Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak urządzić aneks kuchenny? Pomysły i aranżacje aneksu kuchennego w domu

Aneks kuchenny otwarty na salon to popularne rozwiązanie architektoniczne, które ceni wielu inwestorów. Oszczędność miejsca, możliwość jednoczesnego przyjmowania gości i doglądania gotujących się potraw, otwarta przestrzeń – to największe zalety aneksu kuchennego. Jakie meble i wyposażenie powinno się w nim znaleźć? Co zrobić, żeby urządzić funkcjonalne i wygodne pomieszczenia łączące wiele funkcji? Sprawdź nasze inspiracje!

Aneks kuchenny – jak zaaranżować? - zdjęcie 1

Aneks kuchenny można urządzić w każdej nieruchomości, niezależnie od tego, na jaki projekt domu się zdecydowaliśmy. Marzysz o nowoczesnym wnętrzu, w którym będzie królował minimalizm? A może podobają Ci się industrialne aranżacje, które wykorzystują naturalne materiały – cegłę i beton?

Aneks kuchenny możesz zaaranżować wszędzie, wystarczy, że będziesz kierować się praktycznymi wskazówkami. Jak urządzić funkcjonalną kuchnię mając do dyspozycji pomieszczenie będące jednocześnie salonem i miejscem, w którym przygotowuje się potrawy? 

Aneks kuchenny – co powinno się w nim znaleźć?

Co to jest aneks kuchenny? To wydzielona część pomieszczenia mieszkalnego, najczęściej salonu, która pełni rolę kuchni. Aneks to rozwiązanie cenione przez współczesnych inwestorów, głównie ze względu na oszczędność miejsca w domu, ale również możliwość jednoczesnego gotowania i prowadzenia rozmowy z gośćmi. Jego aranżacja może nastręczać pewnych trudności, dlatego należy pamiętać o umieszczeniu w nim niezbędnych urządzeń oraz innych elementów.

Aneks kuchenny powinien umożliwiać komfortową pracę – przygotowywanie potraw, ale jednocześnie nie może przeszkadzać domownikom spędzającym czas w salonie. Szczególnie uciążliwe mogą być zapachy dań – smażenie, duszenie i podgrzewanie składników może powodować dyskomfort. Właśnie dlatego podstawowym elementem, który powinien znaleźć się w każdym aneksie kuchennym, jest wydajny okap.

Jaki okap kuchenny wybrać? Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które szybko eliminują brzydkie zapachy i odprowadzają nadmiar pary wodnej. Warto przede wszystkim sprawdzić wydajność okapu – powinna wynosić co najmniej sześciokrotność kubatury pomieszczenia. 

Planując urządzenie aneksu kuchennego, warto też pomyśleć o oddzieleniu miejsca, w którym przygotowujemy potrawy oraz salonu. Możemy zdecydować się na praktyczny barek lub wybrać wyspę kuchenną. Bardziej szczegółowo omówimy je w dalszej części artykułu. 

Gdzie umiejscowić aneks kuchenny?

Aneks może być zlokalizowany na jednej ścianie lub zaaranżowany w formie narożnej. Wszystko zależy od specyfiki pomieszczenia, umiejscowienia okien oraz elementów instalacji wodnej. Aneks kuchenny na jednej ścianie to bardzo popularne rozwiązanie – zajmuje niewiele miejsca i pozwala na komfortową pracę, zwłaszcza jeśli zachowamy ciąg roboczy: lodówka, blat, zlewozmywak, blat, kuchenka/płyta.

Możemy także zdecydować się na niewielki aneks kuchenny narożny – to doskonałe rozwiązanie do małych mieszkań, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Aneks kuchenny

Jak urządzić aneks kuchenny?

Katalogi wnętrzarskie są wypełnione zdjęciami pomieszczeń utrzymanych w jasnej kolorystyce i w tym zakresie wyjątku nie stanowi także aneks kuchenny. Inspiracje dostępne w sklepach i katalogach wskazują na dużą popularność białych kuchni z drewnianymi akcentami, np. w postaci paneli podłogowych i blatów.

Nadal modne są też ciepłe i przytulne kuchnie rustykalne, których wnętrze kojarzy się z czasami dzieciństwa i odwiedzinami u babci. Niezależnie od tego, na jaki aneks kuchenny się zdecydujemy, aranżacje powinny uwzględniać niezbędne meble i sprzęty – stojące i wiszące szafki kuchenne, wysuwane szuflady, w których można przechowywać nie tylko naczynia i garnki, ale również suche produkty spożywcze, przestronny blat zapewniający wygodną powierzchnię do pracy.

Meble w aneksie kuchennym – jakie wybrać?

Trendy wnętrzarskie od jakiegoś czasu zachęcają nas do rezygnacji z wiszących szafek kuchennych. Czy w aneksie kuchennym takie rozwiązanie się sprawdzi? Wszystko zależy od specyfiki pomieszczenia, jego wielkości, ale także osobistych preferencji inwestora.

Aneks, w którym znajdą się jedynie dolne szafki, a wiszące zostaną zastąpione przez zwykłe półki, będzie z pewnością większy optycznie niż pomieszczenie zabudowane od góry do dołu. Zmniejszy się jednak powierzchnia do przechowywania kuchennych przyborów i naczyń. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, zdecydujmy się na wiszące i stojące szafki. Ciekawym pomysłem jest też wysoka zabudowa kuchni z piekarnikiem oraz kuchenką mikrofalową umieszczonymi powyżej poziomu blatu.  

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem

Aneks kuchenny z salonem to pomieszczenie wielofunkcyjne – możemy w nim nie tylko przyjmować gości, odpoczywać po dniu pracy, ale także gotować ulubione potrawy, a przy wyspie jeść śniadania, pić kawę czy dyskutować z najbliższymi.

Jak zaaranżować aneks kuchenny w salonie, żeby przestrzeń była komfortowa i estetyczna? Jeśli chcemy zachować porządek, pamiętajmy o oddzieleniu części kuchennej, np. za pomocą wysokiego barku lub wyspy. Nie zapominajmy też o zachowaniu jednolitego stylu – aneks kuchenny z pokojem gościnnym powinny stanowić harmonijną i spójną całość. Zadbajmy o to, żeby meble i elementy wykończenia były dopasowane do siebie kolorystycznie oraz stylistycznie. 

A co zrobić, jeśli ogranicza nas niewielki metraż? Aneks kuchenny w małym salonie to strzał w dziesiątkę – pozwala zaoszczędzić miejsce i stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Czasem wystarczy kilka szafek wiszących i stojących, lodówka podblatowa, wysoki barek, dwa krzesła, sofa i komoda, i mamy do dyspozycji wygodny aneks kuchenny z salonem. Aranżacje niewielkiej przestrzeni nie muszą być nudne!

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Inwestorzy planujący urządzenie funkcjonalnego i komfortowego wnętrza często zastanawiają się, jak mądrze oddzielić aneks kuchenny od salonu? Można to zrobić za pomocą materiałów wykończeniowych, np. w części kuchennej umieścić na podłodze płytki ceramiczne, a w części wypoczynkowej – panele lub drewnianą deskę. Salon od kuchni można też oddzielić kolorystycznie. Ciemny salon i jasna kuchnia? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagrać kontrastami. 

Aneks kuchenny na poddaszu

Aneks kuchenny na poddaszu nie musi być przestrzenią trudną w aranżacji. Pod skosami można zaaranżować praktyczne półki, szafki wiszące lub relingi, na których powiesimy zioła i przybory kuchenne. Warto zadbać o to, żeby blat roboczy znalazł się pod oknem – wówczas promienie słońca doświetlą stanowisko pracy i pozwolą nam na komfortowe siekanie, krojenie oraz inne czynności. Jeśli brakuje nam miejsca na tradycyjną lodówkę, możemy zdecydować się na niski model, który umieścimy pod blatem. 

Dowiedz się więcej: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Aneks kuchenny z wyspą lub barkiem

Aneks kuchenny z wyspą to aranżacyjny hit, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Wyspa to marzenie wielu osób – miejsce, przy którym można przygotowywać i spożywać posiłki, ale także pić poranną kawę. Duża, wolnostojąca szafka oddzieli przestrzeń wypoczynkową od części kuchennej.

W tak urządzonym wnętrzu nie potrzeba już jadalnianego stołu z krzesłami – wyspa będzie godnie pełnić jego funkcję, a jednocześnie pozwoli na wygodne przechowanie naczyń i produktów. Mały aneks kuchenny z wyspą to rozwiązanie stworzone z myślą o niewielkich pomieszczeniach – gwarantuje dodatkowe miejsce na kuchenne sprzęty. 

Kolejny pomysł to aneks kuchenny z barkiem, który – podobnie jak wyspa – może w naturalny sposób oddzielać strefę gotowania od strefy wypoczynkowej. Zajmuje mniej miejsca niż wolnostojąca szafka, dlatego sprawdzi się nawet w małych pomieszczeniach. 

Aneks kuchenny

W jakim stylu urządzić aneks kuchenny?

Aneks kuchenny w stylu skandynawskim, nowoczesnym, a może industrialnym? Tylko od nas zależy, na jaką aranżację się zdecydujemy – możemy mieć różne pomysły na aneks kuchenny. Sterylna biała kuchnia ze sprzętami w kolorze stali INOX to rozwiązanie dla miłośników stylu minimalistycznego.

Nowoczesny aneks kuchenny może zachwycać meblami wykończonymi na wysoki połysk oraz dużą ilością elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Z kolei przytulny kącik w stylu skandynawskim będzie wyróżniał się dominacją bieli i naturalnych materiałów, np. drewna. Ciekawie można też urządzić aneks kuchenny w kształcie litery L – duża powierzchnia blatu zapewni wygodne miejsce do pracy. 

Funkcjonalny aneks kuchenny – na co zwrócić uwagę podczas urządzania?

Przede wszystkim nie możemy zapominać o zasadzie trójkąta roboczego, w myśl której lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka powinny stanowić rogi trójkąta. Tradycyjne reguły związane z urządzaniem kuchni znajdą zastosowanie również w przypadku aneksów kuchennych.

Pamiętajmy też o tym, żeby pomiędzy poszczególnymi strefami było sporo blatu roboczego. Jeśli umieścimy sprzęty zbyt blisko siebie, przygotowywanie potraw nie będzie w pełni komfortowe. 

Jak oświetlić aneks kuchenny?

Najlepsze jest naturalne światło padające z okna, jednak nie możemy też zapominać o sztucznych źródłach, np. lampie wiszącej lub LED-owych oczkach. Blat powinien być dobrze doświetlony, najlepiej za pomocą niewielkich lampek umieszczonych pod szafkami wiszącymi. Popularnym rozwiązaniem jest również montowanie podwieszanych sufitów i umieszczanie w nim punktowego oświetlenia nad blatem. Warto także pamiętać o wiszącej lampie nad wyspą kuchenną.

Nie przegap: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

Czy warto zabudować aneks kuchenny?

Nie zawsze chcemy eksponować kącik, w którym przygotowujemy posiłki. Jak ukryć aneks kuchenny, żeby przestrzeń była estetyczna? Niektóre sprzęty kuchenne, np. ekspres do kawy czy wolnostojącą kuchenkę mikrofalową możemy osłonić drzwiami przesuwnymi – podobnymi do tych, które stosujemy w przypadku szaf w zabudowie.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamknąć aneks kuchenny, żeby salon prezentował się schludnie, możesz także zdecydować się na system składanych frontów, które przesuwają się po specjalnych szynach i pozwalają szybko przysłonić szafki, blat i stojące na nim sprzęty. Istnieje wiele sposobów na to, jak zabudować aneks kuchenny

Warto przeczytać: Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?

Dlaczego warto zdecydować się na mały aneks kuchenny?

Mały aneks kuchenny to rozwiązanie stworzone z myślą o oszczędzaniu cennych metrów kwadratowych przestrzeni. Masz niewielkie mieszkanie i nie chcesz przeznaczać osobnego pomieszczenia na kuchnię?

Mini aneks kuchenny pozwoli Ci zmieścić na małej powierzchni zarówno wygodny salon, jak i miejsce do przygotowywania posiłków. To doskonały pomysł w przypadku kawalerek – pomieszczenie, w którym dawniej mieściła się kuchnia, można zaaranżować na sypialnię, a kącik kuchenny urządzić w salonie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
kuchni przytulna kuchnia w stylu rustykalnym
06.12.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przytulna kuchnia – wystrój pełen ciepła! Jak ją zaaranżować? Pomysły na kolory, podłogę i światło w ciepłej kuchni

Niejednej współczesnej kuchni brakuje ciepłego, urokliwego klimatu, który pop...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
kuchni przytulna kuchnia w stylu rustykalnym
06.12.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przytulna kuchnia – wystrój pełen ciepła! Jak ją zaaranżować? Pomysły na kolory, podłogę i światło w ciepłej kuchni

Niejednej współczesnej kuchni brakuje ciepłego, urokliwego klimatu, który pop...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

REKLAMA
Zamknij