Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na strych, to możemy zdecydować się na montaż niewielkich, wysuwanych schodków. Tradycyjne schody zabiegowe lub ze spocznikiem warto natomiast wykonać, jeśli na poddaszu urządziliśmy pokój. Na co zwrócić uwagę wybierając schody? Sprawdź najważniejsze informacje – wymiary, materiały i ceny.

Funkcjonalny projekt domów zakłada urządzenie nieruchomości w taki sposób, żeby każdy domownik czuł się w niej komfortowo. Wykorzystanie potencjału wszystkich pomieszczeń i zwiększenie walorów użytkowych nieruchomości umożliwią odpowiednie schody na poddasze. Żeby korzystanie z nich było wygodne, warto uwzględnić kilka wskazówek.

Schody na poddasze – czym kierować się przy ich doborze?

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj schodów wybrać na poddasze, przede wszystkim zastanów się nad przeznaczeniem ostatniej kondygnacji budynku. Jeśli chcesz urządzić na niej strych, na którym będziesz przechowywać stare dokumenty, świąteczne ozdoby czy nieużywane już zabawki, możesz zdecydować się na wysuwane schodki.

Schody na poddasze będą wtedy niewielkie i na co dzień ukryte, co pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń w domu. Inaczej będzie w przypadku strychu, który chcemy zaaranżować, np. stworzyć w nim sypialnię, garderobę, mini salę kinową lub pokój dziecięcy. W takiej sytuacji warto wykonać tradycyjne schody na poddasze użytkowe, pamiętając o tym, że powinny być wygodne i dostosowane do potrzeb osób, które będą z nich korzystać.

Schody na poddasze – rodzaje

Wiemy już, czy należy się kierować, dobierając schody prowadzące na poddasze. A spośród jakich rodzajów możemy wybierać? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy strych nieużywany oraz poddasze użytkowe. 

  • schody segmentowe – niewielkich rozmiarów schody, które chowają się w suficie. Ich konstrukcja opiera się na kilku składanych do góry segmentach, a użytkowanie jest bardzo proste – wystarczy pociągnąć klapę w dół, np. za pomocą specjalnej tyczki. Niestety często wymaga to użycia dużej siły fizycznej.
  • schody nożycowe – zdecydowanie łatwiejsze w rozkładaniu, sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Po złożeniu tworzą charakterystyczną harmonijkę. Wykonane z metalu.
  • schody zabiegowe na poddasze – konstrukcja minimum dwubiegowa, w której poszczególne biegi skręcają pod kątem prostym. Schody nie posiadają spocznika, a stopnie w miejscu skrętu mają kształt trapezów lub trójkątów.
  • proste schody na poddasze – konstrukcja jednobiegowa bez spocznika. Bardzo często są to strome schody na poddasze, które stosuje się, gdy w pomieszczeniu jest niewiele miejsca.
  • kręcone schody na poddasze – schody opierające się na centralnym słupie wspornikowym, wyposażone w balustradę zapewniającą bezpieczeństwo. Montowane w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.
  • schody na poddasze z salonu – mogą przybrać formę efektownych schodów ażurowych, czyli takich, w których brak podstopnicy, a pomiędzy stopniami widać prześwit. Często stosowane są też schody kacze na poddasze ze stopniami o niejednakowej szerokości.

Jakie wymiary powinny mieć schody na poddasze?

Muszą umożliwiać wygodne wchodzenie i schodzenie, a także gwarantować maksymalne bezpieczeństwo dla wszystkich domowników – właśnie takie powinny być funkcjonalne schody na poddasze. Wymiary warto dostosować do wysokości i metrażu pomieszczenia, a także wielkości otworu.

Zanim podejmiemy decyzję, sprawdźmy również wymiary stopni, klapy (w przypadku schodów segmentowych lub nożycowych), a także ich usytuowanie. Pamiętajmy o tym, że minimalna szerokość stałych schodów to minimum 80 cm.

Wąskie schody na poddasze nie będą jednak wygodne, warto zatem pomyśleć o takim rozwiązaniu, które zapewni nam komfort. Jeśli interesują nas małe schody na poddasze, wybierzmy coś składanego.

Dowiedz się więcej: Schody strychowe – ile kosztują i które schody na strych warto wybrać?

Schody na poddasze

Schody na poddasze użytkowe – jakie schody zajmą najmniej miejsca?

Interesują Cię schody na poddasze zajmujące mało miejsca? Takie bez wątpienia będą konstrukcje segmentowe lub nożycowe. Składane schody na poddasze nieużytkowe są bardzo dyskretne – po złożeniu w ogóle ich nie widać.

Innym ciekawym pomysłem będzie montaż schodów kaczych, których stopnie są ułożone naprzemiennie raz szerszą, raz węższą stroną. Jeśli chcemy zainwestować w schody na poddasze, na którym jest mało miejsca, sprawdźmy również konstrukcje kręcone.

Z jakiego materiału wykonać schody na poddasze?

Schody drewniane na poddasze to jeden z najczęstszych wyborów. Stopnie wykonane z naturalnego surowca, np. drewna dębowego lub bukowego są bardzo solidne i można je odnawiać w razie potrzeby.

Schody drewniane na poddasze użytkowe sprawdzą się, jeśli zależy nam na połączeniu walorów użytkowych z estetycznymi. Możemy wybrać rozwiązanie zabiegowe lub ze spocznikiem albo zainwestować w jednobiegowe drewniane schody na poddasze.

Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na model chowany w suficie, wybierzmy metal. Schody na poddasze metalowe są solidne i odporne na uszkodzenia.

Schody na poddasze – cena

Chcesz zainwestować w tanie schody na poddasze? Cena będzie zależeć od rodzaju konstrukcji, liczby stopni, sposobu wykończenia oraz materiałów, które użyto. Jeśli interesują nas schody drewniane na poddasze, cena klasycznej konstrukcji zabiegowej z drewna świerkowego zaczyna się już od 1500 zł.

Nieco droższe będą schody ażurowe – w marketach budowlanych kosztują od 2000 zł. Tańsze będą z całą pewnością segmentowe schody na poddasze. Ceny często nie przekraczają 600 zł.

Warto wiedzieć: Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Jakie schody na poddasze użytkowe będą najlepsze?

Jakie schody na poddasze zapewnią nam maksimum wygody, będą stylowe i funkcjonalne? Co wziąć pod uwagę? Przy urządzaniu domu pamiętajmy o tym, że schody muszą być bezpieczne i powinny minimalizować ryzyko upadku z wysokości. Jeśli w domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub z niepełnosprawnościami, to należy wziąć pod uwagę ich ograniczenia ruchowe.

Jakie schody na poddasze użytkowe wybrać, a jakich unikać? Lepiej nie inwestować w schody zabiegowe, ponieważ zwężające się stopnie mogą zwiększać niebezpieczeństwo upadku. Najlepiej sprawdzą się klasyczne schody, np. dwubiegowe ze spocznikiem. Można też zainwestować w nietypowe schody na poddasze spiralne na planie kwadratu.

Jak zamontować schody na poddasze? Krok po kroku

Proste schody na poddasze, np. segmentowe, są dostępne w sprzedaży jako cała konstrukcja, której nie trzeba samodzielnie składać. To zdecydowanie ułatwia montaż i przyspiesza całość prac.

Jak zamontować schody na poddasze? Zaczynamy od przykręcenia kątowników w rogach skrzynki. Następnie otwieramy schody i osadzamy je w otworze, umieszczając na kątownikach. Kolejny krok to przykręcenie konstrukcji do stropu oraz wyrównanie poziomu.

Ważnym elementem jest również dopasowanie długości schodów do wysokości pomieszczenia – w razie potrzeby schody należy dociąć, a następnie na nóżki nałożyć specjalne ochraniacze. Ostatnim etapem jest montaż klapy – powinna ona idealnie łączyć się z sufitem.

Sprawdź: Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody strychowe?

Schody drewniane na poddasze użytkowe

Jak samemu zrobić schody na poddasze?

Osoby, które mają doświadczenie w pracach remontowych, mogą zastanawiać się, jak samemu zrobić schody na poddasze. Jeśli mamy do zagospodarowania poddasze użytkowe i wylane schody betonowe, możemy po prostu wyłożyć je drewnianymi stopniami, np. wykonanymi z dębu czy jesionu. Taka konstrukcja będzie estetyczna i funkcjonalna.

A jak zaprojektować schody na poddasze, żeby spełniły wszystkie nasze oczekiwania? Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów. Najwygodniejsze będą schody o szerokości ok. 110 cm. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić schody na poddasze, uwzględnij również wysokość stopni. Nie powinna ona przekraczać 18 cm – najlepiej, jeśli liczy 15-17 cm.

Przeczytaj: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Schody na poddasze – o czym jeszcze należy pamiętać?

Przy montażu schodów na poddasze trzeba też pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej. Ma to duże znaczenie w przypadku nieużytkowych strychów, na których panuje o wiele niższa temperatura niż w całym domu. Warto wtedy zainwestować w schody termoizolacyjne – pozwoli to uniknąć wychładzania się części mieszkalnej budynku oraz wyższych rachunków za ogrzewanie.

Schody wewnętrzne na poddasze powinny być bezpieczne, dlatego jeśli planujemy zakup konstrukcji segmentowej, musimy sprawdzić jej dopuszczalne obciążenie. Z reguły jeden stopień może utrzymać masę 150 kg (w przypadku schodów drewnianych) lub 200 kg (w przypadku metalowych). Warto też sprawdzić całkowite maksymalne obciążenie schodów.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij