Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ocieplanie fundamentów – co warto wiedzieć o ocieplaniu fundamentów domu?

Ocieplanie fundamentów – czy warto i jak to zrobić?

Ocieplenie fundamentów to ważny etap budowy domu, który należy wykonać z należytą dokładnością. Dobrze wykonana izolacja pozwoli nie tylko zatrzymać ciepło w budynku, ale również zminimalizuje ilość użytej energii. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści niesie za sobą ocieplenie fundamentów.

Każdy projekt domu zawiera informacje dotyczące termoizolacyjności ścian, okien czy drzwi. Szczególnie teraz, gdy w życie weszły nowe warunki techniczne WT 2021, warto zastanowić się nad poprawnym zabezpieczeniem naszego domu przed uciekaniem ciepła i pomyśleć nad ociepleniem fundamentów. Zwłaszcza że brak odpowiedniej izolacji, może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla naszego domu i portfela.

Ocieplenie fundamentów — czy jest konieczne?

Zacznijmy od odpowiedzi na jedno podstawowe pytanie: czy konieczne jest ocieplenie fundamentów? Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, inwestor nie ma obowiązku ocieplania fundamentów, jeśli te znajdują się na głębokości nieprzekraczającej metra poniżej gruntu.

Ocieplanie fundamentów to jednak taki rodzaj pracy, którego nie powinniśmy pomijać, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę występujące w Polsce mrozy. Wtedy, tylko dobrze zaizolowane fundamenty, będą w stanie spełnić swoją funkcję.

Ocieplenie fundamentów — po co jest wykonywane?

Ocieplenie fundamentów, podobnie jak ocieplenie ścian ma służyć utrzymaniu dobrej termoizolacji w domu. Brak izolacji sprawia, że fundamenty chłoną wilgoć, która będzie pięła się w górę budynku. Ten problem najczęściej można zaobserwować szczególnie w starych domach, w których nikt wcześniej nie zajmował się termoizolacją. Decydując się na ewentualny remont takiego budynku, warto wykonać ocieplenie starych fundamentów.

Ocieplanie fundamentów od wewnątrz wykonuje się zdecydowanie rzadziej niż ocieplanie fundamentów od zewnątrz. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, iż nie każdy budynek wymaga ocieplenia fundamentów od środka.

Chcąc stwierdzić, czy nasz dom powinien zostać w ten sposób zabezpieczony, powinniśmy wykonać szereg badań lub zlecić ich wykonanie fachowcom, którzy posiadają specjalistyczne oprogramowanie, które sprawdzi, czy izolacja wewnętrzna będzie miała jakikolwiek wpływ na przebieg izoterm.

Sprawdź także cenne informacje na temat ocieplenia domu - o czym warto pamiętać planując ocieplenie domu?

Ocieplenie fundamentów — korzyści

Co daje ocieplenie fundamentów? Wykonanie tej czynności niesie za sobą spore korzyści, również te finansowe. Ocieplenie, co już wspomnieliśmy, zapobiega dużym utratom ciepła, a więc energii zużytej na ogrzewanie. Choć zwykle myśląc o utracie energii z domu, myślimy o szczelności okien i właściwościach izolacyjnych ścian, fundamenty mają tu również niemałe znaczenie. Ciepło z nagrzanego budynku może bowiem uciekać nie tylko na zewnątrz, ale także do gruntu!

To czy ocieplanie fundamentów ma sens widać szczególnie w porze zimowej, gdy zmarznięta ziemia wręcz wyciąga ciepło z murów. W domu, w którym zadbano o ocieplenie fundamentów, łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Dodatkowo ocieplenie zadziała asekuracyjnie na hydroizolację chroniącą fundamenty przed działaniem wilgoci z gruntu.

Ocieplanie fundamentów - czy warto? Odpowiednia izolacja całego budynku to w dzisiejszych czasach podstawa. Chociaż coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę, to i tak zdarzają się sytuacje, w których szukamy w internecie informacji na temat konieczności wykonywania ocieplenia.

Przed podjęciem decyzji warto przeczytać na forach budowlanych opinie o ocieplaniu fundamentów i wybrać najlepszy materiał oraz ekipę, która wykona pracę.

Sprawdź także: Jak budować dom aby ściany nie przemarzały?

Jaki materiał na ocieplenie fundamentów wybrać?

Jaki materiał na ocieplenie fundamentów wybrać? Należy mieć na względzie fakt, że materiały użyte do ocieplenia fundamentów muszą być odporne na nacisk wywierany przez napierający grunt oraz wilgoć.

Najwięcej osób decyduje się więc na ocieplanie fundamentów styropianem, który jest tanim, popularnym i zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie jest on jednak wskazany przy gruntach mocno zawilgoconych lub nieprzepuszczalnych.

W takiej sytuacji powinno się wykonać ocieplanie fundamentów pianką, która jest droższa i trudniejsza w montażu, ale przede wszystkim jest zdecydowanie bardziej wytrzymała.

Ocieplanie fundamentów — jaki styropian? Decydując się na ocieplenie fundamentów styropianem, należy wziąć pod uwagę fakt, że styropian styropianowi jest nierówny, dlatego warto zastanowić się nad użyciem styropianu fundamentowego, który wykorzystywany jest przy ociepleniu ścian i fundamentów.

Materiał

Koszt

Właściwości

Ocieplanie fundamentów styrodurem

Jeden z droższych materiałów izolacyjnych.

Wyróżnia się większymi właściwościami izolacyjnymi od styropianu czy wełny mineralnej.

Ocieplanie fundamentów styropianem

Najtańsza i najbardziej popularna metoda.

Nie jest odporny na działanie rozpuszczalników zawartych w niektórych klejach i masach hydroizolacyjnych.

Ocieplanie fundamentów folia kubełkowa

Rozwiązanie ze średniej półki cenowej.

Wysoka odporność na wodę i duża obojętność na niektóre związki chemiczne. 

Ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową

Droższa metoda niż ocieplanie styropianem.

Cechuje się dużą wytrzymałością na wilgoć i uszkodzenia.

Ile kosztuje ocieplanie fundamentów?

Jeżeli chodzi o ocieplanie fundamentów, koszt może być różny. Ciężko odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje ocieplenie fundamentów, ponieważ wiele zależy od województwa, na którego terenie będziemy wykonywać prace. Dodatkowo różnić się będzie cena robót ziemnych, od tych, przy których należy zaangażować jeszcze koparkę czy spycharkę z operatorem.

ocieplenie fundamentów

Ocieplanie fundamentów: cena — jeśli zdecydujemy się na ręczne wykonanie wykopów o głębokości do 1 metra wtedy zapłacimy od 64 do nawet 96 zł za m2. Oczywiście najwyższa cena obowiązuje w województwie mazowieckim.

Ocieplanie fundamentów: cennik — cennik wykopów mechanicznych wykonanych przy użyciu koparki wraz z operatorem to koszt od 136 do 191 zł za m2 w zależności od wybranego województwa.

Ocieplanie fundamentów domu — na jakim etapie budowy zacząć prace?

Ocieplenie fundamentów nowego domu najlepiej zacząć na etapie prac ziemnych, ponieważ po zasypaniu wykopów ciężko będzie wrócić do tego, co już zostało zrobione, a tym samym wykonać jakiekolwiek poprawki.

Ocieplanie fundamentów krok po kroku

Jak wykonać ocieplenie fundamentów? Chociaż w internecie znaleźć można mnóstwo poradników typu: ocieplanie fundamentów styropianem krok po kroku, to akurat ten rodzaj prac warto powierzyć profesjonalistom, ponieważ błędne wykonanie jakiegokolwiek etapu, może sprawić, że izolacja nie będzie prawidłowo funkcjonować.

Zapoznaj się również: Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Ocieplenie fundamentów krok po kroku

Fachowcy, którzy zajmą się wykonywaniem ocieplenia, zaczną od przygotowania izolacji poziomej na ławach fundamentowych. Następnie zostanie wykonana warstwa drenażowa, a dopiero później zostaną wylane fundamenty.

Kolejny etap to nałożenie tynku wraz z membraną hydroizolacyjną lub specjalną papą bitumiczną.

Ostatnia faza to montaż izolacji oraz wykonanie ocieplenia fundamentów.

Sposób wykonania ocieplenia fundamentów zależy w dużej mierze od zastosowanego materiału. Całkiem inaczej będzie przebiegać proces instalacji ocieplenia w przypadku wełny mineralnej, a jeszcze inaczej w sytuacji, gdy wybierzemy styropian.

Ocieplenie fundamentów domu — jakich błędów unikać?

Prawidłowe ocieplenie fundamentów to czynność, która pomoże nam uniknąć kosztownych niespodzianek w przyszłości takich jak np. pękające ściany. Ocieplanie fundamentów domu powinniśmy zacząć więc od dokładnego sprawdzenia gruntu, na którym stanie nasz dom, najlepiej inwestując w opinię geotechniczną.

Inwestorzy, chcąc zaoszczędzić, często decydują się na zakup materiałów złej jakości. Warto nie popełniać tego błędu, ponieważ z całą pewnością za niedługi czas przyjdzie nam wydać znacznie większą kwotę na naprawę fundamentów.

Oszczędność często przejawia się również w postaci braku profesjonalnej ekipy. Niestaranne wykonanie, brak precyzji i doświadczenia może sprawić, że w naszych fundamentach już niedługo może pojawić się zalążek wilgoci lub nastąpi utrata ciepła. Brak fachowca prawdopodobnie będzie skutkować też złym połączeniem konkretnych materiałów lub elementów takich jak np. masa asfaltowa ze smołą.

Przeczytaj również: Izolacja akustyczna – jak zadbać o izolacyjność akustyczną w domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
8 listopada 2021 r. Wojciech Rynkowski

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu stanowi poważny problem. Ściany nasiąknięte wodą zwiększają ilość energii niezbędnej do...

Fundamenty
Beton komórkowy
4 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Beton komórkowy – ceny, wymiary, właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy to bez wątpienia jeden z popularniejszych materiałów budowlan...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
8 listopada 2021 r. Wojciech Rynkowski

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu stanowi poważny problem. Ściany nasiąknięte wodą zwiększają ilość energii niezbędnej do...

Fundamenty
Beton komórkowy
4 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Beton komórkowy – ceny, wymiary, właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy to bez wątpienia jeden z popularniejszych materiałów budowlan...