Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?

Folia grzewcza – jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?

Folia grzewcza to dość nowy produkt na polskim rynku, który znalazł rzesze zwolenników i szereg zastosowań. Wykorzystując fale podczerwone, umożliwia wprowadzenie ciepła do różnych przestrzeni, nie tylko pod panele podłogowe czy płytki. Stosowanie folii grzewczej niesie za sobą wiele zalet, a jedną z największych jest oszczędzanie na ogrzewaniu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o folii grzewczej, zanim zdecydujesz się na jej montaż.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: Senegis

Dzięki folii grzewczej można skutecznie i zarazem niedrogo ogrzewać dom. Wystarczy jedynie dostosować rodzaj folii do zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło, o którym informuje nas projekt domu.

Folia grzewcza – czym jest?

Folia grzewcza – co to jest? Folia grzewcza jest nowoczesnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania. W praktyce to dość o cienki i bardzo elastyczny grzejnik elektryczny na podczerwień. Wykonana jest z wysokiej jakości węgla oraz masy aluminiowej. Poszczególne tworzywa nakładane są w sposób warstwowy, z wykorzystaniem nowoczesnego rozwiązania kojarzonego z drukowaniem. Właśnie te warstwy emitują promienie podczerwone.

Za sprawą promieniowania podczerwonego ogrzewanie jest bardziej wydajne. Folie grzewcze zasilane są miedzianą taśmą, którą podłącza się do sieci elektrycznej. Steruje się nimi przy pomocy wbudowanego w ścianę panelu.

Folia grzewcza cechuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, ma dobrą izolacyjność i jest ognioodporna. Występuje w różnych szerokościach i mocach grzewczych, dostępna jest także folia grzewcza na wymiar.

Folia grzewcza – jakie są zasady działania folii grzewczej?

Powiedzmy sobie teraz, jak działa folia grzewcza. W folii grzewczej znajduje się grafitowa grzałka, która pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Wytworzone w ten sposób ciepło ogrzewa przedmioty znajdujące się bezpośrednio w kontakcie z folią lub będące w zasięgu promieniowania.

Folia grzewcza jest powszechnie wykorzystywana do ogrzewania podłóg, ogrzewania ścian, ogrzewania sufitów, ale w praktyce oprócz wymienionych nagrzewa również przedmioty w ich otoczeniu. Zarówno te przedmioty, jak i ściany czy podłogi, w procesie nagrzewania oddają swoje ciepło do powietrza. Dla lepszego zobrazowania działania folii grzewczej emitowaną z niej długą podczerwień można porównać do działania promieni słonecznych, które tak samo jak ona ogrzewają wszystko, co znajduje się w zasięgu podczerwieni.

Folia grzewcza – zastosowanie

Z uwagi na niewielką grubość folii i możliwość zasilania prądem elektrycznym, folia grzewcza ma szerokie spektrum zastosowania. W przypadku chęci jej wykorzystania nie trzeba projektować sieci centralnego ogrzewania, nie ma też konieczności montażu kotła grzewczego. Decydując się na folię grzewczą zasilaną akumulatorem, nawet sieć elektryczna jest wymagana.

Folia grzewcza może pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego sieci konwektorowe. W takim przypadku zazwyczaj umieszcza się ją wyłącznie w miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenie. Ale równie dobrze może zostać wykorzystana jako samodzielne ogrzewanie. Trzeba jedynie dobrać odpowiedni rodzaj folii.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest folia grzewcza podłogowa. Oprócz podłogi, grzejniki tego typu stosuje się na ścianach, a nawet na sufitach. Można je umieszczać pod płytkami, gresem, kamieniem, panelami czy wykładziną. Tak naprawdę nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Folia do ogrzewania podłogowego i ścienna sprawdza się przede wszystkim do ogrzewania obiektów mieszkalnych, biurowych czy użytkowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przy jej pomocy ogrzewać obiekty sakralne, w których są zimne posadzki z kamienia. Folia grzewcza spełni swoje zadanie w przyczepach kempingowych i kamperach, które nie mają własnego ogrzewania. To również dobre rozwiązanie do domków letniskowych i altan.

Folia grzewcza pod panele

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem, które wykorzystuje się w większości nowoczesnych domów, jest folia grzewcza podłogowa. Sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także biurach i wszelkiego rodzaju obiektach użytkowych. W praktyce w każdym miejscu szczególnie narażonym na wychłodzenie.

Jednym z typów podłóg, pod który bardzo często trafia folia grzewcza, są panele. Biorąc pod uwagę brak ograniczeń w zakresie kładzenia paneli, tym sposobem można ogrzewać w domu zarówno salon, sypialnię, jak i przedpokój. Dzięki folii grzewczej panele będą ciepłe w dotyku, a i w pomieszczeniu zrobi się cieplej. Umożliwi to poruszanie się po domu na boso czy pozwoli na zabawę z dzieckiem na podłodze.

Folia grzewcza pod płytki

Czy folia grzewcza może być stosowana pod płytki? Jak najbardziej. Wbrew obawom niektórych, w żaden sposób im nie zagraża. Nie przyczynia się do ich pękania ani powstawania żadnych innych uszkodzeń. Najczęściej folię grzewczą umieszcza się w łazienkach, gdyż utrzymuje stabilną temperaturę posadzki, dając tym samym komfort użytkowania. 

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie jej w kuchni, gdzie równie często układa się płytki, co i w łazienkach. Rozwiązanie to w jej przypadku z pewnością przypadnie miłośnikom gotowania, którzy jednocześnie uwielbiają chodzić boso.

Folia grzewcza na ścianę

Montowanie folii grzewczej na podczerwień na podłodze pod panelami czy płytkami stało się swego rodzaju standardem. Mało kto za to decyduje się zamocować ją na ścianie, a przecież oba sposoby są równie efektywne, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczenia

Wśród korzyści zastosowania folii na pionowych częściach konstrukcji wymienia się przede wszystkim brak konieczności instalowania tradycyjnego grzejnika, gdyż z powodzeniem go zastępuje. Biorąc pod uwagę, że takie ogrzewanie jest niewidoczne i nie zajmuje miejsca, przestrzeń, którą normalnie zająłby kaloryfer, można zagospodarować w inny sposób. Z tego faktu szczególnie ucieszą się minimaliści.

Zamontowaną folię na ścianie obudować można płytami gipsowo-kartonowymi lub ceramicznymi płytkami. W grę wchodzi także boazeria ścienna, ewentualnie panele.

Ciekawym rozwiązaniem jest również folia grzewcza na sufit. Cała filozofia opiera się na tym, że system grzewczy umieszcza się pod stropem sufitu. Instalacja w tym przypadku niczym nie różni się od układania folii na podłodze

Sceptycy biorą pod wątpliwość to, czy zamontowana na suficie folia dobrze spełnia swoje zadanie, czy może zamiast pomieszczenia ogrzewa dach. Opinie ekspertów przeczą jednak teorii, że ciepło rozchodzi się nie w tym kierunku, co trzeba.

Folia grzewcza na podczerwień – najważniejsze parametry

Folie grzewcze sklasyfikowane są według następujących parametrów:

  • zasilanie elektryczne – dostępne warianty z napięciem stałym DC: 12V, 24V i napięciem zmiennym sieciowym AC: 230V, 220V, 110V;
  • moc grzewcza – od 60 W/m2 do 400 W/m2;
  • szerokość folii grzewczej – dostępne opcje: 25 cm, 50 cm i 100 cm;
  • grubość folii grzewczej – od 0,3 mm do 0,53 mm;
  • konfiguracja grzałki grafitowej – grafit na całej powierzchni, grafit w paski lub grafit w plastry miodu;
  • możliwość cięcia folii grzewczej – odcinki co 12,5 cm albo co 25 cm lub dowolne miejsce w poprzek folii.

Folia grzewcza wady – co warto wiedzieć przed zakupem?

Choć folia grzewcza ma sporo zalet, to podobnie jak inne metody ogrzewania, nie pozostaje bez wad. Jedną z największych jest koszt wykonania całej instalacji grzewczej. Kolejnym minusem zastosowania folii grzewczej do ogrzewania budynku jest znaczny wzrost zużycia prądu.

Chcąc zastosować w domu folię grzewczą, jeszcze przed rozpoczęciem prac trzeba mieć dokładny projekt danego pomieszczenia, uwzględniający rozmieszczenie mebli. Powodem tego jego brak możliwości późniejszego postawienia większych szaf czy urządzeń w dowolnym miejscu – nie mogą one bowiem stać w miejscach, gdzie rozłożona jest folia grzewcza. Co za tym idzie, w przyszłości może pojawić się kłopot z przemeblowaniem salonu czy sypialni.

Folia grzewcza – zużycie prądu

Ile energii elektrycznej zużywa folia grzewcza podczerwień? Uzależnione jest to tylko i wyłącznie od izolacji budynku. Aby móc określić rzeczywiste koszty eksploatacji, należy zatem zapoznać się z dokumentem o nazwie charakterystyka energetyczna budynku.

Podczas szacowania zużycia warto mieć też na uwadze, że proces nagrzewania się danego pomieszczenia zależy w dużej mierze od umiejscowienia folii grzewczej w instalacji. Musi być więc ono dobrze przemyślane. W przeciwnym razie ciepło nie będzie rozchodzić się tak, jak powinno, proces nagrzewania wydłuży się, a to z kolei zwiększy rachunki za prąd.

Niebagatelne znaczenie w tym kontekście ma również moc folii grzewczej. Powinna być ona dostosowana do panujących warunków i potrzeby efektu grzewczego. Jeśli będzie za duża, może przyczynić się do większego zużycia prądu.

Folia grzewcza – ile kosztuje jej instalacja i eksploatacja?

Do podjęcia decyzji o montażu folii grzewczej w swoim domu niezbędne jest rozeznanie w zakresie kosztów. Dlatego w poniższej tabeli zebraliśmy koszty różnych typów instalacji C.O. dla domu 120 m2.

Instalacja C.O. – Folie grzewcze
Zakres Cena jednostkowa Ogrzewana powierzchnia Łączny koszt
sufitowe Folie grzewcze sufitowe (400W) + sterowniki (termostaty) + montaż 120 zł/m2 (ogrzewanej powierzchni) 120 m2 14 400 zł
podłogowe Folie grzewcze podłogowe (220W) + sterowniki (termostaty) + montaż 180 zł/m2 (ogrzewanej powierzchni) 120 m2 21 600 zł

Instalacja C.O. – Folie grzewcze
Zakres Cena jednostkowa Ogrzewana powierzchnia Łączny koszt
mieszane – 50%/50% Folie grzewcze podłogowe (220W) + sterowniki (termostaty) + montaż 120 zł/m2 60 m2 7 200 zł
Folie grzewcze podłogowe (400W) + sterowniki (termostaty) + montaż 180 zł/m2 60 m2 10 800 zł
Łączny koszt: 18 000 zł

Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Ogrzewanie z wykorzystaniem folii grzewczej jest opłacalne pod względem ekonomicznym. Stosunkowo niska temperatura promieniowania podczerwonego folii pozwala na oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu nawet do ponad 10%.

Folia grzewcza może współpracować z odnawialnymi źródłami energii typu panele fotowoltaiczne. Dzięki energii elektrycznej wytworzonej we własnym zakresie ogrzewanie domu może być jeszcze tańsze.

Dlaczego warto stosować folię grzewczą?

Wśród zalet ogrzewania folią grzewczą najczęściej wymienia się takie jak:

  • niewysoki koszt zakupu – folie grzewcze kosztują mniej niż większość systemów ogrzewania podłogowego i centralnego,
  • tania eksploatacja – folie grzewcze zużywają o połowę mniej prądu niż maty grzewcze,
  • żywotność – żywotność folii grzewczej wynosi ok. 100 lat,
  • minimalne straty ciepła – nie ma strat ciepła wynikających z przesyłu energii,
  • brak kotła grzewczego – nie ma konieczności organizacji kotłowni, montażu pieca CO czy rozbudowanej sieci grzewczej,
  • całkowita automatyzacja – nie trzeba kontrolować temperatury ani pilnować zapełnienia zasobnika z paliwem,
  • brak standardowych problemów z instalacją – nie ma konieczności uzupełniania wody sieci centralnego ogrzewania czy odpowietrzania jej,
  • dokładne ustawienie ogrzewania – folia grzewcza bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury,
  • brak kłopotów z kominem – folia grzewcza nie wymaga odprowadzania spalin, zatem stan komina nie ma znaczenia,
  • brak grzejników – w przypadku montażu folii grzewczej na podłodze i ścianach nie ma konieczności dodatkowego montażu grzejników.

Czy folia grzewcza jest produktem bezpiecznym?

Oczywiście, że tak. Grzewcza folia nie wywoła kłopotów z czadem czy nieprawidłowym odprowadzaniem spalin. Nie pociąga za sobą także ryzyka wybuchu ani pożaru. Jeśli z kolei chodzi o wytwarzane przez nią pole elektromagnetyczne, pomiary jego natężenia dają podobne wskazania jak w przypadku pomiarów pola emitowanego przez urządzenia powszechnego użytku takie jak czajnik elektryczny czy suszarka do włosów.

Folia grzewcza a mata grzewcza – jakie są różnice?

Zastanawiasz się, co będzie lepsze: folia grzewcza czy mata? Zwróć uwagę na występujące między nimi różnice. Jedna z największych dotyczy wydajności. Nowoczesne folie grzewcze zapewniają ogrzewanie na całej powierzchni. Inaczej jest w przypadku mat wykorzystujących przewody grzejne, które grzeją miejscowo. Ma to wpływ na zużycie energii elektrycznej. Choć maty grzewcze gwarantują oszczędności w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania, to folie grzewcze potrafią zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 50%.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: Senegis

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Sponsorowane
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier
Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Sponsorowane
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij