Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy jednak zwykła wylewka. Aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed uszkodzeniami, niezbędne będzie również zbrojenie fundamentu. Do tego celu stosuje się najczęściej betonowe ławy fundamentowe. Jakie funkcje dokładnie pełnią? Przeczytaj, gdzie powinno się wykonać zbrojenie fundamentu oraz jak przebiega ten proces.

Zbrojenie fundamentu - zdjęcie 1

Twój dom wchodzi nareszcie w fazę budowy? Już niedługo będziesz miał okazję obserwować, jak wybrany projekt domu stanie się rzeczywistością. Zanim to jednak nastąpi, pora odpowiednio przygotować solidne podstawy. Od czego zacząć? Od zbrojenia fundamentu!

Zbrojenie fundamentu – co to jest i na czym polega?

Zbrojenie w fundamencie jest potrzebne, aby zapewnić ciągłość konstrukcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku niestabilnego gruntu lub gdy budynek może być narażony na działanie sił trzęsienia ziemi. Zakłada się, że zbrojenie fundamentu to odkształcone pręty stalowe o wysokiej plastyczności. Układa się je w taki sposób, aby stworzyły solidną i trwałą konstrukcję, która zapewni wytrzymałość szkieletu budynku.

Zbrojenie fundamentu – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Zanim przejdziesz do rozpoczęcia prac, musisz najpierw wiedzieć, jakie zbrojenie do fundamentu wybrać. Wyróżnia się trzy rodzaje zbrojenia, do których zalicza się: ławy fundamentowe, stopy fundamentowe i płyty fundamentowe.

Zdecydowanie najczęściej stosowane są te ostatnie, ponieważ gwarantują najlepszą trwałość. Stopy fundamentowe wykorzystuje się zarówno pod filary, słupy, jak również pod kolumny. Pod ścianami zastosować można zaś ławy fundamentowe, ponieważ ich płaszczyzna jest dłuższa i ma specyficzny kształt. To, jakie zbrojenie fundamentu wybierzesz podyktowane jest m.in. powierzchnią budynku, a także liczbą kondygnacji.

Jak obliczyć zbrojenie fundamentów?

Wykonanie obliczeń zbrojenia fundamentów stanowi pewną trudność, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tej materii. Jak więc to zrobić? Fundamenty początkowo podaje się w metrach. Na ich podstawie możesz wyliczyć ilość potrzebnych żeber do zbrojeń. Wystarczy, że metry podzielisz przez odległość między każdym żebrem.

Musisz jeszcze obliczyć, ile drutu będziesz potrzebować do wykonania żeber. W tym celi oblicz wysokość oraz szerokość zbrojenia, a każdy z tych wyników przemnóż razy 2. Na wszelki wypadek dodaj pewien zapas na zagięcia. Może to być 0,1-0,2 m.

Gdzie powinno się wykonać zbrojenie fundamentu?

Zbrojenie fundamentu należy wykonać we wszystkich miejscach, które mogą potrzebować dodatkowego wzmocnienia. Z tego też względu niezbędne okaże się:

  • zbrojenie fundamentu pod bramę – zbrojenie fundamentu pod bramę przesuwną jest koniecznością, ponieważ zapewnia stabilność całej konstrukcji. Wynika to z faktu, że przesuwanie bramy po mechanizmie rolkowym wytwarza spore obciążenia. Jednocześnie podczas przesuwania zmianie ulega punkt ciężkości, co sprawia, że grunt “pracuje”. Warto wykonać zwłaszcza zbrojenie fundamentu pod bramę dwuskrzydłową;
  • zbrojenie fundamentu pod ogrodzenie – betonowe przęsła są bardzo ciężkie, dlatego zbrojenie fundamentu ogrodzenia w takim przypadku jest obowiązkowe. Należy to zrobić jeszcze przed przystąpieniem do montażu. W przypadku lżejszych konstrukcji wystarczy wykonać stopy fundamentowe pod słupami, przy ciężkich zbrojenie fundamentu pod płot powinno obejmować całą jego powierzchnię;
  • zbrojenie fundamentu pod komin – duży komin z szybami dymowymi bez wątpienia wymaga wykonania zbrojenia. Warto mieć na względzie, że w tym przypadku fundament powinien mieć głębokość min. 80 cm, a także wystawać poza obrys komina (przynajmniej po 15 cm z każdej strony);
  • zbrojenie fundamentu pod taras – jeśli taras posiada obramowanie, zwłaszcza betonowe, to i w tym przypadku trzeba pomyśleć o wykonaniu zbrojenia fundamentu. Jego głębokość musi wynosić ok. 30-50 cm poniżej poziomu gruntu;
  • zbrojenie fundamentu pod garaż – pod garaż świetnie sprawdzą się płyty fundamentowe. Sytuacja jest o tyle prosta, że wystarczy następnie wylać beton i odpowiednio go “zetrzeć”, aby otrzymać funkcjonalną podłogę;
  • zbrojenie fundamentu schodów – jeśli w Twoim domu mają znajdować się schody, to i w tym przypadku wykonanie zbrojenia będzie konieczne. O czym pamiętać? Zbrojenie główne schodów płytowych układa się wzdłuż deskowania spodu, a następnie przewiązuje zbrojeniem poprzecznym z cieńszych prętów. Pręty zbrojenia powinny wystawać na ok. 0,5 metra, aby później można je było połączyć ze zbrojeniem schodów na tzw. zakładkę.

Sprawdź: Z jakich materiałów budować fundamenty?

Zbrojenie fundamentu

ofe-5847238-70015 w-70015

Jak prawidłowo wykonać zbrojenie fundamentu?

Jak zrobić zbrojenie fundamentu? Wbrew pozorom nie zawsze jest to proste. Od czego w ogóle zacząć? Przede wszystkim pręty zbrojeniowe muszą być czyste i wolne od brudu oraz gruzu. Tylko czyste zbrojenie dobrze przylega do betonu. Rdza nie powinna przeszkadzać.

Co musisz wiedzieć, zanim wykonasz zbrojenie fundamentu domu jednorodzinnego? Rama posiada dwa rodzaje detali do określonych celów: operacyjne i rozdzielcze. Celem zbrojenia eksploatacyjnego jest przejęcie obciążeń zewnętrznych i ciężaru własnego budynku. Wzmocnienie rozdzielcze rozkłada zaś obciążenie na cały szkielet.

Połączenie między kształtkami zapewniają spawy lub wiązki przewodów. Ze względu na niezawodność częściej stosuje się spawanie. Ale jeśli spodziewane obciążenie fundamentu jest niewielkie, można sobie z tym poradzić, wiążąc drut. Zasadniczo klatka wzmacniająca jest mocowana na rogach fundamentu. Jeżeli średnica prętów zbrojeniowych wynosi co najmniej 25 mm, łączy się je za pomocą zgrzewania punktowego lub drutu. Jeżeli ich średnica przekracza 25 mm, stosuje się spawanie łukowe.

Pamiętaj: w całej ramie co najmniej połowa skrzyżowań wzmacniających musi być uszczelniona, a w rogach zaleca się łączenie wszystkich połączeń.

Jeśli Twoje zbrojenie ma średnicę maksymalnie 40 mm, połączenie wykonuje się nakładką. Spaw nie powinien być za krótki - w przeciwnym razie mocowanie może ulec zniszczeniu. W przypadku każdego rodzaju fundamentu lepiej jest użyć prętów żebrowanych, ponieważ są one mocno połączone z betonem.

Jeśli przyszły dom parterowy jest lekki i wąski, można zastosować pręty zbrojeniowe o średnicy 10 mm. Jeśli dom jest dwukondygnacyjny lub szeroki (długi), konieczne jest zastosowanie prętów zbrojeniowych o grubości 12 mm.

Niezbędne będzie również wzmocnienie zbrojenia. Jak je wykonać? Najpierw przygotuj pręty zbrojeniowe o wymaganej długości, w tym cienkie pręty do wiązania. Pręty gięte do montażu umieść w narożnikach.

W wykopie wykonanym pod fundament, pręty zbrojeniowe dolnego rzędu układane są na piaszczystej podstawie. Aby zapewnić wymaganą odległość między przyszłym fundamentem a prętami, te ostatnie są po prostu układane na cegłach osadzonych w piasku.

Jak wiązać zbrojenie fundamentu? Pręty połączone są ze sobą w jedną nitkę wzdłuż długości, a także poprzecznie w płaszczyźnie poziomej. Przy tym ściśle przestrzegana jest odległość między prętami nośnymi wzdłuż szerokości, a części ramy są wyrównane wzdłuż osi fundamentu.

Pręty poprzeczne ułożone pionowo są przyklejone do prętów dolnych. Następnie montowane są górne pręty nośne. W tym celu są one zawieszane i mocowane w odpowiedniej pozycji, na przykład na ułożonych w poprzek patykach, a następnie wiązane poprzecznymi prętami w ramie.

Do zbrojenia górnego przykleja się również poziome pręty poprzeczne. Rezultatem jest klatka wzmacniająca stojąca na cegłach.

Podczas montażu fundamentu żelbetowego ważne jest kontrolowanie rozmieszczenia prętów zbrojeniowych względem osi środkowej listwy fundamentowej. Aby to zrobić, włókna odpowiadające osiom fundamentu są rozciągnięte na palach nad wykopem. Wzmocniona rama fundamentowa jest orientowana zgodnie z nimi za pomocą pionu. Ważne jest również, aby rama była ściśle pionowa.

Często pojawia się także pytanie, czy zbrojenie fundamentu wykonać górą czy dołem. Najlepiej wykonać dozbrojenie zagiętymi prętami, które powinny być ulokowane zarówno na dole, jak i na górze ław.

Wiesz już, jak zrobić zbrojenie fundamentu, musisz jedynie zatem podjąć decyzję, czy jesteś w stanie wykonać je samodzielnie. Gotowe zbrojenie fundamentu mogą wykonać specjaliści.

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Zbrojenie fundamentu

Czy warto wykonać zbrojenie fundamentów samodzielnie?

Prawidłowe zbrojenie fundamentu może okazać się czasochłonne. Zakres prac zależy od tego, gdzie je wykonujesz, a także samego rodzaju zbrojenia. Nieco inaczej wygląda zakres prac w przypadku zbrojenia fundamentu schodkowego, a inaczej niż, gdy przymierzasz się do zbrojenia fundamentu płytowego.

To drugie powinno być nieco prostsze. Łączenia zbrojenia fundamentu musi zostać wykonane niezwykle precyzyjnie, dlatego w niektórych przypadkach lepiej zdać się na doświadczenie fachowców.

Jak dobrać fundament do gruntu?

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas zbrojenia fundamentów?

Podczas zbrojenia fundamentów łatwo o popełnienie błędów. Nawet te z pozoru błahe mogą mieć duże znaczenie dla trwałości konstrukcji. Czego się wystrzegać?

Jeden z najczęstszych błędów to wykonanie zbyt małej długości zakładu zbrojenia. Skąd to wynika? Długość prętów ma swoje ograniczenia, które wynikają chociażby z ograniczeń transportowych. Podczas ich układania nietrudno więc o przerwanie ich ciągłości. Aby tego uniknąć, wykonać trzeba specjalne połączenia, czyli tzw. zakład. Niezachowanie odpowiedniej długości sprawia, że pojawiają się rysy, a poszczególne elementu ulegają uszkodzeniom.

Równie częsty błąd popełniany podczas zbrojenia fundamentów, to za mała długość zakotwienia zbrojenia fundamentów, a także nadmiar zbrojenia fundamentów bądź jego brak. Mowa więc głównie o niedopasowaniu gęstości zbrojenia do warunków.

Ile kosztuje zbrojenie fundamentu?

Co, gdy chcesz się zdać na pomoc fachowców. Na jaką cenę zbrojenia fundamentu musisz się przygotować? To zależy oczywiście od wielu czynników, m.in. tego, gdzie zbrojenie ma zostać wykonane. Niemniej sprawdźmy, ile kosztuje zbrojenie fundamentu. Koszt gotowych zbrojeń wynosi ok. 45 zł brutto/m.b. Cena robocizny waha się zaś w przedziale 1500-2000 złotych.

Ile kosztuje stal zbrojeniowa w 2022 r.? Cennik

Zbrojenie fundamentu – dlaczego warto je wykonać?

Po co wykonuje się zbrojenie fundamentu? Zadania związane ze wzmocnieniem fundamentu zazwyczaj obejmują podparcie fundamentu pod wykopy lub dodatkowe obciążenia. Musisz wiedzieć, że grunt pod budynkiem nie jest jednolity, a to prowadzi do nierównego rozłożenia obciążeń.

Nie wystarczy samo ułożenie ławy fundamentowej, ponieważ podlega ona rozciąganiu oraz ściskaniu. W efekcie z czasem może pęknąć. Właśnie dlatego konieczne jest jej dodatkowe zbrojenie.

Skoro wiesz już, czym jest zbrojenie fundamentu i jak je wykonać, możesz przejść do prac budowlanych bądź powierzenia tego zadania wykwalifikowanej ekipie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
kiedy nie ocieplać domu Sponsorowany
Stropy, balkony, schody
strop ackermana
05.12.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Strop Ackermana: konstrukcja, zastosowanie, zalety i wady

Ocieplenie i izolacja
kiedy nie ocieplać domu Sponsorowany
Stropy, balkony, schody
strop ackermana
05.12.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Strop Ackermana: konstrukcja, zastosowanie, zalety i wady

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Posadowienie budynku
20.08.2024 r. Jan Susmaga

Posadowienie budynku: kluczowe aspekty i metody dla solidnych fundamentów

Posadowienie budynku to jeden z kluczowych elementów w procesie budowy domu....

Fundamenty
Jak wytyczyć fundamenty domu?
23.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wygląda wytyczanie fundamentów pod dom?

Wytyczanie fundamentów to pierwszy etap budowy domu. Jednak jak wykonać to zadanie, aby gotowy fundament stanowił solidną...

Fundamenty
mężczyzna na budowie z poziomicą
30.04.2024 r. Daria Sicińska

Płyta fundamentowa pod domy jednorodzinne: rodzaje, wykonanie i koszty

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
10.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
Posadowienie budynku
20.08.2024 r. Jan Susmaga

Posadowienie budynku: kluczowe aspekty i metody dla solidnych fundamentów

Posadowienie budynku to jeden z kluczowych elementów w procesie budowy domu....

Fundamenty
Jak wytyczyć fundamenty domu?
23.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wygląda wytyczanie fundamentów pod dom?

Wytyczanie fundamentów to pierwszy etap budowy domu. Jednak jak wykonać to zadanie, aby gotowy fundament stanowił solidną...

Fundamenty
mężczyzna na budowie z poziomicą
30.04.2024 r. Daria Sicińska

Płyta fundamentowa pod domy jednorodzinne: rodzaje, wykonanie i koszty

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
10.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

REKLAMA
Zamknij