Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – jak go otrzymać i czy warto z niego skorzystać?

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu możesz otrzymać w niemal każdym banku. Dzięki niemu pozyskasz środki na rozbudowanie już posiadanego budynku o dodatkowe pomieszczenia mieszkalne lub użytkowe. Sprawdź, jak uzyskać taki kredyt na rozbudowę domu i na jakich warunkach jest on udzielany przez banki.

Na czym polega kredyt hipoteczny na rozbudowę domu?

W swojej konstrukcji kredyt hipoteczny na rozbudowę domu przypomina trochę kredyt hipoteczny na budowę domu. Jest on bowiem udzielany również w celu sfinansowania konkretnego przedsięwzięcia budowlanego, tyle że nie na wzniesienie budynku od zera, lecz na rozbudowę już istniejącego domu.

Przez rozbudowę domu należy rozumieć prace budowlane zmierzające do powiększenia istniejącego już budynku. Najczęściej chodzi tutaj o dobudowanie dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych w celu powiększenia powierzchni użytkowej domu. Na taki krok decydują się niekiedy właściciele małych domów jednorodzinnych, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni mieszkalnej dla dorosłych dzieci, chcąc je usamodzielnić.

Rozbudowa domu to dość kosztowna inwestycja i dlatego wiele osób musi na ten cel pozyskać środki z banku. Pojawia się jednak pytanie, jaki kredyt na rozbudowę domu wybrać? Teoretycznie może wystarczyć kredyt gotówkowy, jednak znacznie tańszy jest kredyt hipoteczny, ponieważ jest on udzielany pod zabezpieczenie na nieruchomości. Jego zaletą jest także to, że jego spłatę można rozłożyć nawet na 15-20 lat, co przy wysokiej kwocie zobowiązania przełoży się na niskie miesięczne raty.

Kredyt hipoteczny na rozbudowę istniejącego domu jest udzielany przez banki na konkretne prace budowlane, dlatego jego wysokość jest uzależniona od kosztorysu przedsięwzięcia. Niektóre instytucje określają jednak minimalną kwotę zobowiązania, np. 70 000 zł.

Charakterystyczną cechą kredytu na rozbudowę domu jest sposób jego wypłaty, ponieważ bank uruchamia środki zazwyczaj w kilku transzach, aby w ten sposób kontrolować przebieg prac. Jeśli więc wystąpi opóźnienie w realizacji kolejnego etapu rozbudowy budynku, trzeba będzie też dłużej czekać na pieniądze.

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – jakie dokumenty będą wymagane?

Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny na remont i rozbudowę domu, najpierw musisz przygotować szereg dokumentów, które będą potrzebne do rozpatrzenia wniosku kredytowego. Banki najczęściej wymagają, by kredytobiorca dostarczył:

  • dokumenty potwierdzające prawo własności do nieruchomości np. akt notarialny jej zakupu czy umowę darowizny;
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości, która ma być rozbudowana;
  • pozwolenie na rozbudowę, jeśli jest wymagane lub inny dokument potwierdzający zgodę urzędników na wykonanie prac (od 2015 roku możliwa jest rozbudowa domu jednorodzinnego na zgłoszenie, o ile inwestycja nie wykracza poza granice działki);
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków;
  • kosztorys oraz harmonogram planowanych prac;
  • dokumenty niezbędne do oceny zdolności kredytowej np. zaświadczenie o zarobkach.

Należy też pamiętać, że uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga posiadania wkładu własnego. W przypadku zaciągania go na rozbudowę domu najlepiej dysponować oszczędnościami pokrywającymi co najmniej 10-20% kosztów inwestycji. Wiele banków akceptuje jednak jako wkład własny działkę, na której stoi dom mający podlegać rozbudowie.

Ważne! W przypadku gdy dorosłe dzieci ubiegają się o kredyt na rozbudowę domu rodziców, należy mieć świadomość, że bank będzie wymagał albo pisemnej zgody rodziców na obciążenie nieruchomości hipoteką, albo wręcz ich przystąpienia do kredytu. Można tego uniknąć, jeśli dobudowana część domu będzie stanowiła pod względem prawnym odrębny lokal.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu bez wkładu własnego?

Czy do kredytu hipotecznego na rozbudowę domu potrzebna jest księga wieczysta?

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu jest zabezpieczany przez bank poprzez wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli więc nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, będzie trzeba to zrobić.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wcześniej złożyć wniosek o kredyt. Bank jedynie będzie wymagał dostarczenia innych dokumentów potwierdzających aktualny stan prawny nieruchomości. Może też przy zawieraniu umowy kredytowej zażądać opłacania dodatkowego ubezpieczenia do czasu założenia księgi wieczystej i wpisania do niej hipoteki.

Kredyt na remont domu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Co w sytuacji, gdy posiadam jeden kredyt hipoteczny na rozbudowę domu, ale chcę wystąpić z wnioskiem o drugi?

Może się zdarzyć, że zaciągniemy kredyt hipoteczny, a rozbudowa domu okaże się bardziej kosztowna niż zakładał kosztorys. Czy w takiej sytuacji można wnioskować o kolejny kredyt hipoteczny? Teoretycznie jest to możliwe, jednak jego uzyskanie może być dość trudne.

Jeśli zabezpieczeniem kredytu ma być ta sama nieruchomość, bank może odmówić finansowania, ponieważ w jej księdze wieczystej widnieje już obciążenie hipoteczne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wnioskowanie o kredyt gotówkowy niewymagający zabezpieczenia, jednak do jego zaciągnięcia potrzebna będzie wysoka zdolność kredytowa, która umożliwi spłatę dwóch zobowiązań.

Właśnie dlatego rozbudowa domu na kredyt powinna być dobrze przemyślana i poprzedzona przygotowaniem skrupulatnego kosztorysu. W takim zestawieniu kosztów należy uwzględnić realne ceny materiałów budowlanych i kosztów robocizny, a także ewentualny ich wzrost wskutek inflacji. Najlepiej więc sporządzenie kosztorysu powierzyć fachowcom np. osobie przygotowującej projekt rozbudowy domu. Warto go również skonsultować z firmą budowlaną, która będzie realizować rozbudowę.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt hipoteczny na rozbudowę domu?

Kredyty hipoteczne dostępne są w niemal każdym banku, ale każda instytucja oferuje je na nieco innych warunkach. Warto więc dokładnie porównać oferty, korzystając na przykład z internetowych rankingów kredytów hipotecznych. Najlepszy kredyt na rozbudowę domu powinien być przede wszystkim możliwie jak najtańszy, ponieważ dzięki temu mniejsze będą odsetki, a tym samym także miesięczne raty.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że na koszty kredytowe składa się nie tylko oprocentowanie, ale także prowizja oraz inne opłaty. Dość dobrym wskaźnikiem określającym koszt zaciągnięcia zobowiązania jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania reprezentująca wszystkie obciążenia związane z kredytem. Najlepiej porównywać kredyty dla tej samej kwoty zobowiązania i tego samego okresu spłaty, wówczas najtańszy kredyt hipoteczny można rozpoznać po najniższym RRSO.

Które banki proponują tani kredyt na rozbudowę domu? Z pewnością warto sprawdzić oferty takich banków jak PKO BP, Pekao SA, ING Banku Śląskiego, mBanku, Santander czy BNP Paribas oraz propozycje banków spółdzielczych.

Przy wyborze kredytu zwróć uwagę również na pozostałe warunki finansowania np. wysokość wymaganego wkładu własnego czy też możliwość łączenia celów kredytowania (być może przydadzą Ci się dodatkowe środki np. na remont budynku).

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – czy będzie opłacalnym rozwiązaniem?

Pod względem finansowym opłaca się zaciągnąć kredyt hipoteczny na rozbudowę domu, ponieważ jest to najtańsza forma finansowania takich inwestycji. Należy jednak pamiętać, że nie można go pozyskać od ręki, a jego otrzymanie wymaga dopełnienia wielu formalności, np. zdobycia całej listy dokumentów. Opłaca się o niego ubiegać przede wszystkim wtedy, jeśli koszt rozbudowy domu jest wysoki i sfinansowanie go zwykłym kredytem gotówkowym byłoby zbyt drogie.

Warto też wiedzieć, że w ofertach banków znaleźć można pożyczkę hipoteczną, która pozwala uniknąć problemu z kontrolowaniem przez bank przebiegu prac budowlanych. Taka pożyczka udzielana jest również pod zabezpieczenie na nieruchomości, ale można ją przeznaczyć na dowolny cel, a więc nie trzeba przedstawiać w banku kosztorysu prac, ani tłumaczyć się, jak się wydało pieniądze.

Wycena nieruchomości – jak wygląda i ile to kosztuje?

Z pewnością przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny na rozbudowę domu należy dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe, a także porównać oferty banków, by zaciągnąć zobowiązanie na jak najlepszych warunkach. W razie wątpliwości warto nawet skorzystać z usług doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najlepszy produkt kredytowy do sfinansowania rozbudowy domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Koszty budowy
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu
04.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Planujesz budowę wymarzonego domu, ale zastanawiasz się, czy posiadana przez...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Koszty budowy
budowa dachu z czerwoną dachówką
06.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy wiosną 2023 czeka nas spadek kosztów budowy domów?

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów, ich poziom dorównywał, a na...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Koszty budowy
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu
04.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Planujesz budowę wymarzonego domu, ale zastanawiasz się, czy posiadana przez...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Koszty budowy
budowa dachu z czerwoną dachówką
06.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy wiosną 2023 czeka nas spadek kosztów budowy domów?

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów, ich poziom dorównywał, a na...

Reklama
Zamknij