Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2? Porównanie kosztów i cen na rok 2023

Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2?

Rosnące ceny energii i paliw sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tematem termomodernizacji domu. Istotnym elementem tego przedsięwzięcia jest ocieplenie budynku. To spory wydatek, jednak – jeśli wszystkie prace zostaną przeprowadzone prawidłowo – z czasem dostrzeżesz jego opłacalność w domowym budżecie. Ile kosztuje ocieplenie domu o powierzchni 150 m2? O czym trzeba pamiętać, aby inwestycja z czasem się zwróciła? Który materiał będzie lepszym wyborem?

Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2 – o czym warto wiedzieć, planując budowę domu?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2. Każdy budynek jest inny, a samo ocieplenie domu może zostać przeprowadzone w różny sposób. W różnych regionach kraju można także dostrzec rozbieżności w cenach materiałów i robocizny.

Pamiętaj, że powierzchnia użytkowa domu nie jest precyzyjnym wskaźnikiem przy obliczaniu całkowitego kosztu inwestycji. Planując ocieplanie ścian zewnętrznych lub wewnętrznych, weź pod uwagę ich powierzchnię. Poprawiając termoizolację poddasza, oblicz, jaką powierzchnię ma strop, a nie metraż całej kondygnacji.

Odpowiednio wcześniej zadbaj również o formalności. Jeżeli budynek ma więcej niż 25 m wysokości, wystąp o pozwolenie. Jeżeli jego wysokość mieści się w przedziale pomiędzy 12 a 25 m, wystarczy zgłoszenie prac do starostwa.

Ocieplenie domu 150 m2 – ile kosztuje ogrzewanie domu styropianem, a ile wełną mineralną?

Ocieplenie domu o powierzchni 150 m2 można przeprowadzić na kilka sposobów. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych zalicza się styropian oraz wełnę mineralną. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Bardziej ekonomicznym materiałem jest styropian. Na rynku dostępne są dwa jego rodzaje: klasyczny styropian biały oraz nieco droższy, ale za to wykazujący lepsze właściwości termoizolacyjne styropian szary, określany niekiedy mianem grafitowego.

Nie oznacza to, że pierwsza opcja nie zapewni dobrego efektu. Styropian biały wymaga po prostu grubszej o ok. 20-30% warstwy w porównaniu do swojego ciemniejszego odpowiednika. Warto jednak podkreślić, że ten materiał ze względu na brak przepuszczalności pary wodnej nie może być stosowany na ścianach drewnianych i ceglanych.

Drugi popularny izolator to wełna mineralna. Jej zastosowanie to większy wydatek niż zakup styropianu. Wyróżnia ją większa wytrzymałość, niepalność i przepuszczalność pary. Zapewnia także lepszą niż styropian izolację akustyczną. Wykorzystuje się ją zarówno do ocieplania elewacji, także drewnianych i ceglanych, jak i stropów czy ścian wewnętrznych.

Sprawdź: Styropian grafitowy – czy warto nim ocieplić dom? Ceny, zastosowanie i właściwości styropianu grafitowego

Ogrzewanie domu 150 m2 styropianem – cena

Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać styropian jako materiał do ociepleń. Najważniejszym z nich są dobre właściwości termoizolacyjne przy jednoczesnej stosunkowo niskiej cenie i łatwości montażu. Koszt zakupu styropianu grubości 10-12 cm to ok. 20 złotych za m2, co oznacza, że przy powierzchni ścian 150 m2 wydasz około 3000 złotych

Styropian jest odporny na czynniki mechaniczne oraz wilgoć. Nie tylko nie poddaje się jej wpływowi, ale również nie zmienia swoich właściwości termoizolacyjnych na skutek takiego oddziaływania. Do jego mankamentów zalicza się natomiast brak odporności na działanie ognia i wysokich temperatur. Materiał ten cechuje się również znikomą izolacyjnością akustyczną.

W kosztorysie wykonania izolacji styropianowej uwzględnij także zakup zaprawy klejącej (ok. 800 złotych), siatki z włókna szklanego do elewacji (500 złotych) oraz kleju do jej zatopienia (900 złotych). Wspólny koszt dodatkowych produktów mieści się w granicach 2200 złotych.

Kolejnym wydatkiem w procesie ocieplania domu styropianem jest nałożenie tynku. Najtańszy będzie tynk mineralny, którego cena to ok. 2-3 złote za kilogram. Więcej wydasz na tynk akrylowy (6-8 złotych), tynk silikatowy (7-12 złotych) i tynk silikonowy (9-15 złotych). Całkowity koszt, przy ścianach o powierzchni 150 m2, to od 700 do nawet 3500 złotych.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje budowa domu 150 m2? Wycena kosztów na 2023 rok

ofe-5847238-966 w-966-testAB\p>

Ogrzewanie domu 150 m2 wełną mineralną – cena

Drugi popularny sposób ocieplenia domu wykorzystuje wełnę mineralną. Ten materiał wyróżnia się nie tylko dobrą izolacyjnością termiczną, ale również paroprzepuszczalnością, sprężystością oraz izolacyjnością akustyczną. Nie poddaje się działaniu ognia, wysokich temperatur i chemikaliów.

