Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Program Mój Prąd 4.0 w 2023 roku. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Program Mój Prąd

Wzrost kosztów energii sprawia, że stanowią one coraz bardziej znaczącą pozycję w rodzinnych budżetach i stanowią źródło codziennej troski większości Polaków. Ta sytuacja przyczyniła się do ponownego wzrostu zainteresowania OZE w naszym kraju, w szczególności przydomowymi mikro instalacjami fotowoltaicznymi. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w 2023 roku wdrożono nową edycję programu Mój Prąd. 

Założenia programu Mój Prąd 4.0 skonstruowano tak, że są dużo bardziej atrakcyjne dla inwestorów zainteresowanych kompleksowym pozyskiwaniem, magazynowaniem i zagospodarowaniem energii w swoim domu. Głównym celem obecnej edycji ma być wzrost autokonsumpcji energii w gospodarstwach domowych. Do programu mogą przystąpić wszyscy, którzy rozliczają się w systemie net-billing, czyli odsprzedający nadwyżki energii według ustalanych co miesiąc stawek.  

Zainstalowanie kompleksowego systemu zaopatrzenia domu w energię, jakie umożliwia program Mój Prąd 4.0, pozwala na dużo bardziej efektywne wykorzystanie energii wytworzonej przez przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną. Posiadanie takiego zintegrowanego systemu będzie jeszcze bardziej opłacalne, poczynając od lipca 2024, kiedy po raz kolejny mają zmienić się zasady rozliczania sprzedaży i zakupu prądu dla właścicieli przydomowych instalacji PV.

Wtedy bowiem a wejść w życie system rozliczeń net-biling oparty na rozliczeniu wartości nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z mikroinstalacji z zastosowaniem taryf dynamicznych, czyli cen godzinowych oraz odrębnym rozliczaniem energii wprowadzanej do i pobieranej z sieci elektroenergetycznej. 

Może to prowadzić do znacznego zróżnicowania cen energii elektrycznej w ciągu doby, łatwo sobie wyobrazić, że prąd w nocy będzie nawet 2 razy tańszy niż w ciągu dnia, kiedy jest na niego największe zapotrzebowanie. W tej sytuacji na pewno warto posiadać magazyn energii, który będzie można naładować tańszym prądem w nocy, by swobodnie zużyć go w ciągu dnia, dodatkowo korzystając wtedy z energii wytwarzanej przez domową instalację fotowoltaiczną. 

Trzeba przy tym pamiętać, że nawet w zimie panele PV produkują pewną ilość energii, oczywiście w pochmurne krótkie zimowe dni to zaledwie kilkanaście procent tego, co wyprodukują wiosną czy latem, ale zawsze jest to ulga dla naszego budżetu. 

Polecam też mój inny tekst: Jak zaoszczędzić na kosztach energii? Wybierz odpowiednią taryfę!

Ile wynosi dotacja z programu Mój Prąd 4.0? 

Jeśli skorzystamy z programu Mój Prąd 4.0  wyłącznie na zakup instalacji PV, otrzymamy zaledwie 6000 zł dotacji. Jednak decydując się na kompleksowe rozwiązanie, zwiększające autokonsumpcję, możemy otrzymać zwrot nawet do 50% poniesionych nakładów, w sumie daje to aż 31 000 złotych 

  • 7000 zł na instalację PV pod warunkiem połączenia jej z innym elementem systemu służącym do magazynowania energii; 
  • 5000 zł na magazyn ciepła;
  • 16 000 zł na magazyn energii;
  • 3000 zł na domowy system zarządzania energią HEMS/EMS.   

Sumarycznie dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0 może przekroczyć trzydzieści tysięcy złotych, ich pozyskanie wymaga jednak poniesienia sporych nakładów, minimum wyłożenia takiej samej kwoty. Jednak w połączeniu z korzyściami płynącymi z obniżenia rachunków za energię na wiele lat zapewne spotka się z dużym zainteresowaniem przyszłych użytkowników.  

Oczywiście zimą instalacja PV dostarczy nam zaledwie część niezbędnej energii i mimo wszystko i tak będziemy skazani na pobór prądu z sieci. Natomiast przez kilka miesięcy o większym nasłonecznieniu, dzięki takiej kompleksowej instalacji, będziemy niemal niezależni od zewnętrznych źródeł energii, a co za tym idzie od troski o rachunki.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że na skutek naszego rosnącego przyzwyczajenia do komfortu i coraz cieplejszego klimatu letnie szczyty zapotrzebowania na energię elektryczną dorównują już tym zimowym. 

Odpowiednio dobrany, kompleksowy system domowego pozyskiwania, magazynowania i zarządzania energią na pewno będzie przynosił właścicielom znaczące oszczędności i ulgę dla rodzinnego budżetu przez cały rok. 

Czym jest EUco i jak obliczyć parametr energii użytkowej dla domu energooszczędnego?

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 4.0? 

Z programu Mój Prąd 4.0 może skorzystać każda osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na swoje własne potrzeby oraz zawarła kompleksową umowę regulującą zasady związane z przesyłaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w przydomowej mikronstalacji PV.  

Do wypełnionego wniosku należy koniecznie dołączyć: 

  • kopie faktur poświadczających wydatki poniesione na zakup i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz potwierdzenie ich opłacenia;
  • zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej wraz z datą przyłączenia instalacji do sieci. 

Z programu można skorzystać do 31 marca 2023.

Trudna dekada polskiej energetyki 

Polską energetykę czeka w przyszłej dekadzie wiele zmian i przeobrażeń, niestety wieloletnie zaniedbania kolejnych ekip rządzących sprawiają, że nasza krajowa infrastruktura energetyczna jest na granicy wydolności. Większość obecnie funkcjonujących elektrowni i elektrociepłowni została wybudowana jeszcze za czasów Gierka lub tuż po nich.

Oznacza to, że ich pięćdziesięcioletni resurs wkrótce dobiegnie końca, oczywiście nie przestaną one funkcjonować z dnia na dzień, ale z całą pewnością będą bardziej podatne na awarie i coraz mniej ekonomiczne.  

Co więcej, ich eksploatacja w związku z postępującym ograniczeniem emisji CO2 staje się coraz droższa. W nieco lepszym stanie znajduje się sieć przesyłowa, ale i ona wymaga modernizacji i rozbudowy, zwłaszcza jej końcowe odcinki bywają przeciążone i tym łatwiej dochodzi tam do awarii. 

Czy samochody elektryczne ułatwią magazynowanie energii?

W opisanej sytuacji posiadanie przydomowego systemu zarządzania energią, który pozwala na chociaż częściowe uniezależnienie się od krajowej infrastruktury energetycznej wydaje się dobrym rozwiązaniem nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też czysto praktycznych. 

Tym bardziej że specjaliści z coraz większym zainteresowaniem zaczynają przyglądać się możliwości wykorzystywania zużytych baterii z samochodów elektrycznych jako magazynów energii. W przypadku ich stacjonarnego zastosowania spadek pojemności do 80% nie ma takiego znaczenia, jak w przypadku samochodów, gdzie każda kilowatogodzina ma znaczący wpływ na zasięg pojazdu, a co za tym idzie komfort jego użytkowania. 

Już dziś baterie samochodów elektrycznych są wystarczająco duże, by zmagazynować dość energii niezbędnej do funkcjonowania domu na 2 lub nawet 3 dni i to także w przypadku kiedy jest on ogrzewany pompą ciepła.  

Na czym polega system zarządzania energią HEMS/EMS?

Pełnia zalet paneli fotowoltaicznych ujawnia się dopiero po zintegrowaniu ich poprzez system zarządzania energią HEMS/EMS z magazynem energii, magazynem ciepła i nisko temperaturowym urządzeniem grzewczym, takim jak na przykład pompa ciepła. Dodatkowo warto zastosować w tym przypadku ogrzewanie podłogowe, które znakomicie sprawdza się w połączeniu z tymi instalacjami. 

Dopiero taki system pozwala na efektywne zarządzanie energią i jej wysoki poziom autokonsumpcji gospodarstwie domowym, które ją wytworzyło. Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w systemie rozliczeń, jak najwyższy poziom wykorzystywania jej na miejscu jest w jak najlepiej pojętym interesie prosumenta.

Takie rozwiązanie jest również korzystne dla polskiej sieci elektroenergetycznej, ona będzie zdecydowanie mniej obciążona przesyłem prądu zwłaszcza na ostatnich odcinkach, które są najważniejsze dla odbiorców.  

Wojciech Rynkowski 

Ekspert Extradom.pl 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

REKLAMA
Zamknij