Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogród japoński – jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Japoński ogród – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Ogród w stylu japońskim to naturalna oaza spokoju, przestrzeń, która wydaje się być nietknięta ręką człowieka. Królują w niej żywioły – woda, kamienie oraz rośliny, a całość jest tak zaaranżowana, że świetnie naśladuje dziewiczy krajobraz. Ogród japoński – jak go zaprojektować, żeby zachwycał swoją wyjątkową formą i stanowił miejsce relaksu?

Czym charakteryzuje się ogród w stylu japońskim?

Ogród w stylu japońskim stanowi oryginalne połączenie zieleni, naturalnych kamieni oraz wody, a każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie dla aranżacji przestrzeni. Japończycy są zafascynowani wszystkim, co zostało dotknięte zębem czasu, dlatego w ich ogrodach można spotkać tak wiele elementów hołdujących siłom natury.

Niezależnie od tego, czy urządzamy duży, czy mały ogród w stylu japońskim, posesja powinna być wypielęgnowana, ale jednocześnie sprawiająca wrażenie nietkniętej ludzką ręką. Chociaż można tu jednak spotkać starannie przystrzyżone i uformowane w fantazyjne kształty drzewka, to z drugiej strony właściciele ogrodów nie mają obsesji związanej z usuwaniem mchów lub innych wykwitów z kostki czy kamieni. Symetryczne rabatki, przesyt kolorów, dekoracji – tego zdecydowanie nie lubi ogród w stylu japońskim.

Czym się charakteryzuje orientalna przestrzeń i dlaczego obecnie zdobywa tak wielu zwolenników?

Ogród w stylu japońskim - cechy

  • naturalność,
  • bujna roślinność,
  • głazy i kamienie porośniętych mchem,
  • strumyki, wodospady, kaskady wodne,
  • efektowne rośliny (bonsai, azalie, różaneczniki),
  • formowane drzewa,
  • kamienne dekoracje, np. latarnie,
  • jednolita kolorystyka,
  • współistnieje żywiołów – wody i ziemi, którą symbolizuje kamień.

Naturalna przestrzeń ma zachęcać do odpoczynku i stanowić oazę spokoju – tak właśnie prezentuje się typowy ogród japoński. Charakterystyka posesji utrzymanej w orientalnym klimacie uwzględnia również obecność wody i kamieni, które naturalnie uzupełniają przestrzeń.

Oczka wodne, strumyki i stawy to nieodłączny element orientalnego ogrodu – symbolizują one upływ czasu. Kamienie imitujące skały mają z kolei przywodzić na myśl japońskie krajobrazy. Żeby urządzić funkcjonalną i estetyczną przestrzeń wokół domu nie potrzebujemy wcale dużego metrażu – możemy zdecydować się na mini ogród w stylu japońskim. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci nawet mały ogród japoński stanie się naszą oazą, w której relaksujemy się każdego dnia.

Mały ogród japoński

Jakie są rodzaje ogrodów w stylu japońskim?

Ogród styl japoński może reprezentować jeden z czterech najbardziej popularnych sposobów aranżacji przestrzeni wokół domu. Każdy z nich reprezentuje nieco inną stylistykę, ale wszystkie łączy przywiązanie do natury oraz wiara we współistnienie żywiołów. Cechuje je również wyważona elegancja, prostota oraz harmonia. Orientalne elementy dekoracyjne stanowią efektowne uzupełnienie przestrzeni.

Ogrody w stylu japońskim mogą być projektowane zgodnie z zasadami:

  • Tsukiyama,
  • Karesansui,
  • Chaniwa,
  • Kaiyu-shiki.

Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne style i w jaki sposób możemy je wykorzystać we własnym ogrodzie.

Ogród japoński Tsukiyama

Swoją stylistyką nawiązuje do naturalnych krajobrazów kraju kwitnącej wiśni. Charakterystyczne są dla niego niewielkie pagórki, kamienne misy z przelewającą się wodą, płynące szybko strumyki, stawy przywodzące na myśl morza i jeziora, a także kamienie, które mają naśladować góry. Płynąca woda symbolizuje toczące się życie i nieustanny ruch, a ogród urządzony w stylu Tsukiyama sprawia wrażenie dziewiczego, naturalnego krajobrazu. Elementem charakterystycznym są również miejsca imitujące tarasy widokowe.

Ogród japoński Karesansui

To suchy, skalny ogród, w którym nie ma wody – strumyków, stawów czy efektownych kaskad. Znajdziemy tu za to dużo piasku, żwiru oraz kamieni, z reguły skrupulatnie zagrabionych i naśladujących fale. Ogród japoński Karesansui jest zakładany na płaskim terenie, a filozofia, która mu przyświeca, jest bliska zasadom zen. Może być zaaranżowany nawet na niewielkiej działce, z reguły otoczonej murem. Klasyczne ogrody Karesansui powstawały przy świątyniach. Sprzyjają wyciszeniu oraz medytacji.

Ogród japoński Chaniwa

Efektowny ogród herbaciany z pawilonem, w którym dawniej celebrowano rytuał picia herbaty. To miejsce pojednania, gdzie nie istnieją spory i niesnaski. Ogród w stylu Chaniwa kojarzy się z krętymi ścieżkami wyłożonymi kamieniami oraz specjalnym źródełkiem (tsukubai) do obmywania rąk przed rytuałem parzenia herbaty. Elementem charakterystycznym są również kamienne latarnie.

Ogród japoński Kaiyu-shiki

Ogród rotacyjny (spacerowy), którego centralnym punktem jest ścieżka wokół stawu lub oczka wodnego. To miejsce idealne do rozmyślań i oddawania się kontemplacji – sprzyja relaksowi. W ogrodzie japońskim urządzonym w stylu Kaiyu-shiki warto zaplanować mostek oraz sztuczne wyspy z efektownymi azaliami oraz sosnami.

Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?

Jak zaprojektować ogród japoński, żeby nie tylko cieszył oczy, ale także był funkcjonalny i zachęcał do wypoczynku? Podstawą jest zachowanie elegancji, harmonii i prostoty – to trzy przymiotniki, które najlepiej opisują ogród w stylu japońskim. Projekt powinien uwzględniać naturalne elementy – piasek, żwir, kamienie, mech.

Jak założyć ogród japoński? Aranżując przestrzeń warto pamiętać o zasadzie asymetrii, która charakteryzuje orientalne posesje. W projekcie warto zatem uwzględnić nieparzystą liczbę elementów dekoracyjnych, np. latarni. Powinny w nim znaleźć się także fantazyjnie przystrzyżone rośliny, np. drzewka bonsai czy sosny czarne, które będą nadawać przestrzeni unikatowego charakteru.

Starannie ułożony za pomocą grabek żwir to kolejny element, który jest charakterystyczny dla ogrodu japońskiego. Projekt powinien też uwzględniać dekoracje – kamienne misy z wodą, figurki, drewniane altany ogrodowe w orientalnym stylu. Jak zrobić ogród w stylu japońskim, żeby uzyskać wymarzone efekty? Możemy zaprojektować go samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców, którzy wiedzą, jakie rośliny oraz elementy dekoracyjne najlepiej wykorzystać.

Co w przypadku ogrodu o nieregularnym kształcie? O tym piszemy tutaj: Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim – czego nie może w nim zabraknąć?

Efektowne dekoracje znakomicie uzupełniają przestrzeń i pozwalają stworzyć orientalny ogród, który będzie sprawiał wrażenie przeniesionego prosto z Japonii. Jakie elementy należy uwzględnić na posesji? Zacznijmy od kamienia, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych surowców tworzących japoński ogród.

Kamienne misy, latarnie, lampiony, efektowne głazy porośnięte mchem, symboliczne figury, fontanny i wodne kaskady – elementy wykonane z kamienia prezentują się pięknie i są bardzo oryginalne. W ogrodzie japońskim można również umieścić figurkę imitującą orientalną świątynię – pagodę.

Nie zapominajmy też o zaaranżowaniu strefy relaksu i umieszczeniu w niej stylowego parawanu lub drewnianej pergoli. Nad oczkiem wodnym warto umieścić drewniany mostek, który świetnie sprawdzi się w ogrodzie spacerowym w stylu Kaiyu-shiki.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Chcesz urządzić ogród japoński? Rośliny nadadzą mu odpowiedniego charakteru. Katalog kwiatów, bylin i krzewów, jakie można wykorzystać przy tworzeniu rabaty, jest naprawdę szeroki. Najlepiej zacząć od efektownych bylin, które podkreślą niezwykły charakter posesji. Na orientalnej rabacie będą się świetnie prezentować astry, dalie, peonie, chryzantemy ogrodowe, zawilce czy tawułki.

Nieodłącznym elementem japońskiego ogrodu są także imponujące azalie lub rododendrony. Warto jednak pamiętać o tym, że na posesji powinna dominować zieleń, a kwiaty mogą być zastosowane jako pojedyncze akcenty – to cecha charakterystyczna ogrodu w stylu japońskim. Rośliny będą wtedy wybijać się na tle trawy i drzew.

To nie wszystkie gatunki, które warto wziąć pod uwagę projektując ogród japoński. Jakie rośliny można jeszcze uwzględnić? Znakomicie sprawdzi się wspomniany wcześniej klon japoński i sosna czarna, ale to nie jedyne drzewa, które możemy zastosować w orientalnym ogrodzie. Świetnie odnajdzie się tu również kwitnąca na różowo magnolia, którą możemy zlokalizować przy ścieżce lub chodniku. Niezwykły urok ma także ozdobna wiśnia, ale warto też postawić na miłorząb chiński czy sosnę drobnokwiatową.

Nie zapominajmy o drzewku bonsai oraz miniaturowych, fantazyjnie uformowanych iglakach – tak charakterystycznych dla stylu wschodniego. W ogrodzie japońskim będzie się świetnie prezentować glicynia (wisteria) – pnącze o pierzastych liściach i drobnych kwiatach. Rabatę może też uzupełnić ligustr, ostrokrzew i jaśminowiec.

Oświetlenie ogrodu japońskiego – o czym warto pamiętać?

W ogrodzie japońskim najlepiej sprawdzą się kamienne lub granitowe latarnie, które będą nawiązywać do orientalnej stylistyki. Efektownym elementem przestrzeni będą też lampy ogrodowe wykonane z betonu architektonicznego, np. w formie pagody.

Wieczorami będzie się z nich sączyć delikatne, przytłumione światło, które w subtelny sposób oświetli ogrodowe ścieżki, precyzyjnie zagrabiony piasek, a także odbije się w tafli wody. Orientalne lampy spełniają nie tylko funkcję użytkową – przede wszystkim są estetycznym i wyjątkowym elementem przestrzeni.

Ogród w stylu japońskim

Jak urządzić nowoczesny ogród japoński?

Nowoczesny ogród w stylu japońskim staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju – świetnie sprawdza się dla projektów domów stylu minimalistycznym.

Jak zrobić ogród w stylu japońskim, żeby zachwycał i tworzył prywatną oazę spokoju? Pamiętajmy o połączeniu żywiołów – wody i naturalnych kamieni, a także wykorzystaniu charakterystycznych roślin dla ogrodu w stylu japońskim. Aranżacja może uwzględniać dwa podstawowe style:

  • Tsukiyama, czyli nowoczesny ogród japoński z małymi pagórkami oraz oczkami wodnymi imitującymi jeziora i morza,
  • Karesansui, ogród w stylu japońskim – nowoczesny. Suchy z grabionym piaskiem i żwirem naśladującym wodę.

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, ogród japoński warto urządzić tak, żeby przyjmował naturalną formę, a jego główną cechą była harmonia, prostota i elegancja.

Nie można też zapominać o walorach funkcjonalnych ogrodu – to tutaj najchętniej relaksujemy się po pracy, odpoczywamy i przyjmujemy gości w ciepłe, letnie wieczory. Warto wybrać wygodne meble ogrodowe, np. rattanową lub drewnianą sofę, niski stolik, uwzględnić również altanę. To oczywiście nie wszystkie pomysły, jak można urządzić ogród japoński. Inspiracje znajdziesz w katalogach wnętrzarskich oraz blogach dotyczących aranżacji przestrzeni wokół domu.

Warto przeczytać: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Jak pielęgnować ogród w stylu japońskim?

Ogródek w stylu japońskim potrzebuje fachowej pielęgnacji, która pozwoli na wydobycie jego piękna. Podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest przysłowie: „ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. Japoński ogród powinien być oazą spokoju, miejscem relaksu i romantycznym połączeniem różnych żywiołów.

Właściciel nie powinien w tym przeszkadzać, a jego ingerencja nie może być zbyt agresywna. Nie należy za wszelką cenę walczyć z porostami lub mchami na kamieniach, czy grabić liści za każdym razem jak opadną na trawnik. Pielęgnacja rabaty w stylu japońskim powinna skupiać się na naśladowaniu naturalnych krajobrazów.

Ogród w stylu japońskim przed domem – dlaczego warto?

Ucz się od natury, ale jej nie kopiuj – to zasada, która przyświeca orientalnym ogrodom. Ogród japoński przed domem jest rozwiązaniem dla inwestorów ceniących naturalne krajobrazy, które wydają się być nietknięte ludzką ręką. Chociaż trawniki są tutaj starannie przystrzyżone, to nikt nie walczy z naturą – liście mogą swobodnie opadać, a mech porasta głazy i kamienie.

Ogród w stylu japońskim

Japoński ogród jest bardzo malowniczy, wypełniony roślinami o fantazyjnych kształtach i z całą pewnością przyciąga spojrzenia. Pozwala także na pełen relaks – tworzy swoistą oazę spokoju, która zachęca do odpoczynku do stresującym dniu. Warto zaaranżować przestrzeń w ten sposób, jeśli lubimy orientalne klimaty i chcemy przenieść odrobinę Japonii na swoją posesję.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij