Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak wytyczyć fundamenty domu?

Jak wytyczyć fundamenty domu?

Wytyczenie fundamentów to pierwszy etap budowy domu. W większości przypadków tego rodzaju prace zleca się geodecie, istnieje jednak także możliwość jego samodzielnej realizacji, choć nie będzie to prostym zadaniem. Wytyczone fundamenty stanowią podstawę stabilności budynku. Właśnie dlatego ten krok jest niezwykle istotny. Sprawdź, jak prawidłowo wytyczyć fundamenty domu i co okaże się niezbędne do tego celu.

Jak wyznaczyć poziom fundamentów?

Fundamenty pełnią przede wszystkim rolę przenoszenia obciążeń na grunt, w taki sposób, aby okazało się to w pełni bezpieczne. Ich wielkość czy rodzaj jest w głównej mierze zależny od projektu domu, ale i technologii budowy. Co więcej, duże znaczenie pod tym względem ma również rodzaj gruntu. Zwrócić należy przy tym szczególną uwagę, czy budynek ma zostać podpiwniczony, gdyż w takim przypadku, będzie on stawiany poniżej głębokości przemarzania gruntu.  Wytyczenie fundamentów sprowadza się głównie do oznaczenia najważniejszych punktów pod względem przyszłego budynku. Muszą być one widoczne, aby umożliwić pracę ekipie budowlanej.

W większości rejonów Polski głębokość fundamentów wyznacza się na 1 metr. Zdarza się jednak, że w obszarach kraju, gdzie jest wyjątkowo zimno, wynosi nawet ok. 1,4 m. Skąd tak duża głębokość? Dzięki niej możliwa staje się ochrona budynku przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać na skutek wysadzin mrozowych. Zazwyczaj ma to miejsce na gruntach torfowych lub glinowych. Jeżeli budynek będzie podpiwniczony, to wówczas wyznacza się poziom fundamentów w przedziale 2,5 do 2,8 m pod poziom terenu. Jeśli grunt na to nie pozwala to ławy fundamentowe mogą znajdować się nieco płycej.

Rodzaje fundamentów

Fundamenty można podzielić na kilka rodzajów. Zazwyczaj pod uwagę brana jest głębokość ich posadowienia. Pod tym względem wyróżnia się:

  • fundamenty głębokie - w tym przypadku obciążenia są przekazywane na warstwy nożne położone niżej,
  • fundamenty pośrednie - obciążenie przekazywane jest na warstwę nośną, która znajduje się tuż pod podstawą fundamentu, głębokość posadowienia jest stosunkowo duża. Przykład fundamentów pośrednich stanowią m.in. ściany szczelinowe i pale fundamentowe.
  • fundamenty bezpośrednie - głębokość wykopu nie sięga więcej niż 4 metry, dlatego są to zazwyczaj fundamenty płytkie. Przykład stanowią chociażby, płyty fundamentowe. Ich nazwa bierze się stąd, że wykonywane są bezpośrednio na warstwie nośnej gruntu. To najczęściej stosowane fundamenty pod budowę domów jednorodzinnych w naszym kraju.

Warto dodać, że dzieli się je na 3 podkategorie, do której zalicza się:

  • stopy fundamentowe (stanowią podstawę dla smukłych elementów konstrukcji),
  • ławy fundamentowe (przenoszą obciążenia od ścian konstrukcyjnych),
  • płyty fundamentowe (stosowane pod całym budynkiem, dobrze radzą sobie z dużym obciążeniem, stanowią także posadzkę dla najniższych kondygnacji).

Metody wytyczania fundamentów w Polsce

Istnieją dwie podstawowe metody wytyczania fundamentów w Polsce. Zalicza się do nich metoda kołkowa i ław drutowych. Każda z nich powinna zostać dokładnie omówiona z kierownikiem budowy. Najlepiej, aby to on doradził, którą z nich wybrać. Warto przy tym wiedzieć, że wybrania metoda wytyczania fundamentów wpływa na ostateczny zakres i kosztorys prac budowlanych. Sprawdź zatem czym właściwie różnią się od siebie obie metody wytyczania fundamentów. 

Na czym polega metoda kołkowa?

Metoda kołkowa, jak sama nazwa wskazuje, sprowadza się do zaznaczania określonych punktów kołkami. Jakiego rodzaju są to punkty? Chodzi oczywiście o miejsce przecięcia osi konstrukcyjnych i zewnętrznych narożników budynku. Trudno oszacować ich dokładną liczbę, ponieważ zależna jest od złożoności bryły budynku. Im będzie bardziej skomplikowana, tym więcej kołków okaże się niezbędnych.

Co istotne, znaczenia nie ma wysokość wbijanych pali. Jeśli chcesz oszacować głębokość wykopu, musisz odnieść się do reperów, czyli znak geodezyjnych osnowy wysokościowej, które cechuje stała wysokość. Gdy punkty zostaną oznaczone, kołki przenosi się w celu umożliwienia prac budowlanych. Ma to jednak miejsce tylko w sytuacji, gdy do ich realizacji potrzebna jest koparka.

Metoda łatwy drutowej - czym jest?

Metoda łatwy drutowej posiada opinię najbardziej precyzyjnej. Musisz jednak wiedzieć, że jest także znacznie droższa od metody kołkowej, o ok. 30%. Na czym dokładnie polega? W grunt wbija się pale, do których następnie przybijane są deski. Na deskach rozciąga się za sznur bądź drut, którego zadaniem jest wskazanie osi i obrysu budynku. Deski muszą znajdować się na tym samym poziomie. Tylko wtedy możliwa jest kontrola głębokości wykopu. Na względzie należy mieć przy tym fakt, iż ławy drutowe należy umieszczać w takiej odległości od planowanego wykopy, żeby możliwe było wykonanie pracy budowlanych.

Jak wytyczyć fundamenty domu

Co jest potrzebne do wytyczenia fundamentów?

To zależy, jaką metodę wybierzesz - kołkową czy łatwy drutowej. W tym pierwszym przypadku potrzebujesz pali, zaś w drugim potrzebne będą także deski i drut lub sznur. Wyposażyć musisz się także w łopatę i młotek. To podstawowe minimum. Zastanawiasz się, w jakie materiały musisz się uzbroić, aby wykonać fundamenty? Bez wątpienia niezbędny okaże się cement, piasek i woda.

To właśnie dzięki nim przygotujesz tzw. chudy beton. Wyposażyć musisz się również w deski szalunkowe. Zastąpić możesz je ewentualnie folią hydroizolacyjną. Ponadto potrzebny będzie beton towarowy klasy B15 (lub ten przygotowany w betoniarce), druty stalowe i pręty zbrojeniowe. Te ostatnie elementy mogą być potrzebne tylko, gdy wymaga ich projekt techniczny. Materiały to nie wszystko. Dobrze wiesz, że potrzebujesz jeszcze profesjonalnego sprzętu. Podstawa to bez wątpienia łopata. Poza nią musisz nabyć także:

  • poziomicę laserową,
  • obcęgi do przecinania drutu wiązadłowego,
  • giętarka do prętów zbrojeniowych czy zagęszczarkę jednokierunkową (najlepiej o wadze ok. 90 kg).

Na szczęście, gdy wytyczenie fundamentów zlecisz specjalistom, nie musisz martwić się ani o materiały, ani tym bardziej o specjalistyczny sprzęt. Wszystko pozostaje już w gestii ekipy budowlane.

Jak samodzielnie wytyczyć fundamenty?

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na wykonanie prac w pojedynkę, musisz dowiedzieć się najpierw, jak samemu wytyczyć fundamenty. Nie będzie to prostym zadaniem i większość osób nie poradzi sobie z nim dobrze. Wydaje się zatem, że skorzystanie z usług geodety to jedyny rozsądny wybór w tym przypadku. Tym bardziej, że do wytyczenia fundamentów trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Zapewne ich nie posiadasz, dlatego pozostaw prace geodezyjne osobie, która zrobi je prawidłowo. Od tego zależy przecież przyszłe bezpieczeństwo Twoje i pozostałych domowników.

Wytyczanie fundamentów przez geodetę - co warto wiedzieć

Wytyczenie fundamentów zajmuje się właśnie geodeta, o ile posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Gdzie znaleźć geodetę? Co istotne, można go poszukać za pośrednictwem gminy. Równie dobrze możemy zrobić to prywatnie, np. przez analizę ogłoszeń w sieci. Najlepiej, gdy geodeta pracuje na obszarze, który obejmuje naszą działkę budowlaną. Wówczas mamy pewność, że dobrze zna panujące tu warunki, w tym grunt. Warto przy tym wiedzieć, że geodeta powinien działać w porozumienia z kierownikiem budowy. 

Co robi geodeta?

Geodeta realizuje swoją pracę w oparciu o projekt zagospodarowania działki i projekt budowlany. Jego obowiązkiem jest sprawdzenie poprawności wymiarów, które znajdują się w projekcie. Kiedy wytyczy już punktu, powinien zmierzyć kontrolne odległości. Jeśli zdarzy się, że występują pewne odchylenia, to musi dokonać korekty.

Jakie są inne obowiązki geodety? Kiedy wszystkie wymagane czynności dotyczące wytyczenia fundamentów zostaną spełnione, geodeta ma obowiązek przekazania szkicu tyczenia. Bardzo ważne jest, aby dokonał wpisy do dziennika budowy, co umożliwi późniejsze oddanie gotowego projektu. Powinien jednocześnie wręczyć także mapę sytuacyjno-wysokościową Twojej działki.

Ile kosztuje usługa geodety?

Średnia cena wytyczenia dokumentów to ok. 500 zł. Musisz jednak mieć na względzie, że różni się ona od regionu, a także liczby punktów, które zostaną wytyczone. Marzysz o własnym domu? Wytyczenie fundamentów to pierwszy krok, który pozwoli Ci zrealizować Twój plan. Zazwyczaj nie zajmuje więcej niż 1-2 dni. Po tym czasie ekipa budowlana może przystąpić do wykonania fundamentów. Ten etap zabiera nawet 4-5 dni. Po tygodniu będziesz zatem mógł już zauważyć pierwsze efekty budowy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
8 listopada 2021 r. Wojciech Rynkowski

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu stanowi poważny problem. Ściany nasiąknięte wodą zwiększają ilość energii niezbędnej do...

Fundamenty
Beton komórkowy
4 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Beton komórkowy – ceny, wymiary, właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy to bez wątpienia jeden z popularniejszych materiałów budowlan...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
8 listopada 2021 r. Wojciech Rynkowski

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu stanowi poważny problem. Ściany nasiąknięte wodą zwiększają ilość energii niezbędnej do...

Fundamenty
Beton komórkowy
4 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Beton komórkowy – ceny, wymiary, właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy to bez wątpienia jeden z popularniejszych materiałów budowlan...