Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kredyt na remont domu. W jaki sposób najlepiej go sfinansować?

Kredyt na remont domu

Kredyt na remont domu to dobry pomysł, by przyspieszyć przeprowadzkę albo odświeżyć wnętrza, w których już mieszkasz. Wiele osób jednak obawia się takiej formy finansowania. Nawet korzystne warunki oznaczają bowiem zobowiązanie, które trzeba regulować w terminie, często przez wiele lat. Z drugiej strony zaoszczędzenie odpowiedniej sumy pieniędzy bywa trudne. Czy warto wobec tego zdecydować się na kredyt? Jak wybrać odpowiedni?

Kredyt hipoteczny na remont domu. W jakich przypadkach będzie dostępny?

Jeżeli planujesz prace remontowe o szerszym zakresie na przykład obejmującym cały budynek lub remont starego, bardzo zniszczonego, możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu. Wymaga on wielu formalności, ale możesz dzięki temu liczyć na wyższe kwoty i dłuższy okres kredytowania – nawet kilkadziesiąt lat.

Co więcej, kredyt hipoteczny może być zdecydowanie bardziej opłacalny: różnica kosztów pomiędzy nim a wariantem gotówkowym nierzadko sięga nawet 6% na korzyść tego pierwszego.

Jeśli okaże się, że masz odpowiednią zdolność kredytową, bank udzieli kredytu – okres spłaty wynoszący na przykład kilkanaście lat pozwoli dopasować wysokość raty tak, by była dopasowana do domowego budżetu.

Są jednak i minusy. Kredyt zabezpieczony hipoteką zawsze oznacza wkalkulowane ryzyko utraty domu, choć trzeba podkreślić, że jest ono związane z potencjalną nieodpowiedzialnością kredytobiorcy. Przed złożeniem wniosku bank zobliguje cię do przygotowania kosztorysu i umożliwienia przeprowadzenia wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę.

Porównując dostępne na rynku oferty, warto sprawdzić chociażby, jakie oprocentowanie będzie miał kredyt na remont domu pod hipotekę. Istotna będzie tez kwestia wkładu własnego. Obecnie większość banków wymaga wpłaty 20% lub 10% wkładu.

Maksymalna kwota kredytu może wynosić do 80% wartości budynku. Kredyt na remont domu bez wkładu własnego jest możliwy, jeśli pożyczka jest brana na sam remont. Jeżeli cel remontowy połączony jest z innymi celami, wkład własny będzie konieczny.

Trzeba jeszcze podkreślić, że zobowiązanie ma charakter celowy, co oznacza, że wymaga rozliczenia się z bankiem z wykorzystanych środków. Warto także zaznaczyć, że w ofercie wielu banków znaleźć można oddzielnie wyodrębniony kredyt na remont domu, dzięki czemu można szybko i łatwo dowiedzieć się o konkretnych wymaganiach.

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sytuacja na rynku [III kwartał 2023]

Na co można przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego na remont?

Zaciągając kredyt hipoteczny na modernizacje domu, warto wiedzieć, że środków nie można rozdysponować w całkowicie dowolny sposób. W kosztorysie może znaleźć się:

  • zakup materiałów budowlanych i elementów wyposażenia na stałe związanych z domem (okna, drzwi, schody);
  • wszelkiego rodzaju trwałe zabudowy, sanitariaty (toalety, umywalki, wanny itp.);
  • niektóre banki umożliwiają sfinansowanie z takiego kredytu mebli, sprzętu AGD do zabudowy, dzięki czemu kredyt hipoteczny może posłużyć na urządzenie domu;
  • opłocenie ekip remontowych, co jednak musi być potwierdzone fakturami.

Jak najbardziej możliwe jest też zaciągnięcie zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny na remont starego domu. Modernizacja, przebudowa starego budynku będzie dzięki temu możliwa –  niezależnie od tego, czy będziesz chciał w tym domu zamieszkać, czy go sprzedać.

Jednym z pytań, które się nasuwa, jest również to, czy możliwy jest kredyt na remont poddasza. Tak – dzięki takiej formie finansowania można również zaadaptować i wyremontować pomieszczenia znajdujące się na wyższej kondygnacji.

ofe-5847238-71690 w-71690

Czy Bezpieczny Kredyt 2% może również posłużyć nam do remontu domu?

Inwestorzy często zadają sobie pytanie, czy kredyt 2% można wziąć na remont domu? W tym wypadku trzeba pamiętać, że nie ma możliwości zaciągnięcia takiego zobowiązania jedynie na remont nieruchomości.

Bezpieczny kredyt 2 procent może być przeznaczony na remont domu i jego wykończenie jedynie wtedy, gdy zakup nieruchomości był finansowany z tego właśnie kredytu. Wart więc tę kwestię mieć na uwadze, zaciągając kredyt hipoteczny na remont i wyposażenie domu.

Bezpieczny Kredyt 2% – co wiemy po wejściu programu w życie? [Aktualizacja]

Jakie jeszcze kredyt na remont domu możemy zaciągnąć?

Zanim złożysz wniosek w banku, zastanów się, jaki kredyt na remont domu będzie najkorzystniejszy. Okazuje się bowiem, że oprócz kredytu hipotecznego do wyboru jest jeszcze kilka opcji.

  • Kredyt gotówkowy na remont domu

Jego popularność wynika przede wszystkim ze stosunkowo nieskomplikowanych formalności i krótkiego czasu oczekiwania na decyzję banku. Ponadto kredyt gotówkowy możesz wziąć na dowolny cel, a bank nie będzie wymagał od ciebie przedstawiania faktur i rachunków. Czy w związku z tym taka forma finansowania ma jakieś minusy?

Przede wszystkim kredyty gotówkowe na remont domu sprawdzą się przy niewielkich pracach, gdyż możliwa do uzyskania kwota to z reguły kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Spłacać ją możesz maksymalnie przez kilka lat.

  • Pożyczka hipoteczna na remont domu

Pożyczka hipoteczna to specyficzny rodzaj pożyczki bankowej, w której podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka. Warto tu zaznaczyć różnicę między pożyczką a kredytem hipotecznym – ten drugi jest zazwyczaj celowy, natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, takie jak choćby remont domu.

Pamiętajmy jednak o tym, że zaciągnięcie takiej pożyczki wiąże się z takim samym ryzykiem, jak kredyt hipoteczny, mianowicie możliwością utraty domu. Należy jednak dodać, że w kontekście kosztów całkowitych do spłaty i RRSO wypada ona zazwyczaj korzystniej niż kredyt gotówkowy.

Kredyt na zakup domu: hipoteczny czy gotówkowy? Który kredyt na dom wziąć?

  • Limit debetowy w koncie

Jeżeli kwota potrzebna na remont jest stosunkowo niska, bank może zaproponować uruchomienie dodatkowych środków w rachunku osobistym. Zwykle wystarczy złożyć wniosek lub – jeśli na dane konto wpływa wynagrodzenie – wypełnić krótki formularz z poziomu bankowości elektronicznej. Często taki dostęp uzyskasz bez konieczności dostarczania dodatkowych zaświadczeń.

Plusem limitu na koncie jest systematyczna spłata zadłużenia z wpływających na rachunek środków. Pieniądze możesz przeznaczyć także na bieżące wydatki, a odsetki zapłacisz jedynie od wykorzystanej sumy.

Która z powyższych form finansowania jest korzystniejsza? Wszystko zależy od okoliczności. Najpierw oszacuj przewidywane wydatki, czyli koszt zakupu materiałów, wynagrodzenia fachowców, transport. Ostateczna suma oraz to, jak wysoką ratę możesz co miesiąc spłacać, wskażą, który kredyt będzie dla ciebie lepszym wyborem.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny na remont domu: dokumenty i procedura

Niezależnie od tego, jaki wybierzesz kredyt na remont domu, warunki podstawowe, które musisz spełnić, są podobne. Banki wymagają przede wszystkim zdolności kredytowej na poziomie umożliwiającym bezproblemową spłatę comiesięcznych rat. W przypadku niższych kwot możesz uzyskać pieniądze właściwie od ręki, jednak często jest potrzebne zaświadczenie o zarobkach albo udokumentowane wpływy na konto oraz weryfikacja dotychczasowej historii kredytowej.

Standardowo o kredyt na remont domu mogą ubiegać się osoby, które:

  • legitymują się dowodem osobistym i mają pełnię zdolności do czynności prawnych;
  • posiadają własne konto bankowe;
  • otrzymują regularne dochody;
  • nie figurują w bazach dłużników.

Na podstawie znajdującej się wyżej odpowiedzi na pytanie, czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont domu, łatwo wywnioskować, że korzystanie z takiej oferty będzie wiązało się z dodatkowymi wymaganiami. Przede wszystkim osoba starająca się o kredyt musi być prawnym właścicielem nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Aby otrzymać kredyt na remont domu, w każdym przypadku należy złożyć wniosek. Można to zrobić w oddziale, z poziomu bankowości elektronicznej lub wypełniając prosty formularz na stronie internetowej. Podajesz w nim swoje dane, informacje na temat zatrudnienia i zarobków, potrzebną kwotę. Po akceptacji wniosku kredytowego wystarczy podpisać umowę i oczekiwać na przekazanie środków.

Zanim wybierzesz konkretną ofertę, przeanalizuj różne propozycje. Na tym etapie warto korzystać z kalkulatorów i porównywarek kredytowych

Przy kredycie hipotecznym formalności będzie nieco więcej. Potrzebne dokumenty do kredytu hipotecznego na remont to:

  • prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy;
  • dowód osobisty;
  • numer księgi wieczystej nieruchomości;
  • program użytkowy budynku;
  • pozwolenie na remont lub przebudowę domu, jeśli jest wymagane;
  • operat szacunkowy, czyli profesjonalną wycenę nieruchomości;
  • dokument potwierdzający zatrudnienie, na przykład umowa o pracę lub zaświadczenie o zarobkach.

Co więcej, starając się o kredyt hipoteczny na remont, trzeba dostarczyć kosztorys i harmonogram prac remontowych. W zależności od wymagań konkretnego banku lista potrzebnych dokumentów może różnić się od powyższego wykazu.

Jak sfinansować zakup działki budowlanej – kredytem hipotecznym czy gotówkowym?

Jaką sumę kredytu na remont powinniśmy rozważyć?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, ile kredytu na remont domu warto wziąć, na uwadze należy mieć kilka aspektów.

Przede wszystkim trzeba określić zakres prac i mieć gotowy ich kosztorys. Uwzględnić należy koszt materiałów i robocizny. Inna kwota będzie potrzebna na remont generalny, w tym chociażby modernizację starego domu, inna z kolei na mniejsze prace wykończeniowe i odświeżenie domu, jak chociażby malowanie ścian. W praktyce często okazuje się, że remont starego budynku jest o wiele kosztowniejszy niż nowego budownictwa, wiąże się bowiem często z jego gruntownym przebudowaniem.

Zastanawiając się, ile kredytu na remont domu wziąć, warto także doliczyć do niego dodatkowe środki w wysokości około 10% kosztów zaplanowanych działań – zapas przyda się na wypadek wzrostu cen usług lub nieoczekiwanych prac, które nie zostały wcześniej uwzględnione w harmonogramie. Pamiętać trzeba również o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie aby nie zadłużać się do górnej granicy swoich możliwości.

Jeżeli na przestrzeni kolejnych miesięcy stopy procentowe wzrosną, rata również zwiększy się, co może stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu. W czasie spłacania kredytu mogą pojawić się także nieprzewidziane okoliczności życiowe utrudniające terminową spłatę. Warto uwzględnić takie zagrożenie, zanim podejmie się decyzję, ile kredytu na remont zaciągnąć w wybranym banku.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu bez wkładu własnego?

Czy warto wziąć kredyt na remont domu?

Nie sposób udzielić jednej, zawsze prawdziwej odpowiedzi na pytanie, czy warto wziąć kredyt na remont. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Często takie finansowanie jest jedyną drogą umożliwiającą szybkie wprowadzenie się do własnych czterech kątów. Nie bez powodu wiele banków oferuje kredyt na remont włącznie z kredytem hipotecznym przeznaczonym na zakup domu.

Skąd jednak wiadomo, kiedy lepiej wziąć kredyt, a kiedy poczekać na zgromadzenie oszczędności? Z całą pewnością weź kredyt na remont, jeżeli:

  • prace są konieczne, by stan budynku się nie pogarszał;
  • nieruchomość ma charakter inwestycyjny;
  • remont jest niezbędny, by budynek nadawał się do użytku;
  • koszty remontu są stosunkowo niewysokie.

Często jednak prace mogą poczekać. Postaraj się zaoszczędzić pieniądze w sytuacji, gdy potrzebujesz niewielkiej kwoty lub remont nie jest pilny.

Na koniec zachęcamy również do obejrzenia webinaru naszego eksperta, wiele punktów pokrywa się z omawianym tematem!

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt na domek letniskowy
24.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszy...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt na domek letniskowy
24.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszy...

REKLAMA
Zamknij