Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

UWAGA! Przedłużamy promocję! Projekty 🏡 Nawet 1200 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wygląda wytyczanie fundamentów pod dom?

Jak wytyczyć fundamenty domu?

Wytyczanie fundamentów to pierwszy etap budowy domu. Jednak jak wykonać to zadanie, aby gotowy fundament stanowił solidną podstawę stabilności budynku? Na szczęście może Ci w tym pomóc geodeta. Sprawdź, jak wygląda wykonywana przez niego praca oraz jakie metody stosowane są w Polsce.

Fundamenty to pierwszy, a jednocześnie jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Przenoszą obciążenia na grunt, w taki sposób, aby efekt był w pełni bezpieczny dla stabilności budynku. Ich wielkość czy rodzaj jest w głównej mierze zależny od wybranego projektu domu, technologii budowy oraz rodzaju gruntu.

Tyczenie fundamentów z kolei sprowadza się głównie do oznaczenia najważniejszych punktów pod względem przyszłego budynku. Muszą być one widoczne, aby umożliwić pracę ekipie budowlanej. Kto powinien się tym zająć? Czy możemy wykonać tę czynność samodzielnie?

Na jaką głębokość wytycza się fundamenty?

Odpowiedź na to pytanie warto uzależnić od konkretnego rodzaju fundamentu. Te możemy podzielić ze względu na głębokość ich posadowienia. Pod tym względem wyróżniamy:

 • fundamenty głębokie – w tym przypadku obciążenia są przekazywane na warstwy nożne położone niżej;
 • fundamenty pośrednie – obciążenie przekazywane jest na warstwę nośną, która znajduje się tuż pod podstawą fundamentu, głębokość posadowienia jest stosunkowo duża. Przykładem fundamentów pośrednich stanowią m.in.: ściany szczelinowe i pale fundamentowe;
 • fundamenty bezpośrednie – głębokość wykopu nie sięga więcej niż 4 metry, dlatego są to zazwyczaj fundamenty płytkie. Przykład stanowią chociażby płyty fundamentowe. Ich nazwa bierze się stąd, że wykonywane są bezpośrednio na warstwie nośnej gruntu. To najczęściej stosowane fundamenty pod budowę domów jednorodzinnych w naszym kraju.

Warto dodać, że fundamenty możemy podzielić na 3 podkategorie, do których zaliczamy:

 • stopy fundamentowe (stanowią podstawę dla smukłych elementów konstrukcji),
 • ławy fundamentowe (przenoszą obciążenia od ścian konstrukcyjnych),
 • płyty fundamentowe (stosowane pod całym budynkiem, dobrze radzą sobie z dużym obciążeniem, stanowią także posadzkę dla najniższych kondygnacji).

Na jaką głębokość robi się fundamenty? W większości rejonów Polski głębokość fundamentów wyznacza się na 1 metr. Zdarza się jednak, że w obszarach kraju, gdzie jest wyjątkowo zimno, wynosi nawet ok. 1,4 m. Skąd tak duża głębokość? Dzięki niej możliwa staje się ochrona budynku przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać na skutek wysadzin mrozowych. Zazwyczaj ma to miejsce na gruntach torfowych lub glinowych.

Wyznaczenie fundamentów będzie wyglądało nieco inaczej w przypadku, gdy budynek jest podpiwniczony, ponieważ będzie on stawiany poniżej głębokości przemarzania gruntu. Wówczas wyznacza się poziom fundamentów w przedziale 2,5 do 2,8 m pod poziom terenu. Jeśli grunt na to nie pozwala, ławy fundamentowe mogą znajdować się nieco płycej.

Jak dobrać odpowiedni typ fundamentów do rodzaju gruntu?

fachowiec odmierzający odległość miarką

Wytyczanie fundamentów metodą kołkową i metodą ławy drutowej

Jak wyznaczyć prostokąt na działce? Jak zmierzyć przekątną fundamentu? Jak wytyczyć fundament pod garaż czy budynek mieszkalny? Na szczęście nie musisz się tym przejmować, ponieważ tego typu prace i obliczenia wykonuje fachowiec. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce stosuje się dwie podstawowe metody wytyczania fundamentów, do których zalicza się metodę kołkową i ław drutowych.

Każda z metod powinna zostać dokładnie omówiona z kierownikiem budowy. Najlepiej, aby to on doradził, którą z nich wybrać. Warto przy tym wiedzieć, że wybrana metoda wytyczania fundamentów wpływa na ostateczny zakres i kosztorys prac budowlanych. Sprawdź zatem, czym właściwie różnią się od siebie obie metody wytyczania fundamentów.

 • Metoda kołkowa, jak sama nazwa wskazuje, sprowadza się do zaznaczania określonych punktów kołkami. Jakiego rodzaju są to punkty? Chodzi oczywiście o miejsce przecięcia osi konstrukcyjnych i zewnętrznych narożników budynku. Trudno oszacować ich dokładną liczbę, ponieważ zależna jest od złożoności bryły budynku. Im będzie bardziej skomplikowana, tym więcej kołków okaże się niezbędnych.

Co istotne, znaczenia nie ma wysokość wbijanych pali. Jeśli chcesz oszacować głębokość wykopu, musisz odnieść się do reperów, czyli znak geodezyjnych osnowy wysokościowej, które cechuje stała wysokość. Gdy punkty zostaną oznaczone, kołki przenosi się w celu umożliwienia prac budowlanych. Ma to jednak miejsce tylko w sytuacji, gdy do ich realizacji potrzebna jest koparka.

 • Drugą metodą tyczenia są ławy drutowe, które cieszą się opinią najbardziej precyzyjnej, jednak droższej metody od kołkowej o ok. 30%. Na czym dokładnie polega ta metoda? Jest to wytyczanie budynku przez paliki, które wbija się w grunt, do których następnie przybijane są deski. Na deskach rozciąga się za sznur bądź drut, którego zadaniem jest wskazanie osi i obrysu budynku.

Deski muszą znajdować się na tym samym poziomie. Tylko wtedy możliwa jest kontrola głębokości wykopu. Na względzie należy mieć przy tym fakt, iż ławy drutowe należy umieszczać w takiej odległości od planowanego wykopy, żeby możliwe było wykonanie pracy budowlanych.

Jaki materiał na fundamenty będzie najlepszy? Z czego budować fundamenty domu?

Co jest potrzebne do wytyczenia fundamentów?

Lista narzędzi potrzebnych do wytyczania fundamentów w dużej mierze zależy od metody, którą wybierze Twój geodeta. Czy będzie to metoda kołkowa, czy łatwy drutowej? W pierwszym przypadku potrzebne będą pale, a w drugim także deski, drut lub sznur. Co jeszcze potrzebuje geodeta do wytyczenia budynku? Absolutne minimum to także łopata i młotek.

A co z materiałami? Bez wątpienia niezbędny okaże się cement, piasek i woda. To właśnie dzięki nim możliwe będzie przygotowanie tzw. chudego betonu. Geodeta powinien wyposażyć się również w deski szalunkowe. Zastąpić można je ewentualnie folią hydroizolacyjną. Ponadto potrzebny będzie beton towarowy klasy B15 (lub ten przygotowany w betoniarce), druty stalowe i pręty zbrojeniowe. Te ostatnie mogą być potrzebne tylko wtedy, gdy wymaga ich projekt techniczny.

Materiały to nie wszystko. Geodeta powinien zjawić się na budowie, wyposażony w profesjonalny sprzęt taki jak:

 • poziomica laserowa,
 • obcęgi do przecinania drutu wiązadłowego,
 • giętarka do prętów zbrojeniowych czy zagęszczarkę jednokierunkową (najlepiej o wadze ok. 90 kg).

Kiedy powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

budowniczowie dziarsko maszerujący na budowę fundamentów

Czy można samodzielnie wytyczyć fundamenty?

Wytyczenie fundamentów to trudne i bardzo ważne zadanie, dlatego warto zrobić je dobrze. Inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu systemem gospodarczym, nierzadko chcą zaoszczędzić i zastanawiają się, czy można samemu wytyczyć fundamenty oraz jak to zrobić.

Nie ma co ukrywać, że wytyczenie budynku bez geodety jest niemal niemożliwe, tym bardziej że do tego zadania trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Nawet jeśli wiesz, jak wytyczyć fundament, to zapewne nie posiadasz uprawnień, dlatego pozostaw prace geodezyjne osobie, która zrobi je prawidłowo. Od tego zależy przecież przyszłe bezpieczeństwo Twoje i pozostałych domowników.

Na czym polega posadowienie budynku i jak je wykonać?

Jak przebiega wytaczanie fundamentów przez geodetę?

Czy geodeta musi wytyczyć budynek? Wytaczanie fundamentów to zadanie dla geodety, który ma odpowiednie uprawnienia. Gdzie znaleźć takiego fachowca? Możesz go poszukać za pośrednictwem gminy lub prywatnie, np. przez analizę ogłoszeń w sieci.

Najlepiej, gdy geodeta ten pracuje na obszarze, który obejmuje Twoją działkę budowlaną. Wówczas masz pewność, że dobrze zna panujące tu warunki, w tym grunt. Warto przy tym wiedzieć, że tyczenie fundamentów przez geodetę powinno odbywać się we współpracy z kierownikiem budowy.

Jak geodeta wyznacza fundament? Fachowiec realizuje swoją pracę na podstawie projektu zagospodarowania działki i projektu budowlanego. Jego obowiązkiem jest sprawdzenie poprawności wymiarów, które znajdują się w projekcie. Kiedy wytyczy już punkty, powinien zmierzyć kontrolne odległości. Jeśli zdarzy się, że występują pewne odchylenia, to musi dokonać korekty.

Następnie geodeta ma obowiązek przekazania szkicu tyczenia. Bardzo ważne jest, aby dokonał wpisu do dziennika budowy, co umożliwi późniejsze oddanie gotowego projektu. Powinien jednocześnie wręczyć także mapę sytuacyjno-wysokościową Twojej działki.

Ile kosztuje wytyczenie fundamentów budynku przez geodetę?

Pracę specjalisty powinieneś bez wątpienia doliczyć do budżetu całej inwestycji. Jednak ile kosztuje wynajęcie geodety? Średnia cena za podział działki to ok. 2000 zł. A ile kosztuje wytyczenie fundamentów? W tym wypadku cena jest nieco niższa i wynosi ok. 1200 zł. Musisz mieć na względzie, że koszt wytyczenia fundamentów przez geodetę może różnić się od regionu, a także liczby punktów, które zostaną wytyczone. Niestety ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile bierze geodeta od słupka.

Więcej dowiesz się z tego tekstu: Ile kosztują usługi kwalifikowanego geodety?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy
Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
07.06.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
07.06.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Reklama
Zamknij