Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Dom przyjazny alergikowi powinien być pozbawiony alergenów wywołujących u niego objawy uczulenia. Dlatego powinno się regularnie sprzątać pomieszczenia, najlepiej z wykorzystaniem odkurzacza z filtrami HEPA. Warto też poznać sposoby na urządzenie domu, który będą sprzyjały alergikom.

Alergie są prawdziwą epidemią XXI wieku, na którą zapadają i dzieci, i dorośli. W Polsce na choroby alergiczne różnego rodzaju i o różnym podłożu cierpi ponad 15 mln obywateli. Więcej alergików jest przy tym w miastach, mniej zaś na terenach wiejskich. Na całym świecie zapadalność na schorzenia alergiczne rośnie.

Co czwarty Polak choruje na alergiczny nieżyt nosa, który zwiększa ryzyko zachorowania na astmę – cierpi na nią od 12 do 16 proc. rodaków. W walce z alergią najskuteczniejsze jest unikanie alergenów, czyli czynników powodujących objawy uczulenia. Wśród nich znajdują się pyłki roślin, kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Sprawdźmy zatem, jak zorganizować dom, który będzie przyjazny alergikowi.

Dom przyjazny alergikowi – czy wybór lokalizacji budowy ma znaczenie?

Alergie mogą mieć różne podłoże. Istnieją alergie wziewne i pokarmowe. Unikanie składników żywności, które powodują uczulenie, jest o wiele prostsze niż unikanie alergenów wziewnych. W takim przypadku dom musi być po prostu czysty, a powietrze na bieżąco filtrowane. To jednak nie wszystkie zasady organizacji domu przyjaznego alergikowi.

Jeszcze przed zdecydowaniem się na budowę domu, w którym ma mieszkać alergik, warto przemyśleć lokalizację, ma ona bowiem ogromne znaczenie w tym przypadku. Budowa na terenach wiejskich teoretycznie powinna ograniczać objawy alergiczne, ponieważ statystycznie mieszkańcy wsi chorują na alergię rzadziej niż osiedleni w dużych miastach. Być może budowa na terenach podmiejskich będzie lepszym wyborem?

Wszystko zależy od tego, na co uczuleni są domownicy. Jeśli w dzielnicy podmiejskiej rosną drzewa lub krzewy wywołujące alergię albo jeśli znajdują się tam łąki z trawami, które mają takie działanie, to lepiej nie wybierać takiego miejsca na budowę domu przyjaznego alergikowi.

Podobnie wygląda to w przypadku wyboru działki budowlanej na terenach wiejskich, blisko pól uprawnych czy lasów. W takich miejscach automatycznie zwiększa się ryzyko unoszenia się pyłków w okresie pylenia roślin, co może być co najmniej uciążliwe dla osób uczulonych na nie. Idealne otoczenie dla osób z alergią powinno być pozbawione drzew, krzewów czy traw, które mogą wywoływać objawy uczulenia. Jeśli więc dana osoba jest uczulona na brzozy czy lipy, w pobliżu jej domu czy kupowanej działki budowlanej nie powinny rosnąć takie drzewa.

Bezpieczniejszą opcją dla alergika jest zamieszkanie w miejscu, w którym uczulająca roślinność nie występuje lub jest jej po prostu bardzo mało. Z drugiej strony, jeśli alergik ma uczulenie na kurz, to możliwość oddychania świeżym, wiejskim powietrzem będzie dla niego zbawienna. Podobnie wygląda to w przypadku wszelkiego rodzaju alergii związanych z zanieczyszczeniami właściwymi dla dużych miast. Rozwiązaniem może być tu wybór działki budowlanej na terenach wiejskich. Zasadniczo alergicy powinni unikać roślin wiatropylnych, w tym drzew liściastych, traw, zbóż oraz chwastów.

Dom przyjazny alergikowi

Co może szkodzić alergikowi w domu?

Katar, kaszel, łzawiące oczy, wysypka czy objawy ze strony układu pokarmowego i oddechowego – to najczęstsze objawy alergiczne. Mogą je wywoływać pyłki roślin, kurz domowy, domowe rośliny, grzyby, pleśnie, sierść zwierząt czy pokarmy. Skutecznym sposobem na walkę z alergią jest zaś unikanie alergenów. Nie jest to proste, ponieważ na przykład kurz może być wszędzie. Jego źródłem bywają miękkie zabawki dla dzieci, np. pluszaki, a także koce, kołdry, poduszki, pościel, domowe tekstylia i tym podobne.

Alergicy uczuleni na pyłki roślin powinni zastanowić się nad tym, jakie domowe rośliny także mogą pylić i powodować tym samym uczulenie. Niektórzy są uczuleni na zanieczyszczoną wodę, a ta pochodząca z wodociągów może mieć różną jakość. Tą drogą alergik również może się uczulić we własnym domu.

Jaka powinna być optymalna temperatura i wilgotność powietrza w domu alergika?

Objawy alergii wynikać mogą z nadmiernej wilgoci panującej w pomieszczeniach mieszkalnych. Ona z kolei grozi pojawieniem się, w szczególności w kątach pomieszczeń, ognisk pleśni i grzybów. Już na etapie budowy domu trzeba zadbać o odpowiednią izolację fundamentów i murów od wilgoci terenu.

Zawilgocone fundamenty i mury będą niekorzystnie wpływać na zdrowie nie tylko alergików. Niestety w takim otoczeniu nawet zdrowe osoby mogą narzekać na nieprzyjemne symptomy z tym związane. Podczas budowy domu trzeba zadbać o wykonanie solidnej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i podpiwniczenia.

Jeśli mieszkamy w domu wraz z alergikiem, powinniśmy utrzymywać optymalną temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Musimy wiedzieć, że zbyt suche powietrze, które najczęściej związane jest z pracą piecyków, kaloryferów i grzejników elektrycznych, sprzyja unoszeniu się w nim m.in. kurzu, alergenów i roztoczy, które mogą powodować alergie. Przyjmuje się, że optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym, bez względu na to, czy mieszka w nim alergik, wynosi 20–22 stopnie Celsjusza.

W nocy w sypialniach powinno być jeszcze chłodniej – 18–19 stopni Celsjusza. Jednocześnie optymalna wilgotność powietrza dla człowieka to 40–60 proc.

Im cieplej jest w pomieszczeniu, tym mniej powinno być pary wodnej w powietrzu, ponieważ połączenie ciepła i wilgoci stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Z kolei zbyt suche powietrze źle oddziałuje na drogi oddechowe, zwłaszcza u osób z astmą i innymi alergiami dotyczącymi układu oddechowego.

W domu alergika trzeba utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie 40–60 proc., w czym pomoże zastosowanie nawilżaczy. Urządzenia te pozwalają zwiększyć poziom wilgotności, przez co błony śluzowe układu oddechowego zachowają odpowiednią wilgotność i będą zdolne do produkcji śluzu odpowiadającego za blokowanie groźnych patogenów z otoczenia.

Podniesienie wilgotności w powietrzu spowoduje też, że duże cząsteczki zanieczyszczeń, na przykład alergizujący kurz, będą opadać na ziemię, a tym samym nie dostawać się do układu oddechowego domowników. Zbyt duża wilgotność również nie jest dobra dla alergików, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi roztoczy, grzybów i pleśni. Dlatego tam, gdzie panuje zbyt wysoka wilgotność i odczuwalna jest wilgoć, przyda się osuszacz powietrza.

W domach, w których do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych stosowane są grzejniki, warto pomyśleć o oczyszczaczach powietrza. Takie urządzenia poprawiają jakość powietrza, co jest kluczowe dla alergików. Najlepiej korzystać z połączenia oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Pozwoli to na skuteczne ograniczanie ekspozycji alergika na alergeny.

Powietrze staje się też bardziej przyjazne dla uczulonych osób. Wentylacja w domu alergika odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ chroni z jednej strony przed nadmierną wilgocią, a z drugiej – przed wysuszeniem. Zapewnia dopływ świeżego, filtrowanego powietrza do pomieszczeń, o ile zainstalowane zostaną w niej odpowiednie filtry, które są właściwe dla wentylacji mechanicznej.

Dom przyjazny alergikowi

Jak wykończyć wnętrze przyjazne alergikom?

Izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna

Mury i fundamenty domów powinny być dobrze zaizolowane. Objawy alergii mogą wynikać z nadmiernej wilgoci, która powoduje namnażanie się pleśni i grzybów. Nie można dopuszczać do zawilgocenia fundamentów i murów, a to wymaga przebadania miejsca pod budowę, zanim zostanie wbita pierwsza łopata. W razie problemów z wilgotnością występujących np. na sąsiednich posesjach, dobrym wyjściem będzie zainwestowanie w wysokiej jakości izolację przeciwwilgociową fundamentów i murów. Taka izolacja uchroni nas przed nadmierną wilgocią w domu w przyszłości.

Tynki

Na etapie budowy i wykańczania domu dla alergików można zadbać o minimalizowanie możliwych alergenów w pomieszczeniach. Takie prewencyjne działania sprawiają, że alergicy mogą czuć się bezpieczni w swoich domach bez walki z objawami alergii.

Po pierwsze trzeba zadbać o ściany i sufity. Zaleca się stosowanie takich wykończeń, które pozwolą na stworzenie ścian suchych, gładkich i równych, nie gromadzą się na nich bowiem potencjalne alergeny. Wszelkie nierówności i szczeliny to miejsca, gdzie może osadzać się kurz, który jest pożywką dla roztoczy. Zawilgocone ściany również nie są dla nikogo korzystne, ponieważ stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni.

W domach alergików, przy wykańczaniu ścian, nie zaleca się stosowania tynków mineralnych, zawierających piasek, ponieważ dają one lekko porowatą powierzchnię. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać tynki gipsowe o doskonale płaskiej, gładkiej powierzchni.

Przy tym gips jest takim materiałem budowlanym, który zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i zapewnia wyjątkowo korzystny mikroklimat. Tynki gipsowe bardzo dobrze regulują poziom wilgotności z prostej przyczyny – wchłaniają nadmiar wilgoci lub oddają ją, kiedy powietrze jest zbyt suche. Alternatywą dla wykańczania ścian tynkami gipsowymi może być zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych.

Malowanie ścian

Kolejną kwestią jest wykończenie tynków gipsowych czy płyt gipsowo-kartonowych. Do tego celu można zastosować farbę, która jest przyjazna alergikom. Nie powinna ona zawierać rozpuszczalników i lotnych związków organicznych. W przeciwnym wypadku farba może wywoływać reakcje alergiczne, ponieważ emisja oparów ma miejsce na długo po jej wyschnięciu.

Substancje zawarte w farbach do malowania mieszkań mogą działać drażniąco zarówno na skórę, jak i na drogi oddechowe, dlatego potencjalnie mogą być niebezpieczne dla alergików. Najczęściej uczulają terpentyna, amoniak, chlor i rozpuszczalniki organiczne. Dla alergików nie będą nadawały się żadne farby, które tworzą powierzchnie strukturalne, z uwagi na ich porowatą powierzchnię, na której łatwo osadza się kurz.

Jeśli mamy uczulenie na składniki farby, to najlepiej do malowania ścian w domu wykorzystać takie, które mają rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego bądź oznaczenie w postaci Błękitnego Anioła. Tego typu produkty malarskie są sprawdzone pod kątem występowania substancji uczulających i nie zawierają benzenu, acetonu, toluenu czy amoniaku.

Będą to zwykle farby wodorozcieńczalne, które w składzie mają przede wszystkim żywice akrylowe albo żywice lateksowe, a ich rozcieńczalnikiem, jak sama nazwa wskazuje, jest woda. Ich cechą szczególną jest to, że dobrze przepuszczają parę wodną i nie łuszczą się. Są odporne na zabrudzenia i w wielu przypadkach łatwo jest je oczyścić z kurzu i brudu.

