Budowa domu na wąskiej działce – o czym pamiętać i jak usytuować dom na wąskiej parceli?

Jaki wybrać dom na wąską działkę, by był funkcjonalny i jednocześnie spełniał wymagania prawa budowlanego? Jak się okazuje, dopasowanie projektu domu do działki o szerokości mniejszej niż 16 m to nie lada wyzwanie, dlatego przeczytaj nasz poradnik, który ułatwi Ci to zadanie.
Jak przygotować się do budowy domu na wąskiej działce?
Wąska działka a budowa domu to tylko pozornie wykluczające się pojęcia. Do zakupu takiego gruntu zachęca zazwyczaj jego niska cena lub atrakcyjne położenie. A czy budowa domu na wąskiej działce jest możliwa? Jak najbardziej, tyle że wymaga odpowiedniego przygotowania.
Najważniejsze to wybrać właściwy projekt domu na wąską działkę, ponieważ nie każdy zmieści się na wąskiej parceli. Ponadto należy pamiętać, że przepisy narzucają zachowanie minimalnych odległości budynku od granicy działki, co również może utrudnić wybór odpowiedniego projektu. Dodatkowe ograniczenia może narzucać Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który warto przejrzeć przed wyborem koncepcji architektonicznej budynku. Dobrą informacją jest to, że znalezienie projektu domu na wąską działkę nie stanowi dzisiaj problemu – bogaty wybór takich budynków jednorodzinnych dostępny jest choćby w Extradom.
Jakie są minimalne wymiary wąskiej działki i odległości domu od granicy?
Przepisy budowlane nie narzucają ograniczeń, jeśli chodzi o minimalną wielkość działki, ale wskazują, jaka powinna być zachowana odległość budynku od granicy parceli. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Standardowo minimalna odległość budynku od granicy działki powinna wynosić 4 m w przypadku ściany z oknami i drzwiami lub 3 m, jeśli w kierunku granicy parceli zwrócona będzie ściana nieposiadająca otworów okienno-drzwiowych.
Wyjątkiem jest jednak właśnie wąska działka – odległość od granicy domu na takiej parceli może być bowiem znacznie mniejsza – nawet 1,5 m lub w przypadku ściany bez okien i drzwi, a także pod warunkiem, że taki dystans dopuszcza MPZP. Na tych samych zasadach może być też dopuszczalna budowa domu tuż przy granicy sąsiedniej działki.
Jeśli jednak szerokość działki jest równa 16 metrów, wtedy należy trzymać się ustawowych odległości, czyli zachować po 3 metry od granic działki (elewacja bez otworów) oraz 4 metry w przypadku elewacji z oknami i drzwiami. Natomiast jeżeli sąsiednia działka nie jest zabudowana, nie ma w ogóle obowiązku przestrzegania powyższych zaleceń.
Czy można zatem wybudować dom na działce o szerokości 10 m? Budowa domu w granicy na wąskiej działce w głównej mierze zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, bo według jego wytycznych trzeba będzie wybrać odpowiedni projekt budynku. Warto jednak wiedzieć, że są gotowe projekty domów o szerokości nawet 6 m, co w praktyce oznacza, że wystarczająca może się okazać działka budowlaną 10 m szerokości. Tym bardziej więc znajdziemy dom na wąską działkę 13 m, 14 m, 15 i 16 m.
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?
Dom na wąskiej działce – jaki projekt domu wybrać?
Jaki dom na wąską działkę będzie najlepszy? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że taki budynek będzie dość wąski, dlatego lepszym wyborem będą projekty domów z poddaszem lub piętrowych. Dom parterowy na wąskiej działce może okazać się zbyt mały i nie zaspokajać potrzeb pod względem liczby i wielkości pomieszczeń.
Trzeba też mieć świadomość, że właśnie dlatego najczęściej projektanci proponują mały dom na wąską działkę, zazwyczaj o powierzchni użytkowej od 50 do 130 m2. Zbyt wysoki i jednocześnie wąski budynek jest po prostu nieestetyczny i nieproporcjonalny.
Jeśli chodzi o stylistykę, na wąskiej działce najlepiej prezentują się domy o tradycyjnej architekturze, ale znaleźć można również atrakcyjne projekty domów nowoczesnych, które świetnie wyglądają na parceli o niewielkiej szerokości. Najlepszym przykładem są domy w stylu nowoczesnej stodoły, które z założenia mają prostą i zwartą bryłę.
Warto też zauważyć, że na sąsiadujących ze sobą wąskich działkach często wznosi się domy w zabudowie bliźniaczej, które przylegają do siebie jedną wspólną ścianą.
Odsyłamy Cię do naszego artykułu: Jak zaprojektować funkcjonalny dom aby mieszkać wygodnie?
Jak dostosować projekt domu do wąskiej działki?
Zacznijmy od tego, jak usytuować dom na wąskiej działce. Warto tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę, od której strony będzie dostęp do drogi publicznej – jeśli od węższej granicy działki, wejście do budynku również powinno być przewidziane na jego węższej ścianie lub w narożniku. Takie rozwiązanie ma też dodatkową zaletę, ponieważ pozwala uniknąć zbyt długiego holu i wąskich pomieszczeń.
Kolejną ważną kwestią jest w jakiej odległości od granicy naszej parceli będą znajdować się kolejne budynki. Jeżeli sąsiedni dom jest dość blisko, lepiej będzie od jego strony nie planować pomieszczeń dziennych, czyli np. salonu, który przez sąsiedztwo innego budynku może być gorzej doświetlony i nie zapewniać odpowiedniej prywatności. Od tej strony można natomiast umieścić pomieszczenia gospodarcze, łazienkę czy kuchnię.
Zagospodarowanie długiej i wąskiej działki należy dobrze przemyśleć także pod względem korzystania z posesji. Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli wyjście z tarasu do ogrodu znajduje się od tyłu, co wymaga również zachowania odpowiedniej odległości budynku od tylnej granicy parceli.
Dom na wąskiej działce parterowy
Decydując się na dom parterowy na wąską działkę, należy mieć na uwadze fakt, że raczej nie będzie miał on większej powierzchni niż 150 m2. W praktyce na takiej parceli mieszczą się zazwyczaj budynki o wielkości maksymalnie 80 m2. Taki dom z reguły ma zatem nie więcej niż 3 pokoje i posiada maksymalnie 1 stanowisko garażowe. Jest to więc dobre rozwiązanie dla singli oraz bezdzietnych par i seniorów, dla których pokonywanie schodów stanowi coraz większy problem. Takie niewielkie domy parterowe często wybierane są przez inwestorów, którym zależy na budowie domów letniskowych lub typowo wakacyjnych.
Dom na wąską działkę parterowy będzie ma dość wąską bryłę, do której wejście może być przewidziane albo na węższej, albo na szerszej ścianie w zależności od położenia i kształtu parceli. Funkcjonalność takiego niewielkiego budynku można poprawić, decydując się na strych lub podpiwniczenie, w którym można umieścić np. pomieszczenia gospodarcze typu pralnia i suszarnia.
Przykładem takiego domu parterowego na wąską działkę jest projekt domu Omega. Można go wybudować na działce o szerokości 14,99 m. W budynku znajdują się 4 pokoje, z czego jeden z nich połączony jest z sypialnią. Do każdego z pomieszczeń można wejść przez długi korytarz, który ciągnie się przez całą długość domu. Projekt zakłada aranżację spiżarni oraz pomieszczenia gospodarczego, a na poddaszu znajduje się strych o powierzchni 18 m2.
Nowoczesny dom na wąskiej działce
Nowoczesna architektura idealnie pasuje do małych i wąskich działek. Prosta elewacja, brak zdobień oraz stonowane kolory sprawiają, że przestrzeń wokół wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo ogromną zaletą takich domów są duże okna. Przeszklenia sprawiają, że do wnętrza domu dociera duża ilość światła dziennego.
Nowoczesny dom na wąską działkę może być zarówno parterowy, jak i z dodatkową kondygnacją. Warto tutaj zwrócić uwagę na projekty domów typu nowoczesna stodoła, czy też uwspółcześnionych wersji domów typu kostka.
Czy dom z garażem sprawdzi się na wąskiej działce?
Rozważając dom na wąską działkę z garażem, warto mieć na uwadze fakt, że mały dom na takiej parceli zajmuje i tak dużo miejsca, przez co bardzo ciężko jest ulokować garaż poza bryłą budynku. Najczęściej spotkać można się więc z projektami, w których garaż wysunięty jest do przodu lub znajduje się w podziemiach. Garaż na wąskiej działce można też umieścić bezpośrednio w bryle budynku, ale wówczas zmniejsza się powierzchnia mieszkalna, dlatego rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w przypadku domów z poddaszem lub piętrowych.
A czy da się wybudować dom na wąską działkę z garażem dwustanowiskowym? Może być to dość trudne, ale jest wykonalne. Najczęściej projektanci proponują w takim przypadku garaż dobudowany do budynku mieszkalnego, którego dach można zagospodarować na przestronny taras.
Przykładem jest Elastyczny D26 wariant I, który potrzebuje działki o minimalnej szerokości 14,24 metra. Budynek o powierzchni 133,83 m² posiada 4 pokoje, w tym jeden połączony z jadalnią. Dom jest dwupiętrowy, dzięki czemu w łatwy sposób można oddzielić strefę dzienną od nocnej. W bryle budynku znajduje się garaż na 2 stanowiska, do którego można dostać się, wchodząc przez wiatrołap i kotłownię.
Jakie są wady i zalety budowania domu na wąskiej działce?
Wiele osób często rezygnuje z kupna tego typu działek, twierdząc, że budowa domu na takim gruncie może być bardzo problematyczna. Prawdą jest, że większość działek w Polsce dostępnych na sprzedaż posiada niestandardowe rozmiary, a ich szerokość często nie przekracza 16 czy nawet 14 metrów. Jednakże budowa domu na wąskiej działce może mieć tyle samo wad, co zalet.
Zdecydowanym atutem wąskiej działki będzie niższy koszt inwestycji. Zarówno zakup gruntu, jak i sama budowa powinna być znacznie tańsza (oczywiście zależy to również od użytych materiałów). Wąska działka sprawi też, że nie będzie na niej miejsca na przypadkowy i niefunkcjonalny projekt domu, ponieważ na mniejszej przestrzeni wszystko powinno być dokładnie przemyślane. Dom na wąskiej działce z racji niewielkiej powierzchni użytkowej będzie też ekonomiczny w użytkowaniu, szczególnie gdy wybudujemy go w energooszczędnej technologii.
Niestety, na wąskim gruncie nie da się postawić parterowej, dużej i rozłożystej rezydencji z ogrodem. Większość projektów dużych domów zakłada budowę budynków dwukondygnacyjnych, co może być problematyczne dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Doskonale jednak na wąskiej działce prezentują się małe domki, które są idealne dla seniorów, ale także dla młodych małżeństw czy singli.
Wadą domu na wąskiej działce jest zazwyczaj trudność w zagospodarowaniu podwórka i ogrodu, których niewielka powierzchnia nie pozwala na swobodę aranżacji. Z drugiej strony dla niektórych osób może być to zaletą, ponieważ utrzymanie takiej posesji nie będzie wymagające pod względem nakładów pracy i środków finansowych.
O czym musimy wiedzieć przed rozpoczęciem wspólnej budowy domu?
Zobacz przykłady projektów domów na wąską działkę
Poniżej znajdziesz najciekawsze projekty domów na wąską działkę. Wśród nich są domy parterowe, z poddaszem i piętrowe, a także o różnej architekturze i różnych rozwiązaniach, jeśli chodzi np. o usytuowanie garażu.
Projekt domu KA131 SZ
Projekt domu HomeKoncept-91
Projekt domu Dom przy Kolorowej 2
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Dodano: 18.05.2020 | Zaktualizowano: 03.01.2022
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora