Na czym polega fundamentowanie pośrednie i kiedy jest konieczne?

Fundamentowanie pośrednie

Fundamentowanie pośrednie stanowi podłoże dla stworzenia fundamentu właściwego, na którym to osadza się budynek. Zdarza się, że z pewnych względów wykonanie bezpośredniego fundamentu jest niemożliwe. Najczęściej ma to związek z niestabilnym gruntem. Na szczęście są na to skuteczne sposoby.

Każda budowa zaczyna się od wylania fundamentów. Co jednak gdy powierzchniowe warstwy gruntu mają zbyt słabą nośność? Wówczas konieczne jest wykonanie fundamentów pośrednich. Sprawiają, że możliwe jest urzeczywistnienie wybranego projektu domu bez konieczności wdrażania kompromisów.

Czym jest fundament pośredni?

Każdy dom musi stać na fundamentach. Zazwyczaj są to klasyczne ławy fundamentowe (na głębokości od 80 do 140 cm poniżej strefy zamarzania gruntu), na których sadowimy konstrukcję domu.

Czasem zdarza się jednak, że budynek nie może zostać umieszczony na tradycyjnym fundamencie bezpośrednim. Jest to spowodowane różnymi warunkami, jakie panują w gruncie w danym rejonie kraju. Istnieją jednak metody, które są w stanie umożliwić nam zastosowanie tradycyjnego fundamentu na takim gruncie.

W przypadkach, gdy podłoże gruntowe sięga głębiej, musimy zastosować fundamenty pośrednie. Potocznie mówi się na to tzw. fundament głęboki. Przenoszą one obciążenie budynku bądź innego obiektu budowlanego na grunt. Ciężar ten jest przenoszony na głębsze warstwy gruntu. Realizowane jest to poprzez zastosowanie specjalnych elementów takich jak: kesony, skrzynie oraz pale fundamentowe.

Fundamenty bezpośrednie w budownictwie oznaczają zatem obciążenie danego gruntu z pośrednictwem dodatkowych elementów.

Jakie są rodzaje fundamentów pośrednich? 

Rozróżniamy trzy rodzaje fundamentów pośrednich:

  • Fundamenty podparte – sięgają w głęboko położone warstwy gruntu nośnego i tam przekazują wszelkie obciążenia. Przykładem mogą być pale, których różnorodność jest naprawdę spora. Innym przykładem fundamentu podpartego są też kesony, czyli żelbetowa bądź stalowa skrzynia, która zostaje podparta od dołu.
  • Fundamenty zawieszone – nie sięgają do nośnych warstw gruntu, ale są odpowiednio zagłębione w gruncie słabonośnym. Powoduje to, iż przekazują obciążenia za pomocą tarcia powierzchni bocznych. Są to zazwyczaj pale wbijane w grunt, które powodują zagęszczenie gruntu. Na górze tych pali wykonuje się fundament płytki.
  • Fundamenty normalne – łączą cechy obu powyższych rodzajów fundamentów pośrednich. Zaliczają się do nich wszystkie rodzaje pali. Przenoszą one obciążenie przez podstawę oraz poprzez tarcie powierzchni bocznych. Wszystkie te rodzaje pali łączy się poprzez żelbetowy fundament bezpośredni.

Dowiedz się więcej: Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

W jakich sytuacjach stosuje się fundamenty pośrednie?

Fundamenty pośrednie stosujemy w momencie, gdy chcemy przenieść obciążenie z fundamentu bezpośredniego np. na studnie albo pale. Na jakich budowach najczęściej jest stosowane takie fundamentowanie?

Przede wszystkim na obiektach stawianych na terenach podmokłych. Powodem stosowania tego posadowienia pośredniego jest warstwa gruntu nośnego, która znajduje się za głęboko, aby zastosować tradycyjny fundament.

Budynek sadowimy wówczas np. na kręgach betonowych, które są zagłębiane aż do momentu, gdy dotrą do warstwy nośnej gruntu. Potem mocujemy zbrojenie fundamentu, które łączymy z tym z ławy fundamentowej i zalewamy je betonem.

Jeżeli warstwa gruntu nośnego jest dość głęboko, wtedy stosujemy tzw. palowanie. Najczęściej stosowane pale są prefabrykowane. Ich długość dochodzi do 18 metrów. Pale są wwiercane w grunt, przez to go zagęszczają, a na nich umieszczany jest fundament. Tego typu metoda nie wymaga wcześniejszego wydobycia gruntu, co stanowi jej znaczącą zaletę. Jeszcze inna sytuacja, w której stosuje się fundamenty pośrednie to budowa domu na skarpie

Kiedy stosuje się fundamenty pośrednie?

Odpowiedź na pytanie, kiedy stosuje się fundamenty pośrednie, po części pojawiła się już powyżej. W praktyce po to rozwiązanie sięgamy, gdy z jakichś względów wykonanie fundamentów bezpośrednich nie jest możliwe. Zazwyczaj ma to związek ze słabą nośnością gruntu, a więc z ryzykiem destabilizacji budynku.

Przeczytaj też: Wody gruntowe – jak zbudować dom na podmokłym terenie?

Jak wykonuje się fundamentowanie pośrednie? 

Zanim przejdziemy do wykonania fundamentowania pośredniego, należy zbadać nośność gruntu. To zadanie leży po stronie geotechnika. Znając wysokość wód gruntowych, nośność oraz głębokość warstwy nośnej gruntu, możemy dobrać odpowiednią metodę fundamentowania pośredniego.

Jeśli wybierzemy fundament na palach, to pierwszym krokiem będzie wwiercenie w ziemię odpowiedniej ilości pali. Tym samym zagęścimy grunt i zwiększymy jego nośność. Na wierzch pali umieszczamy właściwy fundament, a na niego konstrukcję budynku. Posadowienie na palach to popularne rozwiązanie, ale nie jedyne.

Inny sposób to zastosowanie skrzyni lub studni. Polega to na zagłębianiu tych obiektów w ziemię poprzez wybieranie z ich środka gruntu. Po osiągnięciu odpowiedniej głębokości zalewamy ich środek betonem, a na wierzch ponownie umieszczamy fundament właściwy. Tak wykonane fundamentowanie umożliwi nam prawidłowe usadowienie budynku.

Warto wiedzieć, że posadowienie pośrednie wykonuje się nie tylko na terenach podmokłych, ale i przy budynkach podpiwniczonych.

W tym przypadku jedną z najczęściej wybieranych metod jest zastosowanie tzw. ścian szczelinowych oraz białej wanny. Budynek wówczas jest szczelny na podwyższone wody gruntowe, dzięki czemu piwnica bądź garaż nie zostanie zalana. Jest to metoda często stosowana w obiektach, które posiadają dwie kondygnacje podziemne garażu.

Na uwadze należy mieć przy tym, fundament pośredni znajduje się pod fundamentem właściwym. Jego zadaniem jest stworzyć podłoże, na którym można osadzić budynek wraz z fundamentami. Co więcej, to posadowienie może wykonać także w budynkach istniejących, jednakże trzeba to wykonać niezwykle starannie tak, aby nowy budynek, który będzie osiadał, nie uszkodził fundamentów obiektu istniejącego.

Do jakiej głębokości wykonuje się fundamenty pośrednie? Fundamentowanie pośrednie możemy wykonać do głębokości 6-10 m. Dla większych obiektów istnieją prefabrykowane pale o długości do 18 m. Stąd też nazwa zamienna fundament głęboki.

Sprawdź: Posadowienie budynku – co to jest, jakie są rodzaje i jak wykonać bezpieczne posadowienie?

Na czym polega fundamentowanie pośrednie? 

Zadaniem fundamentowania pośredniego jest zwiększenie zagęszczenia, czyli nośności gruntu bądź dotarcie do warstw nośnych gruntu. Dzięki temu przejmuje on część obciążeń wynikających z masy budynku, który jest na nich stawiany. Spowoduje to, że dany budynek nie zapadnie się w głąb ziemi.

Fundamenty pośrednie i bezpośrednie – jakie są między nimi różnice? 

Fundamenty pośrednie i bezpośrednie znacząco się różnią. Z fundamentami bezpośrednimi mamy do czynienia zdecydowanie częściej. Wykonuje się je przeważnie w otwartym wykopie, ponieważ nie pociągają za sobą konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień. Jak sama ich nazwa wskazuje, przekazują obciążenie na podłoże gruntowe w sposób bezpośredni.

Fundamenty bezpośrednie przyjmują zazwyczaj postać warstwy chudego betonu, piasku lub żwiru. Kiedy ich zastosowanie jest niemożliwe, konieczne jest wykonanie posadowienia pośredniego.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, decydując się na fundamenty pośrednie? 

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki grunt znajduje się na naszej działce oraz jak głęboko znajduje się warstwa nośna gruntu. Dzięki temu będziemy w stanie określić, jaką metodę fundamentowania możemy wybrać. Mogą to być skrzynie, studnie bądź też pale, jeśli grunt nośny jest za głęboki. Ta ostatnia metoda jest dość kosztowna, dlatego warto dokładnie zaplanować, w jaki sposób chcemy usadowić naszą nieruchomość. Od rodzaju wybranego materiału zależeć będzie stabilność konstrukcji.

Fundamentowanie pośrednie to dość skomplikowana procedura, dlatego należy zlecać ją firmom, które mają w tym należyte doświadczenie. Wykonanie prac na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, nie będzie dobrym pomysłem. Po tę metodę można sięgnąć zarówno przy stawianiu nowego budynku, jak i wzmacnianiu starego, np. w sytuacji, gdy grunt został podmyty przez powódź.

Czytaj dalej: Z jakich materiałów budować fundamenty? Podpowiadamy!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

REKLAMA
Zamknij