Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Wymiary okien

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mogą być niemal dowolne, ponieważ prawo budowlane narzuca jedynie ich minimalną powierzchnię. Choć obecnie najmodniejsze są duże przeszklenia, często o nietypowych rozmiarach, wiele osób decyduje się jednak na standardowe wymiary okien ze względów ekonomicznych. Sprawdź, jakie są typowe rozmiary okien dostępnych w sprzedaży.

Wymiary okien – co warto wiedzieć?

Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, na Twoje życzenie projektant może dokonać w nim wielu zmian – między innymi właśnie zmienić wymiary okien. Jest to zmiana uznawana za nieistotną, a więc nie wymaga uzyskania zgody urzędników i można jej dokonać nawet w trakcie budowy domu.

Wymiary okien – na co warto zwrócić uwagę?

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mają dość duże znaczenie, ponieważ wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale przede wszystkim na stopień doświetlenia wnętrza. Ponadto ich rozmiary decydują o koszcie montażu stolarki okiennej – zasada jest tutaj prosta: im większa jest powierzchnia przeszklenia, tym okno jest droższe.

Aktualnie najmodniejsze są duże przeszklenia, które projektanci umieszczają już nie tylko w domach nowoczesnych, ale też tych o klasycznej architekturze. Szczególnie efektownie prezentują się okna panoramiczne w salonie lub sypialni, ponieważ dzięki nim domownicy mogą podziwiać w całej okazałości swój piękny ogród. Ciekawym rozwiązaniem są również okna narożne, które sprawdzają się np. w kuchni.

Wybór okien jest dzisiaj w ogóle bardzo duży pod względem kształtów, rozmiarów, liczby skrzydeł czy sposobu otwierania. Z tego względu producenci coraz rzadziej prezentują w swoich katalogach standardowe wymiary okien. Zamiast tego udostępniają konfiguratory, które ułatwiają określenie nietypowych parametrów stolarki okiennej.

Wymiary okien a prawo budowlane

Jak wspomnieliśmy na początku, wymiary okien w projekcie budowlanym można zmienić. Musi tego dokonać autor projektu. Na taką zmianę decyduje się wielu inwestorów, którzy chcą np. zmniejszyć przeszklenia w celu obniżenia kosztów inwestycji albo wręcz odwrotnie – pragną zamienić stosunkowo niewielkie okno balkonowe na nowoczesne tarasowe z przesuwnymi drzwiami.

Takie modyfikacje w projekcie są dopuszczalne, ponieważ prawo budowlane pod względem rozmiarów okien w budynku przewiduje w zasadzie jedno ograniczenie: w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien (liczonej w świetle ościeżnic) do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8.

wymiary okien standardowych

ofe-5847238-70488 w-70488

Jakie są standardowe wymiary okien?

Standardowe wymiary okien określone są w normie branżowej BN–85/7153–02, która została opracowana dla producentów okien PCV. Wymienione są w niej okna elewacyjne i balkonowe w kilkudziesięciu typowych rozmiarach, a także typowym sposobie otwierania i podziale kwater. Znajdziemy w niej więc okna uchylne i rozwierno-uchylne oraz jedno- i dwuskrzydłowe. Jeśli chodzi o standardowe wymiary okien dachowych, połaciowych, czy tych najnowocześniejszych panoramicznych i narożnych, są one określane przez samych producentów, dlatego mogą się nieznacznie różnić.

Chcesz wiedzieć więcej? Jakie powinny być nowoczesne okna?

Jakie są wymiary okien typowych dla domu jednorodzinnego?

We współczesnych domach jednorodzinnych o wymiarze okien decyduje przede wszystkim ich architekt, który dopasowuje je do bryły budynku, wielkości pomieszczenia, a także orientacji względem stron świata. Bardzo często są to zatem okna nietypowe – nie tylko pod względem rozmiarów, ale także kształtu czy podziale kwater. Na taką dowolność pozwala dzisiejsza technologia, dzięki której można wyprodukować niemal każdy rodzaj stolarki okiennej.

Wymiary typowych okien interesują przede wszystkim inwestorów szukających ekonomicznych rozwiązań (również deweloperów), ponieważ okna o standardowych rozmiarach są tańsze. W domach jednorodzinnych typowe wymiary okien PCV (stolarka z tego materiału jest wciąż najpopularniejsza i stosunkowo tania) są zatem następujące:

Typ okna PCV Szerokość Wysokość
Okna jednoskrzydłowe uchylne od 565 do 1465 mm 535 lub 835 mm
Okna jednoskrzydłowe rozwieralno-uchylne od 565 do 1465 mm od 1135 do 1635 mm
Okna dwuskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne od 1165 do 2065 mm od 1135 do 1635 mm
Okna trójskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne 2065 lub 2365 mm od 1135 do 1635 mm

Powyższa tabela prezentuje typowe wymiary okien elewacyjnych. Najczęściej stosowane tego rodzaju okna w polskich domach mają wymiary: 1165 × 1135 mm lub 1465 × 1435 mm.

wymiary okien - standardy

Jakie wymiary okien do domu ze względu na rodzaj okna?

Przed podjęciem decyzji, jakie wymiary okien do domu będą najlepsze, należy wziąć pod uwagę także ich rodzaj. Od razu warto wyjaśnić, że jeśli chodzi o materiał, wymiary okien plastikowych i drewnianych są bardzo podobne. Różnice dotyczą maksymalnie 2–3 cm, ponieważ okna drewniane zmieniają swoją wielkość podczas eksploatacji ze względu na działanie czynników zewnętrznych.

W domach jednorodzinnych stosuje się różne rodzaje okien pod względem kształtu i przeznaczenia. Oprócz wspomnianych wyżej okien elewacyjnych, których w każdym budynku jest najwięcej, montuje się również okna dachowe, połaciowe, tarasowe i balkonowe. Poniżej podajemy najczęściej stosowane wymiary takiej stolarki okiennej.

Jeśli wkrótce Cię to czeka, przeczytaj koniecznie nasz tekst: Wymiana okien – jak przebiega wymiana okien w domu?

Wymiary okien dachowych

Typowe wymiary okien dachowych oferowanych przez czołowych producentów są następujące:

 • 55 cm x 78 cm;
 • 55 cm x 98 cm;
 • 66 cm x 98 cm;
 • 66 cm x 118 cm;
 • 78 cm x 98 cm;
 • 78 cm x 118 cm;
 • 78 cm x 140 cm;
 • 94 cm x 118 cm;
 • 94 cm x 140 cm;
 • 114 cm x 118 cm;
 • 114 cm x 140 cm;
 • 134 cm x 98 cm;
 • 78 cm x 160 cm.

Wymiary okien balkonowych

Standardowe wymiary okien balkonowych to:

 • jednoskrzydłowe: 865 mm x 2095 mm, 865 mm x 2195 mm, 865 mm x 2295 mm;
 • dwuskrzydłowe: 1465 × 2085 mm, 1465 × 2185 mm, 1465 × 2285 mm, 1765 × 2085 mm, 1765 × 2185 mm, 1765 × 2285 mm.

Wymiary okien tarasowych

Wymiary okien tarasowych zależą od ich konstrukcji. Najmodniejsze dzisiaj są duże przeszklenia, jednak ich szerokość zazwyczaj nie przekracza 3 metrów, natomiast wysokość 2,5 metra. Co ważne, cała konstrukcja składająca się z kilku skrzydeł nie powinna mieć więcej niż 6,5 metra szerokości.

Wymiary okien połaciowych

Standardowe wymiary okien połaciowych pokrywają się z wymiarami okien dachowych, ponieważ tak naprawdę są to okna o podobnym przeznaczeniu – montuje się je na poddaszach w połaci dachu.

Najczęściej spotykane wymiary okien połaciowych są następujące: 55 cm x 78 cm, 66 cm x 118 cm, 78 cm x 98 cm, 78 cm x 118 cm oraz 94 cm x 140 cm. Warto też wiedzieć, jaki rozmiar mają okna dachowe obrotowe – najpopularniejsze modele mają 78 cm szerokości oraz 118 lub 140 cm wysokości.

Wymiary okien narożnych

Okna narożne są dostępne w sprzedaży dopiero od niedawna i najczęściej wykonywane są na wymiar. W zależności od miejsca montażu wymiary okien narożnych mogą być dokładnie takie same jak wymiary typowych okien elewacyjnych (takie montuje się np. w kuchni) tudzież być od nich mniejsze lub większe. Coraz częściej montuje się np. okna narożne panoramiczne w salonie lub sypialni, a więc ich wymiary mogą być podobne jak wymiary okien tarasowych.

Wymiary okien a stare budownictwo – co warto wiedzieć?

Właściciele starszych mieszkań i domów wcześniej czy później muszą zmierzyć się z problemem wymiany starej stolarki okiennej. Jeśli chodzi o stare budownictwo, wymiary okien mogą się nieznacznie różnić od tych stosowanych dzisiaj. Z dopasowaniem do nich nowoczesnych zamienników nie powinno być jednak problemu, ponieważ wystarczy zamówić u producenta okna na wymiar.

Niezbędne jest jednak podanie właściwych wymiarów starych okien. Jako że stare okna nie były tak precyzyjnie wykonane jak te dzisiejsze, należy je zmierzyć w trzech miejscach: szerokość w górnej, środkowej i dolnej części okna, a ich wysokość z prawej i lewej strony. W przypadku różnic należy uwzględnić najmniejsze wartości.

Polecamy Twojej uwadze: Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Wymiary okien a otwory okienne – o co chodzi?

Kolejną ważną kwestią, o której warto wiedzieć, to wymiary okien a otwór okienny. W projekcie budowlanym najczęściej podane są wymiary otworów, które nie są tożsame z wymiarami okien. Wybierając okna do budynku, należy więc pamiętać, że powinny być one mniejsze z każdej strony co najmniej o 1,5–2 cm w stosunku do otworu.

O czym należy pamiętać przy wybieraniu rozmiarów okien do domu?

Samodzielne określenie prawidłowych wymiarów okien może być dość trudne, szczególnie gdy znamy wyłącznie wymiary otworów okiennych. Pomiary okien najlepiej więc powierzyć fachowcowi (np. przedstawicielowi producenta okien), ponieważ luzy między oknem a murem powinny uwzględniać również rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest okno, a także to, czy otwór jest z węgarkiem, czy bez.

Co więcej, w przypadku określania wymiarów okien balkonowych i tarasowych znaczenie ma również wysokość wylewki oraz inne elementy wykończenia budynku.

A z tego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć o oknach panoramicznych

Jak prawidłowo podawać wymiary okien?

Na koniec warto wyjaśnić, jak podawać wymiary okien – zawsze na początku podajemy ich szerokość, a na drugim miejscu wysokość. Nie ma tutaj znaczenia, czy okno jest poziome, czy pionowe. Zwyczajowo także wymiary okna określane są w milimetrach, ponieważ ta jednostka miary jest bardziej precyzyjna.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Instalacje
Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?
19.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?

Instalacje
Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać?
Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Instalacje
Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?
19.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?

Instalacje
Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
27.10.2022 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
27.10.2022 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Reklama
Zamknij