Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ocieplenie drewnianego domu – jakie wybrać i jak wykonać ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną?

Ocieplenie drewnianego domu

Ocieplenie drewnianego domu może okazać się konieczne, zwłaszcza w przypadku starszych budynków. Choć drewno jest doskonałym materiałem izolacyjnym, to w polskich warunkach samo w sobie może nie wystarczyć. Jak ocieplić drewniany dom i kiedy warto to zrobić? Sprawdź, która metoda będzie lepsza: ocieplenie na mokro czy na sucho.

Ocieplenie domu drewnianego – dlaczego warto je wykonać?

Projekty domów drewnianych świetnie łączą funkcjonalność z estetyką, a przy tym wpisują się w trend ekologiczny. Co więcej, domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie.

Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort, warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie. Ocieplenie drewnianego domu w polskich warunkach pogodowych to wręcz konieczność. Zimą temperatura często spada znacząco poniżej zera, dlatego sama izolacyjność drewna nie wystarczy.

Szczególnie obowiązkowe będzie ocieplenie starego domu drewnianego. W końcu drewno pracuje, a po wielu latach w pewnych miejscach mogą pojawić się problemy ze szczelnością. W tym celu najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną.

Ekologiczne ocieplenie domu drewnianego jest możliwe i warto po nie sięgnąć! W tym przypadku króluje wełna drzewna.

Dodatkowe ocieplenie domu drewnianego możesz sobie odpuścić, o ile Twój dom został wykonany z bali i to raczej kilka, a nie kilkanaście lat temu.

Ocieplenie domu drewnianego – jaki materiał wybrać? 

Czym ocieplić drewniany dom? Fachowcy są zgodni co do materiału, który ma posłużyć ociepleniu drewnianej konstrukcji. Jednogłośnie zalecają użycie wełny mineralnej, ponieważ charakteryzuje się podobnymi parametrami paroprzepuszczalności co drewno, a więc nie powinny wystąpić problemy ze swobodnym przepływem pary wodnej przez ściany.

Dodatkowym i jakże ważnym atutem wełny mineralnej jest jej niepalność, co w przypadku drewnianych konstrukcji ma dodatkowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

Ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną to oczywiście niejedyny sposób. Odpowiedź na pytanie, jakie ocieplenie domu drewnianego wybrać, stanowi także folia paroizolacyjna. Nie posłuży ona jednak do izolacji całego budynku, a głównie ocieplenia stropu i poddasza użytkowego.

Ocieplenie domu drewnianego folią paroizolacyjną może okazać się dobrym rozwiązaniem również w pomieszczeniach, w których często występuje wilgoć (kuchnia, łazienka). Zazwyczaj jednak kładzie się warstwę folii, a następnie dopełnia ocieplenie wełną mineralną. Jeszcze inny wybór to ocieplenie domu drewnianego pianką poliuretanową.

Przeczytaj: Wełna skalna – co to jest wełna skalna i jakie ma zastosowanie?

Ocieplenie domu drewnianego – czego unikać?

A czego lepiej unikać podczas ocieplania drewnianego domu? Zdecydowanie odradza się ocieplenie domu drewnianego styropianem, który jest tańszym materiałem. Głównym powodem, dla którego specjaliści nie zalecają jego użycia, jest niekorzystny wskaźnik przepuszczalności pary wodnej. W konsekwencji może skutkować zawilgoceniem ścian i pojawieniem się pleśni oraz grzybów.

Decydując się na styropian jako materiał dociepleniowy, koniecznie trzeba dokonać dokładnych obliczeń oraz umożliwić przedostawanie się wilgoci na zewnątrz i uniemożliwić jej przenikanie do wewnątrz, co tylko przysparza dodatkowej pracy przy ocieplaniu budynku. Dodatkowo styropian może również stwarzać zagrożenie pożarowe.

Jeśli jednak koniecznie chcesz zdecydować się na to rozwiązanie, sprawdź najpierw, jak ocieplić dom drewniany styropianem. Wiele osób wykonuje ocieplenie nie do końca prawidłowo, przez co nie zdaje ono egzaminu.

Dowiedz się więcej: Styropian grafitowy – czy warto nim ocieplić dom? Ceny, zastosowanie i właściwości styropianu grafitowego

Ocieplenie domu drewnianego

ofe-5847238-966 w-966-testAB\p>

Ocieplenie domu drewnianego – od zewnątrz czy od wewnątrz?

Wiele zależy od technologii, w której został zbudowany dom. Jeśli mowa o technologii szkieletowej, to wówczas możliwe jest wyłącznie ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz. W tym przypadku izolatory powinny się znaleźć pomiędzy rusztowaniem a deskami. W konstrukcji warto uwzględnić również wspomnianą już folię paroizolacyjną.

Ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz w polskich warunkach pogodowych wydaje się jednak rozwiązaniem korzystniejszym. Wykonanie izolacji zewnętrznej z wełny mineralnej to jednocześnie metoda stosunkowo prosta, którą można nawet wykonać samodzielnie. Niezbędne będzie ocieplenie ścian zewnętrznych drewnianych. W tym przypadku doskonale sprawdzi się tzw. metoda sucha.

Przeczytaj też: Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną – metoda sucha czy mokra? 

Jak ocieplić stary drewniany dom? Do dyspozycji masz dwie metody – lekka suchą i lekką mokrą. Metoda sucha jest o wiele prostsza do wykonania i poradzi sobie z nią nawet osoba bez większego doświadczenia. Jej zaletę stanowi także możliwość wykonania ocieplenia w każdych warunkach pogodowych.

Ocieplenie domku drewnianego metodą lekką mokrą jest już zależne od pogody i należy je przeprowadzić wiosną lub jesienią, gdy temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza i nie spada poniżej 5. Przez niektórych ekspertów metoda mokra, a więc wykonana bezspoinowym systemem ocieplania, uważana jest za bardziej wydajną.

ofe-5847238-72404 w-72404

Ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną – krok po kroku

Jak ocieplić dom drewniany wełną mineralną? Wiesz już, że możesz zrobić na dwa sposoby: metodą suchą oraz metodą mokrą. Znasz także wstępnie zalety każdej z nich. Poniżej sprawdzisz, jak przebiega każda z nich krok po kroku, choć od razu podpowiadamy, że samodzielnie będziesz w stanie wykonać jedynie pierwszą z nich.

Ocieplenie domu drewnianego wełną – metoda sucha 

System suchy jest prostszy w wykonaniu, dzięki czemu przy odpowiednim przygotowaniu można spróbować własnych sił i podjąć się takiego montażu samodzielnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z doświadczenia osób, które ociepleniem domów drewnianych zajmują się zawodowo. Decyzja należy do Ciebie.

Jak ocieplić dom drewniany z zewnątrz przy wykorzystaniu metody suchej? Płaty wełny mineralnej montuje się na specjalnych listwach (rusztach), bez użycia klejów czy zapraw – kołkami, wkrętami lub gwoździami. System suchy można układać niezależnie od pogody, nawet w deszczu (o ile nie moczy on wełny).

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż wełny mineralnej w systemie suchym, najpierw należy dokładnie oczyścić ocieplaną powierzchnię ze wszystkich zanieczyszczeń, grzybów i pleśni. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ jego pominięcie będzie skutkować powstawaniem wilgoci.

Jeśli przed montażem ocieplenia nie zajmiesz się wystarczająco dokładnie czyszczeniem podłoża, degradacja ścian i izolacji będzie postępowała znacznie szybciej. Możliwe jest również pojawienie się pleśni wewnątrz budynku.

Następnie należy zabezpieczyć drewno i zaimpregnować je preparatami właściwymi dla danego rodzaju drewna, zanim położy się na nim pierwsze warstwy wełny.

Montaż powinien przebiegać w następującej kolejności:

  • pierwszą warstwę (5 cm grubości) mocuje się tuż przy ścianie za pomocą impregnowanych, drewnianych listew;
  • listwy przytwierdza się poziomo, tak aby umożliwić naturalną pracę drewna;
  • następnie można nałożyć folię paroizolacyjną (nie powinno się jej montować tuż przy ścianie, aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza);
  • kolejny krok to montaż pionowego stelażu, gdzie umieszcza się następną warstwę wełny o grubości niezbędnej do należytego ocieplenia domu;
  • na ostatnią warstwę wełny nakłada się folię wiatroizolacyjną – należy wybrać taką, która cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością;
  • przedostatnim krokiem będzie wykonanie rzutu dystansowego (2-3 cm), aby zapewnić odpowiednią wentylację powietrza;
  • na końcu przychodzi czas na zamontowanie elewacji.

Ocieplenie ścian domu drewnianego metodą suchą można wykonać w ciągu jednego dnia.

Warto wiedzieć: Impregnat do drewna – jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Ocieplenie domu drewnianego

Ocieplenie domu drewnianego wełną – metoda mokra

Tę metodę warto pozostawić ekspertom ze względu na duży poziom trudności i ryzyko popełnienia kosztownych w naprawieniu błędów. W przypadku tego sposobu stosuje się wyłącznie wełnę mineralną (bez listew mocujących), którą przytwierdza się do ściany elastycznym klejem do wełny mineralnej na drewno i wkrętami.

A jak przykleić wełnę mineralną do drewna? Na przygotowaną wcześniej wełnę nakłada się tynk cienkowarstwowy o wysokiej paroprzepuszczalności (stąd nazwa systemu – mokry, bo z użyciem mokrego tynku) lub ewentualnie przykleja się płytki klinkierowe.

Wadą takiego rozwiązania jest jego uzależnienie od pogody. Aby możliwy był montaż ocieplenia z wełny mineralnej na mokro, nie może być deszczu ani palącego słońca, nie powinno być też zbyt silnego wiatru, a temperatura powinna mieścić się w przedziale 5-25 stopni Celsjusza. Z tego też względu ocieplenie domu drewnianego wełną w metodzie mokrej wykonuje się najczęściej wiosną.

Ocieplenie systemem na mokro jest droższe i bardziej skomplikowane. Dlaczego zatem warto się na nie zdecydować? Ponieważ gwarantuje łatwość w uzyskaniu dobrych parametrów cieplnych. Warstwa ocieplenia jest przy tym dość cienka i możliwe jest zastosowanie różnego rodzajów tynków.

Jak zabezpieczyć dach w konstrukcji przed zimą?

Ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz – koszty

Na koniec pozostała jeszcze kwestia kosztów. W końcu to od niej często zależne jest podjęcie decyzji o dodatkowej izolacji budynku. Ile kosztuje ocieplenie drewnianego domu? Jak zapewne się domyślasz, podanie dokładnej kwoty nie jest możliwe, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć zbyt wiele czynników, w tym przede wszystkim powierzchnię, którą będziesz ocieplać.

Możesz jednak posłużyć się cennikiem ocieplenia domu drewnianego. W tym przypadku stawki są podane w przeliczeniu na metr kwadratowy. Przeciętny całkowity koszt ocieplenia wełną mineralną wynosi 130-150 zł/m². Cena ta uwzględnia już wybór tynków kolorowych. Zawarta jest w niej także robocizna, za którą zapłacisz mniej więcej 35-45 zł/m².

Ostateczna cena ocieplenia domu drewnianego może okazać się wysoka, lecz termomodernizacja budynku to jedna z bardziej istotnych kwestii, która ma wpływ na komfort domowników. Trudno wyobrazić sobie czerpanie przyjemności z mieszkania w domu, w którym panuje chłód, który szczególnie jesienią i zimą będzie aż nadto odczuwalny.

To może Cię zainteresować: Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

REKLAMA
Zamknij