Wełna mineralna dzieli się na dwa warianty: wełnę skalną i szklaną. Ta druga cechuje się lepszym współczynnikiem termoizolacyjności. Jest także lżejsza i mniej pyli, ale kosztuje nieco więcej. Dokładne ceny wełny mineralnej uzależnione są od propozycji konkretnego producenta. Uogólniając, można przyjąć, że izolacja ściany o powierzchni ok. 150 m2 to około 4300 zł w przypadku wełny skalnej i 4400-4500 zł przy wełnie szklanej.

Podobnie jak w przypadku styropianu, również i przy wełnie mineralnej konieczne są dodatkowe materiały: zaprawa klejąca, siatka, klej oraz tynk. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje tynku, z wyjątkiem tynków akrylowych. 

Łączny koszt ocieplenia wełną mineralną elewacji o powierzchni 150 m2 powinien zamknąć się w kwocie 16 000 – 21 000 złotych. Cena będzie niższa przy ociepleniu metodą lekką mokrą, polegającą na przyklejeniu warstwy izolacyjnej do muru. To powszechny sposób działania, gwarantujący niewielką grubość i optymalne parametry termoizolacyjne. Można jednak także działać inaczej.

Ocieplenie domu metodą lekką suchą nie wymaga stosowanie żadnych zapraw i klejów na bazie wody. Potrzebne będą natomiast kołki, zszywki, śruby i gwoździe. Najpierw tworzy się wokół murów stelaż, układa na nim izolację z wełny, a następnie wykańcza całość panelami. W tym przypadku koszt wzrasta, jednak działanie jest łatwiejsze i sprawdza się nawet przy starym budownictwie, także na cegle i drewnie.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2? Kosztorys prac i materiałów niezbędnych przy ociepleniu domu w 2023!

Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2?

Ile wynosi cena za ocieplenie poszczególnych elementów domu 150 m2?

Wyżej przytoczony koszt ocieplenia budynku za m2 odnosi się przede wszystkim do elewacji, ale prace tego rodzaju można przeprowadzać także na konkretnych elementach domu, również pojedynczych obszarach. Jak wówczas prezentują się koszty inwestycji?

Jeżeli interesuje cię fragmentaryczne ocieplenie domu 150 m2, koszt prezentuje się następująco:

Każda z tych wartości prezentuje się odmiennie w różnych regionach kraju. Wpływ na cenę ma także rodzaj zastosowanych materiałów.

Co wchodzi w skład kosztów ocieplenia domu 150 m2? Kalkulator

Każdy budynek ma swoją specyfikę, dlatego wszelkie wskazówki na temat kosztu ocieplenia domu 150 m2 są orientacyjne. Planując takie prace, możesz posiłkować się wirtualnymi kalkulatorami, które pozwolą względnie dokładnie oszacować wydatki.

Jeżeli chcesz opracować budżet samodzielnie, weź pod uwagę koszty:

  • wełny mineralnej lub styropianu;
  • zaprawy klejącej;
  • siatki zbrojącej;
  • zaprawy;
  • podkładu gruntującego;
  • tynku i farby;
  • robocizny.

Ustalając kosztorys, zawsze zaplanuj zapas środków na nieprzewidziane wydatki.

Warto wiedzieć: Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2 – koszt robocizny

Wydatki przeznaczone na robociznę niejednokrotnie stanowią znaczący punkt w budżecie prac budowlanych, jednak eksperci podkreślają, że nie powinno się na tym koszcie oszczędzać. Niedokładnie wykonana izolacja nie będzie spełniać swojego zadania, ponieważ nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, planując ocieplanie domu? Jeśli zdecydujesz się na styropian, wynagrodzenie ekipy to ok. 60 zł za m2, a w przypadku wełny mineralnej – 20 złotych więcej.

Jak zmniejszyć koszty ocieplenia domu 150 m2 w 2023 roku?

Jak wynika z powyższych wyliczeń, ocieplanie domu z pewnością nie jest tanim przedsięwzięciem. Termoizolacja zalicza się jednak do inwestycji, które przynoszą wymierne oszczędności w kolejnych sezonach grzewczych, dlatego w wielu przypadkach warto nawet wziąć pożyczkę na ten cel. 

Teraz przed inwestorami otwierają się dodatkowe szanse, gdyż w 2023 roku nadal można liczyć na dofinansowanie z programów rządowych i samorządowych. Dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą zrefinansować nawet 40% wartości całego przedsięwzięcia. Z pewnością natomiast nie warto sięgać po tańsze materiały.

Nie przegap: Termomodernizacja budynku – co to jest? Dofinansowanie na termomodernizację domu 2023

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij