Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy?

Mały ogród może być piękny i funkcjonalny, o ile dobrze się go zaprojektuje. W tym przypadku najważniejsze jest, by zadbać o każdy detal i zastosować pewne triki optycznie powiększające przestrzeń. Sprawdź, jak urządzić mały ogród przed domem, czyli jak go rozplanować i jakie rośliny do niego wybrać, gdy do dyspozycji masz niewiele miejsca.

Jak urządzić mały ogród? - zdjęcie 1

Być może wydaje Ci się, że aranżacja ogrodu o małej powierzchni jest dużym wyzwaniem, ponieważ na pierwszy rzut oka niemal na wszystko brakuje miejsca. Projektowanie małego ogrodu rzeczywiście niekiedy wymaga pewnych kompromisów, ale znacznie ważniejsze jest, by sprytnie zagospodarować każdy centymetr przestrzeni. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, Twój niewielki przydomowy ogródek będzie miał wszystko, czego potrzebujesz i będzie się wydawał większy niż w rzeczywistości.

Mały ogród przed domem – o czym warto pamiętać przed projektowaniem?

Wbrew pozorom mały ogród jest dzisiaj dość często spotykany, ponieważ wiele osób szuka oszczędności i w związku z tym decyduje się postawić dom tani w budowie na niewielkiej działce.

Typowym rozwiązaniem jest również mały ogród przy szeregowcu i przy bliźniaku, gdzie do dyspozycji jest zwykle niewielka przestrzeń przed i za budynkiem. Malutkie ogródki coraz częściej są udostępniane także właścicielom mieszkań na parterze w blokach, które mają im zrekompensować brak balkonu lub tarasu.

We wszystkich tych przypadkach mały ogród przed domem wymaga odpowiedniej aranżacji, aby zaspokajał wszystkie potrzeby użytkowników i odznaczał się estetycznym wyglądem. Jednak jak urządzić mały ogród, gdy do dyspozycji jest tak niewielka przestrzeń?

Zanim zaczniesz projektować mały ogród, w pierwszej kolejności zastanów się, jak chcesz go wykorzystywać. Czy wystarczą Ci piękne rabaty kwiatowe, czy może chcesz mieć także kącik do uprawiania warzyw? Przemyśl również kwestię, jak ma wyglądać miejsce rekreacyjne – czy ma być ono wyposażone jedynie w podstawowe meble ogrodowe i sprzęt grillowy, czy może przyda się choć niewielki plac zabaw dla dzieci? Pamiętaj, że na małej działce nie wszystko się zmieści, a zbyt duży natłok różnych elementów sprawi, że ogródek będzie się wydawał chaotyczny i przytłaczający.

Gdy już określisz, co ma się znaleźć w Twoim ogródku, wymierz teren, a potem przenieś jego plan na kartkę papieru i zacznij projektować przestrzeń. Za chwilę przedstawimy Ci pewne pomysły i inspiracje na mały ogród przed domem, które ułatwią Ci go ciekawie zaaranżować.

Jak oświetlić ogród i jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

Jak urządzić mały ogród?

Na pytanie, jak zaprojektować mały ogród, nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy taki ogródek jest inny pod względem wymiarów, ukształtowania terenu, czy usytuowania względem budynku. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które warto uwzględnić, aby dobrze zagospodarować niewielką działkę.

Zacznijmy od tego, jak urządzić mały ogród z tarasem. Takie rozwiązanie jest dość typowe, gdy niewielka parcela rozciąga się tuż za domem i wychodzi się na nią właśnie przez taras. Obecność tarasu pomaga w aranżacji małego ogrodu, ponieważ to właśnie na nim można ustawić meble ogrodowe, oszczędzając w ten sposób miejsce na działce. Jeśli jest to mały kwadratowy ogród, najprościej jest stworzyć w jego centralnej części trawnik, a obrzeża obsadzić rabatami.

Nieco więcej możliwości aranżacyjnych zapewnia mały ogród w kształcie litery L. Wówczas większą część parceli może pełnić funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową, natomiast mniejszą część można przeznaczyć na warzywniak lub plac zabaw dla dzieci.

A co, jeśli parcela ma wyjątkowo małą powierzchnię? W tym przypadku warto znać sposoby, jak optycznie powiększyć mały ogród. Jednym z nich jest zrobienie wgłębnika poprzez obniżenie fragmentu terenu i stworzenia wokół niego skarpy.

Najlepiej, jeśli rozciąga się ona tuż przy ogrodzeniu. Dzięki temu zyskuje się dodatkową powierzchnię do obsadzenia roślinami i zyskuje większe miejsce na środku, które można przeznaczyć na strefę wypoczynkową. Taki wielopoziomowy, mały ogród ze skarpą jest łatwiejszy do aranżacji i wizualnie wydaje się większy.

Innym sposobem na optyczne powiększenie ogrodu jest lekko zwężająca się dróżka od strony domu w kierunku granicy działki, która wytworzy wrażenie głębi.

W małym ogrodzie istotne znacznie ma również ogrodzenie. Masywny płot czy gruby, wysoki mur raczej nie sprawdzą się na małej powierzchni, gdyż optycznie zmniejszą i przytłoczą ogród. Najlepiej sprawdzi się ogrodzenie ażurowe np. z desek w neutralnych kolorach, ewentualnie płot z siatki, przysłonięty żywopłotem.

Przeczytaj: jak zagospodarować nowoczesną skarpę w ogrodzie?

ofe-5847238-70034 w-70034

W jakim stylu urządzić mały ogród przydomowy?

Istnieją różne style ogrodowe, a sposób aranżacji posesji zwykle dopasowuje się do stylistyki budynku. Jeśli masz dom nowoczesny, najlepiej będzie do niego pasował także nowoczesny mały ogród. Odznacza się on minimalizmem, a jego najważniejszym elementem jest idealnie przystrzyżony, przestronny trawnik, który urozmaicają oszczędne nasadzenia roślin zielonych takich jak iglaki (np. kuliste tuje), czy egzotyczne trawy oraz efektownie podświetlone alejki i murki.

Szukając bardziej wyrafinowanych rozwiązań, rozważ mały ogród japoński. Charakteryzuje się on doskonałym uporządkowaniem, dlatego daje efekt przestronności, jednak odpowiedni dobór roślin i kamiennych elementów nadaje mu niepowtarzalny klimat. Podobny efekt przestronności zapewni mały ogród francuski, który tworzą geometryczne rabaty poprzecinane idealnie rozplanowanymi ścieżkami. Taki ogród charakteryzuje się niską roślinnością, dlatego optycznie powiększa przestrzeń.

Jeśli wolisz bardziej swojskie i swobodne aranżacje, dobrym rozwiązaniem może być mały ogród w stylu prowansalskim. W takim ogrodzie możesz puścić wodze fantazji i stworzyć romantyczne miejsce do wypoczynku. Wystarczy przy ogrodzeniu posadzić kilka okazalszych roślin zielonych i kwitnących, zaś pozostałą część parceli przeznaczyć na trawnik i żwirowe alejki, które można ozdobić pergolami, a także koszami lub donicami z kwiatami i ziołami np. lawendą.

Na jeszcze większą swobodę pozwoli Ci mały ogród w stylu angielskim, który co do zasady powinien wyglądać na nieco „dziki”. Na małej posesji najlepiej środek działki pozostawić pusty i przeznaczyć go np. na trawnik, a obrzeża obsadzić kwiatami i krzewami w taki sposób, by rośliny tworzyły piętra (z tyłu powinny znaleźć się najwyższe, a z przodu najniższe).

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Mały ogród

Jak pomysłowo zaaranżować mały ogródek?

Aranżacja małego ogrodu nie musi nastręczać trudności – wystarczy sięgnąć po różne inspiracje i znaleźć swój pomysł na mały ogród, aby był piękny i funkcjonalny.

Jeśli marzy Ci się komfortowa strefa wypoczynkowa, wcale nie musisz rezygnować z rozwiązań, które pozornie pasują wyłącznie do dużych posesji. Owszem, na niewielkiej działce trudno będzie postawić duży pawilon, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć mały ogród z altanką. Wystarczy wybrać niewielką konstrukcję altany i usytuować ją w rogu parceli, tak aby nie zabierała dużej ilości przestrzeni.

Zamiast altanki można także wygospodarować miejsce, najlepiej tuż przy domu lub koło tarasu, na którym zmieszczą się przynajmniej podstawowe meble ogrodowe np. stół i krzesła oraz niewielki grill. Aby miejsce to sprzyjało wypoczynkowi, warto je osłonić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Do tego celu możesz wykorzystać trejaże, pergole, ściany roślinności czy parawany.

Pergola w małym ogrodzie przydaje się także do ozdoby, ponieważ możesz na niej umieścić pięknie kwitnące pnącza, zamiast obsadzać rabaty kwiatami. Jeśli chcesz mieć mały ogród z placem zabaw, pergola może także służyć do oddzielenia go od strefy wypoczynkowej.

Nieco trudniej natomiast będzie zaprojektować mały ogród z basenem – w tym przypadku lepiej postawić na dmuchane, mobilne urządzenie, które zmieści się na przydomowym trawniku.

Dobrym pomysłem na aranżację małego ogrodu będzie natomiast umieszczenie w nim niewielkiego oczka wodnego z kamieniami i skalniakiem. Takie elementy dodadzą uroku Twojej niewielkiej przydomowej działce i sprawią, że spędzanie na niej czasu będzie czystą przyjemnością.

Dowiedz się: jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie i od czego zacząć?

Jakie rośliny warto posadzić w małym ogrodzie?

Jak obsadzić mały ogród? Jakie rośliny będą w nim dobrze wyglądać? Zacznijmy od tego, że na pewno nie będzie dobrze się prezentował mały ogród z wysokimi drzewami, które mogą przytłoczyć i tak już niewielką przestrzeń. Lepiej wybrać do małego ogrodu krzewy np. iglaki, bukszpan, hortensję czy berberys.

Wybierając rośliny do małego ogrodu, pomyśl o ich odpowiednim rozmieszczeniu na parceli. Wyższe krzewy warto posadzić jak najbliżej ogrodzenia. Z kolei rabaty w małym ogrodzie obsadź kwiatami np. różami. Staraj się zachować umiar w doborze kolorystyki roślin – zbyt pstrokate kompozycję wprowadzą chaos i nie będą się dobrze prezentować.

Pamiętaj także, by planując rośliny w małym ogrodzie, sadzić gatunki o większych liściach z przodu, natomiast im dalej, tym liście i kwiaty powinny być drobniejsze. Daje to lepsze złudzenie perspektywy.

Jeśli zdecydujesz się na warzywniak, nie licz na duże plony w małym ogrodzie. Zamiast warzyw bulwiastych, zajmujących dużą powierzchnię, postaw na rośliny pnące np. groszek i fasolę. Dodatkowe miejsce na warzywa możesz wygospodarować, montując stojaki ze skrzynkami np. wzdłuż ścieżki lub ogrodzenia.

Warto też rozważyć ogród wertykalny (pionowy), który możesz obsadzić np. ziołami, pomidorkami koktajlowymi, papryczkami, czy truskawkami.

Warto wiedzieć: jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Jakie meble ogrodowe postawić w małym ogrodzie?

Wybór mebli ogrodowych jest dzisiaj ogromny – dostępne są bowiem meble z drewna, wikliny, plastiku, rattanu i metalu. Które meble ogrodowe w małym ogrodzie sprawdzą się najlepiej?

Wszystko zależy od miejsca, w jakim planujemy ustawić meble – w strefie zadaszonej czy bez dachu. Jeśli meble mogą stać na zadaszonym tarasie, nie musimy ograniczać się w wyborze. W drugim przypadku lepiej postawić na trwałe i solidne meble, które będą odporne na czynniki atmosferyczne. Przy małej ilości miejsca, trzeba pójść na kompromis i wybrać podstawowe meble np. stylowy stół z krzesłami zamiast obszernej kanapy z ławą.

A jak ozdobić mały ogród? Tutaj również warto sięgnąć po sprytne rozwiązania, które pozwolą stworzyć ciekawe dekoracje na niewielkiej przestrzeni. Piękną ozdobą mogą być wspomniane wyżej pergole czy donice z kwiatami. Do dekoracji warto też wykorzystać ogrodzenie, na którym można posadzić ozdobne pnącza lub przyczepić piękne girlandy świetlne. Lepiej natomiast unikać okazałych i ciemnych konstrukcji  mogą zaburzyć harmonię przestrzeni.

Mały ogród

Jak należy pielęgnować mały ogródek kwiatowy przydomowy?

Piękny mały ogród to taki, który jest zadbany. Dlatego dobierając kwiaty i krzewy do ogrodu, należy zwracać szczególną uwagę na sposób ich pielęgnacji. Jeśli cierpimy na notoryczny brak czasu, wybór wymagających roślin nie ma racji bytu. Lepiej zdecydować się na takie, które będą ładnie rosnąć, nawet bez naszej pomocy.

Mały ogród powinien być utrzymany w nienagannym stanie, ponieważ na niewielkiej przestrzeni każda niedoskonałość rzuca się w oczy. Właśnie dlatego należy dobrze przemyśleć projekt takiego ogrodu i tutaj sprawdza się stara zasada, że mniej znaczy lepiej.

Wystarczy kilka lub kilkanaście gatunków roślin, które należy odpowiednio rozplanować. Ich pielęgnację, czyli np. podlewanie czy usuwanie uschłych części, ułatwią wydzielone niewielkie rabaty oraz skrzynki, do których będzie zapewniony łatwy dostęp. Przy sadzeniu roślin warto też zastosować agrowłókninę zapobiegającą wzrostowi chwastów i pomaga zachować optymalną wilgotność gleby.

Sprawdź także: jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Jakie są najczęstsze błędy podczas urządzania małego ogrodu?

Jeśli chcesz mieć piękny mały ogród, wystrzegaj się błędów, jakie są popełniane najczęściej przy jego aranżacji. Do najważniejszych z nich należą:

  • urządzanie ogrodu bez planu, czyli np. spontaniczne kupowanie różnych roślin i sadzenie ich w przypadkowych miejscach, co powoduje powstanie chaosu;
  • zbyt gęsta roślinność – będzie ją potem trudno pielęgnować i grozi to powstaniem nieestetycznego „buszu”;
  • przeładowanie ogrodu licznymi elementami ozdobnymi;
  • zastosowanie zbyt dużych roślin lub elementów architektury ogrodowej, które optycznie przytłaczają i pomniejszają przestrzeń;
  • niedopasowanie roślin do stanowiska i panujących w ogrodzie warunków – należy dobierać rośliny do rodzaju gleby i stopnia nasłonecznienia, bo inaczej zaczną obumierać i popsują efekt wizualny ogrodu.

Już wiesz, jak urządzić mały ogród? Na pewno jest on bardziej wymagający niż duży, gdyż praktycznie wszystkie jego elementy są dla nas widoczne. Zbyt duża ilość roślin i dekoracji, mnogość wzorów i kolorów sprawi, że zamiast wypoczywać, będziemy czuć się przytłoczeni. Dlatego właśnie mały ogród wymaga dobrego projektu.

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij