Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów z rabatami nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Projekty domów wielorodzinnych - jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny?

Projekty domów wielorodzinnych

Na projekty domów wielorodzinnych zwracają uwagę przede wszystkim deweloperzy, którzy planują budowę osiedli mieszkaniowych. Coraz częściej jednak interesują się nimi także prywatni inwestorzy, którym marzy się na przykład dom dla wielopokoleniowej rodziny. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się takie budynki oraz jakie projekty cieszą się największym powodzeniem.

Projekty domów wielorodzinnych - co je wyróżnia?

Większości z nas budownictwo wielorodzinne kojarzy się z blokowiskami, czyli rozległymi skupiskami podobnych do siebie bloków i wieżowców, które powstały w czasach PRL i wciąż stanowią dominujący element w krajobrazie polskich miast.

Współcześnie projekty budowlane gotowych domów wielorodzinnych są znacznie bardziej zróżnicowane. Przede wszystkim nierzadko dotyczą budynków zaledwie 2- lub 3-kondygnacyjnych, a których mieści się maksymalnie kilka mieszkań. Są to domy o ciekawej architekturze, które w niczym nie przypominają dawnych bloków z wielkiej płyty.

Jak sama nazwa wskazuje, dom wielorodzinny jest budynkiem mieszkalnym przeznaczonym dla kilku rodzin. Co ciekawe, w przepisach takich jak Prawo budowlane definicja domu wielorodzinnego nie jest sprecyzowana. Można ją jednak sformułować na podstawie definicji domu jednorodzinnego.

Dom jednorodzinny wg Prawa budowlanego (art. 3 pkt 2a) jest budynkiem wolnostojącym, w zabudowie bliźniaczej lub grupowej, który służy celom mieszkaniowym, stanowi samodzielną całość pod względem konstrukcyjnym i zawiera nie więcej niż dwa wydzielone lokale mieszkalne (lub jeden lokal mieszkalny i jeden użytkowy, o ile ten drugi nie przekracza 30% powierzchni całego budynku).

Każdy budynek mieszkalny mający więcej niż dwa odrębne lokale mieszkalne można uznać zatem za dom wielorodzinny. Wymiary takiego budynku nie mają znaczenia, choć z oczywistych względów musi mieć on znacznie większą powierzchnię niż przeciętny dom jednorodzinny.

W praktyce takie domy mają średnio od 500 do nawet 5000 mkw powierzchni, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach jest wyraźna tendencja do budowy mniejszych i niższych budynków (do około 1500-2000 mkw), a więc także obejmujących mniejszą liczbę mieszkań.

Jeśli chodzi o współczesne budownictwo wielorodzinne, projekty domów bardzo często są przygotowywane pod konkretną grupę odbiorców. Z tego względu wśród nich znaleźć można np. projekty luksusowych apartamentowców, czy też kameralnych domów z niewielkimi mieszkaniami dla młodych małżeństw.

Kiedy warto się zdecydować na budowę domu wielorodzinnego?

W większości przypadków projekty domów wielorodzinnych powstają z myślą o deweloperach, którzy mogą dzięki nim planować rozmaite inwestycje mieszkaniowe np. budowę dużych osiedli rodzinnych na przedmieściach, niewielkich budynków z mieszkaniami na wynajem, czy wspomnianych wyżej luksusowych apartamentowców zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych dzielnicach miasta.

Projektami domów wielorodzinnych coraz częściej interesują się także inwestorzy prywatni. Są to najczęściej osoby, które chcą wznieść tzw. dom wielopokoleniowy, w którym będą mogły zamieszkać spokrewnione ze sobą rodziny.

Dość sporym zainteresowaniem cieszy się także tzw. cohousing, czyli kooperatywna budowa domu wielorodzinnego na własny użytek przez grupę prywatnych inwestorów niespokrewnionych ze sobą. Celem takiej inwestycji jest pominięcie dewelopera, co przynosi wiele korzyści – inwestorzy decydują od początku do końca o sposobie realizacji inwestycji (począwszy od wyboru działki i projektu), a także mogą uniknąć wielu kosztów np. wysokiej marży pobieranej przez dewelopera. W wielu przypadkach takie kooperatywy mieszkaniowe przynoszą nawet 20-30% oszczędności.

Dla kogo projekt domu wielorodzinnego będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jak już to ustaliliśmy, domem wielorodzinnym może być zarówno wielokondygnacyjny blok obejmujący nawet kilkanaście mieszkań, jak również niewielki budynek z zaledwie 3-4 lokalami mieszkalnymi. W zależności od potrzeb projekt domu wielorodzinnego może się więc przydać:

 • firmom deweloperskim,
 • wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom planującym nowe inwestycje,
 • gminom planującym budowę mieszkań komunalnych,
 • osobom szukającym pomysłu na dom wielopokoleniowy,
 • grupom inwestorów prywatnych planującym tzw. kooperatywy mieszkaniowe.

Jaki powinien być odpowiedni projekt domu wielorodzinnego?

Współczesne projekty domów wielorodzinnych są bardzo różnorodne, dlatego każdy znajdzie wśród nich ten spełniający określone oczekiwania. Aby wybrać odpowiedni projekt, należy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in.:

Bez wątpienia odpowiedni projekt budynku powinien być przede wszystkim ekonomiczny i funkcjonalny oraz spełniać główne założenia inwestora – także te dotyczące planów biznesowych i potencjalnych zysków z inwestycji. Właśnie dlatego w Extradom znajdziesz gotowe projekty domów wielorodzinnych z kosztorysem, szczegółowymi rzutami i rysunkami, a nawet z dokładnymi danymi na temat materiałów, jakie powinny być użyte do wzniesienia danego budynku.

Co więcej, możesz zamówić analizę działki, aby sprawdzić, czy wybrany projekt może być na niej zrealizowany (jeśli nie, możesz otrzymać rekomendacje innych, pasujących projektów). Dzięki temu zaplanowanie tak dużej inwestycji, jak budowa domu wielorodzinnego lub całego osiedla, jest znacznie łatwiejsza.

Jakie są rodzaje budownictwa wielorodzinnego?

W literaturze fachowej wymieniane są następujące rodzaje budynków wielorodzinnych:

 • punktowce – w praktyce chodzi tu o wieżowce, w których mieszkania są skupione wokół jednego, pionowego ciągu komunikacyjnego (klatki schodowej i windy),
 • klatkowce – to z kolei dobrze znane z polskich osiedli bloki, które składają się z połączonych ze sobą segmentów – w każdym z nich znajduje się klatka schodowa umożliwiająca dostęp do 2-3 mieszkań na każdej kondygnacji,
 • korytarzowce – w takim budynku wielorodzinnym kilka lub kilkanaście mieszkań usytuowanych jest wzdłuż jednego ciągu komunikacyjnego- korytarza (tych ciągów może być kilka w zależności od liczby kondygnacji); najczęściej więc każde mieszkanie ma okna tylko z jednej strony budynku,
 • galeriowce – w Polsce dość rzadko spotykane ze względu na klimat, ponieważ są to budynki, w których dostęp do poszczególnych mieszkań jest z zewnętrznych ciągów komunikacyjnych (galerii).

Dostępne dzisiaj projekty domów wielorodzinnych nowoczesnych to najczęściej klatkowce lub korytarzowce lub budynki o rozwiązaniach hybrydowych, czyli np. w zabudowie klatkowej z układem punktowym.

W Polsce wciąż największą popularnością cieszą się projekty domów wielorodzinnych z małymi mieszkaniami, czyli kawalerkami i lokalami z 2-3 pokojami o niewielkim metrażu. Takie mieszkania zaspokajają bowiem potrzeby większości klientów, którymi najczęściej są młode osoby lub inwestorzy szukający niedrogich lokali na wynajem.

W dużych ośrodkach akademickich często wybierany jest projekt domu wielorodzinnego z kawalerkami, czyli mieszkaniami idealnymi dla studentów oraz absolwentów rozpoczynających karierę zawodową. W prestiżowych dzielnicach powstają natomiast apartamentowce, czyli budynki wielorodzinne z mieszkaniami o dużej powierzchni użytkowej i podwyższonym standardzie.

Z reguły projekty domów wielorodzinnych to domy piętrowe. W ostatnich latach odchodzi się jednak od bardzo wysokich budynków wielokondygnacyjnych. Największym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się projekty domów 2 lub 3 piętrowych, w których nie jest konieczna instalacja windy. Często są to budynki o przeznaczeniu uniwersalnym, które mają zarówno kawalerki, jak i lokale o większym metrażu.

Warto także zwrócić uwagę, że domy wielorodzinne mogą mieć wbudowane garaże, parkingi podziemne, a także część powierzchni mieć przeznaczoną na lokale usługowe. Niektóre projekty przewidują tradycyjne balkony, inne rozbudowane loggie, a jeszcze inne zapewniają lokatorom dostęp do ogródków lub tarasów na dachu. Pomysłów na budownictwo wielorodzinne jest dzisiaj bardzo wiele i z pewnością nie są to wyłącznie nudne bloki, do jakich byliśmy przyzwyczajeni przez ostatnie dziesięciolecia.

Ile kosztuje budowa domu wielorodzinnego?

Jeżeli planujesz wybudować dom wielorodzinny, koszt budowy domu będzie zależał od wielu czynników. W przypadku budownictwa wielorodzinnego mówi się o koszcie budowy 1 mkw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkania), który obejmuje koszty materiałów i robocizny. W 2019 roku 1 mkw. PUM wynosił w Polsce około 4-4,5 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty zakupu działki.

To, ile kosztuje dom wielorodzinny, zależy więc głównie od powierzchni użytkowej, która w przypadku takich budynków może wynieść od około 200 do nawet 5000 metrów kwadratowych. Na wielkość inwestycji będzie miała wpływ także technologia budowy, rodzaj użytych materiałów czy wreszcie aktualny cennik robót budowlanych obowiązujący w danym regionie.

Wybierając projekt domu wielorodzinnego w Extradom, możesz wcześniej zamówić bezpłatny orientacyjny kosztorys budowy. Na ostateczne koszty będą miały wpływ wymienione wyżej czynniki, czyli przede wszystkim rodzaj użytych materiałów i koszty robocizny.

Zobacz przykłady projektów domów wielorodzinnych

Ciekawe projekty domów wielorodzinnych znajdziesz w Extradom – w katalogu znajdują się zarówno niewielkie budynki odpowiednie dla 3-4 rodzin (czyli na przykład rodziny wielopokoleniowej), jak również większe bloki mieszkalne obejmujące nawet kilkanaście odrębnych lokali. Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty, które być może zainspirują Cię przy planowaniu swojej inwestycji.

Projekty domów wielorodzinnych - jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny?

 • Budynek wielorodzinny Lazur – dom składa się z trzech kondygnacji, w tym jednej podziemnej; w piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze, kotłownia oraz 4 garaże, natomiast na parterze oraz I piętrze w sumie 4 mieszkania (po 2 na każdą kondygnację). Lokale są idealne dla rodzin z dziećmi, ponieważ składają się z oddzielnej kuchni połączonej z jadalnią, łazienki, przestronnego salonu oraz dwóch dodatkowych pokoi mogących służyć za sypialnie i pokoje dziecięce. Każde mieszkanie ma również dostęp do dużego balkonu.

Projekty domów wielorodzinnych - jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny?

 • Budynek wielorodzinny Studio House – w tym domu mieszczą się 4 niewielkie mieszkania typu studio, idealne dla singli lub par bez dzieci. Budynek przykuwa wzrok ciekawą architekturą i przemyślanym rozkładem pomieszczeń. W podpiwniczeniu znajdują się dwa garaże dwustanowiskowe, natomiast zarówno na parterze, jak i pierwszym piętrze znalazło się miejsce na dwa lokale mieszkalne – każde ma około 30 mkw. i składa się z przestronnego pokoju z aneksem kuchennym, łazienki i pomieszczenia gospodarczego. Mieszkańcy pierwszego piętra mają duże balkony, natomiast lokatorzy parteru mogą korzystać z ogródka.

Projekty domów wielorodzinnych - jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny?

 • Budynek wielorodzinny Akant 2 – ten projekt kameralnego bloku mieszkalnego przeznaczony jest dla 14 rodzin i składa się z mieszkań o różnej powierzchni użytkowej rozlokowanych w sumie na 4 kondygnacjach. Największe 2 mieszkania o powierzchni ponad 100 mkw. znajdują się na 3 piętrze, na pozostałych kondygnacjach rozlokowana po 4 mieszkania o powierzchni od około 46 do 79 mkw. Do dyspozycji lokatorów są miejsca garażowe w piwnicy oraz balkony.

W katalogu projektów znajdziesz również propozycje budynków mieszkalno-usługowych, w zabudowie segmentowej oraz większych bloków nawet dla kilkudziesięciu rodzin. Wśród nich są zarówno budynki o kilku kondygnacjach doskonale wpisujące się w miejski krajobraz, jak i domy o niskiej zabudowie, idealne na działki podmiejskie.

Jeżeli interesują Cię projekty domów wielorodzinnych, zapraszamy do obejrzenia wszystkich propozycji Extradom z tej kategorii oraz do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dopasować projekt do działki i planów inwestycyjnych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Sulyma

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Sulyma

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Sulyma

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Sulyma

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Sulyma

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Sulyma

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...