Co to jest paroizolacja? Poznaj rodzaje i zastosowanie paroizolacji
Jeśli budujesz dom niskoenergetyczny lub pasywny, powinieneś wiedzieć, co to jest paroizolacja. Odpowiednie zastosowanie foli paroizolacyjnej pozwoli Ci zmniejszyć koszty związane z ocieplaniem domu. Folie te mają też za zadanie regulować ilość wilgoci w pomieszczeniu, przyczyniając się do ochrony przed grzybami oraz pleśnią. Co powinieneś wiedzieć na ich temat? Jakie rodzaje masz do wyboru? Które będą najbardziej odpowiednie? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z paroizolacją!
Czym jest paroizolacja?
Paroizolacja jest warstwą szczelnej folii z tworzywa sztucznego, która ma zapobiegać dostawaniu się wilgoci z wnętrza budynku do ściany zewnętrznej lub stropu. Chroni w ten sposób te wrażliwe miejsca przed zawilgoceniem, przez co uniemożliwia rozwijanie się grzybów oraz pleśni. Żeby jednak mogła skutecznie spełniać swoją funkcję, powinna być prawidłowo oraz szczelnie zamocowana.
Jak działa paroizolacja?
Przepuszczalna folia paroizolacyjna pozwala odprowadzić nadmiar pary wodnej powstający podczas codziennego użytkowania domu do dalszych warstw poszycia. Jest to element wspomagający działanie wentylacji. Stosuje się ją przede wszystkim przy budowie stropu, ale znajduje zastosowanie również do izolacji innych elementów konstrukcji.
Na jakim etapie budowy domu warto zastosować paroizolację?
Paroizolacja powinna znaleźć się pomiędzy warstwą ocieplenia, a obudową poddasza. Jej mocowanie powinno być zgodne z dołączoną przez producenta instrukcją. Zazwyczaj układa się ją pomiędzy płytami kartonowo – gipsowymi a termoizolacją.
Istotne jest jednak to, aby późniejsze prace budowlane nie uszkodziły założonej już folii. Lepiej więc nie rozpoczynać jej kładzenia zbyt wcześnie oraz zachować szczególną ostrożność podczas dalszych prac, aby uniknąć powstawania mostków termicznych, jakie tworzy uszkodzona paroizolacja. Kiedy stosujemy tę formę izolacji?
W jakim celu stosowana jest paroizolacja? Czy jest konieczna?
Czy w każdym domu musi znaleźć się paraizolacja? Po co jest paroizolacja? Folia ta ma za zadanie ograniczyć uciekanie ciepłego powietrza z budynku. Stosuje się ją więc przede wszystkim w projektach domów szkieletowch oraz w projektach domów ze stropem drewnianym. Koniecznie trzeba zastosować ją, jeśli budujesz dom energooszczędny lub pasywny, które wyposażone są w wentylację mechaniczną.
Paroizolacja pozytywnie wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Zwiększa również komfort użytkowania domu. W połączeniu ze sprawną wentylacją oraz izolacją termiczną skutecznie zatrzymuje w budynku ogrzane powietrze.
Jak działa paroizolacja?
Folia paroizolacyjna ma niepozwolić na przepuszczanie pary wodnej do przegrody. Umieszcza się ją więc od strony ogrzewanego pomieszczenia. Szczelna powłoka z dokładnie sklejonych fragmentów folii powinna okrywać połać dachu oraz powierzchnię ściany, z czego paroizolacja wszelkich przejść, takich jak na przykład otoczenie okna, komina, gniazdek elektrycznych musi zostać przeprowadzona ze szczególną dokładnością. Ważne jest jej dokładne połączenie z krokwiami oraz skrajnymi elementami rusztu ściany szkieletowej.
Cechy i właściwości paroizolacji
Najistotniejszą właściwością foli paroizolacyjnej jest paroprzepuszczalność. Określa ona ilość wody, jaką folia jest w stanie przepuścić w ciągu doby na jednym metrze kwadratowym powierzchni. Wyrażona jest w gramach na metr kwadratowy na dwadzieścia cztery godziny. Na ostateczną ilość pary, którą jest w stanie przepuścić folia wpływa jednak również temperatura, jaka panuje w powietrzu oraz wilgotność.
Drugim parametrem, który opisuje właściwości paroizolacji jest współczynnik Sd. Współczynnik ten jest wartością odwrotnie proporcjonalną do paroprzepuszczalności, a wyraża się go za pomocą metrów. Jak powinieneś go interpretować? Na przykład folia ze współczynnikiem Sd, który wynosi sto metrów, stawia taki sam opór parze wodnej, co stumetrowa warstwa powietrza. Im wyższy jest więc współczynnik Sd, tym folia skuteczniej chroni przed działaniem pary wodnej.
Trzeci parametr, na jaki powinieneś zwrócić uwagę to gramatura. Określana jest ona w gramach na metr kwadratowy. Ma na nią wpływ rodzaj materiału, z jakiego zrobiona jest folia. Wyższa gramatura oznacza, że folia jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz że przepuszcza mniejsze ilości pary.
Czwarta właściwość, na którą powinieneś zwrócić uwagę to wodoszczelność. Parametr ten opisywany jest za pomocą metrów słupa wody. W praktyce oznacza to, że folia o wodoszczelności dwóch metrów słupa wody jest w stanie wytrzymać napieranie właśnie takiej ilości wody zanim zacznie przeciekać.
Rodzaje paroizolacji
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów foli paroizolacyjnych. Zwykle kojarzona jest ona z kolorem żółtym, jednak dostępne są również modele białe, niebieskie oraz czerwone. To jednak przede wszystkim właściwości folii określą, który typ będzie najlepszy w konkretnym projekcie.
- Folia paroizolacyjna polietylenowa
oznaczona symbolem PE, jest wciąż najchętniej stosowanym modelem paroizacji, chociaż nie ma doskonałych właściwości. Jej współczynnik Sd wynosi od kilkudziesięciu do stu metrów. W ciągu doby folia ta przepuszcza około 0,5 grama pary wodnej na metr kwadratowy. Dostępna jest w kolorze żółtym oraz białym.
Popularność foli paroizolacyjnej wynika przede wszystkim z jej niskiej ceny. Niestety nie działa ona odpowiednio, jeśli nie jest wspomagana wentylacją. Bez poprawnie działającego systemu wentylacyjnego wilgoć może zatrzymywać się folią, a płytą kartonowo – gipsową. W ten sposób łatwo o wystąpienie pleśni, przebarwień oraz odpadanie farby lub tynku.
- Folia paroizolacyjna aktywna
oznaczona jest symbolem PP. Do jej wyprodukowania używa się polipropylenu. Wykonuje się ją z dwóch warstw: warstwy nośnej oraz filmu funkcyjnego, a jej współczynik Sd wynosi kilkanaście metrów. W ciągu doby folia przepuszcza około 6 gram pary wodnej. Aby działała odpowiednio, powinna być zamocowana pod samym pokryciem dachu. Będzie jednak spełniać swoją funkcję, nawet jeśli zawiedzie system wentylacji.
- Folia paroprzepuszczalna aluminiowa
Folia paroprzepuszczalna z aluminium uważana jest za najtrwalszy typ paroizolacji. Jej Sd wynosi około stu metrów kwadratowych. Od pozostałych modeli wyróżnia ją to, że z jednej strony pokryta jest aluminiowym ekranem odbijającym światło. Jeśli ułożysz ją do wewnątrz pomieszczenia, będzie odbijać światło pochodzące z wnętrza budynku. Jest w stanie odbić nawet do 90% energii cieplnej. W ten sposób wspomoże termoizolację budynku, co przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Jakie korzyści daje paroizolacja?
Dlaczego warto zadbać o to, aby w domu została dobrze zamontowana paroizolacja? Poprawnie zamocowana paroizolacja niesie ze sobą szereg korzyści:
- ogranicza straty energii w budynku,
- zmniejsza koszty utrzymania domu,
- zwiększa komfort użytkowania domu, dzięki pomocy w utrzymywaniu optymalnej temperatury,
- chroni przed rozwojem grzybów i pleśni,
- wpływa pozytywnie na wydłużenie żywotności konstrukcji dachu,
- ułatwia odprowadzanie zbyt dużych ilości wilgoci w powietrzu.
Miejsca, w jakich montowana jest paroizolacja:
Dom z poddaszem jest zdecydowanie miejscem, w którym powinna znaleźć się paroizolacja. Gdzie stosować ją, jeśli masz dach wentylowany lub niewentylowany? Jak wygląda paroizolacja dachu drewnianego?
- Dach wentylowany
W przypadku dachu wentylowanego możesz wykorzystać folię niskoprzepuszczalną. Poszycia wentylowane wykorzystywane są tylko w przypadku poddasza nieużytkowego, gdyż zastosowana konstrukcja przyczynia się do wychładzania pomieszczenia. Wentylację zapewnia szczelina, która musi być drożna. Nie powinno się więc jej zasłaniać folią paroizolacyjną.
- Dach niewentylowany
Poddasze użytkowe kryje się dachem niewentylowanym. Istnieje więc duże zagrożenie, że zbyt dużej kondensacji pary wodnej, która nie znajdzie ujścia. W takich niewentylowanych pomieszczeniach warto więc zamocować izolację wysokoparoprzepuszczalną. Arkusze foli w tym przypadku powinno się łączyć bardzo szczelnie.
- Pokrycie z blach
Jeśli dach pokryty jest blachą, warto wybrać folię paroizolacyjną, która wykazuje wysoką odporność na działanie temperatur. Blaszany dach narażony jest bowiem na znaczne nasłonecznienie. Zwykle folie odporne są na temperatury do wysokości 80-90 stopni, ale na rynku znajdziesz także folie, które mogą się nagrzać nawet do 120 stopni. Są to folie metalizowane, które posiadają zewnętrzną powłokę refleksyjną.
- Ściany w konstrukcjach szkieletowych
Paroizolacja poddasza to nie jedyna forma zastosowania foli izolacyjnej. Stosuje się ją również w ścianach oraz stropach, szczególnie w budownictwie szkieletowym. Dostępna jest także paroizolacja pod panele.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na paroizolację?
Zanim wybierzesz model foli izolacyjnej, zapoznaj się ze wszystkimi jej właściwościami. Powinieneś zwrócić uwagę na:
- współczynik Sd,
- paroprzepuszczalność,
- rodzaj materiału, z którego jest zrobiona,
- wodoszczelność.
Koniecznie musisz dopasować rodzaj folii do wymagań Twojego dachu. W przypadku dachu o prostej formie lepiej zdecydować się na folie aktywne. W większym domu, którego dach ma sporo załamań, dobrym wyborem będą folie aluminiowe lub polietylenowe.
Jak montować paroizolację?
Jeśli montujesz paroizolację w dachu wentylowanym, powinieneś pozostawić wlot powietrza. Z tego względu folia w kalenicy nie może być mocowana na zakład. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku dachu niewentylowanego. Tutaj arkusze folii w kalenicy powinny być połączone ze sobą bardzo szczelnie. Stosuje się mocowanie na zakład, przekładając przynajmniej piętnaście centymetrów na drugą stronę. Dodatkowo podkleja się folię taśmą lub łatami.
Folie mocowane w ścianach powinny być ułożone od strony wewnętrznej skierowanej do pomieszczenia. W stropach natomiast folię układa się od spodu. Jeżeli folia zastosowana jest w ścianach działowych oddzielających pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego, powinna być położona od strony tego ogrzewanego.
Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?
Koszty zakupu i montażu paroizolacja - co warto wiedzieć?
Ile kosztuje paroizolacja? Cena zależy od typu foli oraz jakości jej wykonania. Najtańsza folia polietylenowa kosztuje od 1 do 3 złotych za metr kwadratowy. Trochę więcej kosztuje aluminiowa folia paroizolacyjna. Cena tego typu foli to od 2 do 4 złotych za metr kwadratowy. Zdecydowanie najdroższa jest aktywna folia dachowa, której koszt zamyka się w przedziale od 6 do 10 metrów kwadratowych.
Aby mieć pewność, że paroizolacja została założona poprawnie, powinieneś zlecić montaż profesjonalistom. Taki montaż kosztuje około 5 do 6 złotych za metr kwadrat. W większych miastach ceny te mogą być jeszcze wyższe. Mimo wszystko lepiej zlecić mocowanie fachowcom, gdyż nieumiejętne jego wykonanie spowoduje, że folia nie będzie spełniać swoich funkcji.
Dodano: 19.08.2020 | Zaktualizowano: 19.08.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora