Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Sauna w domu - ile kosztuje i czy warto mieć w domu saunę?

Sauna w domu - ile kosztuje i gdzie ją umieścić?

Marzy Ci się sauna w salonie kąpielowym we własnym domu? Tak naprawdę możesz ją mieć nawet w niewielkiej łazience, a w przypadku braku miejsca w mieszkaniu także w piwnicy lub ogrodzie. Możliwości jest bardzo wiele. Dowiedz się, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i jak w praktyce wygląda montaż sauny w domu.

Sauna to specjalne pomieszczenie, w którym ciało ludzkie poddawane jest wpływowi wysokiej temperatury. Zabiegi w saunie działają relaksująco i rozluźniająco, łagodzą bóle mięśni, poprawiają wygląd skóry, wzmacniają odporność, a także pomagają oczyścić organizm z toksyn.

Dobroczynne działanie takich zabiegów znane było już w starożytnym Rzymie, a do dzisiaj są one tradycyjnym sposobem dbania o zdrowie w krajach o chłodniejszym klimacie takich jak Finlandia, Szwecja, Łotwa, czy Rosja. Z sauny możesz skorzystać praktycznie w każdym hotelu i ośrodku SPA, ale równie dobrze możesz mieć ją we własnym domu. 

Sauna domowa - jakie są rodzaje saun?

Chcąc korzystać z kąpieli parowych we własnym domu, najpierw musisz zdecydować, który rodzaj konstrukcji wybrać. Istnieje kilka rodzajów sauny, które różnią się sposobem działania i wpływem na ludzki organizm, a także wymaganiami dotyczącymi pomieszczenia, w jakim można je zainstalować.

Najlepiej decyzję o montażu sauny podjąć jeszcze przed budową domu – wówczas można wybrać projekt domu z odpowiednim miejscem na taką konstrukcję np. z dużą łazienką lub osobnym pomieszczeniem nadającym się do adaptacji na prywatne SPA. 

Sauna do domu jednorodzinnego jest najczęściej oferowana w jednej z następujących form:

 • Sauna mokra – jest to rodzaj sauny parowej, w której parę wytwarza się za pomocą specjalnego pieca i rozgrzanych kamieni polewanych wodą. W efekcie temperatura powietrza osiąga od 65 do 90oC, a jego wilgotność nie przekracza 40%. 
 • Sauna parowa, rzymska – w tym przypadku parę wytwarzają parowniki, które podnoszą wilgotność powietrza nawet do poziomu 100%, ale za to nie powodują jego nadmiernego podgrzania – temperatura wewnątrz pokoju zabiegowego zwykle nie przekracza 65oC.
 • Sauna sucha – inaczej sauna fińska charakteryzuje się niską wilgotnością (średnio 10%) i bardzo wysoką temperaturą powietrza (85-110oC). Takie warunki osiąga się podobnie jak w saunie mokrej za pomocą pieca i rozgrzanych kamieni. 
 • Sauna infrared – to nowoczesny rodzaj sauny, w której za wysoką temperaturę powietrza (do 60oC) i stosunkowo niską wilgotność (do 25%) odpowiadają specjalne promienniki emitujące fale podczerwieni. 

Dość popularne są także ruskie banie, czyli niewielkie pomieszczenia z drewna, w których najpierw podgrzewa się powietrze za pomocą pieca i suchych kamieni, a potem polewa się je wodą, by wytworzyć parę. 

Sauny różnią się także pod względem wielkości i konstrukcji. Mogą mieć postać osobnych budynków umieszczonych np. na tyłach ogrodu lub formę niewielkiej kabiny zamontowanej w łazience lub innym pomieszczeniu w mieszkaniu. Taka mini sauna domowa przypomina kabinę prysznicową z siedziskami lub ławkami do leżenia, którą można zamówić jako gotową konstrukcję do samodzielnego montażu. 

Jaki rodzaj sauny najlepiej sprawdzi się w domu?

Sauna w domu jednorodzinnym powinna być dopasowana przede wszystkim do potrzeb jej użytkowników, a więc pod kątem sposobu działania.

W saunie suchej są bardzo wysokie temperatury, które dla niektórych osób są zwyczajnie trudne do wytrzymania. Zabiegi w fińskiej saunie są polecane głównie dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów i z problemami mięśniowymi, a także dla osób odchudzających się.

W saunie mokrej temperatura jest niższa, a więc łatwiej akceptowalna dla człowieka. Zabiegi parowe świetnie oczyszczają organizm i pomagają pozbyć się wielu problemów skórnych. Nie są jednak wskazane dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, szczególnie astmatyków.

Najłagodniejsza i najbezpieczniejsza jest sauna infrared, z której mogą korzystać nawet dzieci i osoby starsze. Promienie podczerwone docierając głęboko pod tkankę, doskonale rozgrzewają ciało i powodują jego pocenie, a więc także oczyszczanie organizmu z toksyn. 

Podejmując decyzję, jaka sauna w domu będzie najlepsza, warto także wziąć pod uwagę koszty oraz wymagania konstrukcyjne dla każdego z wariantów takiego domowego SPA. Najmniej problematyczna jest sauna na podczerwień, którą można zainstalować niemal w każdym miejscu i bez specjalnego przygotowania pomieszczenia.

Sauny suche i mokre wymagają montażu pieca (najczęściej są to piece elektryczne), a także osobnej wentylacji. Chcąc korzystać z zabiegów w warunkach o wysokiej wilgotności powietrza, niezbędne jest także zadbanie o dobrą izolację kabiny, aby wilgoć nie przeniknęła do pomieszczenia, w którym się znajduje. 

​​​​​​​Ile kosztuje sauna do domu?

Cena sauny domowej zależy od jej rodzaju, wielkości i sposobu jej wykonania oraz rodzaju użytych materiałów. Najdroższe są kabiny robione na wymiar, których ceny wynoszą od 6 do nawet 20 tys. złotych. Najtańsze wersje są ze świerku skandynawskiego, natomiast te najdroższe z drzewa cedrowego i jodły.

Za gotową kabinę do sauny infrared trzeba zapłacić minimum 3 tys. zł. Z kolei kompletna sauna fińska z piecem kosztuje około 5-6 tys. zł. Modne sauny ogrodowe typu beczka wiążą się natomiast z wydatkiem rzędu 10 tys. zł. To, ile kosztuje sauna w domu, zależy także od ceny wyposażenia. Oprócz kabiny trzeba jeszcze dokupić źródło ciepła np. piecnajprostsze modele elektryczne kosztują około 1000 zł.

Warto też pamiętać, że sauna w domu to także koszt eksploatacji urządzenia, na który głównie składa się koszt energii elektrycznej lub drewna. Nie jest on wysoki – przykładowo przy 2-3 zabiegach tygodniowo miesięczne rachunki za prąd będą wyższe o kilkanaście złotych, ponieważ piec elektryczny zużywa podczas jednej sesji zaledwie 4 kWh. Roczna eksploatacja sauny infrared to natomiast koszt rzędu 200-250 zł. 

​​​​​​​Sauna w domu - jakie warunki są wymagane?

Kabina do sauny z reguły jest skonstruowana z drewna – jodły, cedru, świerku kanadyjskiego, olchy, osiki lub odmian egzotycznych. Te ostatnie są w szczególności polecane do saun mokrych, ponieważ z reguły są bardziej odporne na wilgoć. Kabina pod wpływem podwyższonej temperatury się nagrzewa, dlatego pomieszczenie, w którym będzie zamontowana, musi być odpowiednio przygotowane.

Bardzo ważny jest również sam sposób montażu, aby korzystanie z urządzenia było bezpieczne dla użytkowników oraz nie wpływało negatywnie na konstrukcję domu. Ogólne wymagania dla sauny w domu są następujące:

 • kabina powinna być ustawiona w pewnej odległości od ściany (minimum 2 cm) i na specjalnych profilach aluminiowych, by dolna część obudowy nie chłonęła wody z podłogi, 
 • podłoga wewnątrz kabiny musi być szczelna i antypoślizgowa – najczęściej wykonuje się ją z płytek ceramicznych,
 • niezbędna jest izolacja termiczna np. z wełny mineralnej, która zapewnia szybsze nagrzewanie się powietrza wewnątrz kabiny i jednocześnie chroni pomieszczenie przed przegrzaniem,
 • do kabiny musi być doprowadzona instalacja elektryczna (na oddzielnym obwodzie!) do oświetlenia wnętrza oraz do uruchomienia pieca – warto tu zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz to, że niektóre z nich są 3-fazowe,
 • sauna w domu musi mieć wentylację – zwykle powietrze do kabiny pobierane jest z pomieszczenia, w którym się znajduje i również do niego jest wypuszczane, a więc takie wnętrze musi mieć bardzo dobrą wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, 
 • w przypadku sauny ogrzewanej piecem na węgiel niezbędne jest podłączenie go do osobnego przewodu kominowego. 

​​​​​​​W jakim pomieszczeniu umieścić domową saunę?

Sauna domowa powinna być zamontowana jak najbliżej natrysku (prysznica), ponieważ po zabiegu konieczne jest schłodzenie ciała. Z tego względu konstrukcję najczęściej umieszcza się po prostu w łazience, albo w pomieszczeniu znajdującym się w jej pobliżu. Może być to np.:

 • pomieszczenie gospodarcze
 • niewielki pokój niewykorzystywany na cele mieszkalne, 
 • pomieszczenie w piwnicy,
 • poddasze – w tym przypadku zalecane są sauny fińskie lub infrared, ponieważ sauny mokre mogą przyczynić się do nadmiernego zawilgocenia ważnych elementów konstrukcji budynku.

​​​​​​​Jakie wymiary powinna mieć domowa sauna?

Jeśli chodzi o wymiary, sauna w domu powinna być dostosowana przede wszystkim pod względem wielkości do liczby użytkowników. Standardowo przyjmuje się, że na 1 osobę powinno być 60 cm ławki do siedzenia oraz 200 cm ławki do leżenia.

Najpopularniejsze modele do użytku domowego z reguły mają szerokość około 160 lub 200 cm i podobną głębokość, a wysokość około 190-210 cm. Są także gotowe mini-sauny jednoosobowe, które zmieszczą się nawet w małej łazience - z reguły są to kabiny z promiennikami fal podczerwonych, które mają zaledwie 70 x 90 cm lub 90 x 90 cm.

​​​​​​​Jak zamontować saunę w swoim domu?

Jeżeli marzy Ci się sauna w domu, masz kilka możliwości na jej zamontowanie. Najprościej zamówić gotową konstrukcję do samodzielnego montażu – w tym przypadku wystarczy połączyć elementy prefabrykowane zgodnie z instrukcją. Dobrym pomysłem jest także po prostu zamówienie konstrukcji na wymiar w wyspecjalizowanej firmie, która zazwyczaj oferuje także usługi montażowe na miejscu. 

Samodzielny montaż kabiny zazwyczaj nie nastręcza trudności, jednak niezbędna może okazać się pomoc fachowców w zakresie odpowiedniego podłączenia instalacji elektrycznej, pieca lub wykonania podłoża

A jak zrobić saunę samodzielnie? Jeśli lubisz majsterkować, możesz zakupić gotowy plan konstrukcyjny do budowy kabiny od zera. Obejmuje on projekt, rysunki techniczne, wykaz niezbędnych materiałów itp. Taki plan kosztuje około 100 zł i można go nabyć online. 

​​​​​​​Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu saun

Montaż sauny powinien być wykonany profesjonalnie, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Warto pamiętać, że wysoką temperaturę generują urządzenia elektryczne lub opalane węglem, dlatego sposób ich podłączenia oraz poprowadzenia instalacji powinny eliminować ryzyko pożaru. Do częstych błędów podczas montażu kabiny i jej wyposażenia należą również:

 • zaniedbanie odpowiedniej wentylacji – w skrajnych przypadkach może to uniemożliwić korzystanie z zabiegów (w kabinie nie będzie po prostu czym oddychać),
 • niedokładne zaizolowanie kabiny – może to skutkować problemami z osiąganiem odpowiedniej temperatury podczas zabiegów, a nawet uszkodzeniem elementów konstrukcyjnych kabiny lub pomieszczenia, 
 • nieprawidłowy montaż wyposażenia – na przykład umieszczenie oświetlenia bezpośrednio nad piecem,
 • zlekceważenie zaleceń dotyczących umieszczenia kabiny w odpowiedniej odległości od ściany pomieszczenia – może zostać zaburzona cyrkulacja powietrza wokół konstrukcji powodująca przegrzewanie się samej kabiny, jak też ściany.

​​​​​​​Sauna w domu - jak odpowiednio o nią dbać?

Aby sauna domowa służyła jak najdłużej, należy odpowiednio o nią dbać, czyli przede wszystkim:

 • po każdym zabiegu myć podłogę kabiny i wycierać ją do sucha,
 • regularnie czyścić drewniane elementy – nie należy ich myć wodą, lecz wyłącznie lekko zwilżoną szmatką, a większe zabrudzenia usuwać preparatami do drewna lub papierem ściernym,
 • do czyszczenia wnętrza stosować specjalnie do tego przeznaczone detergenty,
 • od czasu do czasu dezynfekować saunę specjalnymi preparatami (np. na bazie perhydrolu).

Kluczową kwestią jest niedopuszczenie do powstania trwałych zabrudzeń we wnętrzu sauny, a także do powstania grzybów i pleśni na elementach drewnianych, które w takim przypadku będą wymagały wymiany. 

​​​​​​​Czy warto zdecydować się na domową saune?

Sauna w domu to modne rozwiązanie, ale czy warto w nie inwestować? Z pewnością tak, ponieważ regularne zabiegi w takiej kabinie są świetnym sposobem na relaks, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie, wygląd i zdrowie. Pozwalają także zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, które trzeba by poświęcić na wizyty w ośrodku SPA lub gabinecie odnowy biologicznej.

Warto jednak pamiętać, że z sauny nie mogą korzystać wszyscy – zabiegi nie są wskazane dla kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie oraz inne przewlekłe schorzenia.

Sauna w domu czy w ogrodzie - gdzie lepiej się sprawdzi?

Ciekawym rozwiązaniem są także sauny ogrodowe. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają miejsca na takie instalacje wewnątrz domu. Sauny w ogrodzie mogą mieć postać niewielkiej konstrukcji wolnostojącej (np. drewnianej beczki lub w rodzaju domku ogrodowego), albo oddzielnego budynku. Najczęściej są to budynki rekreacyjne pełniące także inne funkcje np. kuchni letniej.

Sauna w domu

Przykładem jest ten projekt sauny G196 – w obiekcie znalazło się miejsce nie tylko na pomieszczenie do kąpieli parowych, ale także na pokoje, kuchnię, łazienkę, a nawet taras.

Mając niewiele miejsca w ogrodzie na dodatkowe budynki rekreacyjne, można skorzystać z innego rozwiązania, na przykład takiego, jaki przewiduje ten projekt garażu z sauną – oprócz stanowiska na samochód i pomieszczenia do kąpieli parowych w budynku jest także łazienka, kuchnia, małe pomieszczenie gospodarcze oraz wiata rekreacyjna z miejscem na grilla.

Sauna w domu

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
28 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Palenie śmieci w domowym piecu lub na posesji powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a więc szkodzi zarówno...

Ogród i Taras
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Jak wyglądają zapisy prawne?
21 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?

Palenie liści w ogrodzie jesienią lub wiosną było kiedyś powszechną praktyką....

Ogród i Taras
Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku
20 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mn...

Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Beton może posłużyć do wykonania tarasu, ozdobienia ścian w salonie czy wykończenia nawierzchni wokół domu. Kompozyt ten j...

Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
28 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Palenie śmieci w domowym piecu lub na posesji powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a więc szkodzi zarówno...

Ogród i Taras
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Jak wyglądają zapisy prawne?
21 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?

Palenie liści w ogrodzie jesienią lub wiosną było kiedyś powszechną praktyką....

Ogród i Taras
Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku
20 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mn...

Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Beton może posłużyć do wykonania tarasu, ozdobienia ścian w salonie czy wykończenia nawierzchni wokół domu. Kompozyt ten j...