Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Schody wewnętrzne to element, którego nie może zabraknąć w żadnym domu z piętrem lub poddaszem. Szeroki wybór typów konstrukcji, materiałów wykończeniowych oraz dekoracyjnych powoduje jednak, że nie tak łatwo zdecydować, które schody będą najlepsze do domu. Solidnie wykonane, będą służyć Ci przez długie lata, dlatego ich wybór jest tak ważny.

Schody wewnętrzne i ich rodzaje - ze względu na konstrukcje

W projektach domów możesz znaleźć różne rodzaje schodów wewnętrznych. Wybierając schody wewnętrzne w domu, zwracaj uwagę nie tylko na wygląd, ale również funkcjonalność wykonania. Jakie schody w domu jednorodzinnym warto brać pod uwagę?

 • Schody wewnętrzne jednobiegowe

Schody jednobiegowe to schody z jednym prostym biegiem ze stopniami o jednakowej szerokości. Ich minusem jest to, że zabierają dość dużo miejsca, przez co nie sprawdzają się w pomieszczeniach o dość niewielkich rozmiarach. Warto wziąć je jednak pod uwagę w domu z dużym salonem, gdzie będą dobrze dopełniać dostępną przestrzeń. Wykorzystuje się je również chętnie do łączenia parteru z antresolą. 

 • Schody wewnętrzne proste z jednym zabiegiem

Schody proste z jednym zabiegiem w dolnej części mają umieszczone dodatkowe stopnie zabiegowe. Ich rozmiar jest porównywalny do schodów jednobiegowych, jednak ich kształt pozwala lepiej wykorzystać ograniczone w mniejszym pomieszczeniu miejsce. Ich użytkowanie może być mniej komfortowe, ale w zamian za to będą atrakcyjnie się prezentować. Projektanci korzystają z nich w salonie oraz jako schody na antresolę. Pod takimi schodami sprawdzi się schowek lub niewielka toaleta.

Warto wiedzieć: Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

 • Schody wewnętrzne dwubiegowe ze spocznikiem

W konstrukcjach dwubiegowych, dolny bieg umieszczony jest równolegle do górnego. Między nimi usytuowany jest tzw. spocznik, prostopadły do obu biegów. Taki typ schodów sprawdza się bardzo dobrze zarówno na otwartej przestrzeni, jak i na obszarze zamkniętym ścianami. Schody takie zajmują stosunkowo dużo miejsca, jednak są bardzo wygodne w użytkowaniu, a stopnie o jednakowej szerokości ułatwiają wchodzenie.

 • Schody wewnętrzne trójbiegowe

Schody trójbiegowe stosuje się w przypadku konstrukcji bardzo wysokich, a szczególnie w domach z półpiętrem. Bardzo dobrze prezentują się na otwartych przestrzeniach, dodając wnętrzu elegancji. Są też bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie sprawdzą się jednak w niewielkich pomieszczeniach. Ich minusem są również wysokie koszty wykonania, gdyż zawierają wiele elementów do wykończenia. 

 • Schody wewnętrzne spiralne

Schody wewnętrzne spiralne to designerskie rozwiązanie, które niestety nie jest tak wygodne w użytkowaniu. Sprawdzają się jednak na niewielkiej powierzchni, jak i jako designerski element w większym salonie. Ich bieg ma kształt koła, a stopnie klinów. Mocowane są bokiem w ścianie nośnej lub jako słup. Ze względu na to, że są dość strome, nie sprawdzą się do domów, w których mieszkają małe dzieci. Ich koszty są dość niewielkie, chyba że zdecydujesz się na model na zamówienie.

To może Cię zainteresować: Jaki rodzaj schodów wybrać?

Schody wewnętrzne w domu - jakie wymagania techniczne należy spełnić?

Jeśli zastanawiasz się, jakie schody do domu wybrać, pamiętaj o tym, że muszą one spełniać techniczne normy prawne. To szczególnie ważne, jeśli nie chcesz się decydować na gotowe schody wewnętrzne. Jakie wymiary powinny mieć schody wewnętrzne, aby były bezpieczne w użytkowaniu i zgodne z wymaganiami prawnymi?

 • stopnie zasadniczo nie mogą być wyższe niż 19 cm,
 • za najwygodniejsze uznaje się schody nie wyższe niż 17 cm,
 • suma szerokości oraz podwójnej wysokości stopnia powinna wynosić od 60 do 65 cm,
 • szerokość stopni powinna wynosić od 25 – 30 cm,
 • stopnie schodów zabiegowych oraz krętych muszą być w odległości 40 cm od bocznej krawędzi,
 • nie zleca się, aby stopni w biegu było więcej niż 17,
 • wymagana szerokość biegu schodów oraz spoczników to 80 cm. 

Kiedy montować schody wewnętrzne?

Analizując projekt domu, zastanawiasz się na pewno, kiedy zrobić schody wewnętrzne. Montaż najlepiej przeprowadzić przed wykończeniem podłóg oraz wniesieniem mebli. Betonową wylewkę wykonuje się, kiedy dom jest już w tak zwanym stanie surowym zamkniętym: ma okna, drzwi, dach, podkłady podłogowe oraz czynny system ogrzewania. 

Z jakich materiałów wykonywane są schody wewnętrzne?

Inwestor ma do wyboru bardzo szeroki zestaw materiałów, z których mogą być wykonane schody. Czego najlepiej wykonać schody wewnętrzne? Do wyboru masz:

 • schody wewnętrzne z kamienia,
 • schody wewnętrzne drewniane,
 • schody wewnętrzne metalowe,
 • schody wewnętrzne betonowe,
 • schody murowane wewnętrzne,
 • schody z granitu wewnętrzne,
 • schody wewnętrzne z płytek drewnopodobnych. 

Aby uzyskać pożądany wygląd, często stosuje się kafelki lub płytki na schody wewnętrzne. Ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować, jest również gres oraz żywica

Dowiedz się więcej: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Ile kosztują schody wewnętrzne do domu?

Jeśli masz ograniczony budżet, na pewno zastanawiasz się, jak wybrać tanie schody wewnętrzne. Koszty mogą być bardzo różnorodne, ale zależą od głównie wybranego rodzaju oraz użytych materiałów. Jak przykładowo przedstawiają się koszty wykonania schodów dwubiegunowych ze spocznikiem? 

Schody do domu wewnętrzne – ceny 

 • koszty materiału – 500 - 600 zł,
 • koszty robocizny - 800 – 1000 zł,
 • wykończenie trepami z twardego drewna krajowego – 6000 – 8000 zł,
 • wykończenie stopni gresem lub terakotą – od 1500 zł. 

Pamiętaj jednak, że inwestycja w schody wewnętrzne jest wieloletnia i często to nie cena świadczy o tym, że będzie to odpowiedni wybór. 

To może cię zaciekawić: Schody zewnętrzne - jak i z czego je budować?

Jak wykończyć schody wewnętrzne, by zapewnić bezpieczeństwo?

Analizując pomysł na schody wewnętrzne, bierz pod uwagę nie tylko wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się po domu. Ten aspekt powinieneś mieć z tyłu głowy, zastanawiając się: z czego zrobić schody wewnętrzne oraz czym wykończyć schody wewnętrzne. 

Najpopularniejszym materiałem do wykonania schodów jest drewno. Niestety jego regularna pielęgnacja powoduje, że stopnie mogą stać się śliskie. Warto więc wyposażyć je w antypoślizgowe nakładki na schody. Nowoczesne schody wewnętrzne często wykończone są również z innych surowców. W industrialnych przestrzeniach mogą więc sprawdzić się chociażby płytki na schody wewnętrzne antypoślizgowe. Płytki takie dostępne są w wielu kolorach oraz łatwo utrzymać je w czystości. 

Poza tym, że musisz przemyśleć co położyć na schody wewnętrzne, powinieneś również przejrzeć poręcze. Na schody wewnętrzne co prawda nie musi być mocowana balustrada, jednak barierka znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowania schodów. Poręcz na schody wewnętrzne to więc szczególnie istotny element, jeśli masz małe dzieci. Do wyboru masz:

 • barierki metalowe na schody wewnętrzne, 
 • barierki metalowe z wypełnieniem szklany, 
 • balustradę całkowicie szklaną, 
 • balustradę pełną, 
 • balustradę ażurową, 
 • barierki drewniane lub drewno pochodne na schody wewnętrzne. 

Przeglądając inspiracje do wyboru odpowiedniej, powinieneś myśleć w dużej mierze o bezpieczeństwie użytkowania. 

Schody wewnętrzne z balustradą czy bez?

Przepisy prawa budowlanego wymagają, aby schody, które pozwalają pokonać wysokość większą niż 50 cm, miały balustrady na biegach oraz podestach. Balustrady na schody wewnętrzne w domu rodzinnym powinny być nie mniejsze niż 90 cm.

Mimo tych przepisów w projektach często pojawiają się schody bez barierki. Wyglądają one bardzo designersko i szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne wnętrza.

Schody bez balustrady to jednak większe ryzyko wypadku, a wręcz zagrożenie dla małych dzieci. Jeśli zdecydowałeś się na schody bez barierek, w razie zapotrzebowania możesz dokupić balustrady na schody wewnętrzne do samodzielnego montażu. 

Sprawdź też: Balustrada szklana na balkon – czy warto ją montować na balkonie?

Na co zwrócić uwagę, wybierając schody wewnętrzne do domu?

Wybierając schody, pamiętaj o tym, że jest to wieloletnia inwestycja, a zakupiony model musi być wytrzymały oraz solidny. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na schody na zamówienie, czy prefabrykowane, czy modułowe, schody takie muszą być poprawnie zamocowane. Warto pamiętać, że spośród tych ofert zdecydowanie najmniej wytrzymałe są schody modułowe, które są w stanie znieść maksymalne obciążenie na poziomie zaledwie 120 kg. 

Wybierając schody, pamiętaj również o tym, aby dopasować je do potrzeb użytkowników. Jeśli mają służyć osobom starszym, powinny mieć wystarczająco duże stopnie oraz komfortowe balustrady. Ich wielkość musi jednak pasować do dostępnej powierzchni, a stylistyka do sposobu aranżacji domu. 

Gdzie najlepiej zamontować schody wewnętrzne?

Aby zadbać o komfort użytkowania, schody wewnętrzne w domu najlepiej jest umieścić możliwie najbliżej drzwi zewnętrznych lub w centralnej części domu, aby szlaki komunikacyjne były jak najkrótsze. W przypadku adaptowania poddasza, na wybór miejsca montażu mają jednak wpływ również możliwości konstrukcyjne, a szczególnie wielkość otworu, jaki da się wyciąć w stropie. 

Jak dobrać schody wewnętrzne do wyglądu domu?

Poza tym, że bezpieczne, praktyczne oraz komfortowe, na pewno chcesz mieć po prostu ładne schody wewnętrzne. Schody to bowiem nie tylko niezbędny element domu piętrowego. Ze względu na to, że bardzo rzucają się w oczy, powinny mieć też funkcję dekoracyjną. 

Jeśli Twój dom utrzymany będzie w jednym określonym stylu, dobrze jest dobrać schody właśnie do niego. Jeśli jednak nie wiesz, jaki ma być styl przewodni lub lubisz często coś zmieniać w domu, weź pod uwagę wiecznie modne schody wewnętrzne drewniane, które są na tyle uniwersalne, że dopasują się do każdego typu wnętrz. 

W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzą się schody z metalowymi lub szklanymi elementami, wyłożone płytkami. W bardziej tradycyjnych natomiast lepiej postawić na klasyczne schody z ażurową balustradą, które dodają pomieszczeniu przytulności.

Nie przegap: Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Stropy, balkony, schody
Jak urządzić balkon - jak pomysłowo zaaranżować domowy balkon?
Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
Stropy, balkony, schody
Jak urządzić balkon - jak pomysłowo zaaranżować domowy balkon?
Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?

Nowości w tej kategorii

Schody
Montaż schodów strychowych
20 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody stychowe?

Schody strychowe pozwalają na wygodne i bezpieczne korzystanie z przestrzeni...

Schody
Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje
7 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje

Schody dywanowe to nowoczesny typ schodów, który coraz częściej pojawia się w projektach domów. Wyróżnia je dopracowany de...

Schody
Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?
16 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Inwestorzy budujący dom jednorodzinny często stają przed wieloma dylematami – jakie materiały zastosować, które rozwiązani...

Schody
Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?
9 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Obecnie postawienie zwykłych schodów to za mało. Jest tak, gdyż schody w domu nie pełnią już tylko funkcji użytkowej, ale...

Schody
Montaż schodów strychowych
20 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody stychowe?

Schody strychowe pozwalają na wygodne i bezpieczne korzystanie z przestrzeni...

Schody
Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje
7 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje

Schody dywanowe to nowoczesny typ schodów, który coraz częściej pojawia się w projektach domów. Wyróżnia je dopracowany de...

Schody
Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?
16 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Inwestorzy budujący dom jednorodzinny często stają przed wieloma dylematami – jakie materiały zastosować, które rozwiązani...

Schody
Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?
9 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Obecnie postawienie zwykłych schodów to za mało. Jest tak, gdyż schody w domu nie pełnią już tylko funkcji użytkowej, ale...