Na co zwrócić uwagę aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu?

Duża piwnica, przestronna kuchnia czy garderoba nieopodal sypialni? Dla każdego z nas wygoda i praktyczność oznaczają coś innego. Jedno jest jednak pewne — wybór koloru elewacji czy oryginalny kształt budynku to sprawy drugorzędne. Najważniejsze jest, aby wybrać funkcjonalny projekt domu, który posłuży na lata.
Funkcjonalny projekt domu — co to oznacza w praktyce?
Każdy, kto znalazł się na etapie wyboru projektu lub zakupu działki, zapewne przekonał się, że budowa domu kosztuje nie tylko dużo pieniędzy, ale również i nerwów. Często, osoby, które rezygnują z pomysłu zakupu mieszkania na rzecz budowy własnego domu, robią to dlatego, że nie odpowiada im chociażby rozkład pomieszczeń czy brakuje im kilku dodatkowych metrów. Mieszkania w blokach mają swoją ograniczoną przestrzeń, którą nie zawsze można zaaranżować w taki sposób, jaki byśmy tego oczekiwali. Dlatego decydując się na budowę, warto wiedzieć jak wybrać projekt domu i co powinien zawierać, by spełnił potrzeby każdego z domowników. Jak to zrobić?
Dom funkcjonalny projekt — czyli jaki?
Można z przekorą odpowiedzieć, że najbardziej funkcjonalny projekt domu, to taki, który odpowiada na potrzeby jego mieszkańców. Oczywiście nie istnieje konkretna definicja domu funkcjonalnego, ale istnieje kilka czynników, które warto sprawdzić, jeśli chcemy, aby w naszym nowym domu dobrze nam się mieszkało. Do takich elementów należą, chociażby: lista dostępnych pomieszczeń, wielkość i kształt domu oraz jego odpowiednie usytuowanie na działce czy chociażby wyraźne oddzielenie strefy nocnej od dziennej.
Jak zaprojektować funkcjonalny dom?
Przed zakupem projektu domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ważna jest dokładna analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie z tego dokumentu, dowiesz się, jaka jest maksymalna dopuszczalna powierzchnia zabudowy, jak wysoki i ile pięter może mieć budynek, który postawisz na działce, jaki powinien być kształt i kąt nachylenia dachu oraz ile wynosi maksymalna szerokość frontowej elewacji budynku. Następnie weź pod uwagę wielkość i kształt działki. Na wąskiej działce powinien stanąć inny budynek, niż na ziemi, która swoim kształtem przypomina kwadrat. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia orientacji domu względem stron świata. Ostatnią i zarazem najważniejszą kwestią są obecni i przyszli domownicy. Projekt domu powinien nie tylko przewidywać przyszłe potrzeby domowników, ale również ewentualne zwiększenie liczby lokatorów. Dodatkowym wyzwaniem może być również zbudowanie domu, który będzie przyjazny dla dla osób niepełnosprawnych, jak i osób starszych.
Na co zwrócić uwagę wybierając funkcjonalny projekt domu?
Funkcjonalny projekt domu powinien sprawić, że budynek będzie tani w późniejszej eksploatacji. Ciężko przewidzieć, w jakiej sytuacji materialnej będziemy znajdować się za kilkanaście lat, dlatego warto już na etapie budowy pomyśleć o przyszłych kosztach.
Dopasowanie do wielkości i kształtu działki budowlanej
Odpowiednie dopasowanie projektu do kształtu i wielkości działki budowlanej odgrywa dużą rolę. Zgodnie z wytycznymi Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, minimalna odległość zabudowy od granicy działki powinna wynosić 3 metry, jeśli ściana nie posiada otworów lub 4 metry, jeśli znajdują się w niej okna lub drzwi. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza jednak sytuacje, w której odległości te są znacznie mniejsze lub budynek postawiony jest bezpośrednio wzdłuż granicy. Dzięki temu, jeśli potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń, a plan miejscowy dopuszcza taką możliwość, to możesz skorzystać z tego prawa i wykorzystać większą część ziemi. Nie bez znaczenia pozostaje również kształt działki — im bardziej nietypowy kształt, tym trudniej będzie znaleźć odpowiedni projekt.
Wielkość domu a zapotrzebowanie domowników
Pewne jest, że dom funkcjonalny nie może być za mały, ale mało kto zastanawia się nad tym, że nie powinien być również za duży. Niewykorzystane przestrzenie oraz wolne pokoje, nie tylko przyczyniają się do wzrostu comiesięcznych opłat, ale również bardzo często stanowią wytłumaczenie gromadzenia niepotrzebnych rzeczy czy mebli.
Przestrzenie otwarte czy zamknięte?
Od dłuższego czasu modne stało się łączenie kuchni z jadalnią oraz dużym pokojem. Aneks kuchenny połączony z dziennym pokojem daje duże możliwości aranżacyjne. Brak ścianek działowych sprawia, że nie mamy problemu z usytuowaniem mebli, a otwarta przestrzeń sprawia, że pomieszczenie wygląda na większe, niż jest w rzeczywistości. Niestety, takie rozwiązanie ma też jedną, dużą wadę — zapachy. Jeśli ktoś dużo czasu spędza w kuchni, przygotowując aromatyczne potrawy, to niestety musi liczyć się z tym, że zapach będzie się unosił po całym domu.
Jakie pomieszczenia są ważne w domu funkcjonalnym?
Dom funkcjonalny powinien posiadać wszystkie pomieszczenia, które są niezbędne do życia każdego z domowników. Oprócz podstawowych pomieszczeń, w domu powinny znajdować się te dodatkowe związane z pasją lub zawodową profesją — np. gabinet czy siłownia. W domach jednorodzinnych z całą pewnością przydatna będzie też piwnica lub duże pomieszczenie gospodarcze, w którym trzymać można wszystkie urządzenia służące do utrzymania czystości w domu czy pielęgnacji ogrodu. Doskonałym miejscem na usytuowanie części gospodarczej domu, a zwłaszcza kotłowni jest piwnica. W projektach domów, które nie posiadają podpiwniczenia, często kotłownia znajduje się bezpośrednio przy części nocnej. Może być to nieco uciążliwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy dom ogrzewany jest paliwem stałym, a system grzewczy zasila piec z podajnikiem automatycznym. Projektując dom, powinno się niewątpliwie oddzielić część „życiową” od tej technicznej, np. lokalizując wszystkie pomieszczenia gospodarcze na jednej kondygnacji. Wybierając funkcjonalny dom z poddaszem, można znacznie ułatwić sobie kwestię podziału na strefy.
Osoby, które nie planują piwnicy, a chciałby wybudować funkcjonalny dom parterowy z garażem, powinny zagospodarować kotłownie tuż obok garażu. Jeśli dom ogrzewany będzie paliwem stałym, warto zamontować dodatkowe drzwi do kotłowni prowadzące bezpośrednio na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie zminimalizuje ilość pyłów oraz brudu, które będą dostawać się do strefy mieszkalnej. Chcąc wpłynąć na funkcjonalność pozostałych wnętrz, warto pomyśleć o dodatkowym miejscu, w którym znajdować się będzie, chociażby pralnio-suszarnia. Posiadając osobną pralnię, zyskujemy dodatkową przestrzeń w łazience, którą można wykorzystać np. na kabinę prysznicową.
Modnym i popularnym rozwiązaniem stały się również garderoby. Miejsce, gdzie każdy z domowników będzie mógł trzymać swoje rzeczy doskonale wpłynie na poprawę funkcjonalności pozostałych sypialni i sprawi, że łatwiej będzie nam utrzymać porządek wśród ubrań czy butów. Urządzając łazienkę, warto dobrze przemyśleć kwestię pionu kanalizacyjnego. Jego usytuowanie ściśle określa maksymalną odległość, w której mogą zostać zamontowane poszczególne urządzenia. Toaleta powinna znajdować się w odległości 1 metra, a pozostałe urządzenia nie powinny być oddalone o więcej niż 3 metry. Co więcej, urządzając łazienkę, warto zwrócić uwagę na lokalizację okna. Najlepiej, aby pod nim stała pralka lub szafka ze środkami czystości.
Jak urządzić dom funkcjonalny?
Wiele osób, które znajduje się obecnie na etapie budowy, zastanawia się jak urządzić funkcjonalny dom. Oprócz pomieszczeń wewnątrz budynku nie bez znaczenia pozostają również elementy zewnętrzne, takie jak dach czy bryła. Nowoczesny funkcjonalny dom powinien posiadać prostą formę, dzięki czemu będzie łatwiej go ogrzać. Co więcej, wybierając tradycyjny, dwuspadowy dach, możemy być pewni nie tylko tego, że zostanie on szybko i bezproblemowo położony, ale również że nie zapłacimy za niego wysokiej ceny. W nowoczesnych budynkach ciekawie będą również prezentować się płaskie dachy, jednak są one znacznie mniej funkcjonalne, gdyż trzeba pamiętać o odpowiednim systemie odprowadzania wody.
Niewielkie budynki, również mogą być niezwykle praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Mały funkcjonalny dom, choć posiada niewielki metraż, może zostać urządzony w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom każdego z domowników. Mały ładny funkcjonalny dom nie tylko świetnie wpasuje się w niewielką działkę, ale również nie pochłonie dużej ilości środków.
Czy funkcjonalny dom może być tani w utrzymaniu?
Tani i funkcjonalny dom to nie oksymoron. Dom, który wybudujemy, może być tani w budowie oraz w eksploatacji. Niestety najczęściej należy wybrać — czy decydujemy się na budowę po kosztach, czy zgadzamy się na to, aby w danym momencie wydać więcej, ale za to korzyści z takiej decyzji będziemy czerpać w przyszłych latach. Tani w budowie i funkcjonalny dom niestety nie istnieje. Chcąc obniżyć koszt budowy, wystarczy zdecydować się na zakup tańszych materiałów lub samodzielnie wykonać większość prac. Jak w takim razie obniżyć koszt utrzymania? Tani funkcjonalny dom może być domem energooszczędnym lub domem pasywnym. Takie rozwiązanie pomoże nam skutecznie obejść rosnące ceny energii.
Dla kogo dom funkcjonalny będzie dobrym rozwiązaniem?
Funkcjonalny dom jednorodzinny to świetne rozwiązanie dla każdego. Doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych, ale również w przypadku pary. Każdy z nas lubi przebywać we wnętrzach, które spełniają jego potrzeby niezależnie od tego, czy naszym marzeniem jest garderoba, pralnia czy dodatkowe pomieszczenie, w którym trzymać będziemy zrobione przez nas przetwory. Funkcjonalny dom dla 5-osobowej rodziny zaprojektowany jest w ten sam sposób, co funkcjonalny dom dla 4-osobowej rodziny czy 2-osobowej. Bez znaczenia jest liczba domowników — ważne, aby pomieszczenia spełniały ich potrzeby.
Dodano: 04.05.2020 | Zaktualizowano: 04.05.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora