Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🖤 Rabaty do 3 000 zł 🔥 + Home Profit za 0 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Wymiary okien - poznaj standardy

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mogą być niemal dowolne, ponieważ prawo budowlane narzuca jedynie ich minimalną powierzchnię. Choć obecnie najmodniejsze są duże przeszklenia, często o nietypowych rozmiarach, wiele osób decyduje się jednak na standardowe wymiary okien ze względów ekonomicznych. Sprawdź, jakie są typowe rozmiary okien dostępnych w sprzedaży.

Wymiary okien – co warto wiedzieć?

Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, na Twoje życzenie projektant może dokonać w nim wielu zmian – między innymi właśnie zmienić wymiary okien. Jest to zmiana uznawana za nieistotną, a więc nie wymaga uzyskania zgody urzędników i można jej dokonać nawet w trakcie budowy domu.

Wymiary okien – na co warto zwrócić uwagę?

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mają dość duże znaczenie, ponieważ wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale przede wszystkim na stopień doświetlenia wnętrza. Ponadto ich rozmiary decydują o koszcie montażu stolarki okiennej – zasada jest tutaj prosta: im większa jest powierzchnia przeszklenia, tym okno jest droższe.

Aktualnie najmodniejsze są duże przeszklenia, które projektanci umieszczają już nie tylko w domach nowoczesnych, ale też tych o klasycznej architekturze. Szczególnie efektownie prezentują się okna panoramiczne w salonie lub sypialni, ponieważ dzięki nim domownicy mogą podziwiać w całej okazałości swój piękny ogród. Ciekawym rozwiązaniem są również okna narożne, które sprawdzają się np. w kuchni.

Wybór okien jest dzisiaj w ogóle bardzo duży pod względem kształtów, rozmiarów, liczby skrzydeł czy sposobu otwierania. Z tego względu producenci coraz rzadziej prezentują w swoich katalogach standardowe wymiary okien. Zamiast tego udostępniają konfiguratory, które ułatwiają określenie nietypowych parametrów stolarki okiennej.

Wymiary okien a prawo budowlane

Jak wspomnieliśmy na początku, wymiary okien w projekcie budowlanym można zmienić. Musi tego dokonać autor projektu. Na taką zmianę decyduje się wielu inwestorów, którzy chcą np. zmniejszyć przeszklenia w celu obniżenia kosztów inwestycji albo wręcz odwrotnie – pragną zamienić stosunkowo niewielkie okno balkonowe na nowoczesne tarasowe z przesuwnymi drzwiami.

Takie modyfikacje w projekcie są dopuszczalne, ponieważ prawo budowlane pod względem rozmiarów okien w budynku przewiduje w zasadzie jedno ograniczenie: w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien (liczonej w świetle ościeżnic) do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8.

wymiary okien standardowych

Jakie są standardowe wymiary okien?

Standardowe wymiary okien określone są w normie branżowej BN–85/7153–02, która została opracowana dla producentów okien PCV. Wymienione są w niej okna elewacyjne i balkonowe w kilkudziesięciu typowych rozmiarach, a także typowym sposobie otwierania i podziale kwater. Znajdziemy w niej więc okna uchylne i rozwierno-uchylne oraz jedno- i dwuskrzydłowe. Jeśli chodzi o standardowe wymiary okien dachowych, połaciowych, czy tych najnowocześniejszych panoramicznych i narożnych, są one określane przez samych producentów, dlatego mogą się nieznacznie różnić.

Chcesz wiedzieć więcej? Jakie powinny być nowoczesne okna?

Jakie są wymiary okien typowych dla domu jednorodzinnego?

We współczesnych domach jednorodzinnych o wymiarze okien decyduje przede wszystkim ich architekt, który dopasowuje je do bryły budynku, wielkości pomieszczenia, a także orientacji względem stron świata. Bardzo często są to zatem okna nietypowe – nie tylko pod względem rozmiarów, ale także kształtu czy podziale kwater. Na taką dowolność pozwala dzisiejsza technologia, dzięki której można wyprodukować niemal każdy rodzaj stolarki okiennej.

Wymiary typowych okien interesują przede wszystkim inwestorów szukających ekonomicznych rozwiązań (również deweloperów), ponieważ okna o standardowych rozmiarach są tańsze. W domach jednorodzinnych typowe wymiary okien PCV (stolarka z tego materiału jest wciąż najpopularniejsza i stosunkowo tania) są zatem następujące:

Typ okna PCV

Szerokość

Wysokość

Okna jednoskrzydłowe uchylne

od 565 do 1465 mm

535 lub 835 mm

Okna jednoskrzydłowe rozwieralno-uchylne

od 565 do 1465 mm

od 1135 do 1635 mm

Okna dwuskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne

od 1165 do 2065 mm

od 1135 do 1635 mm

Okna trójskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne

2065 lub 2365 mm

od 1135 do 1635 mm

Powyższa tabela prezentuje typowe wymiary okien elewacyjnych. Najczęściej stosowane tego rodzaju okna w polskich domach mają wymiary: 1165 × 1135 mm lub 1465 × 1435 mm.

wymiary okien - standardy

Jakie wymiary okien do domu ze względu na rodzaj okna?

Przed podjęciem decyzji, jakie wymiary okien do domu będą najlepsze, należy wziąć pod uwagę także ich rodzaj. Od razu warto wyjaśnić, że jeśli chodzi o materiał, wymiary okien plastikowych i drewnianych są bardzo podobne. Różnice dotyczą maksymalnie 2–3 cm, ponieważ okna drewniane zmieniają swoją wielkość podczas eksploatacji ze względu na działanie czynników zewnętrznych.

W domach jednorodzinnych stosuje się różne rodzaje okien pod względem kształtu i przeznaczenia. Oprócz wspomnianych wyżej okien elewacyjnych, których w każdym budynku jest najwięcej, montuje się również okna dachowe, połaciowe, tarasowe i balkonowe. Poniżej podajemy najczęściej stosowane wymiary takiej stolarki okiennej.

Jeśli wkrótce Cię to czeka, przeczytaj koniecznie nasz tekst: Wymiana okien – jak przebiega wymiana okien w domu?

Wymiary okien dachowych

Typowe wymiary okien dachowych oferowanych przez czołowych producentów są następujące:

 • 55 cm x 78 cm,
 • 55 cm x 98 cm,
 • 66 cm x 98 cm,
 • 66 cm x 118 cm,
 • 78 cm x 98 cm,
 • 78 cm x 118 cm,
 • 78 cm x 140 cm,
 • 94 cm x 118 cm,
 • 94 cm x 140 cm,
 • 114 cm x 118 cm,
 • 114 cm x 140 cm,
 • 134 cm x 98 cm,
 • 78 cm x 160 cm.

Wymiary okien balkonowych

Standardowe wymiary okien balkonowych to:

 • jednoskrzydłowe: 865 mm x 2095 mm, 865 mm x 2195 mm, 865 mm x 2295 mm;
 • dwuskrzydłowe: 1465 × 2085 mm, 1465 × 2185 mm, 1465 × 2285 mm, 1765 × 2085 mm, 1765 × 2185 mm, 1765 × 2285 mm.

Wymiary okien tarasowych

Wymiary okien tarasowych zależą od ich konstrukcji. Najmodniejsze dzisiaj są duże przeszklenia, jednak ich szerokość zazwyczaj nie przekracza 3 metrów, natomiast wysokość 2,5 metra. Co ważne, cała konstrukcja składająca się z kilku skrzydeł nie powinna mieć więcej niż 6,5 metra szerokości.

Wymiary okien połaciowych

Standardowe wymiary okien połaciowych pokrywają się z wymiarami okien dachowych, ponieważ tak naprawdę są to okna o podobnym przeznaczeniu – montuje się je na poddaszach w połaci dachu.

Najczęściej spotykane wymiary okien połaciowych są następujące: 55 cm x 78 cm, 66 cm x 118 cm, 78 cm x 98 cm, 78 cm x 118 cm oraz 94 cm x 140 cm. Warto też wiedzieć, jaki rozmiar mają okna dachowe obrotowe – najpopularniejsze modele mają 78 cm szerokości oraz 118 lub 140 cm wysokości.

Wymiary okien narożnych

Okna narożne są dostępne w sprzedaży dopiero od niedawna i najczęściej wykonywane są na wymiar. W zależności od miejsca montażu wymiary okien narożnych mogą być dokładnie takie same jak wymiary typowych okien elewacyjnych (takie montuje się np. w kuchni) tudzież być od nich mniejsze lub większe. Coraz częściej montuje się np. okna narożne panoramiczne w salonie lub sypialni, a więc ich wymiary mogą być podobne jak wymiary okien tarasowych.

Wymiary okien a stare budownictwo – co warto wiedzieć?

Właściciele starszych mieszkań i domów wcześniej czy później muszą zmierzyć się z problemem wymiany starej stolarki okiennej. Jeśli chodzi o stare budownictwo, wymiary okien mogą się nieznacznie różnić od tych stosowanych dzisiaj. Z dopasowaniem do nich nowoczesnych zamienników nie powinno być jednak problemu, ponieważ wystarczy zamówić u producenta okna na wymiar.

Niezbędne jest jednak podanie właściwych wymiarów starych okien. Jako że stare okna nie były tak precyzyjnie wykonane jak te dzisiejsze, należy je zmierzyć w trzech miejscach: szerokość w górnej, środkowej i dolnej części okna, a ich wysokość z prawej i lewej strony. W przypadku różnic należy uwzględnić najmniejsze wartości.

Polecamy Twojej uwadze: Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Wymiary okien a otwory okienne – o co chodzi?

Kolejną ważną kwestią, o której warto wiedzieć, to wymiary okien a otwór okienny. W projekcie budowlanym najczęściej podane są wymiary otworów, które nie są tożsame z wymiarami okien. Wybierając okna do budynku, należy więc pamiętać, że powinny być one mniejsze z każdej strony co najmniej o 1,5–2 cm w stosunku do otworu.

O czym należy pamiętać przy wybieraniu rozmiarów okien do domu?

Samodzielne określenie prawidłowych wymiarów okien może być dość trudne, szczególnie gdy znamy wyłącznie wymiary otworów okiennych. Pomiary okien najlepiej więc powierzyć fachowcowi (np. przedstawicielowi producenta okien), ponieważ luzy między oknem a murem powinny uwzględniać również rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest okno, a także to, czy otwór jest z węgarkiem, czy bez. Co więcej, w przypadku określania wymiarów okien balkonowych i tarasowych znaczenie ma również wysokość wylewki oraz inne elementy wykończenia budynku.

A z tego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć o oknach panoramicznych

Jak prawidłowo podawać wymiary okien?

Na koniec warto wyjaśnić, jak podawać wymiary okien – zawsze na początku podajemy ich szerokość, a na drugim miejscu wysokość. Nie ma tutaj znaczenia, czy okno jest poziome, czy pionowe. Zwyczajowo także wymiary okna określane są w milimetrach, ponieważ ta jednostka miary jest bardziej precyzyjna.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Okna
Rolety rzymskie
3 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rolety rzymskie – na co zwracać uwagę podczas wybierania rolet rzymskich?

Rolety rzymskie to sposób na atrakcyjne zaaranżowanie okien w domu. Uniwersal...

Okna
Klamki do okien
28 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Klamki do okien – jakie wybrać i jak zamontować klamki do okien?

Klamki do okien pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. To od ich prawidł...

Okna
Okno w kuchni
21 września 2021 r. Diana Sulyma

Okno w kuchni – jak je udekorować? Sprawdź pomysły na aranżację okna kuchennego

Okno w kuchni często wydaje się aranżacyjnym wyzwaniem, jednak w rzeczywistoś...

Okna
okna ze szprosami
17 września 2021 r. Diana Sulyma

Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami dla jednych stanowią symbol elegancji i luksusu, dla innych...

Okna
Rolety rzymskie
3 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rolety rzymskie – na co zwracać uwagę podczas wybierania rolet rzymskich?

Rolety rzymskie to sposób na atrakcyjne zaaranżowanie okien w domu. Uniwersal...

Okna
Klamki do okien
28 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Klamki do okien – jakie wybrać i jak zamontować klamki do okien?

Klamki do okien pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. To od ich prawidł...

Okna
Okno w kuchni
21 września 2021 r. Diana Sulyma

Okno w kuchni – jak je udekorować? Sprawdź pomysły na aranżację okna kuchennego

Okno w kuchni często wydaje się aranżacyjnym wyzwaniem, jednak w rzeczywistoś...

Okna
okna ze szprosami
17 września 2021 r. Diana Sulyma

Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami dla jednych stanowią symbol elegancji i luksusu, dla innych...