Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak urządzić saunę w swoim domu i jaki będzie jej koszt?

Sauna w domu - ile kosztuje i gdzie ją umieścić?

Sauna w domu nie jest domeną wielkich, drogich willi. Możesz ją mieć u siebie. Sauna domowa może zostać umieszczona w łazience, w pokoju kąpielowym, ale jeśli brakuje Ci tam na nią miejsca, możesz zaaranżować dla niej przestrzeń w piwnicy czy na poddaszu. Koszt jej wykonania zależy od wielu kwestii. Ciekawą alternatywą może oczywiście być sauna w ogrodzie. Sprawdź, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i jakie są ceny saun domowych.

W Skandynawii właściwie w większości projektów domów jest domowa sauna. Zabiegi w niej, które znakomicie relaksują i rozluźniają ciało człowieka, a przy tym mają wiele prozdrowotnych właściwości, są tam bardzo popularne. Chcesz także mieć saunę w domu? Możesz ją umieścić bezpośrednio w budynku, np. w dużej łazience, jeśli taką zaplanujesz, albo też wybudować oddzielną saunę w swoim ogrodzie, np. z jacuzzi czy zimną banią.

Sprawdź zatem, ile kosztuje sauna w domu i jaki jej rodzaj będzie Ci odpowiadał.

Sauna domowa – jakie są jej rodzaje?

Chcąc korzystać z kąpieli parowych we własnym domu, najpierw musisz zdecydować, który rodzaj konstrukcji wybrać. Istnieje kilka rodzajów sauny, które różnią się sposobem działania i wpływem na ludzki organizm, a także wymaganiami dotyczącymi pomieszczenia, w jakim można je zainstalować.

Najlepiej decyzję o montażu sauny podjąć jeszcze przed budową domu – wówczas można wybrać projekt domu z odpowiednim miejscem na taką konstrukcję, np. z dużą łazienką lub osobnym pomieszczeniem nadającym się do adaptacji na prywatne SPA. 

Sauna do domu jednorodzinnego jest najczęściej oferowana w jednej z następujących form:

 • Sauna mokra – jest to rodzaj sauny parowej, w której parę wytwarza się za pomocą specjalnego pieca i rozgrzanych kamieni polewanych wodą. W efekcie temperatura powietrza osiąga od 65 do 90oC, a jego wilgotność nie przekracza 40%. 
 • Sauna parowa, rzymska – w tym przypadku parę wytwarzają parowniki, które podnoszą wilgotność powietrza nawet do poziomu 100%, ale za to nie powodują jego nadmiernego podgrzania – temperatura wewnątrz pokoju zabiegowego zwykle nie przekracza 65oC.
 • Sauna sucha – inaczej sauna fińska charakteryzuje się niską wilgotnością (średnio 10%) i bardzo wysoką temperaturą powietrza (85-110oC). Takie warunki osiąga się podobnie jak w saunie mokrej za pomocą pieca i rozgrzanych kamieni. 
 • Sauna infrared – to nowoczesny rodzaj sauny, w której za wysoką temperaturę powietrza (do 60oC) i stosunkowo niską wilgotność (do 25%) odpowiadają specjalne promienniki emitujące fale podczerwieni

Sauny różnią się także pod względem wielkości i konstrukcji. Mogą mieć postać osobnych budynków umieszczonych np. na tyłach ogrodu lub formę niewielkiej kabiny zamontowanej w łazience lub innym pomieszczeniu w mieszkaniu. Taka mini sauna domowa przypomina kabinę prysznicową z siedziskami lub ławkami do leżenia, którą można zamówić jako gotową konstrukcję do samodzielnego montażu. 

Jaki rodzaj sauny najlepiej sprawdzi się w domu?

Sauna w domu jednorodzinnym powinna być dopasowana przede wszystkim do potrzeb jej użytkowników, czyli pod kątem sposobu działania.

 • W saunie suchej wytwarzane są bardzo wysokie temperatury, które dla niektórych osób mogą być zwyczajnie trudne do wytrzymania. Zabiegi w fińskiej saunie są polecane głównie dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów i z problemami mięśniowymi, a także dla osób odchudzających się.
 • W saunie mokrej temperatura jest niższa, więc łatwiej akceptowalna dla większości z nas. Zabiegi parowe świetnie oczyszczają organizm i pomagają pozbyć się wielu problemów skórnych. Nie są jednak wskazane dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, szczególnie astmatyków.
 • Najłagodniejsza i najbezpieczniejsza jest sauna infrared, z której mogą korzystać nawet dzieci i osoby starsze. Promienie podczerwone docierając głęboko pod tkankę, doskonale rozgrzewają ciało i powodują jego pocenie, a więc także oczyszczanie organizmu z toksyn. 

Podejmując decyzję, jaka sauna w domu będzie najlepsza, warto także wziąć pod uwagę koszty oraz wymagania konstrukcyjne dla każdego z wariantów takiego domowego SPA. Sauny suche i mokre wymagają montażu pieca (najczęściej są to piece elektryczne), a także osobnej wentylacji. Chcąc korzystać z zabiegów w warunkach o wysokiej wilgotności powietrza, niezbędne jest także zadbanie o dobrą izolację kabiny, aby wilgoć nie przeniknęła do pomieszczenia, w którym się znajduje. 

ofe-5847238-70032 w-70032

nowoczesna sauna domowa w kabinie

Ile kosztuje sauna do domu?

Cena sauny domowej zależy od jej rodzaju, wielkości i sposobu jej wykonania oraz rodzaju użytych materiałów. Najdroższa będzie inwestycja polegająca na budowie sauny w ogrodzie. Koszt kabiny robionej na wymiar wynieść może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli chodzi o budowę sauny w domu, ale również na wymiar, ceny wynoszą od 6 do nawet 20 tys. złotych. Najtańsze wersje są ze świerku skandynawskiego, natomiast te najdroższe z drzewa cedrowego i jodły.

Za gotową kabinę do sauny infrared trzeba zapłacić minimum 2,5-3 tys. zł. A ile kosztuje sauna fińska w domu? Za kompletne rozwiązanie wraz z piecem zapłacimy około 5-6 tys. zł. To, ile kosztuje sauna w domu, zależy także od ceny wyposażenia.

Oprócz kabiny trzeba jeszcze dokupić źródło ciepła np. piec – najprostsze modele elektryczne kosztują około 1000 zł. Ile kosztuje sauna parowa w domu? Szacuje się, że wykonana na wymiar w swojej podstawowej wersji będzie kosztowała kilkanaście tysięcy złotych. Natomiast gotowa kabina, z pełnym osprzętem, to koszt nawet 30 tys. zł w wersji premium.

Na naszej stronie znajdziesz też gotowe projekty saun wolnostojących!

Jaki jest koszt utrzymania sauny w domu?

Warto też pamiętać, że sauna w domu to także koszt eksploatacji urządzenia, na który głównie składa się energia elektryczna lub drewno. Ile prądu zużywa sauna? Niewiele. Jeśli zażywasz 2-3 zabiegi tygodniowo, to miesięczne rachunki za energię elektryczną mogą być wyższe o najwyżej kilkanaście złotych. Wszystko dlatego, że piec elektryczny jest zwykle energooszczędny.

Ile prądu zużywa piec do sauny? Również niewiele, bo około 4 kWh. Roczna eksploatacja sauny infrared to natomiast koszt rzędu 200-250 zł. 

Możesz osiągnąć wiele korzyści z tytułu posiadania sauny w domu. Koszt jej utrzymania nie jest tak wysoki, ale musisz się z nim również liczyć, jeśli planujesz przeprowadzenie tego rodzaju inwestycji.

Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie z domową sauną?

Chcesz mieć saunę w domu? Jak ją zaprojektować? Na początek musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym docelowo ma się ona znaleźć. Powinieneś mieć świadomość tego, że kabiny do sauny najczęściej są skonstruowane z drewna – jodły, cedru, świerku kanadyjskiego, olchy, osiki lub odmian egzotycznych. Te ostatnie są w szczególności polecane do saun mokrych, ponieważ z reguły są odporniejsze na wilgoć.

Pod wpływem podwyższonej temperatury, właściwej dla zabiegów w saunie, kabina się nagrzewa. Dlatego pomieszczenie musi być optymalnie zabezpieczone przed wyższymi temperaturami. Minimalna wysokość pomieszczenia na saunę to 2 metry, musisz przy tym zadbać o zasilanie sauny, a właściwie jej pieca, prądem trójfazowym oraz o wentylację, która będzie szybko odprowadzała nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Ważny, rzecz jasna, jest sam montaż kabiny na saunę w domu, w przygotowanym uprzednio miejscu. Powinien być on przeprowadzony tak, by korzystanie z urządzenia było bezpieczne dla użytkowników oraz nie wpływało negatywnie na konstrukcję domu. Ogólne wymagania dla sauny w domu są następujące:

 • kabina powinna być ustawiona w pewnej odległości od ściany (minimum 2 cm) i na specjalnych profilach aluminiowych, by dolna część obudowy nie chłonęła wody z podłogi;
 • podłoga wewnątrz kabiny musi być szczelna i antypoślizgowa – najczęściej wykonuje się ją z płytek ceramicznych;
 • niezbędna jest izolacja termiczna np. z wełny mineralnej, która zapewnia szybsze nagrzewanie się powietrza wewnątrz kabiny i jednocześnie chroni pomieszczenie przed przegrzaniem;
 • do kabiny musi być doprowadzona instalacja elektryczna (na oddzielnym obwodzie!) do oświetlenia wnętrza oraz do uruchomienia pieca – warto tu zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz to, że niektóre z nich są 3-fazowe;
 • sauna w domu musi mieć wentylację – zwykle powietrze do kabiny pobierane jest z pomieszczenia, w którym się znajduje i również do niego jest wypuszczane, a więc takie wnętrze musi mieć bardzo dobrą wentylację grawitacyjną lub mechaniczną;
 • w przypadku sauny ogrzewanej piecem na węgiel niezbędne jest podłączenie go do osobnego przewodu kominowego

W jakim pomieszczeniu umieścić domową saunę?

Sauna domowa powinna być zamontowana jak najbliżej natrysku (prysznica), ponieważ po zabiegu konieczne jest schłodzenie ciała. Możesz więc zaplanować ją z  prysznicem w łazience, ale jeśli masz tam zbyt mało miejsca, możesz wykonać saunę pod schodami, w sąsiedztwie drzwi do łazienki z wanną lub prysznicem. To tylko jedna z możliwości wyboru, ponieważ możesz też umieścić ją w takich pomieszczeniach, jak: 

 • pomieszczenie gospodarcze
 • niewielki pokój niewykorzystywany na cele mieszkalne, 
 • pomieszczenie w piwnicy – sauna w piwnicy może zapoczątkować Twoje domowe SPA w tym miejscu,
 • poddasze – w tym przypadku zalecane są sauny fińskie lub infrared, ponieważ sauny mokre mogą przyczynić się do nadmiernego zawilgocenia ważnych elementów konstrukcji budynku.

Saunę da się ulokować skutecznie nie tylko w domu jednorodzinnym, lecz także w mieszkaniu. Koszt jej wykonania wcale nie musi być wysoki, zwłaszcza przy wyborze sauny infrared.

Jakie wymiary powinna mieć domowa sauna?

Jeśli chodzi o wymiary, sauna w domu powinna być dostosowana przede wszystkim pod względem wielkości do liczby użytkowników, którzy mają z niej w jednym czasie korzystać. Standardowo przyjmuje się, że na 1 osobę powinno być 60 cm ławki do siedzenia oraz 200 cm ławki do leżenia. Jeśli więc chcesz mieć saunę fińską domową 2-osobową, powinna zapewnić 120 cm ławki do siedzenia i 400 cm ławki do leżenia.

Najpopularniejsze modele do użytku domowego z reguły mają szerokość około 160 lub 200 cm i podobną głębokość, a wysokość około 190-210 cm. Są także gotowe mini-sauny jednoosobowe, które zmieszczą się nawet w małej łazience – z reguły są to kabiny z promiennikami fal podczerwonych, które mają zaledwie 70 x 90 cm lub 90 x 90 cm.

Jak pomysłowo urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym (by znalazło się tam miejsce na saunę)?

przybory saunowe

Jak zamontować saunę w swoim domu?

Jeżeli marzy Ci się sauna w domu, masz kilka możliwości jej zamontowania. Najprościej będzie zamówić gotową konstrukcję do samodzielnego montażu – w tym przypadku wystarczy połączyć elementy prefabrykowane zgodnie z instrukcją. Dobrym pomysłem jest także po prostu zamówienie konstrukcji na wymiar w wyspecjalizowanej firmie, która zazwyczaj oferuje także usługi montażowe na miejscu. 

Samodzielny montaż kabiny zazwyczaj nie nastręcza trudności, jednak niezbędna może okazać się pomoc fachowców w zakresie odpowiedniego podłączenia instalacji elektrycznej, pieca lub wykonania podłoża i sprawnie działającej wentylacji.

A jak zrobić saunę samodzielnie? Jeśli lubisz majsterkować, możesz zakupić gotowy plan konstrukcyjny do budowy kabiny od zera. Obejmuje on projekt, rysunki techniczne, wykaz niezbędnych materiałów itp. Taki plan kosztuje około 100 zł i można go nabyć online. 

W każdym przypadku, czy to przy kupnie gotowej kabiny do sauny, czy to przy jej budowie od podstaw, montaż sauny powinien być wykonany profesjonalnie, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Warto pamiętać, że wysoką temperaturę generują urządzenia elektryczne lub opalane węglem, dlatego sposób ich podłączenia oraz poprowadzenia instalacji powinny eliminować ryzyko pożaru.

Znając najczęstsze błędy popełniane podczas montażu kabiny do sauny czy elementów jej wyposażenia, można łatwiej ich uniknąć. Zalicza się do nich:

 • zaniedbanie odpowiedniej wentylacji – w skrajnych przypadkach może to uniemożliwić korzystanie z zabiegów (w kabinie nie będzie po prostu czym oddychać),
 • niedokładne zaizolowanie kabiny – może to skutkować problemami z osiąganiem odpowiedniej temperatury podczas zabiegów, a nawet uszkodzeniem elementów konstrukcyjnych kabiny lub pomieszczenia, 
 • nieprawidłowy montaż wyposażenia – na przykład umieszczenie oświetlenia bezpośrednio nad piecem,
 • zlekceważenie zaleceń dotyczących umieszczenia kabiny w odpowiedniej odległości od ściany pomieszczenia – może zostać zaburzona cyrkulacja powietrza wokół konstrukcji powodująca przegrzewanie się samej kabiny, jak też ściany.

Jaka jest cena ogrzewania nadmuchowego i jak je zrobić?

Sauna w domu czy w ogrodzie?

Ciekawym rozwiązaniem są także sauny ogrodowe. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają miejsca na takie instalacje wewnątrz domu. Sauny w ogrodzie mogą mieć postać niewielkiej konstrukcji wolnostojącej (np. drewnianej beczki lub w rodzaju domku ogrodowego), albo oddzielnego budynku. Najczęściej są to budynki rekreacyjne pełniące także inne funkcje np. kuchni letniej.

Na pytanie o to, czy lepiej wybrać saunę w domu czy w ogrodzie, nie ma jednej odpowiedzi. Inwestycja na podwórku może pociągać za sobą wyższe koszty niż stworzenie takiego miejsca w budynku, ale nie musi tak być, zwłaszcza jeśli wybudujesz ją samodzielnie na podstawie drewnianej, z desek.

Sauna w domu – jak odpowiednio o nią dbać?

Aby sauna domowa służyła jak najdłużej, należy odpowiednio o nią dbać, czyli przede wszystkim:

 • po każdym zabiegu myć podłogę kabiny i wycierać ją do sucha,
 • regularnie czyścić drewniane elementy – nie należy ich myć wodą, lecz wyłącznie lekko zwilżoną szmatką, a większe zabrudzenia usuwać preparatami do drewna lub papierem ściernym,
 • do czyszczenia wnętrza stosować specjalnie do tego przeznaczone detergenty,
 • od czasu do czasu dezynfekować saunę specjalnymi preparatami (np. na bazie perhydrolu).

Kluczową kwestią jest niedopuszczenie do powstania trwałych zabrudzeń we wnętrzu domowej sauny, a także do powstania grzybów i pleśni na elementach drewnianych, które w takim przypadku będą wymagały wymiany. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić mały dom?
09.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić mały dom?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić mały dom?
09.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić mały dom?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij