Zamów za darmo 🔥 najnowszy katalog projektów 🔥

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak ciekawie zaaranżować mały ogród?

Jak ciekawie zaaranżować mały ogród?

Wbrew pozorom umiejętnie zagospodarowany mały ogród potrafi cieszyć tak samo, jak duży. Swoje własne miejsce za domem warto zaaranżować tak, by uniknąć wrażenia ciasnoty, a jednocześnie pomieścić wszystko, co niezbędne. W małym ogrodzie pomimo braku miejsca warto pokusić się o podział przestrzeni na funkcjonalne strefy. Podpowiadamy, jak urządzić mały ogród i co koniecznie powinno się w nim znaleźć.

Nie da się ukryć, że mały ogród jest bardziej wymagający niż duży, gdyż praktycznie wszystkie jego elementy są dla nas widoczne. Każdego dnia będziemy zwracać uwagę na każdą rzecz, jaką w nim postawimy. Zbyt duża ilość roślin i dekoracji, mnogość wzorów i kolorów sprawi, że zamiast wypoczywać, będziemy czuć się przytłoczeni. Dlatego właśnie mały ogród wymaga dobrego projektu.

Jak zaprojektować mały ogród?

Nie lada wyzwaniem jest urządzić mały ogród w taki sposób, by był ładny i funkcjonalny. A warto się do tego przyłożyć, bo zagospodarowując w atrakcyjny sposób niewielki fragment działki, może on stać się przedłużeniem salonu i dodatkowym miejscem do wypoczynku. Jeśli zdecydujemy się zamontować zadaszenie przed deszczem, z ogrodu będzie można korzystać bez względu na pogodę.

Nie ma uniwersalnego projektu domu z ogrodem, który mógłby zostać zrealizowany w każdym ogrodzie i w dodatku mieścił się w każdym budżecie. Poszczególne elementy wyposażenia oraz sposób ich rozstawienia w dużej mierze zależy od dostępnej przestrzeni, jak również gustu i potrzeb osób, dla których ogród jest projektowany.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przestrzeń małego ogrodu należy zagospodarować ze szczególną starannością. Ponadto powinno się zachować konsekwencję w doborze roślin i materiałów wykorzystywanych do aranżacji ogrodu. Wszelkie nieatrakcyjne elementy znajdujące się na zewnątrz należy zasłonić w taki sposób, by nie były widoczne z domu ani z ogrodu. Pomoże w tym pergola lub trejaż, wraz z odpowiednio dobranymi roślinami pnącymi.

Strefa wypoczynku powinna znaleźć się w miejscu, z którego roztacza się ciekawy widok. Dzięki temu spędzając w niej czas, będzie można podziwiać zieleń lub interesującą architekturę. Niebagatelne znaczenie ma także wybór mebli wypoczynkowych, których rozmiar musi być dostosowany do rozmiaru placyku wypoczynkowego, a wygląd pasować do reszty elementów znajdujących się w ogrodzie.

Jak ciekawie zaaranżować ogród

Mały ogród – co powinno się w nim znajdować?

Są elementy, których nawet w małym ogrodzie nie sposób pominąć. Jednym z nich jest ogrodzenie, którego wybór jest szczególnie ważnym aspektem. Ciemny, masywny płot czy gruby, wysoki mur raczej nie sprawdzi się na małej powierzchni, gdyż optycznie zmniejszy i przytłoczy ogród. Najlepiej sprawdzi się ogrodzenie z desek w neutralnych kolorach, w dodatku obsadzone pnączem lub bluszczem, ewentualnie płot z siatki, przysłonięty żywopłotem.

W ogrodzie nie może zabraknąć również roślin. Należy zastanowić się, czy chcemy umiejętnie połączyć np. salon z jego przedłużeniem w postaci tarasu, czy mają to być dwie niezależne strefy. Jeśli zależy nam, by wszystko razem tworzyło jedną spójną całość, można pokusić się o zasadzenie roślin i krzewów utrzymanych w kolorystyce, jaka dominuje we wnętrzach.

Jak urządzić mały ogród przed domem, gdy nie chcemy ograniczać się do dwóch czy trzech kolorów?

Wtedy najlepiej pogrupować wielobarwne rośliny w klombach i rabatach, co zagwarantuje ład i harmonię. Mało kto wyobraża sobie ogród bez specjalnie do niego przeznaczonych mebli wypoczynkowych. Strefę do wypoczynku na zewnątrz warto potraktować jak mały salon i kierować się dokładnie tymi samymi zasadami przy jej urządzaniu, które przyświecają nam przy urządzaniu dużego pokoju. Do wyboru są fotele, kanapy, ławki i krzesła, jak również duże stoły czy niskie ławy, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać funkcjonalne i praktyczne meble ogrodowe, które spełnią jego oczekiwania także pod względem wizualnym.

To może Cię zainteresować: Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?

Jak zaaranżować strefę relaksu w małym ogrodzie?

Z oczywistych względów na małej przestrzeni nie da się postawić altany czy pawilonu, wydaje się więc, że o zacisznym miejscu można zapomnieć. Co wcale nie oznacza, że ze strefy do wypoczynku, gdzie będzie można poczytać książkę czy urządzić grilla w rodzinnym gronie też trzeba zrezygnować. Zazwyczaj da się wygospodarować miejsce tuż przy domu, gdzie można postawić stół i krzesła.

Nowoczesny mały ogród wcale nie musi być wystawiony na ocenę sąsiadów. Aby miejsce to sprzyjało wypoczynkowi, w miarę możliwości warto je osłonić przed wścibskimi spojrzeniami ludzi z bliskiego nam otoczenia. Do tego celu możemy wykorzystać trejaże, pergole, ściany roślinności czy parawany. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także posadzenie wokół tarasu roślin różnych rozmiarów, które będą pełnić funkcję naturalnej osłony.

Jedno jest pewne – pomysł na mały ogród przed domem musi być naprawdę dobry, by maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki skrywa się w tym niewielkim kawałku przestrzeni. W końcu niewielka działka jest dużo większa niż balkon, a przecież nawet balkon o powierzchni 2 m na 3 m da się zaaranżować ładnie i funkcjonalnie.

Jak ciekawe zaaranżować ogród

Jak obsadzić mały ogród, by zapierał dech w piersi każdego, kto go zobaczy?

Rośliny najlepiej dobierać ze względu na wielkość ich liści. Gatunki o większych liściach należy sadzić z przodu, natomiast im dalej tym rośliny (liście, kwiaty) powinny być drobniejsze. Daje to lepsze złudzenie perspektywy. W sytuacji, gdy przestrzeń jest naprawdę mała, a zależy nam na wyeksponowaniu roślin, warto zdecydować się na wgłębnik, czyli obniżenie terenu. Wgłębnik ma zazwyczaj ok. 60 cm głębokości, a jego ściany wzmocnione są przez murki oporowe.

Z wybranej ziemi modeluje się na zewnątrz skarpę, by następnie obsadzić ją roślinami, co pozwala osiągnąć naprawdę ciekawy efekt wizualny. Piękny mały ogród to taki, który jest zadbany. Dlatego dobierając kwiaty i krzewy do ogrodu, należy zwracać szczególną uwagę na sposób ich pielęgnacji. Jeśli cierpimy na notoryczny brak czasu, wybór wymagających roślin nie ma racji bytu. Lepiej zdecydować się na takie, które będą ładnie rosnąć, nawet bez naszej pomocy.

Jak ciekawie zaaranżować ogród

Wyposażenie w małym ogrodzie – jakie meble wybrać?

Wybór mebli ogrodowych jest praktycznie tak samo duży, jak do mieszkania. Plastikowe krzesła i stoliki już dawno odeszły w zapomnienie, teraz prym wiodą eleganckie i wygodne meble wypoczynkowe specjalnie przeznaczone do postawienia w ogrodzie. Dostępne są meble z drewna, wikliny, plastiku, rattanu i metalu. Pojawia się więc pytanie, jakie meble ogrodowe postawić w małym ogrodzie?

Wszystko zależy od miejsca, w jakim planujemy ustawić meble – w strefie zadaszonej czy bez dachu. W pierwszym przypadku nie musimy ograniczać się w wyborze. Jeśli nad tarasem nie będzie żadnej osłony, wypoczynek będzie wystawiony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, przez co szybko się zniszczy. Wtedy najlepiej postawić na trwałe i solidne meble, a unikać propozycji z wikliny czy niezabezpieczonego drewna. Gdy planujemy na koniec dnia chować meble do domu, warto wybrać lekkie i składane krzesła, które łatwo jest przenieść i które nie zajmują dużo miejsca.

Mały ogród z tarasem – o czym warto pamiętać?

Najważniejsze, by maksymalnie wykorzystać dostępną w ogrodzie przestrzeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, by potraktować ją jak pokój w domu i urządzić w podobny sposób. Istotna jednak jest konsekwencja działania. Najlepiej nie łączyć ze sobą wielu elementów, wzorów, faktur i kolorów, aby uniknąć wrażenia ciasnoty i zagracenia. Na małej przestrzeni warto postawić rzeczy, które mają więcej niż jedno zastosowanie.

Oczywiście znaczenie ma każdy detal, a każde niedociągnięcie będzie od razu widoczne. W małym ogrodzie warto tworzyć złudzenia optyczne. Przykładowo lekko zwężająca się dróżka od strony domu w kierunku granicy działki sprawi wrażenie głębi. Doskonałym pomysłem są również ogrody na skarpie, usypane w kierunku ogrodzenia i obsadzone kwiatami stworzą efekt oddalenia. Optycznie dostępną przestrzeń powiększa różnicowanie wysokości, a wydłuża ustawiony na krańcu działki przyciągający uwagę element.

Jak ciekawie zaaranżować ogród

Jakich błędów unikać urządzając mały ogród?

Często popełnianym błędem w zakresie aranżacji ogrodu jest spontaniczne kupowanie roślin i sadzenie ich w nieprzemyślanych miejscach. Choć na początku tak zagospodarowany ogród może sprawiać wrażenie zadbanego, to po latach zagości w nim chaos – rośliny będą rosnąć w zbyt dużym natłoku albo zaczną obumierać. Błędem jest także kupowanie roślin nieodpowiednio dobranych do rodzaju gleby i stopnia nasłonecznienia.

Rezygnacja z przygotowania projektu może sprawić, że ogród będzie mieć zaburzone proporcje. Brak koncepcji może przyczynić się także do wykonywania prac w nieodpowiedniej kolejności, co zniweczy całe przedsięwzięcie. Dlatego tak ważne jest, aby najpierw przygotować solidny plan, a dopiero później zacząć działać.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?
27 maja 2021 r. Daria Rek

Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?

Płyty chodnikowe to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu...

Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
11 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Mur oporowy – co to jest i jak zbudować mur oporowy?

Mur oporowy to konstrukcja, która najczęściej stosowana jest w ogrodach piętrowych. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i...

Ogród i Taras
Nawadnianie ogrodu
10 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Nawadnianie ogrodu to czynność, która powinna odbywać się regularnie. Trawnik...

Ogród i Taras
Oczko wodne – jak zrobić? Poradnik krok po kroku
10 maja 2021 r. Daria Rek

Jak zrobić oczko wodne? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić oczko wodne? Ten popularny element wielu ogrodów z całą pewnością ma ogromny wpływ na estetyczne wykończenie pr...

Ogród i Taras
Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?
27 maja 2021 r. Daria Rek

Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?

Płyty chodnikowe to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu...

Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
11 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Mur oporowy – co to jest i jak zbudować mur oporowy?

Mur oporowy to konstrukcja, która najczęściej stosowana jest w ogrodach piętrowych. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i...

Ogród i Taras
Nawadnianie ogrodu
10 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Nawadnianie ogrodu to czynność, która powinna odbywać się regularnie. Trawnik...

Ogród i Taras
Oczko wodne – jak zrobić? Poradnik krok po kroku
10 maja 2021 r. Daria Rek

Jak zrobić oczko wodne? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić oczko wodne? Ten popularny element wielu ogrodów z całą pewnością ma ogromny wpływ na estetyczne wykończenie pr...