kredytu 2%, przejdźmy do krótkiego omówienia projektów, które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę, myśląc o postawieniu taniego w budowie i przyszłej eksploatacji domu.

Kolejność jest przypadkowa, a wszystkie prezentowane projekty są moim subiektywnym wyborem, który jednak każdorazowo postaram się krótko uzasadnić.

Dom przy Bukowej 26 - czyli w rodzinie siła

Link do projektu: Domy przy Bukowej 26

Dom przy Bukowej

Domy przy Bukowej 26 to bardzo udana seria zawierająca kilkadziesiąt projektów domów różnej wielkości i w różnym stylu. Ten konkretny dom, o powierzchni 95 m2, spełnia wszystkie wymienione wcześniej założenia, oferując trzy lub czteroosobowej rodzinie komfortowe warunki. Istotnym atutem będzie ślepa ściana, która umożliwia późniejszą dobudowę garażu. Jeśli komuś potrzebny jest nieco większy lub nieco mniejszy podobny projekt warto przyjrzeć się innym Domom przy Bukowej.   

Zosia 4 – tylko to, co niezbędne

Link do projektu: Zosia 4

Zosia 4

Zosia 4 to jedna z najmniejszych propozycji w tym zestawieniu. Na powierzchni zaledwie 70,7 m2 projektantom udało się zmieścić wszystko to, co niezbędne nawet dla czteroosobowej rodziny, chociaż wygodniej będzie tu raczej trójce domowników. Trzy niewielkie sypialnie i część dzienna łącząca salon, kuchnię i aneks jadalny tworząc bardzo praktyczną całość dla wszystkich, którzy poszukują naprawdę małego domu. W projekcie przewidziano również strych na poddaszu.

Pióro architekci – 16 – dla miłośników przestrzeni

Link do projektu: PióroArchitekci - 16

Pióro architekci 16

Jednym z głównych problemów, z jakim borykają się projektanci małych domów, jest wrażenie ciasnoty i ograniczonej przestrzeni, to jednak zupełnie nie dotyczy tego budynku! Dzieje się tak dzięki charakterystycznej, dla domów w typie nowoczesnej stodoły, przeszklonej ścianie szczytowej od strony salonu, zapewniającej ogromną ilość światła.

Dodatkowo wykorzystanie pełnej wysokości wnętrza sprawia, że ma się wrażenie przebywania w dużo większym pomieszczeniu. Latem przy otwartych drzwiach tarasowych salon będzie wręcz sprawiał wrażenie werandy.

Martin (1790) - mieszkanie na zgłoszenie

Link do projektu: Martin (1790)

projekt Martin 1790

To zdecydowanie najmniejszy budynek w tym zestawieniu. Patrząc na jego rzut miałem wrażenie, że to dobrze zaplanowane mieszkanie. Stanowi bowiem przykład doskonałego zagospodarowania 70 m2 powierzchni zabudowy. Dzięki czemu ten dom można wybudować także na zgłoszenie i to na bardzo niewielkiej działce. Chociaż ze względu na swoje małe rozmiary stanowi raczej propozycję dla pary niż rodziny z dzieckiem.

Sześcienny S1-5 – bez balkonów i lukarn

Link do projektu: Sześcienny S1-5

Sześcienny S1-5

Doskonały przykład, jak należy projektować poddasza bez balkonów i lukarn. W tym konkretnym przypadku zastąpiono je portfenetrami. Są to wysokie okna, sięgające od podłogi do sufitu, które znakomicie doświetlają pomieszczenia i eliminują konieczność instalowania okien dachowych. To, plus rezygnacja z dwóch balkonów przekłada się na oszczędność rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.   

Mokka 2 – z wyraźnym podziałem na strefy

Link do projektu: Mokka 2

Mokka 2

Rodzice i nastolatki mieszkające pod jednym dachem wcześniej czy później stają w obliczu konfliktu wynikającego z różnych rytmów dnia. Starsze pokolenie to zwykle “skowronki”, a młodsze zdecydowanie “sowy”. Bardzo dobrze z tym problemem poradzono sobie w tym projekcie, dzieląc go wyraźnie na strefę dzienną i nocną. Podział ten podkreślają dodatkowe drzwi między hallem a korytarzem oddzielające obie części.

Wakacyjny – znakomity nie tylko na wakacje

Link do projektu: Wakacyjny

Wakacyjny

Ten dom urzekł mnie swoim rozkładem. Całą centralną część zajmuje ogromna, mająca niemal 40 m2 część wspólna łącząca salon, kuchnię i jadalnię. To pomieszczenie dominuje w całym układzie wnętrza nadając mu niezwykłego charakteru. Wystarczy otworzyć okna na taras, by połączyć salon z otaczającym ogrodem w jedną przenikającą się przestrzeń. Idealny projekt dla wszystkich, którzy mają “działkę z widokiem”.

Pewnie wiele osób będzie żałować, że ze środków Bezpiecznego kredytu 2% nie można wybudować drugiego, wakacyjnego domu.       

HomeKoncept 44 – ekspresyjna klasyka

Link do projektu: HomeKoncept 44

HomeKomcept44

Można też zdecydować się na nowoczesny, intrygujący formą budynek, w którym elementy konstrukcyjne zdają się dominować w wyglądzie zewnętrznym domu, a tak właśnie jest w przypadku tego projektu. Połączenie masywnej białej belki, czy raczej ramy, która jest głównym akcentem kolorystycznym i geometrycznym fasady, z ciemnym wykończeniem reszty elewacji i pokryciem dachu, tworzy wyraźny, pełen ekspresji kontrast.

Elegancki, duży dom zaspokoi potrzeby czteroosobowej rodziny, wciąż jeszcze mieszcząc się w założonym budżecie.

Tebe – prosto, praktycznie i elegancko

Link do projektu: Tebe

Projekt Tebe

Znane powiedzenie mówi, że “jeśli coś ładnie wygląda, to zwykle też dobrze działa”. Nie inaczej jest w przypadku tego projektu. Klasyczny, przejrzysty układ wnętrza łączy się w harmonijną całość z elegancką, proporcjonalną bryłą. Trudno wyróżnić tu szczególnie jakiś element czy rozwiązanie. Po prostu wszystko wydaje się być dokładnie takie jak powinno, by zapewnić komfort rodzinie z jednym lub nawet dwójką dzieci.

N26 BG – czyli wyjątek potwierdza regułę - 100 + 1 m2

Link do projektu: N26 BG

N26 BG

Każda reguła ma wyjątek, który ją potwierdza. Tak jest też w przypadku tego projektu, który w drodze wyjątku ma 101 m2 powierzchni użytkowej. To dość duży dom, w którym komfortowo może mieszkać nawet rodzina z dwójką dzieci. Zbliżony do kwadratu rzut domu pozwala na funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń a korytarze i schody zajmują w nim tylko tyle miejsca, ile jest niezbędne. Zwarta, bardzo prosta bryła sprawia, że będzie ekonomiczny zarówno w budowie jak i w późniejszej eksploatacji.

Podsumowanie

Lista domów, które można wybudować w ramach Bezpiecznego kredytu 2%, jest bardzo długa. W ofercie Extradom.pl jest ich kilkaset. W analizowanym przypadku, w którym inwestorzy przeznaczają 100 tys. zł działkę, 550-600 tys. zł na dom i 100-150 tys. zł na jego późniejsze wykończenie znajdziemy wiele projektów, oferujących zdecydowanie większy komfort niż mieszkanie w bloku.  

W szczególnie uprzywilejowanej sytuacji są właściciele działek budowlanych, zwłaszcza tych położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Zgodnie z przepisami - działka może bowiem stanowić udział własny w Bezpiecznym kredycie 2%. W przypadku niezabudowanej nieruchomości gruntowej wartość działki może wynosić nawet 400 tys. zł.

Tym bardziej przed podjęciem decyzji co wybrać, dom czy mieszkanie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Wojciech Rynkowski

Ekspert Extradom.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

REKLAMA
Zamknij