Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2 – od czego zależy ich wysokość?

Koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2

Ogrzewanie domu prądem do praktyczne i ekologiczne rozwiązanie, które jednak nie należy do najtańszych w eksploatacji. Zwłaszcza teraz, gdy ceny prądu rosną, wiele osób obawia się o wysokość swoich rachunków. Sprawdźmy zatem, jakie są faktyczne koszty ogrzewania elektrycznego domu 100 m2, czyli ile trzeba zapłacić za jego instalację oraz potem za użytkowanie.

Ile energii potrzeba do ogrzania domu 100m2?

Koszty ogrzewania domu 100m2 zależą w dużej mierze od rodzaju instalacji. Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne, jest ono w Polsce coraz częściej stosowane w nowym budownictwie, jednak wciąż przegrywa z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami np. kotłami gazowymi lub na paliwo stałe. Powodem są wysokie ceny prądu, które mogą przekładać się potem na wysokie rachunki, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Nieprzypadkowo napisaliśmy, że mogą się przekładać, ponieważ wcale nie muszą. Wszystko bowiem zależy od zapotrzebowania budynku na energię, na co z kolei ma wpływ technologia jego budowy, czyli przede wszystkim rodzaj termoizolacji przegród zewnętrznych.

Zanim więc wyliczymy, ile wynoszą koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2, warto uściślić, ile energii potrzeba do ogrzania takiego budynku w zależności od jego standardu energetycznego (a dokładnie od parametru EUco określającego zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do jego ogrzania, wentylacji i chłodzenia):

  • dom pasywny – 15 kWh /m2 na rok, czyli około 1500 kWh;
  • dom energooszczędny – 40 kWh /m2 na rok, czyli około 4000 kWh;
  • dom wzniesiony w technologii tradycyjnej – od 70 do 150 kWh /m2 na rok, czyli około 7000-15000 kWh.

Warto tutaj zaznaczyć, że według najnowszych warunków technicznych obowiązujących od 2021 roku nowo budowane domy powinny mieć parametr EUco nie wyższy niż 70 kWh.

Ogrzewanie domu 100m2 prądem – jakie wybrać?

Ogrzewanie domu prądem jest możliwe na różne sposoby. Najnowocześniejsze to ogrzewanie podłogowe elektryczne, które polega na zamontowaniu jeszcze na etapie budowy domu elektrycznych mat, folii lub przewodów grzewczych pod posadzką.

Alternatywą są grzejniki elektryczne montowane na ścianie. W tym przypadku również są różne rozwiązania do wyboru, ponieważ można zdecydować się np. na grzejniki konwektorowe, promiennikowe lub olejowe.

Myśląc o oszczędnościach, warto rozważyć bardziej zaawansowanie ogrzewanie elektryczne akumulacyjne. Polega ono na tym, że instalacja do produkcji ciepła pobiera prąd z tańszej taryfy i jest w stanie je zakumulować, by potem oddawać je do pomieszczeń po odłączeniu od zasilania, czyli np. w dzień, gdy obowiązują droższe stawki za prąd.

W tej formie może działać zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejnikowe. W pierwszym przypadku elementem instalacji jest automatyczny regulator, natomiast w drugim piec akumulacyjny, który z wyglądu przypomina większy grzejnik.

Do wyboru są piece akumulacyjne statyczne i dynamiczne. Te pierwsze są nieco tańsze i do ogrzewania pomieszczenia wykorzystują zjawisko konwekcji (pobierają dołem chłodne powietrze, a po jego ogrzaniu oddają do otoczenia górnymi otworami wylotowymi). W ich przypadku zakumulowane ciepło oddawane jest po odłączeniu zasilania.

Z kolei piece dynamiczne wyposażone są w wentylator, który wymusza mechanicznie obieg ciepłego powietrza. Ponadto mają wbudowany regulator, który kontroluje temperaturę w pomieszczeniu, a także ilość akumulowanej i uwalnianej energii.

Więcej informacji: Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2? Porównanie kosztów i cen na rok 2021

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu 100 m kw.?

Przejdźmy do konkretów, czyli ile faktycznie kosztuje ogrzewanie elektryczne domu 100m2. Jest to najpopularniejszy metraż domów jednorodzinnych w Polsce. Dla większości użytkowników najważniejsze będą koszty eksploatacji takiego systemu grzewczego, jednak należy pamiętać, że znaczenie ma również koszt zamontowania instalacji.

Czy promienniki podczerwieni do domu są skuteczną metodą ogrzewania?

Ogrzewanie elektryczne domu 100m2 – zestawienie kosztów rocznych

Chcąc wyliczyć, ile będzie kosztowało ogrzewanie elektryczne domu 100 m2, najpierw należy ustalić jego zapotrzebowanie na energię, a następnie stawki cen prądu. Pamiętajmy, że te ostatnie różnią się w zależności od taryfy – ta dzienna (G11) jest nieco droższa od czasowej G12 i G12w.

Taryfy czasowe pozwalają na wygenerowanie oszczędności, jeśli stosuje się wspomniane wyżej ogrzewanie elektryczne akumulacyjne. Wówczas instalację można tak zaprogramować, by pobierała prąd w czasie obowiązywania niższej stawki np. w nocy (G12) lub w okresie pozaszczytowym (G12w).

Poniżej przedstawiamy orientacyjny roczny koszt ogrzewania elektrycznego dla domów jednorodzinnych pasywnych, energooszczędnych i tradycyjnych o powierzchni 100 m2 według uśrednionych stawek obowiązujących w dniu 20 grudnia 2021 roku. W przypadku taryf G12 i G12w założyliśmy, że użytkownik będzie korzystał z urządzeń pobierających prąd wyłącznie w okresach obowiązywania niższych stawek.

Rodzaj budynku

Taryfa G11

Jedna stawka dobowa 0,63 zł /kWh

Taryfa G12

Stawka dzienna 0,72 /kWh, 

stawka nocna 0,32 zł /kWh

Taryfa G12w

Stawka szczytowa 0,78 /kWh, 

stawka nocna 0,32 zł /kWh

Dom pasywny 

o zapotrzebowaniu rocznym na energię 1500 kWh

945 zł 480 zł 480 zł

Dom energooszczędny

o zapotrzebowaniu rocznym na energię 

4000 kWh

2520 zł 1280 zł 1280 zł

Dom tradycyjny

o zapotrzebowaniu rocznym na energię 

7000 kWh

4410 zł 2240 zł 2240 zł

Dom tradycyjny

o zapotrzebowaniu rocznym na energię 

15000 kWh

9450 zł 4800 zł 4800 zł

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu 100 m2 – koszty instalacji 

Jeśli chodzi o koszt instalacji ogrzewania elektrycznego, jest on uznawany za jeden z najniższych w porównaniu do innych rozwiązań. Wszystko jednak zależy od tego, na jakie konkretnie urządzenia grzewcze się zdecydujemy.

Za montaż ogrzewania podłogowego w całym domu o powierzchni 100m2 trzeba zapłacić około 18-19 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje zarówno materiały, jak i koszty robocizny.

Średnia cena pieca akumulacyjnego wynosi natomiast 2000 zł. Z kolei za pojedynczy grzejnik elektryczny zapłacimy od 80 do 300 zł. Do domu jednorodzinnego o powierzchni 100m2 potrzebnych będzie takich grzejników około 10 sztuk, a więc inwestycja może się zamknąć już w około 800 złotych. Warto dodać, że grzejniki wystarczy podłączyć do gniazdka, a więc odchodzą nam tu koszty zatrudniania monterów.

Sprawdź także: Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2? Kosztorys prac i materiałów niezbędnych przy ociepleniu domu w 2021!

Tanie ogrzewanie elektryczne domu 100m2 – sposoby

Jak wynika z naszej tabeli, ogrzanie budynku prądem może być dość drogie. Trudno się więc dziwić, że tak wiele osób szuka podpowiedzi np. na internetowym forum, jak obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2.

Najlepszym na to sposobem jest poprawa standardu energetycznego budynku, czyli np. zainwestowanie w lepsze ocieplenie domu i energooszczędne okna, które przełoży się mniejsze zużycie prądu. Kolejnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania akumulacyjnego i korzystanie z II taryfy, ponieważ dzięki temu rachunki mogą spać nawet o połowę. Pewne oszczędności wygeneruje także poprzez montaż kominka, który można wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń.

Aktualnie jednym z najpopularniejszych sposobów na tanie ogrzewanie elektryczne jest zasilanie instalacji zieloną energią ze słońca, a więc poprzez montaż paneli fotowoltaicznych. Chcąc jak najwięcej zaoszczędzić na rachunkach za prąd, należy odpowiednio dopasować moc takiej instalacji.

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

W przypadku domu energooszczędnego o powierzchni około 100 m2 wystarczy instalacja PV o mocy około 5-6 kWp, aby zredukować koszty energii elektrycznej nawet do zera. Można to osiągnąć jeszcze łatwiej, jeśli budynek zostanie wyposażony dodatkowo w pompę ciepła, która może być zasilana prądem z fotowoltaiki i będzie zaopatrywać dom w ciepło pochodzące z odnawialnych źródeł energii np. z gruntu. Ogrzewanie elektryczne można wówczas traktować jako rezerwowe lub służące wyłącznie do dogrzania poszczególnych pomieszczeń.

Inwestycja w OZE jest co prawda kosztowna, ale dzięki oszczędnościom na energii elektrycznej może się zwrócić nawet w przeciągu kilku lat. Na zakup poszczególnych rodzajów instalacji można też dzisiaj otrzymać dofinansowanie np. na fotowoltaikę w ramach programu Mój Prąd.

Podsumowując, koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2 nie muszą być wcale wysokie – możliwości na obniżenie rachunków jest bowiem bardzo wiele. Warto jednak pamiętać, że ten system grzewczy jest jednak najbardziej ekonomiczny w domach energooszczędnych, szczególnie wykorzystujących instalacje OZE.

Przeczytaj: Termomodernizacja budynku – co to jest? Dofinansowanie na termomodernizację domu 2021

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

REKLAMA
Zamknij