Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Projekt wykonawczy a projekt budowlany – czym się od siebie różnią?

Projekt wykonawczy a projekt budowlany – różnice

Przemyślany pod każdym względem projekt nieruchomości to połowa sukcesu – kamień milowy na drodze do zbudowania wymarzonego domu. Zanim rozpoczniemy prace, a na działce pojawią się pierwsze maszyny, musimy zgromadzić niezbędną dokumentację projektową, która określi wszystkie szczegóły robót budowlanych. Jakie są różnice między projektem wykonawczym a projektem budowlanym?

Projekt domu powinien być przemyślany w ten sposób, żeby gwarantować mieszkańcom maksymalny komfort i tworzyć funkcjonalną przestrzeń do życia. Czym jest projekt wykonawczy i kiedy się do wykonuje?

Czym się różni projekt budowlany od wykonawczego?

Nie każdy inwestor wie, że na etapie projektowania nieruchomości operuje się różnymi dokumentami, które określają nie tylko konstrukcję obiektu, ale również formę czy charakterystykę ekologiczną i energetyczną. Wiele osób marzących o własnych czterech kątach zastanawia się, jaka jest różnica między projektem budowlanym a wykonawczym? Czy projekt wykonawczy jest zawsze wymagany? Dlaczego warto się na niego zdecydować i od czego zacząć budowę domu?

Czym jest projekt budowlany?

We wrześniu 2020 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo budowlane, która określa podstawowe pojęcia związane z projektem budowlanym. Nowe regulacje doprecyzowują kwestie dotyczące dokumentacji niezbędnej do postawienia nieruchomości, w tym domów jednorodzinnych.

Czym jest projekt budowlany? Według definicji jest to opracowanie, zbiór dokumentów oraz projektów podlegający prawnemu zatwierdzeniu, dotyczący inwestycji budowlanej. Jest niezbędny do tego, żeby uzyskać zgodę na budowę.

Czytaj więcej o zmianach w przepisach budowlanych tutaj: Zmiany w prawie budowlanym 2020. Sprawdź co się zmieniło

Co to jest projekt wykonawczy?

Z kolei projekt wykonawczy ma charakter wtórny wobec budowlanego i jest wykonywany na jego podstawie. Doprecyzowuje informacje zawarte w projekcie budowlanym, a także dokładnie opisuje poszczególne parametry techniczne – tego właśnie dotyczy projekt wykonawczy.

Definicja tego dokumentu jest zawarta w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

Dlaczego warto mieć projekt wykonawczy domu?

Pomimo że projekt wykonawczy domu to dokument niezależny od projektu budowlanego i wiąże się z dodatkową opłatą, to wielu inwestorów decyduje się na jego sporządzenie. Projekt wykonawczy nie tylko doprecyzowuje zapisy zawarte w projekcie budowlanym, ale także pozwala na weryfikację prac budowlanych w trakcie ich wykonywania – czy są zgodne z zapisami projektu.

Projekt wykonawczy a projekt budowlany

Czy projekt wykonawczy jest obowiązkowy?

Przepisy wprowadzające pojęcie projektu wykonawczego zostały określone w akcie wykonawczym do ustawy Prawo zamówień publicznych, a więc odnoszą się tylko do inwestycji realizowanych ze środków publicznych. Okazuje się zatem, że projekt wykonawczy nie będzie wymagany w przypadku budowy domu jednorodzinnego.

Wielu inwestorów decyduje się jednak na zamówienie projektu wykonawczego, ponieważ pozwala on lepiej kontrolować koszty budowy domu, a po zakończeniu budowy stanowi podstawę do sporządzenia dokumentacji powykonawczej.

Co powinien zawierać projekt wykonawczy domu?

Inwestorzy często zastanawiają się, jakie elementy wchodzą w skład projektu wykonawczego. Co zawiera kompleksowo przygotowany projekt? Według przepisów projekty wykonawcze zawierają rysunki w skali uwzględniającej specyfikę zamawianych robót i zastosowanie skal rysunków w projekcie budowlanym wraz z wyjaśnieniami opisowymi, które dotyczą:

 • części obiektu,
 • rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych i materiałowych,
 • detali architektonicznych oraz urządzeń budowlanych,
 • instalacji i wyposażenia technicznego.

Takie elementy powinien uwzględniać projekt wykonawczy. Zawartość może oczywiście zmieniać się w zależności od rodzaju budynku.

Jakie są rodzaje projektów wykonawczych?

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje projektów wykonawczych:

 • odnoszące się do konstrukcji,
 • odnoszące się do architektury,
 • branżowe projekty wykonawcze.

W pierwszym przypadku projekt wykonawczy odnosi się do zastosowanych w danym budynku rozwiązań konstrukcyjnych. Z kolei projekty dotyczące architektury zawierają szczegółowe rysunki techniczne – rzuty elewacji, kondygnacji i więźby dachowej. Ostatni rodzaj projektu uwzględnia instalacje elektryczne, sanitarne itp.

Kiedy projekt wykonawczy powinien być opracowywany?

Jak wspomnieliśmy, nie w każdym przypadku jest wymagane sporządzenie projektu wykonawczego. Jak podchodzi do tego prawo budowlane oraz inne przepisy? Dokumentacja tego typu jest obligatoryjna tylko w przypadku inwestycji realizowanych w drodze przetargów publicznych oraz inwestorów uczestniczących w takich inwestycjach. Osoby rozpoczynające budowę domu jednorodzinnego nie muszą zlecać wykonywania projektu wykonawczego, chociaż z wielu względów warto to zrobić.

Brak projektu wykonawczego – konsekwencje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dokumentacja wykonawcza nie jest wymagana w przypadku budownictwa jednorodzinnego, dlatego inwestorzy, którzy nie zdecydują się na jej sporządzenie, nie będą ponosić żadnych konsekwencji. Projekt wykonawczy według cytowanego już rozporządzenia dotyczy robót budowlanych stanowiących przedmiot zamówienia publicznego.

Projekt wykonawczy a projekt budowlany

Jakich błędów unikać w projekcie wykonawczym?

Projekty wykonawcze mają uzupełniać projekt budowlany w zakresie i stopniu dokładności niezbędnym do sporządzenia przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego, przygotowania oferty przez wykonawcę i realizacji robót budowlanych. Jakiekolwiek błędy w projekcie wykonawczym mogą spowodować np. niedoszacowanie inwestycji lub wadliwą realizację przedsięwzięcia. Warto zatem wybrać doświadczone biuro projektowe, które specjalizuje się w wykonywaniu takiej dokumentacji.

Jakie są wymagania wobec projektu budowlanego?

Według aktualnych przepisów projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana. Zakres i treść projektu powinny być dostosowane do charakteru budynku, a także uwzględniać warunki ochrony przeciwpożarowej.

Co zawiera projekt budowlany?

Na mocy znowelizowanych ostatnio przepisów projekt budowlany zawiera:

 • projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych,
 • projekt architektoniczno-budowlany,
 • projekt techniczny,
 • oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą (w określonych przypadkach),
 • niezbędne opinie, uzgodnienia i pozwolenia.

Dowiedz się więcej: Projekty architektoniczne – czym różnią się od projektów budowlanych?

Kto wydaje decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego?

Wiemy już, co zawiera projekt budowlany, a kto jest uprawniony do wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu? Na wniosek inwestora dokonuje tego właściwy organ administracyjny – z reguły starosta, chociaż w niektórych przypadkach również wojewoda. Zatwierdzeniu podlegają trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego – jeden przeznaczony dla inwestora, jeden dla organu zatwierdzającego oraz jeden dla organu budowlanego.

Kto sporządza projekt wykonawczy?

Chociaż projekt wykonawczy nie jest wymagany w przypadku domów jednorodzinnych, to wielu inwestorów decyduje się na jego sporządzenie. Zanim zlecimy prace projektantom, upewnijmy się, że posiadają stosowne doświadczenie oraz uprawnienia. Osoba wykonująca projekt powinna należeć do izby architektów lub inżynierów budownictwa.

Jaka jest cena projektu budowlanego i wykonawczego?

Ile kosztuje projekt budowlany? Wszystko zależy od tego, czy jest on wykonywany na indywidualne zamówienie, czy gotowy. W przypadku rozwiązań gotowych z możliwością adaptacji koszt projektu budowlanego zaczyna się już od 2500-3000 zł.

A co z projektem wykonawczym? Cena może być zdecydowanie wyższa, zwłaszcza gdy dokumentacja uwzględnia projekt wnętrza. Cena projektu budowlanego i wykonawczego będzie też zależeć od renomy biura projektowego, doświadczenia projektantów oraz wielu innych czynników. Pamiętajmy, że przemyślany pod każdym względem projekt budowlano-wykonawczy to gwarancja funkcjonalnego i komfortowego domu, który będzie nam służył przez długie lata.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Służebność drogi
18 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Służebność drogi – ile kosztuje i jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielom nieru...

Formalności budowlane
Tablica informacyjna budowy
12 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tablica informacyjna budowy – jakie dane powinna zawierać tablica informacyjna budowy domu?

Tablica informacyjna budowy przez wiele osób postrzegana jest jako drobiazg i...

Formalności budowlane
Elektroniczne księgi wieczyste
9 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Elektroniczne księgi wieczyste – co to jest elektroniczna księga wieczysta?

Postępująca digitalizacja, która obejmuje również urzędy sprawiła, że tradycy...

Formalności budowlane
Protokół odbioru instalacji elektrycznej
16 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Protokół odbioru instalacji elektrycznej – co powinien zawierać i jak go wypełnić?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to zaświadczenie, bez którego żadna...

Formalności budowlane
Służebność drogi
18 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Służebność drogi – ile kosztuje i jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielom nieru...

Formalności budowlane
Tablica informacyjna budowy
12 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tablica informacyjna budowy – jakie dane powinna zawierać tablica informacyjna budowy domu?

Tablica informacyjna budowy przez wiele osób postrzegana jest jako drobiazg i...

Formalności budowlane
Elektroniczne księgi wieczyste
9 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Elektroniczne księgi wieczyste – co to jest elektroniczna księga wieczysta?

Postępująca digitalizacja, która obejmuje również urzędy sprawiła, że tradycy...

Formalności budowlane
Protokół odbioru instalacji elektrycznej
16 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Protokół odbioru instalacji elektrycznej – co powinien zawierać i jak go wypełnić?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to zaświadczenie, bez którego żadna...