Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Na co zwrócić uwagę aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu?

Na co zwrócić uwagę aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu?

Duża piwnica, przestronna kuchnia czy garderoba nieopodal sypialni? Dla każdego z nas wygoda i praktyczność oznaczają coś innego. Jedno jest jednak pewne — wybór koloru elewacji czy oryginalny kształt budynku to sprawy drugorzędne. Najważniejsze jest, aby wybrać funkcjonalny projekt domu, który posłuży na lata.

Funkcjonalny projekt domu — co to oznacza w praktyce?

Każdy, kto znalazł się na etapie wyboru projektu lub zakupu działki, zapewne przekonał się, że budowa domu kosztuje nie tylko dużo pieniędzy, ale również i nerwów. Często, osoby, które rezygnują z pomysłu zakupu mieszkania na rzecz budowy własnego domu, robią to dlatego, że nie odpowiada im chociażby rozkład pomieszczeń czy brakuje im kilku dodatkowych metrów. Mieszkania w blokach mają swoją ograniczoną przestrzeń, którą nie zawsze można zaaranżować w taki sposób, jaki byśmy tego oczekiwali. Dlatego decydując się na budowę, warto wiedzieć jak wybrać projekt domu i co powinien zawierać, by spełnił potrzeby każdego z domowników. Jak to zrobić?

Lepiej z domu

Dom funkcjonalny projekt — czyli jaki?

Można z przekorą odpowiedzieć, że najbardziej funkcjonalny projekt domu, to taki, który odpowiada na potrzeby jego mieszkańców. Oczywiście nie istnieje konkretna definicja domu funkcjonalnego, ale istnieje kilka czynników, które warto sprawdzić, jeśli chcemy, aby w naszym nowym domu dobrze nam się mieszkało. Do takich elementów należą, chociażby: lista dostępnych pomieszczeń, wielkość i kształt domu oraz jego odpowiednie usytuowanie na działce czy chociażby wyraźne oddzielenie strefy nocnej od dziennej.

Jak zaprojektować funkcjonalny dom?

Przed zakupem projektu domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ważna jest dokładna analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie z tego dokumentu, dowiesz się, jaka jest maksymalna dopuszczalna powierzchnia zabudowy, jak wysoki i ile pięter może mieć budynek, który postawisz na działce, jaki powinien być kształt i kąt nachylenia dachu oraz ile wynosi maksymalna szerokość frontowej elewacji budynku. Następnie weź pod uwagę wielkość i kształt działki. Na wąskiej działce powinien stanąć inny budynek, niż na ziemi, która swoim kształtem przypomina kwadrat. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia orientacji domu względem stron świata. Ostatnią i zarazem najważniejszą kwestią są obecni i przyszli domownicy. Projekt domu powinien nie tylko przewidywać przyszłe potrzeby domowników, ale również ewentualne zwiększenie liczby lokatorów. Dodatkowym wyzwaniem może być również zbudowanie domu, który będzie przyjazny dla dla osób niepełnosprawnych, jak i osób starszych.

Jak wybrać projekt domu

Na co zwrócić uwagę wybierając funkcjonalny projekt domu?

Funkcjonalny projekt domu powinien sprawić, że budynek będzie tani w późniejszej eksploatacji. Ciężko przewidzieć, w jakiej sytuacji materialnej będziemy znajdować się za kilkanaście lat, dlatego warto już na etapie budowy pomyśleć o przyszłych kosztach.

Dopasowanie do wielkości i kształtu działki budowlanej

Odpowiednie dopasowanie projektu do kształtu i wielkości działki budowlanej odgrywa dużą rolę. Zgodnie z wytycznymi Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, minimalna odległość zabudowy od granicy działki powinna wynosić 3 metry, jeśli ściana nie posiada otworów lub 4 metry, jeśli znajdują się w niej okna lub drzwi. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza jednak sytuacje, w której odległości te są znacznie mniejsze lub budynek postawiony jest bezpośrednio wzdłuż granicy. Dzięki temu, jeśli potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń, a plan miejscowy dopuszcza taką możliwość, to możesz skorzystać z tego prawa i wykorzystać większą część ziemi. Nie bez znaczenia pozostaje również kształt działki — im bardziej nietypowy kształt, tym trudniej będzie znaleźć odpowiedni projekt.

Wielkość domu a zapotrzebowanie domowników

Pewne jest, że dom funkcjonalny nie może być za mały, ale mało kto zastanawia się nad tym, że nie powinien być również za duży. Niewykorzystane przestrzenie oraz wolne pokoje, nie tylko przyczyniają się do wzrostu comiesięcznych opłat, ale również bardzo często stanowią wytłumaczenie gromadzenia niepotrzebnych rzeczy czy mebli.

Przestrzenie otwarte czy zamknięte?

Od dłuższego czasu modne stało się łączenie kuchni z jadalnią oraz dużym pokojem. Aneks kuchenny połączony z dziennym pokojem daje duże możliwości aranżacyjne. Brak ścianek działowych sprawia, że nie mamy problemu z usytuowaniem mebli, a otwarta przestrzeń sprawia, że pomieszczenie wygląda na większe, niż jest w rzeczywistości. Niestety, takie rozwiązanie ma też jedną, dużą wadę — zapachy. Jeśli ktoś dużo czasu spędza w kuchni, przygotowując aromatyczne potrawy, to niestety musi liczyć się z tym, że zapach będzie się unosił po całym domu.

Jakie pomieszczenia są ważne w domu funkcjonalnym?

Dom funkcjonalny powinien posiadać wszystkie pomieszczenia, które są niezbędne do życia każdego z domowników. Oprócz podstawowych pomieszczeń, w domu powinny znajdować się te dodatkowe związane z pasją lub zawodową profesją — np. gabinet czy siłownia. W domach jednorodzinnych z całą pewnością przydatna będzie też piwnica lub duże pomieszczenie gospodarcze, w którym trzymać można wszystkie urządzenia służące do utrzymania czystości w domu czy pielęgnacji ogrodu. Doskonałym miejscem na usytuowanie części gospodarczej domu, a zwłaszcza kotłowni jest piwnica. W projektach domów, które nie posiadają podpiwniczenia, często kotłownia znajduje się bezpośrednio przy części nocnej. Może być to nieco uciążliwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy dom ogrzewany jest paliwem stałym, a system grzewczy zasila piec z podajnikiem automatycznym. Projektując dom, powinno się niewątpliwie oddzielić część „życiową” od tej technicznej, np. lokalizując wszystkie pomieszczenia gospodarcze na jednej kondygnacji. Wybierając funkcjonalny dom z poddaszem, można znacznie ułatwić sobie kwestię podziału na strefy.

Osoby, które nie planują piwnicy, a chciałby wybudować funkcjonalny dom parterowy z garażem, powinny zagospodarować kotłownie tuż obok garażu. Jeśli dom ogrzewany będzie paliwem stałym, warto zamontować dodatkowe drzwi do kotłowni prowadzące bezpośrednio na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie zminimalizuje ilość pyłów oraz brudu, które będą dostawać się do strefy mieszkalnej. Chcąc wpłynąć na funkcjonalność pozostałych wnętrz, warto pomyśleć o dodatkowym miejscu, w którym znajdować się będzie, chociażby pralnio-suszarnia. Posiadając osobną pralnię, zyskujemy dodatkową przestrzeń w łazience, którą można wykorzystać np. na kabinę prysznicową.

Modnym i popularnym rozwiązaniem stały się również garderoby. Miejsce, gdzie każdy z domowników będzie mógł trzymać swoje rzeczy doskonale wpłynie na poprawę funkcjonalności pozostałych sypialni i sprawi, że łatwiej będzie nam utrzymać porządek wśród ubrań czy butów. Urządzając łazienkę, warto dobrze przemyśleć kwestię pionu kanalizacyjnego. Jego usytuowanie ściśle określa maksymalną odległość, w której mogą zostać zamontowane poszczególne urządzenia. Toaleta powinna znajdować się w odległości 1 metra, a pozostałe urządzenia nie powinny być oddalone o więcej niż 3 metry. Co więcej, urządzając łazienkę, warto zwrócić uwagę na lokalizację okna. Najlepiej, aby pod nim stała pralka lub szafka ze środkami czystości.

Jak urządzić dom funkcjonalny?

Wiele osób, które znajduje się obecnie na etapie budowy, zastanawia się jak urządzić funkcjonalny dom. Oprócz pomieszczeń wewnątrz budynku nie bez znaczenia pozostają również elementy zewnętrzne, takie jak dach czy bryła. Nowoczesny funkcjonalny dom powinien posiadać prostą formę, dzięki czemu będzie łatwiej go ogrzać. Co więcej, wybierając tradycyjny, dwuspadowy dach, możemy być pewni nie tylko tego, że zostanie on szybko i bezproblemowo położony, ale również że nie zapłacimy za niego wysokiej ceny. W nowoczesnych budynkach ciekawie będą również prezentować się płaskie dachy, jednak są one znacznie mniej funkcjonalne, gdyż trzeba pamiętać o odpowiednim systemie odprowadzania wody.

Niewielkie budynki, również mogą być niezwykle praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Mały funkcjonalny dom, choć posiada niewielki metraż, może zostać urządzony w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom każdego z domowników. Mały ładny funkcjonalny dom nie tylko świetnie wpasuje się w niewielką działkę, ale również nie pochłonie dużej ilości środków.

Jak wybrać projekt domu

Czy funkcjonalny dom może być tani w utrzymaniu?

Tani i funkcjonalny dom to nie oksymoron. Dom, który wybudujemy, może być tani w budowie oraz w eksploatacji. Niestety najczęściej należy wybrać — czy decydujemy się na budowę po kosztach, czy zgadzamy się na to, aby w danym momencie wydać więcej, ale za to korzyści z takiej decyzji będziemy czerpać w przyszłych latach. Tani w budowie i funkcjonalny dom niestety nie istnieje. Chcąc obniżyć koszt budowy, wystarczy zdecydować się na zakup tańszych materiałów lub samodzielnie wykonać większość prac. Jak w takim razie obniżyć koszt utrzymania? Tani funkcjonalny dom może być domem energooszczędnym lub domem pasywnym. Takie rozwiązanie pomoże nam skutecznie obejść rosnące ceny energii.

Dla kogo dom funkcjonalny będzie dobrym rozwiązaniem?

Funkcjonalny dom jednorodzinny to świetne rozwiązanie dla każdego. Doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych, ale również w przypadku pary. Każdy z nas lubi przebywać we wnętrzach, które spełniają jego potrzeby niezależnie od tego, czy naszym marzeniem jest garderoba, pralnia czy dodatkowe pomieszczenie, w którym trzymać będziemy zrobione przez nas przetwory. Funkcjonalny dom dla 5-osobowej rodziny zaprojektowany jest w ten sam sposób, co funkcjonalny dom dla 4-osobowej rodziny czy 2-osobowej. Bez znaczenia jest liczba domowników — ważne, aby pomieszczenia spełniały ich potrzeby.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...