Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Japoński ogród – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Japoński ogród zachwyca elegancją i prostotą, doskonale naśladuje naturalny krajobraz i świetnie komponuje się z nieruchomościami utrzymanymi w minimalistycznym stylu. Czym dokładnie się charakteryzuje i w jaki sposób go zaprojektować? Jakie kwiaty pasują do ogrodu w stylu japońskim? Sprawdź, jak nadać posesji wokół domu indywidualnego charakteru, czerpiąc pełnymi garściami z inspiracji orientalnym stylem.

Wybrałeś nowoczesny projekt domu i chcesz, żeby ogród doskonale komponował się ze stylem, w jakim została wykończona nieruchomość? Styl japoński to znakomity wybór – orientalny charakter będzie przykuwał uwagę i stanowił ukoronowanie zadbanej posesji. Jak stworzyć niepowtarzalny klimat w ogrodzie?

Ogród w stylu japońskim – czym się charakteryzuje?

Ogrody w stylu japońskim stanowią oryginalne połączenie zieleni, naturalnych kamieni oraz wody, a każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie dla aranżacji przestrzeni. Japończycy są zafascynowani wszystkim, co zostało dotknięte zębem czasu, dlatego w ich ogrodach można spotkać tak wiele elementów hołdujących siłom natury.

Posesja powinna być wypielęgnowana, ale jednocześnie sprawiająca wrażenie nietkniętej ludzką ręką. Chociaż można tu jednak spotkać starannie przystrzyżone i uformowane w fantazyjne kształty drzewka, to z drugiej strony właściciele ogrodów nie mają obsesji związanej z usuwaniem mchów lub innych wykwitow z kostki czy kamieni.

Naturalna przestrzeń ma zachęcać do odpoczynku i stanowić oazę spokoju – tak właśnie prezentuje się typowy ogród w stylu japońskim. Charakterystyka posesji utrzymanej w orientalnym klimacie uwzględnia również obecność wody i kamieni, które naturalnie uzupełniają przestrzeń. Oczka wodne, strumyki i stawy to nieodłączny element orientalnego ogrodu. Kamienie imitujące skały mają z kolei przywodzić na myśl japońskie krajobrazy.

Ogród w stylu japońskim

Ogród japoński – jak go zaprojektować?

Jak zaprojektować ogród japoński, żeby nie tylko cieszył oczy, ale także był funkcjonalny i zachęcał do wypoczynku? Podstawą jest zachowanie elegancji, harmonii i prostoty – to trzy przymiotniki, które najlepiej opisują ogród w stylu japońskim.

Aranżując przestrzeń warto także pamiętać o zasadzie asymetrii, która charakteryzuje orientalne posesje. W projekcie warto zatem uwzględnić nieparzystą liczbę elementów dekoracyjnych, np. latarni. Powinny w nim znaleźć się także fantazyjnie przystrzyżone rośliny, np. drzewka bonsai czy sosny czarne, które będą nadawać przestrzeni unikatowego charakteru.

Ogród w stylu japońskim możemy zaprojektować samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców, którzy wiedzą, jakie rośliny oraz elementy dekoracyjne najlepiej wykorzystać.

Co w przypadku ogrodu o nieregularnym kształcie? O tym piszemy tutaj: Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Rabata w stylu japońskim – w jaki sposób ją zaaranżować w ogrodzie?

Niezwykle trudno jest zaaranżować, a potem zachować w doskonałej formie ogród w stylu japońskim, zwłaszcza w przypadku posesji przy domach jednorodzinnych. Pomimo że orientalny ogród wygląda bardzo naturalnie, to jest wymagający i potrzebuje ręki, która wie, jak o niego zadbać.

Dobre chęci i wiedza też nie zawsze wystarczą – potrzeba też czasu, który można wykorzystać na pielęgnację ogrodu. Z tego powodu wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zaaranżowanie rabaty w stylu japońskim lub urokliwego zakątka inspirowanego stylem orientalnym. Można ją wyodrębnić np. przy ścieżce, zlokalizować w pobliżu muru lub ogrodzenia.

Gdzie powinna być umiejscowiona rabata w stylu japońskim?

Wszystko zależy od rodzaju roślin, które chcemy wykorzystać do stworzenia orientalnego ogrodu. Lepsza okaże się rabata w cieniu czy rabata przed domem w słońcu? Jedna z najbardziej popularnych roślin w japońskich ogrodach – azalia japońskie, bardzo lubi słoneczne i bezwietrzne stanowiska, dlatego z powodzeniem można ją posadzić na rabacie przy tarasie położonym od strony południowej. Jeśli chcemy wykorzystać azalie w naszej aranżacji, pamiętajmy, że mają one tendencję do rozrastania się wszerz, dlatego będą świetnie prezentować się na rabacie na środku trawnika.

Z kolei sosnę czarną, która jest tak chętnie sadzona w japońskich ogrodach, możemy wykorzystać do stworzenia rabaty przy płocie. Efektowny klon japoński, który jesienią przebarwia się na czerwono i pomarańczowo, będzie natomiast idealnym składnikiem rabaty wzdłuż chodnika.

Ogród w stylu japońskim

Dekoracje i praktyczne akcesoria do rabaty w stylu japońskim

Dopełnieniem ogrodu w stylu japońskim będą przykuwające wzrok akcesoria i dekoracje, które stworzą niezwykły klimat na naszej posesji. Jakie elementy warto wykorzystać? Najbardziej charakterystyczne dla orientalnego ogrodu będą ozdobne lampiony oraz kamienne latarnie, które świetnie prezentują się nie tylko w dzień, ale przede wszystkim w nocy.

Aranżując ogród warto również stworzyć w nim miejsce relaksu, np. wydzielone stylowym parawanem lub pergolą inspirowaną stylem orientalnym. Za ogrodzenie może posłużyć też bambusowy płotek. Naturalne drewno można także wykorzystać w innej formie, np. drewnianego mostku nad oczkiem wodnym.

Warto przeczytać: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Duże znaczenie w japońskim ogrodzie mają również aranżacje wodne, np. oryginalne fontanny i kaskady. Woda symbolizuje życie, dynamikę i ruch, a elementy dekoracyjne wykorzystujące ten żywioł doskonale dopełniają orientalną przestrzeń.

Całość uzupełnią orientalne rzeźby i donice, a także misy ogrodowe wypełnione wodą, które okażą się idealnym dodatkiem, jeśli nie możemy stworzyć w ogrodzie prawdziwego oczka wodnego. Ciekawym dodatkiem będą również parasole inspirowane Japonią – stylowe, oryginalne i po prostu piękne.

Pielęgnacja rabaty w stylu japońskim – o czym trzeba pamiętać?

Ogródek w stylu japońskim potrzebuje fachowej pielęgnacji, która pozwoli na wydobycie jego piękna. Podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest przysłowie: „ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. Japoński ogród powinien być oazą spokoju, miejscem relaksu i romantycznym połączeniem różnych żywiołów.

Właściciel nie powinien w tym przeszkadzać, a jego ingerencja nie może być zbyt agresywna. Nie należy za wszelką cenę walczyć z porostami lub mchami na kamieniach, czy grabić liści za każdym razem jak opadną na trawnik. Pielęgnacja rabaty w stylu japońskim powinna skupiać się na naśladowaniu naturalnych krajobrazów.

Jakie kwiaty pasują do ogrodu w stylu japońskim?

Katalog kwiatów, jakie możemy wykorzystać przy tworzeniu rabaty, jest naprawdę szeroki. Chcesz urządzić ogród japoński? Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej? Zacznij od efektownych bylin, które podkreślą niezwykły charakter posesji. Na orientalnej rabacie będą się świetnie prezentować astry, dalie, peonie, chryzantemy ogrodowe, zawilce czy tawułki.

Nieodłącznym elementem japońskiego ogrodu są także imponujące azalie lub rododendrony. Warto jednak pamiętać o tym, że na posesji powinna dominować zieleń, a kwiaty mogą być zastosowane jako pojedyncze akcenty – to cecha charakterystyczna ogrodu w stylu japońskim. Rośliny będą wtedy wybijać się na tle trawy i drzew.

Ogród w stylu japońskim

Drzewa i krzewy na rabacie w stylu japońskim

Wspomniany wcześniej klon japoński i sosna czarna to nie jedyne drzewa, które możemy zastosować w orientalnym ogrodzie. Świetnie sprawdzi się również kwitnąca na różowo magnolia, którą możemy zlokalizować przy ścieżce lub chodniku. Niezwykły urok ma także ozdobna wiśnia, ale warto też postawić na miłorząb chiński czy sosnę drobnokwiatową.

Nie zapominajmy o drzewku bonsai oraz miniaturowych, fantazyjnie uformowanych iglakach – tak charakterystycznych dla stylu wschodniego. W ogrodzie japońskim będzie się świetnie prezentować glicynia (wisteria) – pnącze o pierzastych liściach i drobnych kwiatach. Rabatę może też uzupełnić ligustr, ostrokrzew i jaśminowiec.

Jak urządzić ogród japoński?

Ogrody inspirowane przestrzenią orientalną stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju – świetnie sprawdzą się dla projektów domów  stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Jak zrobić ogród w stylu japońskim, żeby zachwycał i tworzył prywatną oazę spokoju? Pamiętajmy o połączeniu żywiołów – wody i naturalnych kamieni, a także wykorzystaniu charakterystycznych roślin dla ogrodu w stylu japońskim. Aranżacja może uwzględniać dwa podstawowe style:

  • Tsukiyama, czyli ogród z małymi pagórkami oraz oczkami wodnymi imitującymi jeziora i morza,
  • Karesansui, ogród suchy z grabionym piaskiem i żwirem naśladującym wodę.

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, ogród japoński warto urządzić tak, żeby przyjmował naturalną formę, a jego główną cechą była harmonia, prostota i elegancja.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych....

Ogród i Taras
Wędzarnia ogrodowa - czy warto?
27 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać najlepszą wędzarnie do ogrodu?

Cenisz zdrowe i smaczne posiłki? Jesteś mistrzem przygotowywania dań dla najb...

Ogród i Taras
Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?
4 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efe...

Ogród i Taras
Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?
4 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Zastanawiając się nad zwiększeniem atrakcyjności ogrodu nocą, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacjami p...

Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych....

Ogród i Taras
Wędzarnia ogrodowa - czy warto?
27 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać najlepszą wędzarnie do ogrodu?

Cenisz zdrowe i smaczne posiłki? Jesteś mistrzem przygotowywania dań dla najb...

Ogród i Taras
Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?
4 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efe...

Ogród i Taras
Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?
4 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Zastanawiając się nad zwiększeniem atrakcyjności ogrodu nocą, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacjami p...