Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zbudować basen przydomowy i ile to kosztuje?

Jak zbudować basen przydomowy i ile to kosztuje?

Budowa basenu w ogrodzie to marzenie niejednego inwestora. Wbrew pozorom nie jest to przedsięwzięcie bardzo trudne, chociaż oczywiście bywa kosztowne. Przed rozpoczęciem prac powinieneś zastanowić się nad jego odpowiednią lokalizacją, kwestiami formalnymi oraz sposobem późniejszego utrzymania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, planując basen koło domu!

Budowa basenu – od czego należy zacząć?

Budowa basenu w ogrodzie to stosunkowo duże przedsięwzięcie, które musisz dokładnie zaplanować, decydując się na budowę domu z basenem. Od czego powinieneś zacząć? Najrozsądniejszym pierwszym krokiem będzie wybranie właściwego miejsca.

Lokalizacja basenu musi uwzględniać odpowiednie nasłonecznienie oraz odległość od drzew. Istotne jest również oddalenie od budynku, aby korzystanie ze zbiornika było komfortowe. W miarę możliwości warto też uwzględnić widok oraz bezpośrednie otoczenie. Basen szczególnie dobrze sprawdza się, jeśli jest oddalony od głównej drogi – warto umiejscowić go w głębi działki.

Jak wybrać miejsce do budowy basenu przydomowego?

Wybór miejsca na basen powinien zależeć nie tylko od indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim od kwestii technicznych. Przed wykonaniem projektu powinieneś sprawdzić poziom wód gruntowych i rodzaj gleby, a także zapoznać się z aktualnie istniejącymi instalacjami podziemnymi. Jeśli chcesz wykopać basen w miejscu, pod którego powierzchnią znajdują się wody, warto wcześniej wykonać drenaż oraz wylać płytę betonową ponad ich poziomem. W ten sposób konstrukcja będzie lepiej zabezpieczona.

Wybierając miejsce na basen w ogrodzie, warto również zwrócić uwagę na to, żeby znajdował się on w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz zbiornik bez systemu grzewczego. Pozwoli utrzymać temperaturę wody na optymalnym poziomie bez konieczności dodatkowego jej podgrzewania.

Budowa basenu w ogrodzie powinna być też poprzedzona analizą roślinności w okolicy. Im bliżej dużej ilości krzewów i drzew, tym szybciej basen będzie się zanieczyszczał. Jeśli nie unikniemy zielonego sąsiedztwa, warto zadbać o odpowiednie zadaszenie konstrukcji.

Podsumowując, umiejscowienie basenu warto przemyśleć jeszcze przed budową domu. W ten sposób prace konstrukcyjne będą przebiegać sprawniej, uda się też uniknąć uszkodzeń związanych z wykonaniem całości. W przeciwnym wypadku problem może pojawić się w momencie konieczności sprowadzenia ciężkiego sprzętu do wykonania odpowiedniego dołu w ziemi.

Wykopanie dołu wymaga użycia sprzętu ciężkiego, który mógłby mieć problem z przedostaniem się do ogrodu po postawieniu domu.

Jakie badania gruntu należy wykonać przed wyborem rodzaju fundamentów?

Jak wybrać odpowiedni kształt i rozmiar basenu?

Jeśli projektujesz basen do ogrodu, z pewnością musisz uwzględnić ilość wolnego miejsca. Baseny ogrodowe rzadko kiedy mają więcej niż 50 m2 powierzchni akwenu. Ich kształt uzależniony jest głównie od preferencji inwestora, na którą oczywiście ma wpływ ilość dostępnej przestrzeni. Nie ma żadnych zalecanych wytycznych dotyczących proporcji basenu do ogólnej powierzchni ogrodu, dlatego ta kwestia jest już czysto indywidualna. Oczywiście im większa powierzchnia zbiornika, tym wyższy koszt jego wykonania.

Z powodzeniem możesz więc zdecydować się zarówno na model o kształcie koła, jak i tradycyjny basen prostokąty. Głębokość najlepiej uzależnić od wysokości użytkowników. Ogrodowe zbiorniki służą raczej do celów rekreacyjnych, nie sportowych, więc nie musi być ona znacząca.

Jak zbudować basen przydomowy? Krok po kroku

Zanim rozpocznie się budowa basenu ogrodowego, musisz wybrać odpowiednie materiały do jego wykonania. Wśród najczęściej rozważanych znajdziemy:

  • żelbeton;
  • bloczki betonowe;
  • stal;
  • drewno;
  • tworzywa sztuczne.

Budowa basenu z bloczków betonowych lub żelbetonu pozwala nam stworzyć dowolnie wybrany kształt. Baseny z tworzyw sztucznych można natomiast kupić jako gotowe, przygotowane uprzednio produkty w wielu kształtach oraz rozmiarach. Niektórzy producenci oferują dodatkowo możliwość wykonania niecki na zamówienie

Jeśli chodzi o najniższy stopień skomplikowania, najłatwiej zbudować basen z drewna o prostych kształtach, np. czworoboku. Jak wygląda budowa basenu krok po kroku? Zwykle odbywa się ona w trzech etapach.

Etap I

W pierwszym etapie należy wykonać nieckę oraz podejść do instalacji. Ten etap możemy wykonać samodzielnie, jednak musi być to zrobione zgodnie z projektem. Własnoręczna budowa jest zalecana tylko wtedy, gdy mamy doświadczenie w tego typu sprawach.

Etap II

Etap drugi to podłączenie instalacji grzewczej oraz czyszczącej. Te zadania lepiej zlecić doświadczonemu hydraulikowi.

Etap III

Etap trzeci to wykończenie konstrukcji oraz jej odpowiednie zabezpieczenie. To również zadania, z którymi jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, o ile posiadasz niezbędą wiedzę i narzędzia. Do wykonania, w zależności od projektu, może być malowanie ścian oraz układanie płytek ceramicznych.

Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?

Basen przydomowy

Basen w domu czy w ogrodzie? Porównanie

Budowa basenu w domu to niebyt popularne rozwiązanie w polskich realiach. Jest to bowiem o wiele bardziej skomplikowane oraz kosztowne przedsięwzięcie i wymaga uwzględnienia już na etapie projektowania domu. Dla takiego luksusu niezbędne jest przeznaczenie przynajmniej dwóch pomieszczeń, z czego jedno posłuży stricte za przestrzeń na basen, a drugie stanie się pomieszczeniem technicznym.

Zabudowane baseny są zwykle znacznie droższe w budowie oraz utrzymaniu. Przystosowanie gotowych pomieszczeń to koszt około 100 000 – 150 000 złotych. Utrzymanie może natomiast dochodzić do 10 000 złotych miesięcznie.

Basen w ogrodzie na otwartym powietrzu jest więc znacznie bardziej ekonomiczny, a dodatkowo łatwiejszy w budowie. 

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

ofe-5847238-71047 w-71047

Jak wybudować basen przydomowy zgodnie z prawem?

Rozpoczęcie budowy basenu musi być poprzedzone uzyskaniem stosownego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Zakres formalności uzależniony jest w największej mierze od wielkości basenu.

Warto wiedzieć! Jeśli budowa basenu będzie uwzględniona w projekcie domu, w przyszłości nie będziesz musiał stać się o wydanie pozwolenia na budowę po raz drugi.

Czy budowa basenu wymaga pozwolenia na budowę? Zależy to od metrażu.

  • Basen do 50m2 – nie ma konieczności uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłaszania budowli.
  • Basen powyżej 50m2 – konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Chcąc uzyskać pozwolenie na basen, powinieneś przygotować:

  • cztery egzemplarze projektu budowy (wydanego przez osobę, która posiada uprawnienia konstrukcyjno – budowlane);
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Wydane pozwolenie ważne będzie przez trzy lata. W tym czasie musisz przynajmniej rozpocząć prace związane z budową basenu, w przeciwnym razie ulegną przeterminowaniu.

Jakie są konsekwencje budowy basenu bez pozwolenia?

Jeśli rozpoczniesz budowę basenu bez pozwolenia na budowę, urząd ma prawo nakazać jego rozbiórkę. Możesz również być zmuszony do uiszczenia opłaty legalizacyjnej, której wysokość to zazwyczaj 2500 złotych. Sprawdź więc dokładnie, jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać niezbędne pozwolenie. Ale czy pozwolenie jest konieczne w każdym przypadku? Jak się okazuje, niekoniecznie, choć wtedy nasz projekt podlega pewnym limitacjom. 

Basen bez pozwolenia musi być mniejszy niż 50m2. Innym pomysłem jest zdecydowanie się na konstrukcję, która nie będzie trwale związana z gruntem. W takiej sytuacji pozwolenie również nie jest konieczne.

Basen kanadyjski – co to jest i jak go zamontować? Poznaj zalety i wady basenów kanadyjskich

Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego?

Kluczowe pytanie, które musi zadać sobie każdy inwestor, to: ile kosztuje budowa basenu w ziemi? Nie zawsze da się, nie zawsze też warto, wykonać basen najtańszym kosztem. O jakich sumach mówimy?

Koszt zależy od wielkości, kształtu, wybranych materiałów do budowy oraz ewentualnych udogodnień. Średnia cena basenu przydomowego waha się od 10 do 40 tysięcy złotych.

Ile kosztuje utrzymanie przydomowego basenu?

Poza wybudowaniem basenu powinieneś również zastanowić się, ile kosztować Cię będzie jego utrzymanie.

Regularne użytkowanie basenu generuje następujące koszty dodatkowe:

  • pompy oraz filtrowanie, na przykład filtry piaskowe do basenów – 3000 złotych;
  • środki do uzdatniania wody oraz dezynfekcji – 300 złotych;
  • skimmer – 70 złotych;
  • odkurzacz, który czyści dno basenu – 350 złotych;
  • folia ochronna – 2500 złotych.

Sumując, utrzymanie basenu dodatkowo kosztuje średnio 2000 – 3000 złotych za sezon.

Basen przydomowy

Jakie akcesoria do basenu wybrać?

Poza budową basenu powinieneś zadbać o dobór odpowiednich urządzeń, które pozwolą komfortowo i bezpiecznie korzystać ze zbiornika. Istotny jest przede wszystkim filtr oraz pompa. To oczywiście nie kończy kwestii, bo na rynku znajdziemy wiele modeli oraz rodzajów. 

Jaki filtr do basenu wybrać?

Najtańszym, ale polecanym wyborem jest zdecydowanie się na filtry piaskowe z zaworem sześciodrożnym. Najlepiej by były zrobione z polietylenu o odpowiedniej gęstości. Produkty tego typu cechują się wysoką skutecznością i łatwością czyszczenia, ale wymagają zakupienia kilkunastu kilogramów piasku filtracyjnego, a także uzupełnianie jego zapasu z pewną regularnością.

Inne formy filtracji, które możesz wziąć pod uwagę, a także ich zalety, to:

  • filtracja z wkładami – wysoka jakość filtracji oraz mniejsze zużycie wody; czyszczenie poprzez płukanie wkładu strumieniem wody; brak konieczności podłączenia do kanalizacji;
  • filtracja workowa – wykorzystuje worki jedno lub wielorazowe; o działaniu podobnym do filtra z wkładem;
  • filtracja przez ziemię okrzemkową – droższa i bardziej złożona technologia; raczej wykorzystywana w basenach komercyjnych;
  • filtracja przez szkło – droższa niż filtr piaskowy, a pozwala uzyskać podobne efekty.

Jak przeprowadzić czyszczenie basenu po okresie zimowym?

Jaka pompa do basenu?

Aby filtrowanie wody w basenie przebiegało poprawnie, konieczna jest odpowiednio dobrana pompa basenowa. Zapewnia ona obieg wody przeznaczonej do recyklingu w celu jej oczyszczania. Zasysa wodę z basenu za pomocą skimmera i przesyła ją do filtra przed zwróceniem jej do zbiornika przez dysze wylotowe.

Ze względu na większą oszczędność energii modne są mniejsze pompy, które działają dłużej. Wielkość modelu powinna być jednak dopasowana do wielkości basenu, jego długości oraz przewodów rurowych i liczby załamań.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij