Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Wycinka drzew – ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Wycinka drzew

Wycinka drzew bez pozwolenia wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami, nawet jeśli podejmujesz się jej na własnej działce. Nowelizacja ustawy, która umożliwiała wycinanie drzew i krzewów, jest już dawno nieaktualna, a moc prawną miała zaledwie przez 4 miesiące. Jakie zatem przepisy dotyczące wycinki drzew na działce obowiązują w 2021 roku?

Projekt domu z ogrodem to marzenie wielu osób. Przy jego aranżacji warto z rozsądkiem podejść do sadzenia roślin, a zwłaszcza drzew i krzewów. Ich usunięcie w przyszłości może okazać się kłopotliwe.

Wycinka drzew – jakie przepisy obowiązują w 2021 roku?

Wydawać by się mogło, że skoro drzewo znajduje się na Twojej działce, to masz prawo je wyciąć, tym bardziej, gdy sam je zasadziłeś. Nic bardziej mylnego. W większości przypadków, zanim zdecydujesz się usunąć krzew lub drzewo znajdujące się na Twojej posesji, musisz taki zamiar zgłosić. Co więcej, nie zawsze otrzymasz zgodę na takie działanie. Brzmi absurdalnie?

Podobnego zdania byli samorządowcy, dlatego w lutym 2017 roku została wprowadzona nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która zapewniła możliwość wykonywania wycinki drzew bez zezwolenia. Efekt? Masowe wycinki drzew i krzewów, które prowadziły do wielu nadużyć. W czasie zaledwie kilku miesięcy wycięto mnóstwo zdrowych drzew. I właśnie dlatego od 17 czerwca 2017 roku pojawiły się nowe przepisy, które na powrót odebrały możliwość wycinki bez zezwolenia.

Trudno się w tym połapać? Musisz wiedzieć, że obecnie obowiązuje ustawa z dnia 16 kwietnia 2014 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z jej zapisem Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.

Wycinka drzew w 2021 roku wiąże się zatem z koniecznością uzyskania zgody od włodarza miejscowości.

Wycinka drzew – kiedy można ją przeprowadzić?

W większości przypadków wycinka drzew lub krzewów możliwa jest dopiero po złożeniu stosownego wniosku i uzyskaniu pisemnej zgody na jej przeprowadzenie. Wniosek należy złożyć do urzędu gminy lub miasta. Czynność tę wykonać może także użytkownik działki (np. dzierżawca), lecz potrzebna będzie również zgoda właściciela nieruchomości.

Pewne ograniczenia czasowe dotyczą miejsc wykorzystywanych przez ptaki. W tym przypadku wycinka drzew lub krzewów może się odbyć jedynie poza ich okresem lęgowym.

Co istotne, zgoda na wycięcie drzewa bardzo często uzależniona jest od przesadzenia drzewa we wskazane miejsce bądź jego zastąpienia innym okazem.

Wycinka drzew – kiedy trzeba uzyskać pozwolenie?

Wycinka drzew na działce budowlanej może okazać się niezbędna, aby móc kontynuować prace budowlane. Zazwyczaj nie ma problemu z uzyskaniem zgody na takie działanie, choć trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na wydanie decyzji może trwać do 30 dni. W okresie od 1 marca do 15 października o uzyskanie zgody będzie trudniej, ponieważ jest to okres lęgowy wielu gatunków ptaków.

Warto także wiedzieć, że jedyna sytuacja, w której zgoda właściciela działki nie jest potrzebna na usunięcie drzew lub roślin z jego terenu, to wycinka drzew pod liniami energetycznymi. Użytkownik może złożyć wniosek bez zgody właściciela, o ile drzewo zagraża w jakiś sposób liniom energetycznym.

A co z osobami, które dysponują lasem na własność? Wycinka drzew w lesie prywatnym jest jak najbardziej możliwa. Należy jedynie dostosować się do prawa leśnego, które nakazuje racjonalne użytkowanie lasu. Jego całkowite wykarczowanie nie wchodzi zatem w grę.

Zobacz też: Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Wycinka drzew na działce – co powinien zawierać wniosek?

Zamierzasz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wycinkę drzewa lub krzewu, który znajduje się na Twojej działce? W takim razie musisz się do tego odpowiednio przygotować. Potrzebować będziesz zarówno danych osobowych (imię i nazwisko, adres), jak i dokumentów poświadczających tytuł prawny władania nieruchomością.

To nadal nie wszystko. We wniosku powinny znaleźć się informacje dotyczące roślin, które zamierzasz wyciąć. Jakie dokładnie?

 • Nazwa gatunku drzewa lub krzewu.
 • Obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm.
 • Przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew (związane z działalnością gospodarczą czy też nie).
 • Przyczynę oraz termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu.
 • Wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy.

Jak mierzyć obwód drzewa do wycinki?

 1. Znajdź najwyższy punkt naturalnego podłoża styczny z pniem. Będzie to punkt A.
 2. Od tego punktu odmierz 130 cm w kierunku wierzchołka drzewa. Odnaleziony punkt oznacz jako B.
 3. Dokonaj dokładnych pomiarów obwodu pnia pomiędzy punktami A i B, aby znaleźć minimalny obwód na tym odcinku.

Jeżeli urząd uzna, że nie podałeś wszystkich wymaganych informacji albo nie dołączyłeś potrzebnych dokumentów do wniosku, to wezwie Cię do ich uzupełnienia. Będziesz mieć wówczas 7 dni na uzupełnienie braków formalnych.

Ponadto, możesz spodziewać się wizyty urzędnika na Twojej działce, który dokona oględzin i stwierdzi, czy aby na pewno wycinka drzewa jest możliwa i słuszna. Dokona także niezbędnych pomiarów. W rzadkich przypadkach może się okazać, że Twój wniosek wymaga uzgodnienia z innymi instytucjami. Skutkować będzie to wydłużeniem czasu na wydanie decyzji z 30 do nawet 60 dni.

Wycinka drzew na działce

Przeczytaj: Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Wycinka drzew bez zezwolenia – kiedy jest możliwa?

Nie zawsze wycinka drzew na własnej działce wiąże się z obowiązkiem uzyskiwania pozwolenia. Niekiedy możesz pozwolić sobie na większą dowolność aranżacji ogrodu.

W niektórych przypadkach wycięcie jest możliwe niemal od razu, inne sytuacje mogą wymagać dokonania zgłoszenia. Dotyczy to m.in. drzew, których wiek wynosi poniżej 5 lat. Ponadto, usunąć bez pozwolenia można rośliny, które rosną na plantacjach krzewów i drzew.

Wycinka drzew na własnej posesji nie wymaga także pozwolenia, gdy dotyczy drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza określonych ustawowo wartości. W zależności od rodzaju drzewa wynoszą one od 50 do 80 cm. Górna wartość, a więc 80 cm w obwodzie pnia dotyczy takich drzew jak topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty.

Wycinka drzew owocowych także nie wymaga zgody prezydenta miasta czy burmistrza. Wycinać nie można jedynie drzew owocowych, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Wyciąć można również krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m².

Wycinka drzew – ile kosztuje?

Sama zgoda na wycięcie drzewa nie wystarczy. Usunięcie drzewa lub krzewu jest możliwe dopiero po uiszczeniu wyznaczonej opłaty. Im większy obwód drzewa, tym koszt wycięcia wzrasta. Jeśli chcesz wyciąć stare i duże drzewo, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Ile kosztuje wycinka drzew?

Aktualny cennik wycinki drzew:

 • obwód 25 cm –  270 zł
 • obwód 26-50 cm – 410 zł
 • obwód 51-100 cm – 640 zł
 • obwód 101-200 cm – 1000 zł
 • obwód 201-300 cm – 1500 zł
 • obwód 301-500 cm – 2100 zł
 • obwód 501-700 cm – 2700 zł
 • obwód powyżej 700 cm – 3500 zł

Dokładne stawki możesz sprawdzić w rozporządzeniu ministra środowiska z 3 lipca 2017 w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, Dz.U. 2017 poz. 1330.

Kiedy należy zapłacić za wycinkę? Opłatę uiszcza się w terminie 14 dni od dnia, w którym zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu stało się ostateczne.

Nie w każdym przypadku musisz płacić za wycinkę drzewa. Jeśli w zamian przesadzisz drzewo lub krzewy i zachowują one żywotność po upływie 3 lat od momentu ich posadzenia, to opłata zostanie umorzona. Przez ten czas będzie odroczona aż do czasu otrzymania decyzji urzędowej.

Zwolnienie z kosztów obejmuje także usunięcie gatunku, na który nie jest wymagane zezwolenie. Płacić nie trzeba także, gdy wycinka drzewa jest związana z pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości. Bez opłat można również usunąć nasadzenia zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia w obiektach budowlanych.

Nie przegap: Wybór działki pod budowę domu – co warto wiedzieć

Wycinka drzew bez pozwolenia

Wycinka drzew 2021 – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli usuniesz drzewo lub krzew na działce bez wymaganej zgody, to możesz spodziewać się administracyjnej kary pieniężnej. Otrzymać mogą ją również osoby, które z premedytacją niszczą tereny zielone m.in. przez zastosowanie szkodliwych substancji chemicznych.

Nie za każde wycięte drzewo trzeba jednak płacić. Jeśli dany gatunek nie znajduje się w urzędowym cenniku, to w takim przypadku należy ponieść jedynie koszt, który związany jest z usługą wycięcia drzewa. Taką usługę świadczą specjalistyczne firmy, a ich cennik może być zależny chociażby od lokalizacji czy wielkości drzewa.

Pewne wątpliwości pojawiają się co wysokości podatku VAT związanego z wycinką. Jaki VAT za wycinkę drzewa należy zatem doliczyć? Jeśli usługi związane są z zagospodarowaniem terenów zieleni, to wówczas naliczana jest 8% stawka VAT.

Jeśli nie jesteś pewien, co do tego, czy możesz wyciąć dane drzewo na Twojej posesji, to warto zajrzeć do ustawy z 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody z późn. zmianami, tekst ujednolicony Dz.U. 2018 poz. 1614.

Nielegalna wycinka drzew – gdzie ją zgłosić?

Nielegalna wycinka drzew jest oczywiście karalna i każdy ma prawo ją zgłosić. Jeśli podejrzewasz, że dana osoba dokonała wycinki drzew bez wymaganego pozwolenia, to możesz zgłosić to do Wydziału Środowiska. Niezbędne będzie podanie adresu, a gdy jest taka możliwość, także lokalizacji na mapie oraz załączenie zdjęć. Jeśli nie jesteś stroną w sprawie, to niestety nie zostaniesz poinformowany o przebiegu postępowania.

Chcesz usunąć drzewo lub krzew, który rośnie na Twojej działce? Sprawdź dokładnie, czy na pewno możesz to zrobić zgodnie z prawem. W innym przypadku mogą czekać Cię konsekwencje finansowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Ogród zimowy
11 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

Jeśli często organizujesz dla swoich gości i domowników spotkania pod gołym niebem, z pewnością wiesz, że kapryśna aura po...

Ogród i Taras
Ogród deszczowy
28 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest ogród deszczowy i jak go zaprojektować?

Ogród deszczowy – brzmi intrygująco? Mimo że samo sformułowanie wielu osobom kojarzy się z tropikalnymi lasami deszczowymi...

Ogród i Taras
Skalniak w ogrodzie
26 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaaranżować nowoczesny skalniak w ogrodzie? Pomysły na ogród skalny

Skalniak w ogrodzie warto rozważyć przynajmniej z kilku powodów. Niewątpliwie...

Ogród i Taras
Przedogródek
15 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak urządzić nowoczesny przedogródek? Co możemy w nim posadzić?

Przedogródek to przestrzeń łącząca to, co publiczne, z obszarem prywatnym. Je...

Ogród i Taras
Ogród zimowy
11 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

Jeśli często organizujesz dla swoich gości i domowników spotkania pod gołym niebem, z pewnością wiesz, że kapryśna aura po...

Ogród i Taras
Ogród deszczowy
28 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest ogród deszczowy i jak go zaprojektować?

Ogród deszczowy – brzmi intrygująco? Mimo że samo sformułowanie wielu osobom kojarzy się z tropikalnymi lasami deszczowymi...

Ogród i Taras
Skalniak w ogrodzie
26 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaaranżować nowoczesny skalniak w ogrodzie? Pomysły na ogród skalny

Skalniak w ogrodzie warto rozważyć przynajmniej z kilku powodów. Niewątpliwie...

Ogród i Taras
Przedogródek
15 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak urządzić nowoczesny przedogródek? Co możemy w nim posadzić?

Przedogródek to przestrzeń łącząca to, co publiczne, z obszarem prywatnym. Je...