Tapetowanie

Czy zaleca się tapetować ściany w domach przeznaczonych dla osób z alergiami? Pod pewnymi warunkami tapety też można wykorzystać do wykończenia pokoju. Pozwolą one szybko i skutecznie pokryć nierówności oraz ocieplić pomieszczenie. Nie można jednak w domach alergików wykorzystywać mocno pachnących tapet winylowych. Lepiej zdecydować się na zmywalne tapety papierowe o gładkiej powierzchni. Trzeba je położyć tak, aby ich brzegi nigdzie nie odstawały i aby nie zbierał się na nich kurz.

W wytapetowanych pomieszczeniach ważne jest utrzymanie wilgotności na poziomie: 40–60 proc., ponieważ wyższa wilgotność doprowadzi do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów także za tapetą. Do jej położenia wybierzmy klej bez karboksymetylocelulozy, która może mieć działanie podrażniające.

Co na pokrycie podłóg?

Ważną kwestią podczas urządzania i wykańczania domu dla osób ze skłonnościami do alergii jest wybór odpowiedniego pokrycia podłóg. Tutaj do wyboru mamy drewno – deski lub parkiet – wykładziny, dywany, a także panele podłogowe oraz płytki ceramiczne wszelkiego rodzaju. Od razu można powiedzieć, że wykorzystanie wykładziny dywanowej i dywanów, zwłaszcza o długim włosiu, nie jest zalecane.

Wszystko przez to, że wykładziny dywanowe i same dywany są siedliskiem brudu i kurzu, co tworzy dobre warunki do rozwoju roztoczy. Sprawia to, że podłogi trudno utrzymać w czystości, jakiej wymagają alergicy. Lepiej więc do pokrycia posadzki wykorzystać takie materiały, które łatwo się czyści i które nie przyciągają kurzu.

Mogą to być podłogi drewniane, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem wykończeniowym, nie elektryzuje się i sprzyja izolacji termicznej. Najlepiej wykorzystać przy tym długie i szerokie deski drewniane, które można położyć tak, by podłoga była gładka. Parkiet z licznymi szparami w klepkach, w które może wnikać kurz, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Podłogę drewnianą trzeba jeszcze zaimpregnować, np. lakierem wodnorozcieńczalnym. Inne lakiery mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka, a zwłaszcza dla osoby z różnymi uczuleniami. Woski i oleje do drewna również mogą być dobre, ale trzeba zapoznać się z ich specyfikacją, aby mieć pewność, że są bezpieczne.

Najtańszym sposobem wykańczania podłóg w domach jest położenie paneli podłogowych. Niestety w przypadku alergików panele mogą być złym wyborem, ponieważ przyciągają kurz i trzeba je niemal codziennie odkurzać i myć na mokro. Osoby uczulone na roztocza z pewnością powinny unikać paneli podłogowych, a jeśli już je wybierają, to najlepiej, aby miały atest PTA.

W łazienkach, kuchniach, salonach czy korytarzach w domach, w których mieszkają osoby z alergią, można zastosować naturalne płytki z kamienia bądź ceramiki, które charakteryzują się gładkimi powierzchniami. Bez problemu można je utrzymać w czystości, a przy tym nie przyciągają one kurzu. Najlepiej kłaść płytki w systemie bezfugowym, ponieważ fugi szybko się brudzą i rozwijają się w nich różne mikroorganizmy. Fugi można pokryć specjalnym środkiem, który zapobiega rozwojowi grzybów, bakterii czy pleśni.

Wentylacja i klimatyzacja

Duże znaczenie dla zdrowia alergików ma jakość powietrza w mieszkaniach i domach, w których przebywają. Dlatego bardzo ważny jest system wentylacji, który zapewni stały dopływ świeżego powietrza oraz będzie usuwał zanieczyszczone powietrze. Wszędzie tam, gdzie nie ma ryzyka wpuszczenia do wnętrz alergenów, można zastosować tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej.

W innych przypadkach można wybrać wentylację mechaniczną, w której nawiewane powietrze przechodzi przez specjalne filtry. W przypadku alergików najlepiej sprawdzą się systemy wentylacyjne z przewodami o powłoce antybakteryjnej i antyalergicznej. Konieczne jest ich regularne czyszczenie i wymiana filtrów.

Korzystnie na stan zdrowia alergików wpływa rekuperacja, czyli system gwarantujący stały dopływ świeżego powietrza, nawet jeśli okna są szczelnie zamknięte. Nie ma przy tym znaczenia to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Rekuperacja zapewnia filtrowanie powietrza wewnątrz pomieszczeń z potencjalnych alergenów.

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

System ogrzewania

Tradycyjne systemy grzewcze opierające się na kotłach na paliwo stałe są nieekologiczne i nieprzyjazne dla alergików. Kurz i pył z kotłowni, w której składowane są węgiel, miał czy palet i drewno, powodują objawy alergiczne. Znacznie lepszym wyjściem dla zapewnienia komfortu termicznego jest wybór ogrzewania płaszczyznowego, m.in. podłogowego lub ściennego, w przypadku którego ciepło rozchodzi się przez promieniowanie, a nie w wyniku konwekcji. W takim przypadku cieplejsze powietrze się nie unosi, co wiąże się z większą obecnością kurzu w powietrzu.

Zasady utrzymania czystości w domu alergika

Dom alergika powinien być przede wszystkim czysty i wolny od kurzu, a co za tym idzie roztoczy, które się nim żywią. Dlatego tak ważne jest utrzymanie w nim porządku. Sprzątanie powinniśmy rozpocząć od usunięcia wszystkich niepotrzebnych bibelotów z komód, regałów i półek. Zbierają one tylko kurz. Z domu można przy tym usunąć firanki, dywany i dywaniki, a także zasłony, koce i poduszki, które w nadmiarze mogą być porozkładane na meblach.

Sprzątanie to nie tylko pewien obowiązek w domu alergika – to konieczność mająca na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Kiedy bierzemy się za porządki, najlepiej robić to przy otwartym oknie – poza okresem pylenia roślin. Rekwizyty do sprzątania, jakie powinniśmy wówczas wykorzystywać, to bez wątpienia:

  • mokra ściereczka do kurzu;
  • preparaty antystatyczne, utrudniające osadzanie się kurzu;
  • suche ściereczki do wycierania mytych na mokro powierzchni, dla ograniczenia rozwoju roztoczy i bakterii;
  • ściereczki nasączone woskiem – suche ściereczki nasączone woskiem pszczelim, pozostawiające na sprzątanej powierzchni powłokę wosku, dzięki której kurz nie będzie się aż tak osadzał na meblach czy podłogach.

Podczas sprzątania należy szczególną uwagę zwrócić na produkty do czyszczenia. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych, domowych środków, takich jak ocet, woda, cytryna i soda oczyszczona. Alergicy powinni używać tylko łagodnych środków czyszczących. Kiedy z nich korzystają, mogą założyć na twarz maseczkę, która będzie chroniła drogi oddechowe przed chemikaliami.

Dom przyjazny alergikowi

Jak szybko pozbyć się kurzu z podłóg czy kanap?

Z pewnością można wykorzystać do tego odkurzacz. Jednak zwykły sprzęt, wyposażony w papierowy worek, nie będzie optymalnym rozwiązaniem, ponieważ z jednej strony rzeczywiście wciąga brud, kurz, włosy i resztki pokarmów, ale z drugiej wydmuchuje kurz wraz z roztoczami z powrotem w powietrze.

W domach alergików dobrym rozwiązaniem może być odkurzacz z filtrem HEPA, który jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia i alergeny nawet o wielkości 1 mikrona, tj. 15-krotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Dobrze sprawdzają się także odkurzacze wodne, w przypadku których wciągane przez rurę tego sprzętu zanieczyszczenia lądują w zbiorniku z wodą i nic nie wydostaje się dzięki temu na zewnątrz. Minusem korzystania z takich odkurzaczy jest konieczność stałego czyszczenia zbiornika z wodą.

Z pozoru wydaje się, że grzejniki nie mają nic wspólnego z alergią i wzmaganiem się objawów alergicznych u domowników. Jednak na popularnych grzejnikach konwektorowych i płytowych osadzają się kurz oraz roztocza, a kiedy grzejnik zaczyna grzać – wszystko unosi się w powietrze. W domach alergików lepiej sprawdzą się grzejniki drabinkowe, a także starego typu grzejniki żeliwne – żeberkowe. Łatwiej się je myje, dlatego można zadbać o regularne usuwanie z nich kurzu.

Zaawansowani alergicy, którzy w żadnym przypadku nie mogą przebywać w zakurzonych pomieszczeniach, mogą zainwestować w oczyszczacz powietrza. Najlepszymi urządzeniami są w tym wypadku oczyszczacze powietrza z filtrami z aktywnym węglem i HEPA, zdolne usuwać z powietrza wszelkiego rodzaju alergeny i nieprzyjemne zapachy. Niektóre modele oczyszczaczy są połączone z nawilżaczami powietrza.

Zakup odpowiednich sprzętów AGD ułatwi walkę o czysty i przyjazny dla alergika dom. Podstawą jest zachowanie w pomieszczeniach mieszkalnych idealnej czystości, ale też skuteczne pozbywanie się alergenów, takich jak grzyby, pleśń, roztocza czy kurz. Można zainwestować przy tym między innymi w pralki z programem prania odzieży, pościeli czy ręczników przeznaczone specjalnie dla osób z alergią i małych dzieci.

Pralka dla alergika to taki sprzęt AGD, który umożliwi skuteczne usuwanie plam i zabrudzeń na ubraniach, ale bez konieczności stosowania silnych detergentów i wybielaczy, mogących podrażnić wrażliwą skórę. Ubrania są w takich pralkach intensywnie prane i wielokrotnie płukane.

Do czyszczenia okien czy wszelkich powierzchni w domu alergika można wykorzystać urządzenia czyszczące parą. Nie wymagają one stosowania żadnych środków chemicznych. Parą można czyścić między innymi posadzki, glazurę, armaturę łazienkową, okna, tapicerki, urządzenia sanitarne, kuchnię i zabawki. Parownice do czyszczenia znajdują szerokie zastosowanie w walce z alergią, zwłaszcza wziewną. Para ma to do siebie, że wnika głęboko we wszelkie szczeliny, z których skutecznie usuwa potencjalne alergeny.

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dbanie o czystość w domu alergika, jest ultradźwiękowy reduktor UPR, zaburzający cykl życia roztoczy i stopniowo prowadzący do ograniczenia ich liczby w pomieszczeniu. Ten sprzęt AGD przeznaczony jest przede wszystkim dla alergików ze stwierdzonym uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Jeśli ktoś w domu ma uczulenie na sierść kota czy psa, powinien zrezygnować z posiadania tych zwierząt.

W przypadku, gdy nie ma możliwości, aby pupil mieszkał na dworze lub został komuś oddany pod opiekę, należy zadbać o częste odkurzanie i mycie podłóg oraz innych powierzchni płaskich w domu. Alergik powinien też trzymać swojego czworonoga z daleka od swojej sypialni, co pozwoli ograniczyć ilość sierści, a więc i alergenów, w pomieszczeniu, w którym uczulony śpi i spędza najwięcej czasu.

Dom przyjazny alergikowi

Jak zminimalizować ilość kurzu w mieszkaniu?

Kurz domowy jest pożywką dla roztoczy, które są alergenem dla wielu uczulonych. Dlatego jego osadzanie się na meblach, posadzkach, tekstyliach domowych, a także na łóżkach i kanapach jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale może przede wszystkim zdrowotnej. Warto wiedzieć, jak doprowadzić do zminimalizowania ilości kurzu w mieszkaniu alergika. Przedstawiamy kilka porad w tym zakresie:

1.Regularne sprzątanie – ale z głową!

Nikt nie kwestionuje tego, że dom alergika musi być czysty, a to jednocześnie wymusza stałe sprzątanie, a nie tylko raz w tygodniu. Sprzątanie mieszkania powinniśmy zawsze zaczynać od wycierania kurzu na najwyższych półkach i stopniowo schodzić coraz niżej. Na końcu odkurzamy podłogi i dywany, a jeśli to możliwe – posadzki myjemy na mokro. To pozwoli w dużym stopniu usunąć kurz z mieszkania.

2. Usunięcie wszystkich przedmiotów zbierających kurz

Ozdobne bibeloty ustawione na półkach i komodach, ciężkie zasłony i gęste firanki – wszystko to stanowi siedlisko kurzu, dlatego albo będziemy podejmować trud utrzymania ich w czystości, albo po prostu ograniczymy ilość takich rzeczy w swoim domu. Co ciekawe niebezpieczne dla alergików są w szczególności różnokształtne porcelanowe figurki czy kompozycje z suszonych kwiatów, bo bardzo trudno je wyczyścić, a szybko łapią kurz.

3. Częste wietrzenie pomieszczeń

Jeśli alergik nie ma uczulenia na pyłki traw i drzew lub kwiatów albo czas ich pylenia jeszcze nie nadszedł, to należy jak najczęściej wietrzyć mieszkanie. To podstawa walki z kurzem i roztoczami. Wietrzyć trzeba zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wówczas pomieszczenia mieszkalne są duszne i suche, a w takich warunkach roztocza się namnażają. Wietrzyć trzeba zawsze, a zimą jest to szczególnie zalecane.

4. Nieprzegrzewanie pomieszczeń

Roztocza łatwo namnażają się w pomieszczeniach ciepłych i suchych. Nie służy im nawilżenie do poziomu 40–60 proc., korzystne dla alergików. Przegrzewanie mieszkań, zwłaszcza w okresie grzewczym, jesienno-zimowym, powoduje, że roztoczy jest coraz więcej.

5. Wymiana żaluzji na rolety

Żaluzje mogą być siedliskiem kurzu, o ile nie są skrupulatnie czyszczone co pewien czas. O wiele mniej kurzu zbiera się na roletach okiennych. Dlatego warto właśnie taką osłonę okienną sobie zainstalować.

6. Sposób na czystą lampę

Na kloszach i abażurach lamp zbiera się sporo kurzu. Trzeba wiedzieć jednak, jak usunąć go z nich bez niszczenia samej lampy. Papierowych abażurów, rzecz jasna, nie należy czyścić na mokro. Można je odkurzyć rurką odkurzacza, a materiałowe klosze wyczyścić rolką do czyszczenia odzieży. Jeśli kurz osiadł w zagłębieniach klosza, usuniemy go wąską końcówką do odkurzacza albo wymieciemy szczoteczką do zębów.

7. Regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych

Wentylacja w domu alergika jest niezbędna dla zapewnienia dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach. Kratki wentylacyjne są jednak miejscem, gdzie szybko osadza się kurz. Skoro odpowiadają one za właściwą cyrkulację powietrza w domach, to regularne usuwanie z nich kurzu jest konieczne. Dzięki temu zachowamy lepszą jakość powietrza.

8. Łóżko wolne od kurzu i roztoczy

Wiadomo jest, że w łóżku – dokładniej: w materacu, na którym na co dzień śpimy i odpoczywamy – gromadzi się najwięcej roztoczy. Żeby temu zapobiegać, trzeba codziennie strzepywać pościel i regularnie ją wymieniać, piorąc w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Niższa temperatura nie jest w stanie zabić roztoczy. Poduszki i kołdry warto jest wietrzyć, ale nie na pełnym słońcu. Materac trzeba systematycznie trzepać i wietrzyć, a jeśli ma odpinany pokrowiec – prać go.

Wszystkie te reguły dotyczące sprzątania domu alergika mogą wydawać się skomplikowane i wymagające zaangażowania, z czasem jednak zaczniemy traktować je rutynowo, dostosowując się do nich. Czysty dom to miejsce przyjazne dla osób z alergiami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

REKLAMA
Zamknij