Jaki projekt domu wybrać — nowoczesny czy klasyczny?

Jeśli myślisz o tym, aby wybudować dom, masz do wyboru wiele opcji. Możesz kupić projekt domu nowoczesny, projekt domu klasyczny czy też postawić np. dom z bali. Sprawdź, czym różni się klasyka od nowoczesności we współczesnym budownictwie
Klasyka czy nowoczesność — jakie domy najczęściej wybierają Polacy?
Spoglądając na polskie ulice, można dojść do wniosku, że aktualnie mało kto decyduje się wbudować dom w tradycyjnym stylu. Takie budynki znaleźć można najczęściej w małych miasteczkach lub starych dzielnicach większych metropolii i z reguły mają już kilka, lub kilkanaście lat. W modnych częściach miasta oraz tuż przy samej granicy najczęściej zobaczyć można duże, nowoczesne budowle, z wielkimi oknami.
Wybrany styl budowanego domu nierzadko podyktowany jest, chociażby przez samą lokalizację czy wymagania danego terenu. W gęstej zabudowie ciężko czerpać korzyści, jakie niesie ze sobą nowoczesne mieszkanie, chociażby dlatego, że przez wielkie okna w takich warunkach i tak nie wpadnie za dużo światła. Z drugiej strony ciężko wyobrazić sobie nowoczesny dom z prostym dachem, który stoi np. w górach.
Znajdź razem z nami swój wymarzony projekt nowoczesnego domu!
Od czego zacząć, by dobrze wybrać projekt domu idealny dla siebie?
Dom, który wybierzesz, powinien być dostosowany do potrzeb domowników oraz wymagań terenu, na którym znajduje się działka. Dlatego przed zakupem konkretnego projektu, warto, abyś przeszedł przez poniższe etapy.
- Sprawdź jakie warunki zabudowy obowiązują na Twojej działce, skontroluj wymiary działki oraz możliwość usytuowania domu.
- Pomyśl jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie odpowiednia. Zaplanuj ilość pokoi oraz dodatkowych pomieszczeń (np. garaż, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze itd.).
- Zastanów się, czy odpowiedni dla Ciebie będzie dom parterowy, czy piętrowy.
Odpowiadając na powyższe pytania, możesz w dużej mierze ustalić jaki dom będzie spełniał Twoje wymagania. Co więcej, warto, abyś na tym etapie określił, czy cenisz sobie minimalizm i prostotę, czy zdecydowanie bardziej wolisz małe i przytulne wnętrza.
Czym się charakteryzują domy nowoczesne?
Nowoczesne domy jednorodzinne budowane są najczęściej na planie kwadratu i prostokąta, rzadziej w kształcie litery L. Jeszcze do niedawna większość z nich posiadała płaski dach, a teraz ze względu na wymagania dotyczące konkretnego terenu, znaleźć można również projekty, które w swojej propozycji posiadają skośne połacie. Charakterystyka domów nowoczesnych zamyka się w definicji słowa minimalizm i zakłada duże, otwarte przestrzenie, panoramiczne okna oraz stonowaną kolorystykę. Projektem domów nowoczesnych powinny zainteresować się osoby, które nie posiadają zbyt wielu rzeczy i nie zbierają tzw. bibelotów.
Nowoczesny dom co powinien mieć:
- prostą bryłę,
- surową elewację (najczęściej w jednym kolorze, dodatkowo z elementami drewna lub kamienia),
- duże, otwarte przestrzenie,
- spore przeszklenia.
U podnóża koncepcji domu nowoczesnego w pewnym sensie leży samowystarczalność. Oznacza to, że taki dom powinien być przede wszystkim domem energooszczędnym, ekologicznym i funkcjonalnym. Dla jednych będą to specjalne rolety ze sterownikiem światła oraz wszędobylska elektronika, którą można sterować przy pomocy smartfona, a dla innych będzie to dobrze skonstruowany system do oczyszczania powietrza czy też panele fotowoltaiczne.
Czym wyróżniają się klasyczne domy?
Domy klasyczne jednorodzinne to idealny wybór dla prawdziwych tradycjonalistów. Rozbudowane kształty, różnej wielkości balkony, ganki czy też wielospadowe dachy to tylko niektóre cechy tradycyjnych domów. Osoby, którym zależy na zachowaniu spójności estetycznej i wiernym oddaniu zasad architektonicznych, chętnie sięgają po materiały wykończeniowe używane w przeszłości.
Taki krok może jednak spowodować znaczny wzrost kosztów budowlanych oraz eksploatacyjnych. Charakterystyka domów klasycznych sprawia, że doskonale wpisują się one w każdy krajobraz. Taki dom świetnie będzie wyglądał zarówno przy gwarnej ulicy, pod miastem, w lesie, jak i na wsi.
Ile kosztuje budowa domu nowoczesnego?
Koszt budowy domu nowoczesnego podobnie jak domu klasycznego, w dużej mierze zależy od użytych materiałów, wielkości budynku czy też od tego, czy właściciel zdecyduje się na budowę domu metodą gospodarczą, czy też zleconą.
Ile kosztują materiały domu nowoczesnego?
O tym ile kosztuje wybudowanie i wykończenie domu nowoczesnego, decyduje rodzaj i cena wybranych przez nas materiałów. Domy nowoczesne są domami energooszczędnymi. Oznacza to, że surowce użyte do budowy czy ocieplenia takiego budynku będą nieco droższe niż te użyte do budowy domów tradycyjnych. Największym wydatkiem w przypadku domów nowoczesnych jest bez wątpienia koszt instalacji.
Budynek energooszczędny oprócz instalacji standardowych, użytych przy budowie każdego domu, potrzebuje również instalacji dodatkowych takich jak np. system rekuperacji czy też ogniwa fotowoltaiczne. Takie dodatki potrafią sporo kosztować i podnieść wysokość kosztów budowy nawet o 60 000 zł. Ze sporym wydatkiem wiąże się też ocieplenie budynku energooszczędnego.
W przeciwieństwie do domów tradycyjnych, w tym przypadku należy zastosować styropian grafitowy, który jest nieco droższy niż ten standardowy. Dodatkowo do ocieplenia poddasza domu nowoczesnego należy użyć dobrej jakościowo wełny mineralnej, a nie tej ze średniej półki cenowej.
Ile zapłacisz za robociznę domu nowoczesnego?
Niestety nie każda firma chce podjąć się budowy domu nowoczesnego. Zastosowana technologia i drogie materiały sprawiają, że do prac powinniśmy zatrudnić jedynie sprawdzonych fachowców, ponieważ koszt ewentualnych poprawek lub zakupu nowych materiałów może być niestety bardzo wysoki. Koszt robocizny powinien być liczony na każdym etapie budowy domu. Inaczej wygląda cena za wykonanie fundamentów, a inaczej za wykonanie ścian nośnych, działowych, czy też za położenie dachu.
Na czym możemy zaoszczędzić, budując dom nowoczesny?
Chcąc obniżyć całościowy koszt budowy domu nowoczesnego, można zastosować kilka trików. Po pierwsze zminimalizować liczbę materiałów potrzebnych do wykonania domu np. poprzez zmniejszenie ilości ścian wewnętrznych czy też zastosowanie otwartych przestrzeni. Po drugie można zrezygnować z budowy piwnicy, ograniczyć metraż garażu czy zdecydować się na dom poziomy, a nie piętrowy, dzięki czemu odpadnie np. koszt budowy schodów.
Co więcej, warto pomyśleć o rezygnacji z niektórych elementów technicznych (np. z pompy ciepła), dzięki czemu można znacząco obniżyć koszt budowy domu. Zdecydowanie odradzamy, aby oszczędzać na ekipie budowlanej lub materiałach potrzebnych do wykończenia domu. Taka oszczędność jest jedynie chwilowa i w dalszej perspektywie może narobić więcej szkód (i kosztów) niż pożytku.
Jaki jest koszt budowy domu klasycznego?
Koszt budowy domu klasycznego różni się nieco od budowy domu nowoczesnego. Przede wszystkim dlatego, że tradycyjne domy najczęściej posiadają najprostsze dwuspadowe dachy, które są najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Co więcej, budując dom tradycyjny, można zaoszczędzić sporo pieniędzy, chociażby na fundamentach, ociepleniu elewacji, poddasza czy też na ogrzewaniu.
Ile kosztuje wybudowanie i wykończenie domu klasycznego?
Ze sporą oszczędnością już na etapie budowy stanu surowego zamkniętego mogą liczyć zwolennicy domów klasycznych. W domach, które nie są energooszczędne, nie ma potrzeby montowania grubych drzwi wejściowych czy też sześciokomorowych okien z PCV. W tej sytuacji wystarczą standardowe okna oraz drzwi. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku instalacji — w klasycznym budynku wystarczająca będzie jedynie podstawowa instalacja obejmująca elektrykę, instalację wodno-kanalizacyjną czy też ogrzewanie.
Ile zapłacisz za robociznę domu klasycznego?
Ekipy budowlane bardzo chętnie przyjmują zlecenia na budowę domów klasycznych. Są one zdecydowanie prostsze niż domy nowoczesne. Co więcej, stawiając budynek w stylu tradycyjnym, rzadko kiedy właściciel decyduje się na instalację technologicznych dodatków. Wszystko to sprawia, że zatrudnienie fachowców może być nie tylko tańsze, ale również o wiele prostsze.
Kto decyduje się obecnie na dom klasyczny?
Dom klasyczny dla osób ceniących ponadczasowość to rozwiązanie idealne. Taki styl budownictwa odporny jest na zmieniającą się modę i od zawsze kojarzy się z tradycjami i ciepłem domowego ogniska. Osoby, które zdecydują się na zakup takiego projektu, mają większy wpływ na ostateczny koszt budowy, ponieważ nie wymaga on zastosowania specjalnych, drogich materiałów. Dodatkowo inwestorzy często decydują się na ograniczoną wersję domu klasycznego i zostawiając ciepły klimat, decydują się włączyć współczesne rozwiązania.
Dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie dom nowoczesny?
Nowoczesne domy dla miłośników minimalizmu, wydają się rozwiązaniem skrojonym na miarę potrzeb. Funkcjonalność, prostota, surowy styl oraz znikoma ilość elementów dekoracyjnych, występująca jedynie w postaci surowego kamienia czy drewna, to cechy idealnego domu nowoczesnego. Doskonale będą się w nim czuli domownicy, którzy nad potrzebę posiadania dużej ilości przedmiotów w swoim otoczeniu, przekładają ład i harmonię.
Nowoczesne domy dla dbających o środowisko
Nowoczesność stosowana w budownictwie to nie tylko estetyka. W takim domu idealnie odnajdą się miłośnicy ekologii, ponieważ budynki budowane w stylu nowoczesnym są przede wszystkim energooszczędne.
Nowoczesne domy dla ceniących funkcjonalność
Kolejną grupą inwestorów, dla których dom nowoczesny będzie idealnym rozwiązaniem, są osoby, które cenią sobie funkcjonalność. Ogromne przeszklenia, przez które wpada duża ilość światła, sprawiają, że przez większą część dnia, nie ma potrzeby korzystania ze sztucznego oświetlenia. Dodatkowo wszędobylska technologia ułatwia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza osobom, które dużo pracują.
Zobacz przykłady projektów domów w nowoczesnych i klasycznych
Poniżej zamieściliśmy przykłady projektów domów nowoczesnych oraz tych wybudowanych w stylu nowoczesnym oraz klasycznym. Wszystkie projekty znajdują się na naszej stronie internetowej i możesz je obejrzeć bezpiecznie i #lepiejzdomu.
Dom nowoczesny projekt Extradom
Projekt domu Nowoczesny 2 WAW1011 został zaprojektowany zgodnie z zasadami budowy nowoczesnej, z tą różnicą, iż w projekcie, został wybrany dach dwuspadowy. Dzięki temu budowa domu może być zdecydowanie tańsza i prostsza. Dodatkowo dom Nowoczesny 2 jest domem parterowym z poddaszem użytkowym, dzięki czemu w łatwy sposób można oddzielić strefę nocną od dziennej. Budynek posiada 173,5 m² powierzchni użytkowej, na które składa się 5 pokoi. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla niewielkiej rodziny i zdecydowanie dobrze będzie wyglądać na średniej wielkości działce.
Projekt domu Nowoczesny D10 WWB1005 jest idealnym odzwierciedleniem domu nowoczesnego. Płaski dach, bryła w kształcie litery L oraz duże okna sprawiają, że dom prezentuje się w niebanalny sposób. Co więcej, chociaż sam budynek wygląda naprawdę okazale, do wybudowania go nie jest wcale potrzebna duża działka, wystarczająca będzie taka o szerokości niecałych 22 m2.
Dom klasyczny projekt Extradom
Projekt domu Ajaks Bis charakteryzuje się prostą bryłą oraz klasycznym dachem dwuspadowym, co znacznie obniża koszt budowy. Dom będzie doskonałym wyborem dla osób, które posiadają średniej wielkości działkę o minimalnej szerokości 22 m2. Projekt należy do kategorii domów z kalenicą usytuowaną równolegle do drogi i kierowany jest do inwestorów, których działka pozwala na realizację projektu w zabudowie wolnostojącej.
Dom Ofelia został zaprojektowany w tradycyjnym stylu klasycznym. Drewniane okiennice oraz prosta bryła z uwzględnionym wykuszem, nadają konstrukcji wyjątkowego charakteru. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 170,05 m², na co składa się 5 pokoi (3 na piętrze oraz 2 na parterze). Projekt domu, przeznaczony do zabudowy wolnostojącej na działce o minimalnej szerokości 26,87 m. Miłośników dużych przestrzeni ucieszyć może fakt, że w projekcie została przewidziana część dzienna.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Dodano: 07.04.2020 | Zaktualizowano: 07.04.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora