Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Sypialnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić i jakie dodatki wybrać?

Sypialnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski narodził się jako odpowiedź mieszkańców Północy na specyficzne warunki klimatyczne, przede wszystkim długie, mroźne zimy i krótkie dni z ograniczonym dostępem do słonecznego światła. Receptą na taki stan rzeczy stały się wnętrza: przytulne, a jednocześnie funkcjonalne i uporządkowane. Przykład stanowi sypialnia w stylu skandynawskim. Czym charakteryzują się skandynawskie meble?

Dlaczego warto postawić na styl skandynawski w sypialni?

Sypialnia to pozornie mało wymagające pod względem aranżacyjnym pomieszczenie, jednak jej funkcjonalne urządzenie nierzadko stanowi wyzwanie. Namysłu wymagają zwłaszcza pokoje niewielkie, o nietypowych kształtach lub bardzo wąskie, charakterystyczne dla nowych inwestycji deweloperskich. Nieco więcej kłopotów może sprawić także klimatyczna sypialnia na poddaszu.

W każdej z tych szczególnych sytuacji dobrym pomysłem okaże się sypialnia w skandynawskim stylu. Nurt ten sprawdza się nie tylko w trudnych warunkach – z powodzeniem wykorzystasz trend także w przestronnych i dobrze doświetlonych wnętrzach.

Dlaczego warto urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? Istnieje ku temu kilka ważnych powodów.

  • Po pierwsze, porządek

Sypialnia scandi to szczególnie pojęty minimalizm. Aranżacja nie może być przeładowana przedmiotami i ozdobami. Wykorzystane dodatki łączą estetykę z funkcjonalnością, a każda rzecz ma tu swoje miejsce.

  • Po drugie, przytulność

Nie można zapomnieć o tym, że styl skandynawski w swym zamyśle stanowił odpowiedź na trudne warunki pogodowe. Nic więc dziwnego, że sypialnia urządzona w ten sposób zaprasza do relaksu i stwarza idealne warunki do regeneracji. Staje się azylem, w którym wypoczniesz po trudach dnia.

  • Po trzecie, szybkie przearanżowanie wnętrza

Nurt scandi jest stonowany i oszczędny w formie. Dzięki temu niewielkim kosztem szybko przearanżujesz wnętrze, kiedy tylko tego zapragniesz. Wystarczy zmienić dodatki i sięgnąć po inną kolorystykę, aby sypialnia zyskała całkowicie nową twarz.

Lista zalet wynikających z aranżacji w stylu scandi jest oczywiście dużo dłuższa. Co więcej, chcąc urządzić sypialnię w ten sposób, zyskujesz wiele możliwości. Dynamika trendów sprawiła, że współcześnie nurt mocno wyewoluował, zyskując kilka twarzy.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia w stylu skandynawskim – jakie meble będą do niej pasować?

Jedną z najważniejszych zakupowych decyzji podczas aranżowania wnętrza jest dobór mebli w stylu skandynawskim. Sypialnia to pomieszczenie, od którego wymaga się szczególnej przytulności, tę zaś osiąga się wprowadzeniem naturalnych materiałów – na przykład drewna. Nie oznacza to jednak, że tylko taki dekor w połączeniu z prostą formą jest dopuszczalny. Warto natomiast z rozwagą dobierać każdy element, starając się wkomponować go w harmonijną całość.

Łóżko w stylu skandynawskim

W każdym pokoju przeznaczonym do spania kluczową rolę odgrywa łóżko. W stylu skandynawskim ten mebel przeważnie jest duży, solidny i – przede wszystkim – wygodny. Najczęściej jego rama jest wykonana z drewna, rzadziej z metalu. Chętnie uwidacznia się strukturę materiału, choćby efektowne słoje i sęki, ale modne są także łóżka pomalowane na biało.

Ideał stanowią proste formy, pozbawione dodatków i efektownych wykończeń, na przykład wezgłowia. Wyjątek stanowią zagłówki do łóżka drewniane i tapicerowane w neutralnych barwach. Z pewnością sprawdzą się, gdy lubisz poczytać przed snem – choć typowe skandynawskie łóżko często przykryte jest spiętrzonymi kolorowymi i dekoracyjnymi poduchami.

Szafa w stylu skandynawskim

Ważną rolę w sypialni odgrywa również szafa. W stylu skandynawskim powinna ona mieć prostą, dopasowaną do łóżka formę i odpowiednio dobraną wielkość pozwalającą na schowanie całej garderoby. We wnętrzu króluje ład, nie ma więc miejsca na ubrania rozrzucone po całym pomieszczeniu.

Szafę dopasuj do łóżka. Postaw na kolor naturalnego drewna, biel, pastele… Możesz też wybrać ciemniejsze fronty lub pokusić się o grę kontrastów. Zamaskujesz w ten sposób zabudowę lub – przeciwnie – wyeksponujesz ją i uczynisz mocnym akcentem. Niektóre modele szaf wolnostojących są wyposażone w niewysokie nóżki, nadające im lekkość, lustra i wygodne szuflady.

Toaletka w stylu skandynawskim

W ostatnich kilku latach modnym akcentem w sypialni stała się toaletka. W stylu skandynawskim także znajdzie się dla niej miejsce. Jaka powinna być? Masz wiele możliwości: od form z metalu po drewniane modele.

W sypialni w stylu skandynawskim toaletka powinna pasować do reszty umeblowania, choć niekoniecznie oznacza to, że musi być zrobiona z takiego samego materiału co łóżko. Sosnowe lub białe wersje to świetne uzupełnienie jasnych wnętrz utrzymanych w klimacie scandi.

Dowiedz się więcej: Szafa w zabudowie – jak ją zaprojektować?

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? DIY

Jeśli niekoniecznie planujesz duży remont, a mimo to marzysz o sypialni w stylu skandynawskim, inspiracje możesz wykorzystać do drobnego przearanżowania wnętrza. Pamiętaj o regułach, które pozwolą uzyskać wymarzony efekt.

Ta konkretna estetyka opiera się na kilku ważnych filarach – nawet gdy zaplanowane w kontekście sypialni w stylu skandynawskim aranżacje mają cechować się dużą oryginalnością. Na co zwrócić uwagę?

  • Kolory

Dominują jasne barwy i kolory ziemi, które akcentują związki z naturą i dodatkowo rozjaśniają pomieszczenie, sprawiając, że wydaje się ono większe. Sięgnij więc po takie właśnie wyposażenie. Zabieg ma jeszcze jeden atut: jeśli w przyszłości zechcesz zmienić wygląd sypialni w stylu skandynawskim, DIY będzie łatwiejsze: wystarczy modyfikacja dodatków, aby wnętrze zyskało całkowicie nową twarz.

  • Tkaniny

Nawet bardzo nowoczesna sypialnia w stylu skandynawskim jest przytulna. Taki efekt osiągniesz za sprawą przyjemnych w dotyku materiałów. Wykorzystaj poduszki, pledy i narzuty, miękkie dywaniki i zasłony.

  • Wzory

Skandynawska ornamentyka jest prosta i ujednolicona. We wnętrzach dominują dekoracje pozbawione wzorów. Jeśli już się na nie decydujesz, sięgaj po motywy wpisujące się w filozofię Północy, na przykład jodełkę czy haft hardanger.

  • Ciekawe akcenty

Jeśli obawiasz się, że wnętrze będzie zbyt puste, wprowadź do aranżacji mocny akcent, ale ogranicz go tylko do jednego elementu. Przykład stanowi sypialnia z cegłą w stylu skandynawskim lub kontrastowa ciemna ściana ulokowana za łóżkiem.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Mała sypialnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Jeśli masz małą sypialnię, w stylu skandynawskim będzie ona prezentowała się znakomicie. Jasne ściany i neutralna kolorystyka mebli oraz dekoracji optycznie powiększają wnętrza. W wąskiej sypialni w stylu skandynawskim warto powiesić lustro, które nada pokojowi głębię i wizualnie oddali mury od siebie.

Nie przesadzaj z dodatkami. Wystarczą minimalistyczne obrazy i nastrojowe zapachowe świece. Zrezygnuj z grubych zasłon na rzecz zwiewnych firanek – przytulna sypialnia w stylu skandynawskim obędzie się bez nich, jeśli uzupełnisz jej wystrój miękkimi kocami i poduszkami.

Warto wiedzieć: Sypialnia z łazienką: czy to dobre rozwiązanie?

Sypialnia w stylu skandynawskim – kolorystyka

Barwy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego to biele, beże i szarości wzbogacone kolorystyką naturalnego drewna. Wcale nie oznacza to jednak, że biała sypialnia w stylu skandynawskim to jedyny wybór. Warto jednak zainteresować się taką opcją, uzyskując balans ciemniejszą ramą łóżka lub nocnym stolikiem.

Jeśli cenisz klasykę, ale biel nie do końca ci odpowiada, możesz zdecydować się na szarą sypialnię w stylu skandynawskim. Taka paleta również rozjaśni wnętrze, ale będzie nieco przytulniejsza.

Ciekawy, ciepły efekt osiągniesz również za sprawą beżowej sypialni w stylu skandynawskim. Osoby, które preferują odważniejsze aranżacje, często decydują się na kolorową lub ciemną sypialnię w stylu skandynawskim

Jak widać, możliwości jest sporo, gdyż sam nurt od czasów swojego powstania mocno ewoluował. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś inspirującego w jednym z wielu wariantów. Poznaj najciekawsze odmiany.

  • Scandi chic

To stosunkowo nowa wersja trendu, różniąca się od pozostałych właśnie zastosowaną paletą. Oprócz barw ziemi znajdziesz tu złoto, miedź oraz pastele. Jeśli więc marzysz o różowej lub błękitnej sypialni w stylu skandynawskim, zainteresuj się właśnie tym wariantem.

Świetnie prezentuje się również wprowadzona do sypialni w stylu skandynawskim mięta. Całość uzupełnią kwieciste dodatki i tkaniny z połyskiem. W ten sposób powstaje mocne, a jednocześnie bardzo eleganckie wnętrze, zbliżające aranżację do sypialni glamour lub retro.

  • New nordic

To bardzo „domowy” wariant stylu skandynawskiego. Charakteryzują go jasne kolory połączone z naturalnymi materiałami jak drewno i kamień. Nie może tu zabraknąć nagromadzenia tkanin, poduszek i dywanów, przede wszystkim tych puchatych. Całość jest lekka i przytulna. Ożywienie wprowadzają lekko kontrastujące akcenty i geometryczne motywy dekoracyjne.

  • Dark nordic

To luksusowa, elegancka i zdecydowanie mniej skromna wersja stylu scandi. Często spotyka się w niej meble, ściany i dodatki w tonacji szarości, grafitu i czerni. Ciemne odcienie przełamują akcenty drewniane, metalowe, z mosiądzu, miedzi lub marmuru. Biel także ma tu swoje miejsce, ale w roli kontrastu.

  • Scandi boho

Konwencja idealna dla fanów zdecydowanych wyborów kolorystycznych. Mimo że nacisk nadal jest położony na jasne odcienie bazowe, obecność rękodzieła nadaje wnętrzom pogodniejszy charakter. Intensywnie żółta albo turkusowa sypialnia w stylu skandynawskim? To możliwe dzięki kolorowym plecionym kocom, ażurowym lampom i wiklinowym koszom. Jeśli z kolei przekonuje cię moda na biofilię, zielona sypialnia w stylu skandynawskim będzie jej doskonałym przejawem.

Sprawdź: Sypialnia w stylu boho – jak ją urządzić? Poznaj pomysły na aranżację w stylu boho

  • Styl gustawiański

Dobry wybór dla ceniących mniej subtelny wystrój. Wykorzystuje się w nim masywne, tradycyjne meble, pamiętając, by rozjaśnić przestrzeń białymi ścianami i delikatnymi tapetami. Taka stylistyka sprawdza się przy kreowaniu wnętrz romantycznych.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim – o czym warto pamiętać?

Już na początku tekstu pojawiła się wzmianka, jak wdzięcznym wnętrzem może stać się sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim. Charakterystyczny strop z widocznymi belkami i drewniana podłoga nadają całości niekwestionowany urok. O czym jednak pamiętać, by wykorzystać wszystkie atuty pokoju?

Ważne jest rozmieszczenie mebli w sypialni ze skosem. W stylu skandynawskim często stosuje się zabieg polegający na usytuowaniu łóżka w centrum, pod najwyższym punktem stropu. To na tyle wyrazista decyzja wnętrzarska, że przeważnie można zrezygnować z większych dekoracji. Nie zawsze jednak metraż na to pozwala.

Niezależnie od wielkości pomieszczenia pamiętaj o ważnej roli światła. Okna dachowe rozjaśniają wnętrze i podkreślają część wyposażenia. W dużej mierze to właśnie one są odpowiedzialne za niepowtarzalny klimat.

Sypialnia w stylu skandynawskim – jakie dodatki będą najlepsze?

Mimo że stylowi skandynawskiemu jest stosunkowo blisko do minimalizmu, nie oznacza to, że wystrój ma być ascetyczny. Przeciwnie – w trendy Północy bardzo silnie wpisuje się przecież potrzeba komfortu i przytulności. Stworzenie takiego klimatu ułatwią dodatki.

Wygoda rozpoczyna się od samego łóżka. Nie tylko rama i materac powinny stwarzać idealne warunki do wypoczynku. Niezbędna okaże się również pościel w stylu skandynawskim, którą warto kolorem i wzorem dopasować do nurtu.

Z pewnością przyda się narzuta na łóżko w stylu skandynawskim, poprawiająca estetykę i wprowadzająca porządek. Niektóre rodzaje narzut można wykorzystać w roli koca. Sięgnij po kolorowe poduszki, a na podłodze połóż dywan. Warunek? Jak najmniej sztucznych włókien i przyjazna skórze miękkość.

Scandi nie lubi przesady, ale ceni wyrazistość. Dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne. Nowoczesne grafiki czy galeria rodzinnych zdjęć w minimalistycznych ramach nie przytłoczy wnętrza, ale doda mu duszy.

Na jedną ze ścian może trafić tapeta do sypialni – styl skandynawski chętnie wykorzystuje fototapety prezentujące przyrodę, na przykład chłodne pejzaże. Gdzie powinna znaleźć się tapeta skandynawska? Do sypialni warto wprowadzić ją jako wykończenie ściany za lub przed łóżkiem.

Warto, aby w sypialni pojawiły się również kosze, koszyki, osłonki na doniczki oraz żywe rośliny. Nie zapomnij, jak ważnym elementem jest lampa do sypialni – styl skandynawski będzie jeszcze przytulniejszy, jeśli zastosujesz moc punktowego oświetlenia sypialni. Dopasowując dodatki, postaraj się nadać wnętrzu osobisty charakter.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?
21.05.2021 r. Daria Rek

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóst...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
04.08.2021 r. Diana Sulyma

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14.06.2021 r. Diana Sulyma

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
08.06.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?
21.05.2021 r. Daria Rek

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóst...

REKLAMA
Zamknij