Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domowa siłownia: jak ją zrobić i co powinna zawierać?

Domowa siłownia: jak ją zrobić i co powinna zawierać?

Siłownia w domu zapewni Ci warunki do trenowania i kształtowania sylwetki. Jeśli z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz ćwiczyć w ogólnodostępnych klubach w swojej miejscowości, możesz go zorganizować w zaciszu własnego domu. Jak zrobić siłownię? Czy domowa siłownia w piwnicy to dobry pomysł?

O dobroczynnym wpływie ruchu i aktywności fizycznej na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać, a jeśli jesteśmy w stanie wszystkie ulubione ćwiczenia wykonywać we własnym domu, tym lepiej – choć oczywiście może to wymagać osobnego pomieszczenia i zakupu sprzętu.

Możesz zaplanować siłownię i osobne pomieszczenie na nie już w trakcie budowy domu. Jeśli nie przewidziałeś takiej potrzeby, możesz zaaranżować to miejsce także później. Jak zrobić siłownię w domu? W jaki sprzęt powinna być wyposażona? W jakim pomieszczeniu warto zorganizować siłownię w domu?

Co warto mieć w domowej siłowni?

Jeśli podjąłeś już decyzję, że chcesz mieć siłownię w domu, to sprzęt, w który powinna ona być zaopatrzona, musi odpowiadać Twoim wymaganiom treningowym. Wyposażenie powinno składać się m.in. z:

 • sztangi,
 • ławeczki,
 • klatki,
 • zestawu hantli,
 • bieżni,
 • rowereka.

Tania domowa siłownia może być zrobiona na bazie używanych rozwiązań. Często siłownie wyprzedają swoje wyposażenie, by wymienić je na nowe, co może Ci pomóc w stworzeniu domowej siłowni.

Przyrządy do domowej siłowni powinieneś dobierać, biorąc pod uwagę trzy kwestie:

 • swoje indywidualne wymagania w tym zakresie,
 • budżet przeznaczony na ten cel,
 • ilość wolnego miejsca na ich ustawienie.

W stosunkowo małym pomieszczeniu zmieścisz hantle, ławeczkę, stepper i drążek do podciągania się, który zahaczasz pomiędzy drzwiami a ościeżnicą. Przydadzą się skakanka czy mata do ćwiczeń. Te nie zajmują dużo miejsca i możesz je w każdej chwili schować.

Jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym?

Jak zrobić własną siłownię w domu?

Aranżacja takiego pomieszczenia nie musi być kłopotliwa. Na początek musisz wybrać miejsce, w którym zorganizujesz siłownię własnej roboty.

Pomieszczenie

Jeśli masz dodatkowy pokój, który dotychczas być może wykorzystywany był jako składzik, to stwórz w nim domową siłownię. Jak urządzić jednak takie miejsce, gdy nie możesz pozwolić sobie na dodatkowy pokój? Ile metrów na siłownię potrzebujesz?

Możesz zagospodarować przestrzeń w pokoju dziennym czy nawet w sypialni, ale pamiętaj, że potrzebujesz co najmniej 2,5 x 3 m wolnej przestrzeni – to absolutne minimum, gdzie zmieści się tak naprawdę niewiele sprzętu pozwalającego Ci na wykonywanie codziennych treningów.

Zasadniczo osobom planującym siłownię w domu zaleca się wykorzystanie osobnego pomieszczenia, tak by sprzęty mogły być w przemyślany sposób rozmieszczone, a przy tym – aby nie trzeba było ich bez ustanku składać i rozkładać czy przesuwać.

Co umieścić na podłodze?

W takim miejscu istotna jest podłoga. Powinna być wytrzymała, odporna na uderzenia, a przy tym antypoślizgowa. Jaka wykładzina do siłowni sprawdzi się najlepiej? Możesz wyłożyć podłogę matami gumowymi lub z włókna poliestrowego. Co na podłogę w domowej siłowni, jeśli znajduje się ona np. na strychu i chcesz zapewnić komfort akustyczny domownikom przebywającym na dolnych kondygnacjach?

Dobrze sprawdzą się płyty korkowe, z uwagi na wytłumienie dźwięków czy maty wygłuszające. Podobnie jest ze ścianami, które, wyłożone okładziną korkową, będą działać w ten sam sposób. Do podłogi często trzeba przykręcić sprzęt, by go ustabilizować. Sprawdź przy zakupie urządzeń do siłowni w domu, czy wymagają przytwierdzenia do podłoża.

Lustro

Możesz zauważyć, że kluby fitness i siłownie mają na ścianach lustra. To nie przypadek, ponieważ pozwalają one kontrolować to, czy poprawnie wykonujesz ćwiczenia. Jakie lustro umieścić w domowej siłowni? Powinno ono prezentować całą Twoją sylwetkę, czyli zajmować co najmniej metr szerokości na ścianie i być tak wysokie jak Ty.

Wentylacja

Własna siłownia powinna mieć sprawnie działającą wentylację. Podczas wysiłku fizycznego powinieneś zadbać o zaopatrzenie organizmu w tlen. Nie wystarczą okna, których zresztą zimą i tak nie będziesz otwierać z uwagi na ryzyko przeziębienia się. Dlatego konieczne jest zainstalowanie nawiewników w oknach i kratek wywiewnych albo zastosowanie elementów wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji.

siłownia zorganizowana w pokoju

Jak urządzić domową siłownię w piwnicy?

Osoby urządzające małą, domową siłownię nierzadko organizują ją w piwnicy. To przestrzeń, która często nie jest w stu procentach wykorzystywana, dlatego może być dobrym miejscem. Jest to chłodniejsza część domu, co jest plusem podczas intensywnych treningów. Ponadto ma betonowy fundament, dlatego podczas ćwiczenia z obciążeniem nie musisz przejmować się przerzucaniem ciężarów czy opuszczaniem sztangi na podłogę.

Jak urządzić siłownię w piwnicy? Zadbaj o wygłuszenie ścian, jeśli znajduje się ona bezpośrednio pod pomieszczeniami dziennymi. Wstaw tam sprzęt treningowy i akcesoria.

Domowa siłownia w piwnicy powinna być wyposażona w podłogę gumową, którą łatwo wykonać chociażby ze specjalnych mat. Zadbaj o właściwą wentylację pomieszczenia, by zagwarantować sobie stały dostęp tlenu.

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Jak zrobić siłownię w domu na poddaszu?

Jeśli nie masz piwnic lub możliwości ich zagospodarowania na małą, domową siłownię, być może dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w tym samym celu poddasza. Czy może się tam znaleźć domowa siłownia? Jak urządzić ją na poddaszu? Na ścianach możesz położyć maty korkowe, ale zadbaj o podłogę i akustykę pomieszczenia. Upuszczanie sztangi może uszkodzić posadzkę, a ponadto domownikom będzie przeszkadzać hałas.

Wyposażenie siłowni domowej na poddaszu musi uwzględniać wzmocnienie stropu nad pomieszczeniami mieszkalnymi, zwłaszcza jeśli zamierzasz ćwiczyć z dużym obciążeniem. Zaplanuj siłownię tak, by skosy nie przeszkadzały w swobodnym i bezpiecznym wykonywaniu ćwiczeń.

Ile kosztuje i jak zabudować poddasze krok po kroku?

Ile kosztuje sprzęt do siłowni domowej?

Domowa siłownia stwarza komfortowe warunki do pracy nad własnym ciałem. Nie musisz czekać na dostęp do konkretnego urządzenia i nie tracisz czasu na dojazdy na zajęcia na siłowni. Musisz się jednak liczyć z tym, że wszystko kosztuje, także zorganizowanie domowej siłowni. Co do niej kupić i ile kosztuje sprzęt?

Możesz kupić podstawowe sprzęty zarówno za kilkaset złotych, jak i zaawansowane za kilka tysięcy. Wyjątkowo tani nie będzie najlepszym wyborem, ponieważ najczęściej za niską ceną stoi też gorsza jakość urządzeń. Poniżej zamieściliśmy orientacyjne koszty sprzętu do domowej siłowni:

 • hantle – komplet dwóch hantli w przedziale wagowym 0,5-5 kg kosztuje około 8-14 zł, a hantle męskie ważące np. 20 kg kosztują około 50-85 zł za sztukę;
 • gryf – około 80-120 zł;
 • mata do ćwiczeń – 25 zł;
 • drążek rozporowy do ćwiczeń – 50 zł;
 • skakanka – 10-15 zł;
 • twister – około 100-150 zł;
 • taśmy fitness – 15-30 zł;
 • ławeczka – od 100 do 400 zł;
 • rowerek stacjonarny – od 200 zł wzwyż;
 • bieżnia – około 800-1000 zł.

Za podstawowe wyposażenie domowej siłowni w hantle, ławeczkę, drążek do ćwiczeń czy skakankę zapłacisz kilkaset złotych. Większe, bardziej zaawansowane sprzęty kosztują analogicznie więcej.

Jaki jest koszt zrobienia siłowni w domu?

Jednym z powodów, dla których możesz urządzać siłownię domową, jest chęć zaoszczędzenia na coraz droższych karnetach. Miej jednak na uwadze, ile kosztuje domowa siłownia. Na początek musisz poczynić sporą inwestycję, by kupić niezbędny sprzęt. Ponadto wydasz pieniądze na dostosowanie wybranego pomieszczenia do potrzeb.

Bez sprzętu i tak przeznaczysz kilkaset złotych na odmalowanie piwnicy czy strychu albo osobnego pokoju. Do tego musisz kupić odpowiednie pokrycie podłogi i wykonać ją tak, by była bezpieczna w użytkowaniu i zapewniała tłumienie dźwięków. Jeśli sam zrealizujesz takie prace – zaoszczędzisz. Jednak na całą inwestycję musisz przygotować co najmniej 1000 zł, a jeśli prace wykończeniowe będą bardziej zaawansowane i nie podołasz im samodzielnie, licz się ze zwiększeniem kosztów.

Ocieplenie poddasza - jak i czym ocieplić poddasze?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij