🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak usytuować dom na wąskiej działce?

Jak usytuować dom na wąskiej działce?

Można śmiało stwierdzić, że jeśli nie ogranicza nas wielkość działki, to wybór projektu, zależy od naszego gustu czy zasobności portfela. Co jednak w przypadku, gdy kupiona przez nas ziemia posiada pewne niedogodności, które mogą utrudnić budowę? Takim problemem może być np. niezbyt szeroka działka. Sprawdź, jak maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń i znaleźć dom na wąską działkę.

Dom na wąską działkę — ile powinien mieć kondygnacji

Większość projektów, które swoimi parametrami dostosowane zostały do wąskich działek, to domy o dwóch kondygnacjach lub takie, w których możliwa jest adaptacja poddasza. Rzadko zdarza się, aby dom na wąską działkę był budynkiem parterowym, ponieważ architekci starają się w maksymalny sposób zaaranżować przestrzeń użytkową budynku.

Za wąską działkę uważa się taką, której szerokość nie przekracza 16 m2. W takiej sytuacji decydując się na dom parterowy, trzeba mieć na uwadze fakt, że działka, na której stanie budynek powinna być stosunkowo długa.

Wąska działka nowe możliwości usytuowania budynku

W sytuacji, gdy szerokość działki, na której chcemy wybudować nasz dom, jest mniejsza niż 16 m, wtedy budynek może zostać usytuowany z jednej strony 1,5 metra od granicy działki (tylko ta część elewacji bez otworów okiennych i drzwiowych), a z drugiej strony 4 metry (w przypadku elewacji z oknami). Jeśli szerokość działki jest równa 16 metrów, wtedy należy trzymać się ustawowych odległości, czyli zachować po 3 metry od granic działki (elewacja bez otworów) oraz 4 metry w przypadku elewacji z oknami i drzwiami.

Jak usytuować dom na wąskiej działce?

Jak dostosować dom do wąskiej działki?

Mówi się, że projekt idealnego domu na wąską działkę to taki, który zakłada budowę budynku o szerokości wynoszącej 10 metrów. Tylko pytanie, jak ustawić dom na wąskiej działce, aby ten był w pełni funkcjonalny? Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy przede wszystkim zastanowić się: w jak dużym domu chcę mieszkać oraz jak długą działkę posiadam. Te informacje pozwolą dokonać dobrego wyboru — czy lepszy będzie dom parterowy, piętrowy czy może z poddaszem.

Myśląc o tym, jak wybudować dom na wąskiej działce, należy pamiętać również o pomieszczeniach dodatkowych takich jak np. garaż. W sytuacji, gdy marzy nam się garaż umieszczony w bryle budynku, to przy wąskich działkach świetnie sprawdzi się projekt, w którym znajduje się on w kondygnacji podziemnej. Wtedy powierzchnię, która powstała nad garażem, można zaaranżować jako taras. Takie rozwiązanie pozwoli na sporą oszczędność miejsca.

Jak zaprojektować dom na wąskiej działce

Stawiając dom jak najbliżej granicy działki, trzeba pamiętać o tym, że w ten sposób ograniczony zostanie dostęp do naturalnego światła na jednej z bocznych ścian budynku. Takie rozwiązanie co prawda pozwoli na wybór projektu o większej szerokości, ale jednocześnie sprawi, że trzeba będzie w odpowiedni sposób zaprojektować pomieszczenia w domu.

W miejscu pozbawionym dostępu do naturalnego światła powinny znajdować się pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia, spiżarnia czy kotłownia, aby dyskomfort związany z brakiem okien był jak najmniejszy. Chcąc zachować duże nasłonecznienie, warto pomyśleć również o narożnych oknach oraz oknach umieszczonych w bocznych wnękach długich ścian. Dodatkowo wjazd na działkę powinien znajdować się od północy lub od wschodu, wtedy ogrodowa elewacja będzie cały czas nasłoneczniona.

Wąska działka a budowa domu

Budując dom na wąskiej działce, warto poznać kilka architektonicznych trików, które pozwolą w dobry sposób dostosować budynek do wymagań terenu. Jednym z nich jest umieszczenie drzwi wejściowych na węższej ścianie lub w rogu budynku, dzięki czemu łatwiej będzie zagospodarować przestrzeń. Warto też nie przesadzać z ilością zdobień, szczególnie na elewacji, na której znajdują się drzwi wejściowe.

Wyjątkowo stylowo będzie prezentował się niewielki balkon na górnej kondygnacji przyozdobiony jedynie efektowną poręczą. Dodatkowo wjazd do garażu podziemnego, powinien znajdować się nieopodal drzwi wejściowych (po stronie wejścia na ulicę). Takie rozwiązanie znacząco ułatwi wjazd do garażu. Chcąc zachować estetykę, warto oddzielić podjazd od ścieżki wejściowej pionową ścianą z roślin czy pnączy.

Jaki typ zabudowy warto wybrać na wąską działkę?

Jaki dom na wąskiej działce? W przypadku wąskich działek, ze względu na oczywiste ograniczenia, najczęściej znaleźć można projekty budynków dwukondygnacyjnych. Oczywiście można wybudować parterowy dom na wąskiej działce, jednakże takie projekty należą do zdecydowanej rzadkości.

Bez znaczenia pozostają też style architektoniczne. Na małych powierzchniach znajdują się przepiękne nowoczesne domy, ale również małe dworki czy też domy zaprojektowane w stylu klasycznym. Decydując się jednak na konkretny projekt, warto rozważyć, czy estetyka na pewno powinna przeważać nad funkcjonalnością.

Dom na wąskiej działce parterowy

Decydując się na dom parterowy, należy mieć na uwadze fakt, że raczej nie będzie miał on większej powierzchni niż 150 m2. Taki dom z reguły ma też nie więcej niż 3 pokoje i posiada maksymalnie 1 stanowisko garażowe. Domy parterowe często wybierane są przez inwestorów, którym zależy na budowie domów letniskowych lub typowo wakacyjnych.

Jak usytuować dom na wąskiej działce?

Nowoczesny dom na wąskiej działce

Nowoczesna architektura idealnie pasuje do małych i wąskich działek. Prosta elewacja, brak zdobień oraz stonowane kolory sprawiają, że przestrzeń wokół wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo ogromną zaletą takich domów są duże okna. Przeszklenia sprawiają, że do wnętrza domu dociera duża ilość światła dziennego.

Dom na wąską działkę z garażem

Mały dom na wąskiej działce zajmuje i tak dużo miejsca, przez co bardzo ciężko jest ulokować garaż poza bryłą budynku. Najczęściej spotkać można się z projektami, w których garaż wysunięty jest do przodu lub znajduje się w podziemiach.

Wąskie działki a przepisy prawa budowlanego

Przed zakupem konkretnej działki, warto zapoznać się z zapisami prawa budowlanego. Aktualnie w Polsce, zwłaszcza pod dużymi miastami, większość ofert sprzedaży stanowią niezbyt szerokie działki, często nie większe niż 13 metrów.

Wąska działka a prawo budowlane

Przepisy dotyczące prawa budowlanego zostały sprecyzowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W dokumencie zostały określone normy podstawowe odległości od granicy działki i dla tych, których szerokość wynosi nie więcej niż 16 metrów, dopuszcza się mniejsze odstępy pomiędzy budynkiem a granicą działki niż na działkach o standardowej wielkości.

Wąska działka przepisy budowlane

Dla wąskich działek, gdzie szerokość wynosi nie więcej niż 16 metrów, dopuszcza się zastosowanie jedynie 1,5-metrowego odstępu pomiędzy ścianą bez okien a granicą działki. Jeśli ściana posiada okna lub drzwi, wtedy odstęp pomiędzy nią a granicą działki powinna wynosić minimum 4 metry.

Wąska działka przepisy

Uwaga! Jeśli sąsiadująca działka nie jest zabudowana, wtedy inwestor nie ma obowiązku zachowywania powyższych odległości.

Dom na wąskiej działce przepisy

Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż 1,5 metra od balkonu, tarasu, gzymsu, okapu, daszku, schodów, rampy itd.

Wady i zalety budowania domu na wąskiej działce

Wiele osób często rezygnuje z kupna tego typu działek, twierdząc, że budowa domu na takim gruncie może być bardzo problematyczna. Prawdą jest, że większość działek w Polsce dostępnych na sprzedaż posiada niestandardowe rozmiary, a ich szerokość często nie przekracza 16 czy nawet 14 metrów. Jednakże budowa domu na wąskiej działce może mieć tyle samo wad, co zalet.

Zdecydowanym atutem wąskiej działki będzie niższy koszt inwestycji. Zarówno zakup gruntu, jak i sama budowa powinna być znacznie tańsza (oczywiście zależy to również od użytych materiałów). Wąska działka sprawi też, że nie będzie na niej miejsca na przypadkowy i niefunkcjonalny projekt domu, ponieważ na mniejszej przestrzeni wszystko powinno być dokładnie przemyślane. Niestety, na wąskim gruncie nie da się postawić parterowej, dużej i rozłożystej rezydencji z ogrodem. Większość projektów dużych domów zakłada budowę budynków dwukondygnacyjnych, co może być problematyczne dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Jak usytuować dom na wąskiej działce?

Zobacz przykłady projektów domów na wąską działkę

Na naszym portalu znaleźć można wiele projektów domów na wąską działkę. Wśród ofert znajdują się te bez garażu, jak i z garażem 1 czy nawet 2-stanowiskowym, o różnej powierzchni oraz zaprojektowane w dowolnym stylu. Dla miłośników ekologii i zdrowego trybu życia znajdą się również projekty domów energooszczędnych.

Dom na wąskiej działce realizacje domów energooszczędnych

Wśród ofert projektów domów energooszczędnych znaleźć można te do zabudowy wolnostojącej oraz bliźniaczej. Przykładem energooszczędnego bliźniaka jest projekt Everett DCBL36, który potrzebuje działki o minimalnej szerokości 9,9 metra. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 159,79 m². Budynek cechuje się prostą bryłą i posiada dach dwuspadowy, a więc jego budowa nie powinna pochłonąć dużych środków finansowych.

Bliźniak, dzięki temu, że jest domem dwupiętrowym, ma doskonale oddzieloną strefę dzienną od nocnej, a w domu spokojnie może się pomieścić nawet 7-osobowa rodzina. Budynek został zaprojektowany w stylu typowo nowoczesnym, a więc idealnie wpisze się w trendy nowo powstających osiedli.

Dom na wąskiej działce projekt z garażem dwustanowiskowym

Przeglądając projekty na wąskie działki, w zdecydowanej większości możemy trafić na propozycję domów, które mają zaplanowany jedynie garaż z jednym stanowiskiem. Na naszym portalu znajdują się również budynki z garażem, który pomieści dwa samochody. Przykładem jest Elastyczny D26 wariant I, który potrzebuje działki o minimalnej szerokości 14,24 metra.

Budynek o powierzchni 133,83 m² posiada 4 pokoje, w tym jeden połączony z jadalnią. Dom jest dwupiętrowy, dzięki czemu w łatwy sposób można oddzielić strefę dzienną od nocnej. W bryle budynku znajduje się garaż na 2 stanowiska, do którego można dostać się, wchodząc przez wiatrołap i kotłownię.

Projekty domów wąska działka — domy parterowe wolnostojące

Domy parterowe wolnostojące zaprojektowane na wąską działkę, najczęściej mają powierzchnię nie większą niż 131 m2. Przykładem takiego domu jest projekt Omega, który zmieści się na działce o minimalnej szerokości 14,99 metrów. W budynku znajdują się 4 pokoje, z czego jeden z nich połączony jest z sypialnią.

Do każdego z pomieszczeń można wejść przez długi korytarz, który ciągnie się przez całą długość domu. Projekt zakłada aranżację spiżarni oraz pomieszczenia gospodarczego, a na poddaszu znajduje się strych o powierzchni 18 m2.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Działka
Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?
17 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość las...

Działka
Działka rekreacyjna
24 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka rekreacyjna – czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się dla Ciebie azylem – miejscem wypoczy...

Działka
Zabudowa zagrodowa – co to jest i jakie warunki powinna spełniać?
16 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa zagrodowa – czym jest zabudowa zagrodowa i jakie warunki powinna spełniać?

Zabudowa zagrodowa nie we wszystkich przepisach prawa jest definiowana jednoz...

Działka
Pompa zanurzeniowa
21 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwal...

Działka
Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?
17 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość las...

Działka
Działka rekreacyjna
24 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka rekreacyjna – czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się dla Ciebie azylem – miejscem wypoczy...

Działka
Zabudowa zagrodowa – co to jest i jakie warunki powinna spełniać?
16 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa zagrodowa – czym jest zabudowa zagrodowa i jakie warunki powinna spełniać?

Zabudowa zagrodowa nie we wszystkich przepisach prawa jest definiowana jednoz...

Działka
Pompa zanurzeniowa
21 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwal...