Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w postaci odcięcia prądu nie spowoduje utraty źródła domowego danego ogrzewania. Wcale tak jednak nie jest. Pompa ciepła wymaga dostępu do energii elektrycznej, by pracować, podobnie jak sterowniki wymienionych kotłów. Sprawdź, jak można ogrzewać mieszkanie i dom, kiedy zabraknie prądu.

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu? - zdjęcie 1

W polskim klimacie istnieje konieczność zapewnienia w domach i mieszkaniach odpowiedniego systemu grzewczego. Ogrzewać możemy się z zastosowaniem różnych materiałów opałowych, ale pomieszczenie można też dogrzać, wykorzystując elektroniczny grzejnik.

Jak i czym ogrzać dom? Sprawdźmy hipotetyczny scenariusz, w którym zabraknie prądu. Jak sobie poradzić z jego brakiem podczas zimy? Czy ogrzewanie bez prądu jest możliwe? Jak najbardziej. Zobacz, jak ogrzać mieszkanie bez energii elektrycznej. Jak awaryjnie zapewnić ciepło, gdy w gniazdkach nie będzie prądu?

Czy nasza instalacja grzewcza może funkcjonować bez prądu?

Prąd nie jest jedynym medium, które wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Może się jednak rzeczywiście zdarzyć, że jego brak będzie wiązał się z niebezpieczeństwem zahamowania działania systemu grzewczego w Twoim domu czy mieszkaniu, choć nie korzystasz z elektrycznego grzejnika olejowego czy przenośnych farelek.

Dlaczego tak się dzieje? Czy kocioł gazowy będzie działać bez prądu? Czy można palić wtedy w piecu na pellet? Odpowiedź nie jest jednoznaczna: to zależy.

Nie zawsze braki w dostawach energii elektrycznej będą równoznaczne z zimnymi kaloryferami czy niedziałającym ogrzewaniem. Czasami kotłownia dostarczająca energię cieplną będzie działała pomimo tego. Tak jest w przypadku tradycyjnych pieców na paliwa stałe, jak węgiel.

Jednak w przypadku ogrzewania na gaz czy pompy ciepła brak prądu będzie skutkował najprawdopodobniej zimnymi grzejnikami. Wszystko dlatego, że wraz z brakiem energii nie będzie działać moduł elektroniczny sterujący urządzeniami grzewczymi. Co z pompą ciepła, gdy nie będzie prądu? Przestanie działać, a przez to nie będziemy mieli w domu pożądanego komfortu termicznego.

Można jednak poradzić sobie z takim kłopotem i zawczasu zadbać o alternatywne źródło ciepła lub energii elektrycznej, np. poprzez zamontowanie agregatu prądotwórczego. W przypadku braku prądu przy ogrzewaniu elektrycznym czy pompach ciepła nie będą one wcale pracować, chyba że zasilane są energią z fotowoltaiki i masz magazyn energii.

Piec na ekogroszek czy pellet oraz kocioł gazowy mają elektroniczne sterowniki, które do poprawnej pracy wymagają prądu. Niezależnie od niego działać będą kominek na węgiel czy drewno, piec typu koza, piec kaflowy i kuchenny oraz kocioł pozbawiony podajnika.

Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?

Jak zabezpieczyć swoją instalację grzewczą na wypadek braku prądu?

Jak zabezpieczyć piec gazowy przed brakiem prądu i zadbać o ciepło w mieszkaniu? Ogrzewanie w takim przypadku będzie możliwe, jeśli zainwestujesz w alternatywne źródło energii elektrycznej. Może nim być agregat prądotwórczy, który zapewni awaryjne zasilanie.

Taki kocioł nie musi mieć stałego zasilania elektrycznego. Jest tylko nieznacznie od niego zależny, więc standardowy agregat będzie wystarczający. Pamiętaj jednak, że działa on dość głośno, dlatego być może w przypadku kotłów na gaz, na ekogroszek czy pellet wystarczy zasilanie awaryjne UPS.

Jakie zasilanie awaryjne wybrać do pieca gazowego? Ciszej będzie działać zasilacz UPS, który dotychczas wykorzystywany był często w biurach do zasilania komputerów. Są jednak i takie, które nadają się do zasilania kotła centralnego ogrzewania.

Po zakupie awaryjnego zasilacza UPS należy go podłączyć do sieci elektrycznej i kotła gazowego. Gdy napięcie będzie obecne w sieci, wówczas przetwornica w takim urządzeniu dzięki wbudowanemu prostownikowi będzie ładować akumulator. Kiedy jednak prąd z różnych powodów zostanie wyłączony, a w sieci go nie będzie, przetwornica w zasilaczu awaryjnym zacznie automatycznie zasilać kocioł gazowy. 

Ile kosztuje gaz ziemny w 2022 roku?

paląca się świeczka

Czym ogrzać mieszkanie lub dom, gdy zabraknie prądu?

Jeśli pomimo podjętych działań i zakupu zasilacza awaryjnego czy agregatu prądotwórczego piec będzie działać tylko w trybie awaryjnym lub pompa ciepła w ogóle nie będzie pracować, zastanów się, co jeszcze daje ciepło bez prądu. Gdy będziesz wiedział, jak ogrzać dom bez energii, zabezpieczysz się na wypadek odcięcia prądu.

Co warto mieć w razie braku energii w domu czy w mieszkaniu? Źródło ogrzewania, które nie dopuści do wychładzania pomieszczeń mieszkalnych. Możesz skorzystać przy tym z wielu różnych rozwiązań.

  • Kominek na drewno – taki piec paliwo stałe, to w dobie kryzysu energetycznego  element pozwalający na dogrzewanie pokoju, a przy odpowiedniej instalacji rozprowadzonej po domu będzie pomagał w ogrzaniu pokoju bez prądu. Drewno opałowe lub pellet, brykiet czy zrębki drzewne – to wszystko nadaje się do palenia w kominku na drewno.
  • Koza opalana węglem lub drewnem – przenośny kominek.
  • Piec wolnostojący na drewno i węgiel.
  • Piec kaflowy – piec ceramiczny czy kominek z akumulacją ciepła dobrze nadają się jako awaryjne źródło ogrzewania.
  • Piec kuchenny.
  • Kocioł bez podajnika.

W Polsce nie ma co prawda obowiązku posiadania zapasowego źródła ciepła, jeśli podstawowym jest pompa ciepła, ale na wszelki wypadek warto je mieć.

Jeśli w domu nie masz komina, którym mógłbyś odprowadzać spaliny po spalaniu węgla lub drewna, wykorzystaj nowoczesne, zewnętrzne systemy kominkowe, występujące w wielu różnych konfiguracjach. Cechują się one wysoką odpornością na działanie agresywnych substancji, przez co mają niezwykle długą żywotność. Zewnętrzny komin wykonany ze stali kwasoodpornej nadaje się do odprowadzania spalin z kotłów, kominków i pieców wolnostojących.

Istnieje więc co najmniej kilka sposobów na dogrzewanie pokoju czy nawet całego domu. Najtaniej można to jednak zrobić z wykorzystaniem kominka ceramicznego czy kominka z płaszczem wodnym i rozprowadzając ciepłe powietrze na cały budynek przy użyciu odpowiedniej instalacji. 

Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?

Możliwe przerwy w dostawie prądu w 2022 roku? Czy Polsce grozi blackout?

Jak tanio dogrzać dom, gdy nagle okaże się, że w sieci zabraknie napięcia, czyli innymi słowy, prąd przestanie płynąć? Można do tego wykorzystać źródła ogrzewania w postaci kominków i pieców, np. na drewno, które działają niezależnie względem energii elektrycznej. Pomieszczenie można ocieplić kozą na drewno – jest łatwa w zastosowaniu, choć spaliny pochodzące z takiego ogrzewania muszą być odprowadzane na zewnątrz.

Co warto mieć na wypadek blackoutu, tj. rozległej awarii energetycznej. Eksperci co prawda uspakajają, że nie ma takiego ryzyka dla Polski jako całego kraju, ale na niektórych terenach mogą wystąpić przejściowe problemy z dostarczaniem odbiorcom energii.

Eksperci mówią, że do wystąpienia blackoutu konieczne jest zaistnienie w tym samym czasie nawet kilku czy kilkunastu czynników, dlatego Polsce to nie grozi. Możliwe są chwilowe przerwy w dostawie prądu, ale nie będą one dotyczyły dużego obszaru.

Mimo to Polskie Sieci Elektroenergetyczne już 23 września 2022 roku ogłosiły okresy zagrożenia na rynku mocy, które miały miejsce w godzinach od 19 do 20 i od 20 do 21. Powodem takiej sytuacji była tak zwana niska wietrzność i mała produkcja energii z odnawialnych źródeł energii. Rezerwy mocy były uzupełnione i nie pojawiło się ryzyko blackoutu. Zapewniono wówczas, że nasz rodzimy system energetyczny pracuje bezpiecznie.

Jak dostać dodatek osłonowy na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

REKLAMA
Zamknij