Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?
Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, by były w jak najlepszym stanie. Niestety, na skutek działania czynników zewnętrznych lub wystąpienia wcześniejszych błędów budowlanych, może zaistnieć konieczność podbicia fundamentów. Metoda ta pozwala wyremontować fundamenty, jednak jest czaso- i pracochłonna. Czym dokładnie jest podbijanie fundamentów? Czy przeprowadzenie tego typu prac wiąże się z jakimiś wymogami prawnymi? Jaka jest cena za podbijanie fundamentów?
Na czym polega podbijanie fundamentów i jak się taki proces przeprowadza?
Co oznacza podbijanie fundamentów? Jest to nic innego, jak działania mające na celu wzmocnienie i poprawienie parametrów nośności konstrukcji fundamentów budynku. Trzeba je przeprowadzić, gdy fundamenty ulegną uszkodzeniu. Może się tak dziać z wielu różnych powodów.
Pierwszą przyczyną jest wybudowanie fundamentów w sposób nieprawidłowy, na przykład są posadowione zbyt płytko, powyżej strefy przemarzania gruntu, co siłą rzeczy przekłada się na ich słabe parametry.
Kiedy jeszcze trzeba wzmacniać fundamenty? Sytuacji takich jest kilka, a najważniejsze to:
- występowanie podmywania fundamentów, ich narażenia na niekorzystne działanie wody opadowej. Fundamenty zaczynają w takiej sytuacji osiadać;
- pęknięcia fundamentów, które są jasnym sygnałem, że element ten jest w złym stanie i nie spełnia dobrze swojej funkcji;
- wymywanie gruntu spod fundamentów, spowodowane chociażby przez awarię sieci wodno-kanalizacyjnej.
Podbijanie fundamentów powinno również zostać wykonane, gdy planowane jest wprowadzenie zmian w konstrukcji budynku, jak chociażby pogłębienie piwnicy czy nadbudowa kondygnacji.
Kiedy należy dokonać podbicia fundamentów?
1. gdy fundamenty są uszkodzone, co może być spowodowane przez:
- zbyt płytkie posadowienie,
- podmywanie fundamentów przez wody opadowe,
- wymywanie gruntu spod fundamentów;
2. gdy planowane jest wprowadzenie zmian w konstrukcji budynku.
Wpływ podbijania fundamentów na strukturę budynku
Podbijanie fundamentów wpływa przede wszystkim na podniesienie trwałości całej struktury budynku. Ponadto prace te pozwalają zaadaptować piwnicę, a także zachować stabilność starszych, zabytkowych budynków. Takie wzmocnienie może więc przynieść szereg pozytywnych efektów. Jeśli jednak podbijanie będzie konieczne do przeprowadzenia, a zostanie zaniedbane, może to skutkować powstawaniem uszkodzeń ścian, podłóg, przechylaniem budynku.
Jeśli podbijanie fundamentów zostanie zaniedbane, może to skutkować powstawaniem uszkodzeń ścian, podłóg, przechylaniem budynku.
Może Cię zainteresować: Budowa piwnicy krok po kroku. Projekt, koszty i potrzebne materiały
Symptomy i diagnoza problemów z fundamentami
Aby zdecydować o konieczności przeprowadzenia prac związanych z podbijaniem fundamentów, najpierw trzeba ocenić, w jakim są one stanie. Jak sprawdzić stan fundamentów? Ze względu na to, że ten element jest zakryty, ocena jest dosyć problematyczna. Często będzie wiązało się to z częściowym odkopaniem fundamentów. Jeśli zważymy na nich jakiekolwiek pęknięcia i deformacje, powinno stanowić to sygnał alarmowy. Uwagę powinno zwrócić także kilka innych istotnych szczegółów.
Stan fundamentów można określić, opierając się chociażby na stopniu zawilgocenia pomieszczeń. Ponadto na nierównomierne osiadanie fundamentów wskazywać będą pęknięcia na ścianach konstrukcyjnych, a także odchylenia ścian zewnętrznych od pionu. Warto zawsze pamiętać, że stan fundamentów powinien ocenić fachowiec, przede wszystkim ze względu na to, jak ważny jest to element konstrukcyjny.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
- pękniecia i deformacje fundamentów,
- wyższy stopień zawilgocenia ścian,
- pęknięcia ścian konstrukcyjnych,
- odchylenia ścian zewnętrznych.
Dowiedz się również: Jak dobrać odpowiedni typ fundamentów do rodzaju gruntu?
Przygotowanie do prac – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem?
Jednym z istotniejszych pytań, które pojawia się przed rozpoczęciem prac, jest to, czy podbijanie fundamentów wymaga pozwolenia? Ze względu na to, że jest to proces skomplikowany i dość długi, a także wiąże się z dużą odpowiedzialnością, konieczne jest zdobycie pozwolenia na przeprowadzenie robót budowlanych. Trzeba także posiadać projekt konstrukcyjny, a także zgłosić roboty do odpowiedniego nadzoru budowlanego.
Kolejnym krokiem jest znalezienie fachowców, którzy będą mogli dokładnie ocenić stan fundamentów i opracować plan ich wzmocnienia. Wybrani fachowcy powinni mieć doświadczenie w tego typu pracach, a także znać rozwiązania technologiczne, które można zastosować.
Sprawdź: Cennik usług budowlanych w 2024. Ile kosztują poszczególne prace na budowie?
Samo podbijanie fundamentów składa się z szeregu kolejnych etapów – ważne jest, by wszystkie wykonywać w odpowiedniej kolejności. Po konsultacjach z ekspertami, ocenie faktycznego stanu fundamentów, przygotowaniu planu, można przejść do przygotowania fundamentów do dalszych prac. Wiąże się to głównie z usunięciem wszelkich zbędnych elementów, które mogą stanowić przeszkodę przy wzmacnianiu tego elementu konstrukcyjnego.
Samo podbijanie fundamentów składa się z szeregu kolejnych etapów – ważne jest, by wszystkie wykonywać w odpowiedniej kolejności.
Technologia podbijania fundamentów rozpoczyna się zazwyczaj od przygotowania wykopu i zaszalowania konstrukcji ścian. Szerokość wykopu trzeba dopasować do rodzaju gruntu, który otacza fundament. Najlepszym rozwiązaniem jest odkopywanie co czwartego fragmentu fundamentów. Kolejnym krokiem jest założenie zbrojenia nowej ławy, a także dobetonowanie fundamentów.
Ważne jest też zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej, której zadaniem jest ochrona przed niekorzystnym oddziaływaniem wody. Izolację trzeba wykonać dopiero po związaniu mieszanki betonowej. Kolejnym etapem jest zasypanie wykopu, a także kontrola jakości przeprowadzonych robót.
Etapy podbijania fundamentów:
- uzyskanie pozwolenia na roboty budowlane,
- znalezienie doświadczonych fachowców,
- przygotowania wykopu i zaszalowania konstrukcji ścian,
- założenie zbrojenia nowej ławy i dobetonowanie fundamentów,
- założenie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej,
- zasypanie wykopu,
- kontrola jakości robót.
Metody podbijania fundamentów
Podbijanie fundamentów może odbywać się poprzez zastosowanie różnych metod. Wszystko zależy od konkretnych warunków – w tym gruntowych – a także przygotowanego projektu konstrukcyjnego.
Wykorzystanie pilarki hydraulicznej
Najczęściej stosuje się podbijanie fundamentów metodą tradycyjną. Jedna z takich obejmuje wykorzystanie pilarek hydraulicznych – pilar umieszczany jest pod spodem fundamentu i podnoszony, by zwiększyć jego nośność.
Dobetonowanie lub dobudowanie fundamentu od spodu
Inną popularną, najczęściej wykorzystywaną metodą jest podbijanie fundamentów betonem – element konstrukcyjny należy dobetonować od spodu, można też dobudować dodatkowe fragmenty z bloczków z betonu komórkowego.
Iniekcja geopolimerowa
Metodą, która często jest też stosowana i zalecana przez fachowców, jest iniekcja geopolimerowa – podbijanie fundamentów w ten sposób może przynieść bardzo dobre rezultaty. Metoda ta jest nie tylko efektywna, a lecz także nieuciążliwa, nieinwazyjna, czysta i szybka. To alternatywne rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników i zastępuje znane metody tradycyjne, głównie ze względu na to, że prace nie wiążą się z uciążliwymi wykopami czy wprowadzeniem ciężkiego sprzętu budowlanego. Iniekcje geopolimerowe polegają na wprowadzeniu w głąb gruntu wysokoekspansywnej żywicy, która swoje właściwości użytkowe osiąga w bardzo krótkim czasie. Dzięki wielu badaniom geotechnicznym dobierany jest najodpowiedniejszy do danego gruntu skład żywic.
Mikropale
Kolejną znaną metodą jest podbijanie fundamentów za pomocą mikropali. Technika ta polega na przewierceniu się przez ławę fundamentową i wbicie pod nią odpowiednich mikropali. Metoda ta może posłużyć do wzmocnienia całych fundamentów, a także jedynie wybranych jego odcinków.
Koszty i czas trwania prac
Prace związane z podbijaniem fundamentów zazwyczaj będą dość kosztowne – naprawa i wzmocnienie tego elementu konstrukcyjnego nie jest łatwa, a do ich przeprowadzenia trzeba zatrudnić doświadczonych fachowców. Cena podbijania fundamentów będzie zawsze ustalana indywidualnie i będzie zależała od wielu czynników, w tym: wielkość i stan budynku, wykorzystana metoda, stan podłoża, użyte materiały, robocizna. Należy pamiętać tez o tym, że koszt podbijania fundamentów może przekroczyć zakładany wcześniej na te prace budżet. Będzie tak zawsze wtedy, gdy w czasie wykopów okaże się, że fundamenty są w jeszcze gorszym stanie, niż początkowo było to stwierdzone.
Cena podbijania fundamentów będzie zawsze ustalana indywidualnie i będzie zależała od wielu czynników, w tym: wielkość i stan budynku, wykorzystana metoda, stan podłoża, użyte materiały, robocizna.
Szacuje się, że sama robocizna może przekroczyć cenę nawet 1000 zł za m2. Choć koszt jest wysoki i może okazać się, że podbicie fundamentów będzie droższe niż wykonanie nowego elementu, to jednak zazwyczaj jest ono konieczne, by uratować budynek. Warto zdać sobie sprawę, że są to poważne prace naprawcze, więc nie warto na nich oszczędzać. Wszystkie firmy, czy to zajmujące się podbijaniem fundamentów betonem, za pomocą iniekcji czy mikropali, przedstawiają klientowi wycenę po wizji lokalnej i zapoznaniu się z faktycznym stanem budynku i fundamentów. W zależności od powierzchni domu koszt za podbijanie fundamentów będzie wynosił od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Może okazać się, że podbicie fundamentów będzie droższe niż wykonanie nowego elementu, to jednak zazwyczaj jest ono konieczne, by uratować budynek.
Co wpływa na wysoki koszt podbicia fundamentów?
- wykwalifikowani wykonawcy,
- wysoka trudność prac,
- czasochłonność i pracochłonność prac,
- stan budynku i fundamentów,
- rozwiązania technologiczne
- powierzchnia budynku.
Dodano: 05.02.2024 | Zaktualizowano: 06.02.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora